آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام چشم استاد رسید دستم هرچی داشت عکس میگیرم میفرستم گویا یک دفترچه راهنما ام باهاش ارسال میشه که فعلا فقط در حد یک فرضیه هست و معلوم نیست بدن یا ن
حالا اگر امپر مترش هم ایراد داشته باشه مشکلی نیست دوتاشم به عنوان ولت متر استفاده میکنم و امپر متر دیگری تهیه میکنم
فقط اینکه چطوری ولتاژ ۶ ولت بگیرم به جایه ۵ ولت براشون جه تغییراتی در دیود زنر و مقاومت اطرافش نیازه ؟ چون میخام وقتی که اومد مدارم اماده باشه و برای تغذیش هم اون موقع فکر چاره نکنم اگر لطف کنید کمک کنید خیلی ممنون میشم

و اینکه استاد من ۱۰ امپر خروجی میخوام همون بردی که ورودیش سوئیچینگ شد
با سه تا ترانزیستور قدرت میتونم ۱۰ امپر بگیرم ؟ یا باید ۴ تاش کنم که ۱۲ امپر بده ؟ درایور چی باید استفاده کنم ؟ bc۶۴۰ جواب نمیده دیگه درسته؟ اخه امپر مترم ۱۰ امپری هست و اگر ۴ تا ترانزیستور قدرت اضافه کنم احتمال داره در حالت اتصال کوتاه جریان زیادی بکشه و امپر متر بسوزه برای این چه راهکاری پیشنهاد میکنید سپاس
و اینکه اگه به جایه tip35 از 2n3055 استفاده کنم هم همونطوره شرایطش و باید به پایه امیتر هر ترانزیستور ۰.۲۲ صدم اهم ۳ وات متصل بشه ؟
ببخشید که جلو جلو میپرسم میخوام الان که وقتم ازاده ببندم و تست کنم و هرچی لازمه کمم زیاد کنم تا وقتی که ولت مترا رسید فقط روی اونا کار کنیم و تمام

درود

هر چقدر تعداد ترانزیستورها بیشتر باشه بهتره و عامل صدمه نمیشه
آمپرمتر هم صدمه نمی بینه
برای تامین ۶ ولت ولتمتر ، فقط بجای زینر ۵ ولت. از زینر ۶ ولت استفاده کن.
درایور ۶۴۰ تا جریان ۶ آمپر ، مناسب و خوبه
ولی برای آمپر بالاتر از ۶ آمپر باید از ترانزیستورهای قویتر که قبلا استفاده کردی بجای bc640 استفاده کنی.

۸۲ اهمی هم ۳ وات باشه.
۲۲/. هم مانند سابق باشه.
سوالاتی که میپرسی و فراموش میکنی دوباره و سه باره و ...میپرسی تا کف کنم وبیهوش بشم .
با اینحال پست های قبل را مطالعه نمیکنی و منتظر میمونی به هوش بیام.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود استاد وقت بخیر
استاد قبل از اینکه قطعات من برسه و شروع کنم یه سوالی دارم
ایسی ۳۱۷ ایسی لوس و حساسی هست و با کمترین اختلال درش میسوزه ب علاوه اینکه قطعه اصل و اورج پیدا نمیشه و من ده ها ۳۱۷ سوزوندم تاحالا تا تجربه کنم که ۳۱۷ اصل فقط جواب میده
بعد اینکه ۳۱۷ میسوزه ولتاژ ورودی مدار با خروجی یکی میشه مخصوصا وقتی قطعه فیک باشه که همون اول وقتی ولتاژ میاد روی صفر هم ولوم میسوزه هم ۳۱۷ اگرم جنس متوسط باشه که بعد از مدتی میسوزه ولی جنس خوبش کارکرد دائم داره
حالا با این وضعیت استفاده از این منبع برای کارهایی مانند تأمیرات یکمی ترس به همراه داره
میخاستم بدونم میشه حرکتی زد که بعد از سوختن ۳۱۷ ولتاژ خروجی همون بمونه یا صفر بشه ؟
البته میدونم با قطعه اصل هیچ مشکلی پیش نمیاد و سال ها کار میکنه ولی برای اطمینان همچین حرکتی اگه بشه روش زد هم خیلی خیلی قابل اطمینان تر میشه هم حرفه ای تر
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802

درود استاد وقت بخیر
استاد قبل از اینکه قطعات من برسه و شروع کنم یه سوالی دارم
ایسی ۳۱۷ ایسی لوس و حساسی هست و با کمترین اختلال درش میسوزه ب علاوه اینکه قطعه اصل و اورج پیدا نمیشه و من ده ها ۳۱۷ سوزوندم تاحالا تا تجربه کنم که ۳۱۷ اصل فقط جواب میده
بعد اینکه ۳۱۷ میسوزه ولتاژ ورودی مدار با خروجی یکی میشه مخصوصا وقتی قطعه فیک باشه که همون اول وقتی ولتاژ میاد روی صفر هم ولوم میسوزه هم ۳۱۷ اگرم جنس متوسط باشه که بعد از مدتی میسوزه ولی جنس خوبش کارکرد دائم داره
حالا با این وضعیت استفاده از این منبع برای کارهایی مانند تأمیرات یکمی ترس به همراه داره
میخاستم بدونم میشه حرکتی زد که بعد از سوختن ۳۱۷ ولتاژ خروجی همون بمونه یا صفر بشه ؟
البته میدونم با قطعه اصل هیچ مشکلی پیش نمیاد و سال ها کار میکنه ولی برای اطمینان همچین حرکتی اگه بشه روش زد هم خیلی خیلی قابل اطمینان تر میشه هم حرفه ای تر
سپاس

درود

اتفاقا ۳۱۷ بسادگی نمیسوزه و تابحال موردی بخاطر ندارم که سوزونده باشن و من حتی المقدور تحت فشار هم تست کردم بنحوی که تحت بار سنگین بشدت داغ شده و مشکلی نداشته و نسوخته ، خصوصا که 82 اهمی باهاش سری کردم که اینجا ده ها برابر سخت جون تر شده.

مگه قطعات دیگه نمیسوزونی ؟
شما بشکل بی سابقه ای قطعه میسوزونی چون خیلی عجول هستی و قطعا اتصالی ناخواسته و مضرری بهش میدی .

این تغذیه با هر اتصالی ناخواسته ای هم نمیسوزه بویژه ۳۱۷ که 82 اهم سری مانع صدمه میشه و سوزوندنش کار هر کسی نیست .
من تعجب میکنم اینهمه قطعه سوزوندی بازم میسوزونی و درس نمیگیری که دقت کنی.
وگرنه ۳۱۷ قابلمه ای پر قدرت تر هم وجود داره اما بدستت برسه اونم میسوزونی.
مشکل اصلی شما اینه که میخوای در محدوده غیرمجاز استفاده کنی و من هر چه تاکید کردم ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت استفاده نکنین اما میخوای در ولتاژ بالا استفاده کنی و عاشق ولتاژ و جریان بالا هستی.

در هر صورت اگه مشکل شما ۳۱۷ هست رفع این مشکل کار سختی نیست و میتونی از تغذیه ای استفاده کنی که ۳۱۷ نیاز نداشته باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
273
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام من چنتا تغییرر دادم

ببینین مشکل نداره

w873_20201227_094934.jpg

ab97_20201227_094940.jpg

i2y3_20201227_095019.jpg

بجای lm317 -317kگزاشتم
بجای
BC640 Q1
2sb778 - گزاشتم جهتش درسته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802

سلام من چنتا تغییرر دادم

ببینین مشکل نداره

w873_20201227_094934.jpg

ab97_20201227_094940.jpg

i2y3_20201227_095019.jpg

بجای lm317 -317kگزاشتم
بجای
BC640 Q1
2sb778 - گزاشتم جهتش درسته

درود

جایگزینی قطعات اشکال نداره اما نحوه اتصال و ارتباط به برد از طریق تصویر براحتی قابل شناسایی نیست.
استفاده از ۳۱۷ قابلمه ای ضرورتی نداره و جایگزینی درایور برای جریان های بالاتر از ۶ آمپر نیاز است.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
273

من نیازی به امپر بالا تر و ولتا ژ بیشتر ندارم نمیدونم چرا توی همه منبع هایی که ساختم امپر بالاتر از ۳ هست توی این منبع تغذیه که دیشب تکمیل کردم ۷ امپر جریان بهم میداد و وقتی که خروجی منبع اتصال کوتاه میشه tip 35 یخورده داغ میشه این طبیعیه یا یه اشکالی هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802

من نیازی به امپر بالا تر و ولتا ژ بیشتر ندارم نمیدونم چرا توی همه منبع هایی که ساختم امپر بالاتر از ۳ هست توی این منبع تغذیه که دیشب تکمیل کردم ۷ امپر جریان بهم میداد و وقتی که خروجی منبع اتصال کوتاه میشه tip 35 یخورده داغ میشه این طبیعیه یا یه اشکالی هست

درود

با ولوم جریان چه جریانی انتخاب کردید؟
هر جریانی انتخاب کنید در حالت اتصال کوتاه همون جریانی که انتخاب کردید از خروجی تغذیه در حالت اتصال کوتاه عبور میکنه و اگه بیش از نیم آمپر انتخاب کنید ترانزیستور قدرت داغ میکنه و ترانزیستوری که در جریان dc بالاتر از نیم آمپر بشدت داغ نشه وجود نداره و طبیعی هست.

اما اینکه قطعات را برای ۳ آمپر مونتاژ کنید و 7 آمپری بشه محاله.

البته نظر بلندی داری و قطعات قلچماق استفاده میکنی و لذا همیشه قطعات مربوط به حداکثر جریان مجاز هم تغییر میکنه و با این تغییرات آمپر بیشتری میگیری .

احتمالا قطعاتی مانند زینر ۲،۲ ولتی تغییر کرده و زینر ولتاژ بالاتر استفاده شده و یا ۶۸/. اهمی تغییر کرده و یا بتعداد بیش از یکی استفاده شده.

و دلیل بعدی اشکال آمپرمتره و
بنظر میرسه آمپرمتر شما ایراد داره وگرنه tip35 با 7 آمپر dc و بدون رادیاتور ( هیت سینک ) سرخ و برشته میشه.

حتما از رادیاتور بزرگی برای tip35 استفاده کن
۳۱۷ در این تغذیه نیاز به رادیاتور نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اتفاقا ۳۱۷ بسادگی نمیسوزه و تابحال موردی بخاطر ندارم که سوزونده باشن و من حتی المقدور تحت فشار هم تست کردم بنحوی که تحت بار سنگین بشدت داغ شده و مشکلی نداشته و نسوخته ، خصوصا که 82 اهمی باهاش سری کردم که اینجا ده ها برابر سخت جون تر شده.

مگه قطعات دیگه نمیسوزونی ؟
شما بشکل بی سابقه ای قطعه میسوزونی چون خیلی عجول هستی و قطعا اتصالی ناخواسته و مضرری بهش میدی .

این تغذیه با هر اتصالی ناخواسته ای هم نمیسوزه بویژه ۳۱۷ که 82 اهم سری مانع صدمه میشه و سوزوندنش کار هر کسی نیست .
من تعجب میکنم اینهمه قطعه سوزوندی بازم میسوزونی و درس نمیگیری که دقت کنی.
وگرنه ۳۱۷ قابلمه ای پر قدرت تر هم وجود داره اما بدستت برسه اونم میسوزونی.
مشکل اصلی شما اینه که میخوای در محدوده غیرمجاز استفاده کنی و من هر چه تاکید کردم ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت استفاده نکنین اما میخوای در ولتاژ بالا استفاده کنی و عاشق ولتاژ و جریان بالا هستی.

در هر صورت اگه مشکل شما ۳۱۷ هست رفع این مشکل کار سختی نیست و میتونی از تغذیه ای استفاده کنی که ۳۱۷ نیاز نداشته باشه.

سپاس

درود وقت بخیر استاد ۳۱۷ فیک باشه میسوزه هم ولومو میسوزونه هم خودش میسوزه
ولی اگه جنس خوب باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد
فقط میخاستم ببینم میشه کاریش کرد که بعد از سوختنش ولتاژ خروجی با ورودی برابر نشه و صفر بشه یا ن چون بالاخره بعد از گذشت چند سال احتمال صدمه قطعه هست من که کارم طوری نیست حساس به ولتاژ باشه و برام مهم نیست چون شما گفتین از هر ایده ای استقبال میکنم و من هم دیدم چند نفر از دوستان عزیز که تو کار تعمیرات موبایل هستن این تغذیرو مونتاژ کردن گفتم طوری باشه که هم تغذیه حرفه ای تر بشه هم کاملا قابل اعتماد که راحت چند سال کار کنه وگرنه برای خودم موردی نداره خیلی ممنون

استاد من به جایه tip35 از همون ۳۰۵۵ ها که عکسشو دادم استفاده کردم چرا ۳۰۵۵ ها خیلی خیلی خیلی کمتر داغ میکنه نسبت به tip35?
چون قوی تره اینطوره؟ یا دلیل دیگه ای داره ؟ ورودی منبع ترانس ۱۸ ولت بود خروجی رو ماکزیمم ولتاژ کردم و یک لامپ ۱۲ولت۲۱ وات نصب کردم tip35 تو چند ثانیه به شدت داغ شد ولی ۳۰۵۵ ده دیقه گذشت یکم داشت داغ میشد تازه

سوال اصلیم اینه که به جای tip35 میخوام از ۳۰۵۵ استفاده کنم شرایط این ترانزیستور ها با هم یکیه ؟ بین پایه امیتر هر ۳۰۵۵ هم باید یک ۰.۲۲ اهم ۳وات سری بشه ؟ سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802

درود وقت بخیر استاد ۳۱۷ فیک باشه میسوزه هم ولومو میسوزونه هم خودش میسوزه
ولی اگه جنس خوب باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد
فقط میخاستم ببینم میشه کاریش کرد که بعد از سوختنش ولتاژ خروجی با ورودی برابر نشه و صفر بشه یا ن چون بالاخره بعد از گذشت چند سال احتمال صدمه قطعه هست من که کارم طوری نیست حساس به ولتاژ باشه و برام مهم نیست چون شما گفتین از هر ایده ای استقبال میکنم و من هم دیدم چند نفر از دوستان عزیز که تو کار تعمیرات موبایل هستن این تغذیرو مونتاژ کردن گفتم طوری باشه که هم تغذیه حرفه ای تر بشه هم کاملا قابل اعتماد که راحت چند سال کار کنه وگرنه برای خودم موردی نداره خیلی ممنون

استاد من به جایه tip35 از همون ۳۰۵۵ ها که عکسشو دادم استفاده کردم چرا ۳۰۵۵ ها خیلی خیلی خیلی کمتر داغ میکنه نسبت به tip35?
چون قوی تره اینطوره؟ یا دلیل دیگه ای داره ؟ ورودی منبع ترانس ۱۸ ولت بود خروجی رو ماکزیمم ولتاژ کردم و یک لامپ ۱۲ولت۲۱ وات نصب کردم tip35 تو چند ثانیه به شدت داغ شد ولی ۳۰۵۵ ده دیقه گذشت یکم داشت داغ میشد تازه

سوال اصلیم اینه که به جای tip35 میخوام از ۳۰۵۵ استفاده کنم شرایط این ترانزیستور ها با هم یکیه ؟ بین پایه امیتر هر ۳۰۵۵ هم باید یک ۰.۲۲ اهم ۳وات سری بشه ؟ سپاس

درود

اینکه قطعات هر دستگاهی به چه صورت میسوزه به عوامل متعددی بستگی داره و ممکنه موجب مسدود شدن جریان و یا ماکزیمم شدن ولتاژ بشه .
من از تمام توانایی خودم استفاده کردم که با قطعات ناچیز ، یک تغذیه مجهز و کامل و بسیار سخت جون و دقیق بیادگار بذارم و خوشبختانه تغذیه ای شد که خودم باور نکردم که چنین دقت و کیفیت کم نظیر داشته باشه .

یکی از مزایای این تغذیه پیش بینی تحمل ناهنجاری های احتمالی است که بسادگی صدمه نبینه .

اما اینکه استثنائا به دست حضرتعالی به وفور قطعاتی صدمه دیده کاملا بدیهی است ،
زیرا صرفنظر از بی دقتی و تعجیل شما که بنظر میرسه گروه خون شما O باشه ، اما قطع نظر از این موضوع ، شما اصرار شدیدی داری از این تغذیه در محدوده غیرمجاز و با قطعات جعلی و ارزان مونتاژ و استفاده کنی .
اما هیچ پدیده ای در محدوده غیرمجاز و با قطعات ارزان و جعلی بدرستی انجام وظیفه نمیکنه .

درغیراینصورت ملاحظه میفرمایید که تعداد بسیار زیادی از این تغذیه مونتاژ شده و در حال استفاده هستند و کسی ادعای شما رو تکرار نکرده بطوریکه تعداد علاقمندانی که مونتاژ آنرا ، در همین تاپیک اعلام فرمودند قابل قیاس با دیگر تغذیه ها نیست و بسیار قابل توجه است اما فقط شما تونستی بدلایلی که اعلام کردم به قطعات آن صدمه بزنی که کاملا عادی و قابل پیش بینی بوده .

البته صدمه قطعات متفرقه و جعلی ارتباطی با توانایی تغذیه نداره .
یعنی اگه از لاستیک دوچرخه برای اتومبیل استفاده کنی و گلایه کنی که چرا یک متر هم کار نمیکنه و راه نمیره و منفجر میشه ، گلایه منطقی و اصولی نیست و هیچ دستگاهی در دنیا وجود نداره که با قطعات جعلی بخوبی کار کنه .

بنابرین همانطور که خودم در طول مدت فعالیتم هرگز از قطعات نامعتبر استفاده نکردم و اگر ناگزیر شدم برای استفاده از قطعات معتبر ، خساراتی را تحمل کنم با این وجود هم خسارت را تحمل کردم و هرگز از قطعات متفرقه استفاده نکردم زیرا

اولا قطعات نامعتبر ، خسارتی که به سابقه و اعتبار فنی انسان وارد میکنه بسیار بسیار بیشتر از خسارت مادی آنست .

ثانیا قیمت قطعات در قبال اجرت تعمیرکار بقدری ناچیزه که استفاده از قطعات جعلی ، خطای وحشتناکی است و سود و صرفه جویی چندانی هم نداره .

مثلا اگه قیمت tip35 جعلی ۵ تومن و قیمت واقعی آن ۳۰ تومن باشه که هرگز به ۳۰ هزار تومن نمیرسه دراینصورت چرا برای ۲۵ هزار تومن ، خسارات کلانی به اعتبار و حتی به سرمایه های مادی خودم وارد کنم؟

درحالیکه این قطعه صدمه ببینه گوشی ۱۰ میلیونی رو نابود میکنه و اعتبار تعمیرکار را نابودتر میکنه چرا برای ۲۵ تومن چنین خطای بزرگی کنم .
لذا حقیقتا اگه ناگزیر باشم بین قطعه ۵ تومنی نامعتبر و قطعه ۲۰۰ هزار تومنی معتبر انتخاب کنم بدون کمترین تردیدی ۲۰۰ هزار تومنی را انتخاب میکنم .
حال آنکه تفاوت قیمت قطعات جعلی و واقعی بسیار کمتر از این حرفاست .

قطع نظر از خسارات دستگاه های مشتری و اعتبار تعمیرکار ، حتی مدت زمانی که صرف تعمیر تغذیه میشه و خسارتی که تعمیر تغذیه به تعمیرکار وارد میکنه بسیار بیشتر از مبلغی است که بابت قطعات جعلی صرفه جویی کنید.

لذا بهیچ عنوان از قطعات جعلی استفاده نکنید و همیشه و همیشه از اورجینال استفاده کنید و بخاطر داشته باشیدکه.
تعمیرکار ماهر و حرفه ای با قطعات نامعتبر ، بسیار ناشی و ناتوان بنظر میرسه
و تعمیرکار ناتوان و ناشی با قطعات اورجینال ، تعمیرکار ماهر و حرفه ای بنظر میرسه .

در هر صورت این تغذیه پس از اینهمه مونتاژ اثبات کرد از هر نظر بی رقیب است و هر دانشجو وتعمیرکاری که قصد مونتاژ تغذیه داشته باشه حتما از این طراحی استفاده میکنه که فاصله بسیار زیادی با طراحی های موجود داره.
فقط ابعاد برد کمی بزرگ شده که عیبی محسوب نمیشه ولی pcb میتونه حدود یکچهارم اندازه فعلی طراحی بشه.
بنابمراتب باوجودیکه من از تقبل مسئولیت بسیار نگران میشم و حتی المقدور عامل خسارت نمیشم اما با توجه به مونتاژ و استفاده فراوان علاقمندان که تاکنون ضعف قابل بررسی و قابل تاملی از آن اعلام نشده و با توجه به تمهیداتی که پیش بینی کردم با قاطعیت و تمام قد اعلام میکنم این تغذیه در محدوده ولتاژ و جریان مجاز ، حقیقتا ۱۰۰ سال دیگه هم صدمه نمی بینه .
و اگر با قطعات اورجینال و برای ولتاژ و جریان مجاز مونتاژ بشه و صدمه ببینه قطعا رادیاتور مناسبی نداشته و حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز رسیده ( اگر رادیاتور کوچک انتخاب کنید نیاز به فن داره.)

اما درخصوص داغ نشدن ۳۰۵۵ اشتباه میکنی و مربوط به باکس فلزی آنست که اولا بعنوان رادیاتور عمل میکنه و ثانیا حرارت آنرا با تاخیر به سطح فلز میرسونه و تصور میکنی کمتر داغ میکنه لذا tip35 با رادیاتور مناسب ، بهتر از ۳۰۵۵ است.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

اینکه قطعات هر دستگاهی به چه صورت میسوزه به عوامل متعددی بستگی داره و ممکنه موجب مسدود شدن جریان و یا ماکزیمم شدن ولتاژ بشه .
من از تمام توانایی خودم استفاده کردم که با قطعات ناچیز ، یک تغذیه مجهز و کامل و بسیار سخت جون و دقیق بیادگار بذارم و خوشبختانه تغذیه ای شد که خودم باور نکردم که چنین دقت و کیفیت کم نظیر داشته باشه .

یکی از مزایای این تغذیه پیش بینی تحمل ناهنجاری های احتمالی است که بسادگی صدمه نبینه .

اما اینکه استثنائا به دست حضرتعالی به وفور قطعاتی صدمه دیده کاملا بدیهی است ،
زیرا صرفنظر از بی دقتی و تعجیل شما که بنظر میرسه گروه خون شما O باشه ، اما قطع نظر از این موضوع ، شما اصرار شدیدی داری از این تغذیه در محدوده غیرمجاز و با قطعات جعلی و ارزان مونتاژ و استفاده کنی .
اما هیچ پدیده ای در محدوده غیرمجاز و با قطعات ارزان و جعلی بدرستی انجام وظیفه نمیکنه .

درغیراینصورت ملاحظه میفرمایید که تعداد بسیار زیادی از این تغذیه مونتاژ شده و در حال استفاده هستند و کسی ادعای شما رو تکرار نکرده بطوریکه تعداد علاقمندانی که مونتاژ آنرا ، در همین تاپیک اعلام فرمودند قابل قیاس با دیگر تغذیه ها نیست و بسیار قابل توجه است اما فقط شما تونستی بدلایلی که اعلام کردم به قطعات آن صدمه بزنی که کاملا عادی و قابل پیش بینی بوده .

البته صدمه قطعات متفرقه و جعلی ارتباطی با توانایی تغذیه نداره .
یعنی اگه از لاستیک دوچرخه برای اتومبیل استفاده کنی و گلایه کنی که چرا یک متر هم کار نمیکنه و راه نمیره و منفجر میشه ، گلایه منطقی و اصولی نیست و هیچ دستگاهی در دنیا وجود نداره که با قطعات جعلی بخوبی کار کنه .

بنابرین همانطور که خودم در طول مدت فعالیتم هرگز از قطعات نامعتبر استفاده نکردم و اگر ناگزیر شدم برای استفاده از قطعات معتبر ، خساراتی را تحمل کنم با این وجود هم خسارت را تحمل کردم و هرگز از قطعات متفرقه استفاده نکردم زیرا

اولا قطعات نامعتبر ، خسارتی که به سابقه و اعتبار فنی انسان وارد میکنه بسیار بسیار بیشتر از خسارت مادی آنست .

ثانیا قیمت قطعات در قبال اجرت تعمیرکار بقدری ناچیزه که استفاده از قطعات جعلی ، خطای وحشتناکی است و سود و صرفه جویی چندانی هم نداره .

مثلا اگه قیمت tip35 جعلی ۵ تومن و قیمت واقعی آن ۳۰ تومن باشه که هرگز به ۳۰ هزار تومن نمیرسه دراینصورت چرا برای ۲۵ هزار تومن ، خسارات کلانی به اعتبار و حتی به سرمایه های مادی خودم وارد کنم؟

درحالیکه این قطعه صدمه ببینه گوشی ۱۰ میلیونی رو نابود میکنه و اعتبار تعمیرکار را نابودتر میکنه چرا برای ۲۵ تومن چنین خطای بزرگی کنم .
لذا حقیقتا اگه ناگزیر باشم بین قطعه ۵ تومنی نامعتبر و قطعه ۲۰۰ هزار تومنی معتبر انتخاب کنم بدون کمترین تردیدی ۲۰۰ هزار تومنی را انتخاب میکنم .
حال آنکه تفاوت قیمت قطعات جعلی و واقعی بسیار کمتر از این حرفاست .

قطع نظر از خسارات دستگاه های مشتری و اعتبار تعمیرکار ، حتی مدت زمانی که صرف تعمیر تغذیه میشه و خسارتی که تعمیر تغذیه به تعمیرکار وارد میکنه بسیار بیشتر از مبلغی است که بابت قطعات جعلی صرفه جویی کنید.

لذا بهیچ عنوان از قطعات جعلی استفاده نکنید و همیشه و همیشه از اورجینال استفاده کنید و بخاطر داشته باشیدکه.
تعمیرکار ماهر و حرفه ای با قطعات نامعتبر ، بسیار ناشی و ناتوان بنظر میرسه
و تعمیرکار ناتوان و ناشی با قطعات اورجینال ، تعمیرکار ماهر و حرفه ای بنظر میرسه .

در هر صورت این تغذیه پس از اینهمه مونتاژ اثبات کرد از هر نظر بی رقیب است و هر دانشجو وتعمیرکاری که قصد مونتاژ تغذیه داشته باشه حتما از این طراحی استفاده میکنه که فاصله بسیار زیادی با طراحی های موجود داره.
فقط ابعاد برد کمی بزرگ شده که عیبی محسوب نمیشه ولی pcb میتونه حدود یکچهارم اندازه فعلی طراحی بشه.
بنابمراتب باوجودیکه من از تقبل مسئولیت بییار نگران میشم و حتی المقدور عامل خسارت نمیشم اما با توجه به مونتاژ و استفاده فراوان علاقمندان که تاکنون ضعف قابل بررسی و قابل تاملی از آن اعلام نشده و با توجه به تمهیداتی که پیش بینی کردم با قاطعیت و تمام قد اعلام میکنم این تغذیه در محدوده ولتاژ و جریان مجاز ، حقیقتا ۱۰۰ سال دیگه هم صدمه نمی بینه .
و اگر با قطعات اورجینال و برای ولتاژ و جریان مجاز مونتاژ بشه و صدمه ببینه قطعا رادیاتور نامناسبی داشته و حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز رسیده

اما درخصوص داغ نشدن ۳۰۵۵ اشتباه میکنی و مربوط به باکس فلزی آنست که اولا بعنوان رادیاتور عمل میکنه و ثانیا حرارت آنرا با تاخیر به سطح قلز میرسونه و لذا tip35 با رادیاتور مناسب بهتر از ۳۰۵۵ است.

سپاس

درود وقت بخیر
خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
من هم tip35 و هم ۳۰۵۵ رو بدون هیت سینک و فن استفاده کردم یعنی فقط یک ترانزیستور بود با سیمی که ازش کشیدم و دادم به برد
در شرایط یکسان جفت ترانزیستور هارو تست کردم گرمایه تولیدی ۳۰۵۵ خیلی خیلی کمتر بود
شرایط یکسان یعنی از یک تغذیه استفاده کردم و ترانزیستور رو عوض کردم جفتش در یک ولتاژ تست شد جفتش یک بار که لامپ ماشین بود به خروجیش متصل شد اما ۳۰۵۵ خیلی کمتر داغ میشد
در مورد ۲۲صدم اهمی که بین پایه امیتر سری میشه هم مطمئن شدم که بین امیتر ۳۰۵۵ هم سری میشه چون چند سری پرسیدم و جپابی ندادین و اگر مشکلی داشت سری کردنش در پست ها تذکر میدادید
از طرفیم سکوت علامت رضاست پس من بار دیگر این سوالو مطرح نمیکنم که شمام اذیت بشین خیلی خیلی ممنون
راستی ترانزیستور هارو با یک هیت سینک هم تست کردم
یعنی یه ولتاژی تأیین کردم حدود ۲۳ ولت و دیگه بهش دست نزدم ولوم جریان هم روی بیشترین جریان بود
بعد ۳۰۵۵ رو به هیت نصب کردم و سیم کشی کردم لامپ رو متصل کردم حدود ۳ دقیقه گذشت تازه داشت یکم در حد خیلی خیلی کم حرارت حس میشد
روی همون هیت با همون شرایط tip35 قرار دادم و سیم کشی کرد باز لامپو وصل کردم هیت سینکش هم بد جوری داغ شد tip هم جنس مرغوب و اورجینال هست ممنون در هر صورت ۳۰۵۵ ها خیلی ارزون تر برام افتاده از همونا استفاده میکنم
سپاس

• Like
بالا