آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود استاد وقت بخیر
خوب هستین انشالله
استاد من میخام برای منبعم ورودی یو اس بی بزارم که گوشیمم به همون بزنم و شارژ کنم چون یکم فضام کمه و حین کار نمیتونم از پریز استفاده کنم و دلایله دیگه که شاید هم مسخره به نظر بیاد ولی تا وضع میز کار من مشاهده نشه دقیق نمیشه منظورمو متوجه شد
خب حالا از این بحث ها بگذریم
گوشی من ایفون هست و شارژرش ۵ ولت ۱ امپر هست
میخاستم بدونم میشه یه ماژول پاور بانک قرار بدیم داخل منبع ؟ یک ماژول ۵ ولت ۱ امپر
مشکلی برای گوشی پیش نمیاره؟
ممنون میشم پاسخ بدید

و سوال دوم اینکه میشه دوتا برد ساخت و به یک ترانس وصل کرد ؟ یعنی یک منبع دوبل با یک ترانس در یک باکس هر کدوم جدا باشن و به دیگری مربوط نباشن جز ورودیشون که یک ترانس هست
یعنی دوتا منبع ۶ امپری بخوام و یک ترانس ۱۵ امپری استفاده کنم
ولتاژ و جریان افت میکنه اگه هم زمان از جفت منبع ها استفاده بشه یا موردی نداره ؟ سپاس

درود

من موندم از اینهمه مونتاژ سیر نشدی ؟
در هر صورت میتونی از یک ترانس برای چند تغذیه استفاده کنی بشرطی که ثانویه ترانس به تعداد تغذیه باشه یا خودت بپیچی.
یعنی روش اول اینه که سیم پیچ ثانویه دیگری برای تغذیه دوم روی سیم های فعلی بپیچی
اگه ترانس فضای کافی داشته باشه بسادگی میتونی با روش سوزنی و بدون باز کردن هسته بپیچی.

روش دوم :
اگه ثانویه ترانس از سیم چند رشته است میتونی ابتدا و انتهای تک تک سیم ها رو مشخص کنی و به دو دسته مجزا تبدیل کنی.
مثلا اگه ۱۰ رشته است باید ابتدا و انتهای ۵ رشته را جدا کنی و ۵ رشته ابتدا را بهم متصل کنی و انتهای همین ۵ رشته را هم بهم متصل کنی بطوریکه در ابتدا دو دسته ۵ تایی و در انتها هم دو دسته ۵ تایی داشته باشی.
و هر دسته ۵ تایی نباید با دسته ۵ تایی مجاور اهمی داشته باشن.

یعنی اگه برای دو برد تغذیه میخوای باید دو تا ثانویه مجزا داشته باشه و هر کدام دو سیم جداگانه که اگر با اهم متر تست کنی دو سیم یک ثانویه با دو سیم ثانویه دوم هیچ اهمی با یکدیگر نداشته باشن.
و باید مانند ثانویه اصلی با دیود فرکانس بالا و خازن یکسو کنی و بعنوان ورودی تغذیه دوم استفاده کنی .

و بعد از پایان کار میتونی منفی خروجی یک تغذیه را به مثبت خروجی دیگری متصل کنی تا بتونی هم بصورت مجزا از هر تغذیه استفاه کنی و هم بصورت سری که ولتاژ دو برابر هم میشه.

اما برای شارژ گوشی
راحت ترین راه استفاده از برد شارژر ها هست که قیمتی ندارن و میتونی داخل قاب تغذیه جاسازی کنی و خروجی را به مادگی usb متصل و روی قاب تغذیه نصب کنی که کابل شارژر در آن قرار بگیره و گوشی را شارژ کنه .

اگه بخوای از قطعاتی بجای شارژر استفاده کنی گرونتر تموم میشه.
ضمنا واجب نیست از شارژر گرانقیمت آیفون در قاب تغذیه استفاده کنی بلکه شارژرهای قابل قبول و ارزون فراوونه .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
273
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

unbranded-1452-1541332-1-product.jpg
اما برای شارژ گوشی
راحت ترین راه استفاده از برد شارژر ها هست که قیمتی ندارن و میتونی داخل قاب تغذیه جاسازی کنی و خروجی را به مادگی usb متصل و روی قاب تغذیه نصب کنی که کابل شارژر در آن قرار بگیره و گوشی را شارژ کنه .

ضمنا واجب نیست از شارژر گرانقیمت آیفون در قاب تغذیه استفاده کنی بلکه شارژرهای قابل قبول و ارزون فراوونه .
https://www.google.com/search?q=شار...ECBEQAw&biw=1164&bih=835#imgrc=MoCOCw5vw0ZwoM

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

من موندم از اینهمه مونتاژ سیر نشدی ؟
در هر صورت میتونی از یک ترانس برای چند تغذیه استفاده کنی بشرطی که ثانویه ترانس به تعداد تغذیه باشه یا خودت بپیچی.
یعنی روش اول اینه که سیم پیچ ثانویه دیگری برای تغذیه دوم روی سیم های فعلی بپیچی
اگه ترانس فضای کافی داشته باشه بسادگی میتونی با روش سوزنی و بدون باز کردن هسته بپیچی.

روش دوم :
اگه ثانویه ترانس از سیم چند رشته است میتونی ابتدا و انتهای تک تک سیم ها رو مشخص کنی و به دو دسته مجزا تبدیل کنی.
مثلا اگه ۱۰ رشته است باید ابتدا و انتهای ۵ رشته را جدا کنی و ۵ رشته ابتدا را بهم متصل کنی و انتهای همین ۵ رشته را هم بهم متصل کنی بطوریکه در ابتدا دو دسته ۵ تایی و در انتها هم دو دسته ۵ تایی داشته باشی.
و هر دسته ۵ تایی نباید با دسته ۵ تایی مجاور اهمی داشته باشن.

یعنی اگه برای دو برد تغذیه میخوای باید دو تا ثانویه مجزا داشته باشه و هر کدام دو سیم جداگانه که اگر با اهم متر تست کنی دو سیم یک ثانویه با دو سیم ثانویه دوم هیچ اهمی با یکدیگر نداشته باشن.
و باید مانند ثانویه اصلی با دیود فرکانس بالا و خازن یکسو کنی و بعنوان ورودی تغذیه دوم استفاده کنی .

و بعد از پایان کار میتونی منفی خروجی یک تغذیه را به مثبت خروجی دیگری متصل کنی تا بتونی هم بصورت مجزا از هر تغذیه استفاه کنی و هم بصورت سری که ولتاژ دو برابر هم میشه.

اما برای شارژ گوشی

سپاس

سلام
ممنون استاد بله درست میفرمایید ایده خیلی خوب و مفیدی بود خیلی ممنون بابت راهنمایی استاد عزیز
استاد ببخشید شاید یکم بی ربط باشه سوالم ولی شاید سوال بقیه ام باشه اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم
من یه هیت سینک گرفتم ابعادش یکم بزرگه تقریبا ۱۵ سانت در ۳۰یا۴۰ البته تقریبی
بعد روی این ۱۵ عدد 2n3055 هست حدس میزنم از روی امپیلی باز شده باشه اما دقیق نمیدونم
بعد اینکه دیتاشیت tip35و d1047و2n3055 رو که بررسی کردم مثل هم بودن موردی نداره که در تغذیه به جایه tip از دو ترانزیستور دیگر بجاش استفاده بشه؟
حالا سوال اصلیم اینه که من نمیدونم این ترانزیستورا فیکه یا اصل و هرچقد توی نت سرچ کردم موارد بدرد بخوری پیدا نکردم میخاستم بدونم میشه روی تغذیه تست کردش و فیک یا اصل بودنشو متوجه شد ؟ یا با عکسش و ...
چون خودش به هیت پیچ شده و سیم کشیم کردن پشتشو میخام از همینا استفاده کنم هم کارم کم میشه هم ارزون
خیلی ممنون میشم در رابطه با اصل یا فیک بودنشون کمکم کنید
قابلمه 3055 دارم ۱۵ عدد عکسشم یکی دو ساعت دیگه میرسم مغازه ارسال میکنم خیلی ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود استاد به نظرتون این کیت چطوره زده دقت ۰.۱ ولت ایا درسته؟ دقیقه ولتاژش؟ یه ولتاژ بدون خطا میخام که ۳.۶ رو ۳.۷ نشون نده بنظرتون مطلوبه؟
fi1k_af86c404-5b15-44de-8026-ee7ba3f763fc.png
zvam_d92d658b-74a8-4c2d-b6d5-956e44046ef6.png
bd9b_c72fd549-3fb7-4224-8d93-e4847020076b.png

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

سلام
ممنون استاد بله درست میفرمایید ایده خیلی خوب و مفیدی بود خیلی ممنون بابت راهنمایی استاد عزیز
استاد ببخشید شاید یکم بی ربط باشه سوالم ولی شاید سوال بقیه ام باشه اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم
من یه هیت سینک گرفتم ابعادش یکم بزرگه تقریبا ۱۵ سانت در ۳۰یا۴۰ البته تقریبی
بعد روی این ۱۵ عدد 2n3055 هست حدس میزنم از روی امپیلی باز شده باشه اما دقیق نمیدونم
بعد اینکه دیتاشیت tip35و d1047و2n3055 رو که بررسی کردم مثل هم بودن موردی نداره که در تغذیه به جایه tip از دو ترانزیستور دیگر بجاش استفاده بشه؟
حالا سوال اصلیم اینه که من نمیدونم این ترانزیستورا فیکه یا اصل و هرچقد توی نت سرچ کردم موارد بدرد بخوری پیدا نکردم میخاستم بدونم میشه روی تغذیه تست کردش و فیک یا اصل بودنشو متوجه شد ؟ یا با عکسش و ...
چون خودش به هیت پیچ شده و سیم کشیم کردن پشتشو میخام از همینا استفاده کنم هم کارم کم میشه هم ارزون
خیلی ممنون میشم در رابطه با اصل یا فیک بودنشون کمکم کنید
قابلمه 3055 دارم ۱۵ عدد عکسشم یکی دو ساعت دیگه میرسم مغازه ارسال میکنم خیلی ممنون

درود

معمولا ترانزیستورهای غیرواقعی قابل تشخیص نیست مگر خیلی تابلو باشه.
اگر متعلق به دستگاه اوراقی است با احتمال زیاد اصیله

2n3055 بجای tip35 قابل استفاده هست و برای ۳ آمپر یه دونه هم کافیه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

درود استاد به نظرتون این کیت چطوره زده دقت ۰.۱ ولت ایا درسته؟ دقیقه ولتاژش؟ یه ولتاژ بدون خطا میخام که ۳.۶ رو ۳.۷ نشون نده بنظرتون مطلوبه؟
fi1k_af86c404-5b15-44de-8026-ee7ba3f763fc.png
zvam_d92d658b-74a8-4c2d-b6d5-956e44046ef6.png
bd9b_c72fd549-3fb7-4224-8d93-e4847020076b.png

درود

قیمتش خوبه و با ۷۱۰۷ زیاد کار کردم و آی سی خوبی هست ولی نمیتونه همزمان ولتاژ و جریان را نشون بده و قطعا با کلیدی قابل انتخاب است.
لذا برای نمایش همزمان باید دو کیت استفاده کنی.

ارقام تمام ولتمترها و اندازه گیرهای دیجیتال بازی میکنن و مقدار ثابت نشون نمیدن چون اگه ولتاژ در مرز دو عدد باشه نمیتونه عدد ثابتی اعلام کنه اما برای اینکه بندرت بازی کنه باید اعشار را حذف کنی یا با یک رقم اعشار استفاده کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

قیمتش خوبه و با ۷۱۰۷ زیاد کار کردم و آی سی خوبی هست ولی نمیتونه همزمان ولتاژ و جریان را نشون بده و قطعا با کلیدی قابل انتخاب است.
لذا برای نمایش همزمان باید دو کیت استفاده کنی.

ارقام تمام ولتمترها و اندازه گیرهای دیجیتال بازی میکنن و مقدار ثابت نشون نمیدن چون اگه ولتاژ در مرز دو عدد باشه نمیتونه عدد ثابتی اعلام کنه اما برای اینکه بندرت بازی کنه باید اعشار را حذف کنی یا با یک رقم اعشار استفاده کنی.

سپاس

درود استاد پس این منابع تغذیه شرکتی چه حرکتی زدن که بازی نمیکنه اصلا ولت متراشون ولومو میچرخونی هرجا ول میکنی یه ولتاژ فیکس نشون میده بدون هیچ بازی کردن
سپاس

• Like

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

معمولا ترانزیستورهای غیرواقعی قابل تشخیص نیست مگر خیلی تابلو باشه.
اگر متعلق به دستگاه اوراقی است با احتمال زیاد اصیله

2n3055 بجای tip35 قابل استفاده هست و برای ۳ آمپر یه دونه هم کافیه.

سپاس

درود استاد نمیشه انداخت روی تغذیه تست گرفت؟ عملکرد فیک و اصلی معلوم نمیشه در عمل ؟!!!
اینم عکساشه
s9ub_7fa1166a-7ba0-474e-9956-f38e8610e824.jpeg
d8g6_74def889-d1bd-4301-b1cb-950af3ec403b.jpeg
xwce_c8113090-3915-4f7d-88e3-993029ab4676.jpeg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

درود استاد پس این منابع تغذیه شرکتی چه حرکتی زدن که بازی نمیکنه اصلا ولت متراشون ولومو میچرخونی هرجا ول میکنی یه ولتاژ فیکس نشون میده بدون هیچ بازی کردن
سپاس

درود

ازآنجاکه دستگاه های دیجیتال بصورت پله ای عمل میکنن لذا قادر به تشخیص بین دو پله نیست و پرش میکنه.
مثلا ولتمتری که دقت ضعیفی داره و قادر به تشخیص بین اعداد صحیح نیست و مثلا بین ۲ ولت و ۳ ولت را تشخیص نمیده لذا در ولتاژهای بین اعداد ۲ و ۳ گیج میشه و لذا گاهی ۲ و گاهی ۳ ولت نشون میده و اگه ولتاژ بین ۴ و ۵ ولت باشه گاهی ۴ و گاهی ۵ ولت نمایش میده.
حالا اگه یک رقم اعشار دقیق تر بشه دراینصورت درسته که کمتر گیج میشه اما اگه ولتاژ بین ۳،۶ و ۳،۷ باشه گیج میشه و گاهی ۳،۶ و گاهی ۳،۷ ولت نشون میده.

بهمین ترتیب هرچقدر دقیق تر باشه درسته که پرش کمتر میشه ولی نمیتونی مانع پرش بشی مگر با کلک و حقه که دراینصورت مقدار واقعی نامعلوم میشه .

لذا اساس کار دیجیتال بگونه ای است که در شرایطی ، مقدار واقعی را با پرش نمایش میده اما با دو کلک و حقه ، مقدار پرش بسیار ناچیز و ثابت میشه که یکی از انها را در پست قبل توضیح دادم که باید مثلا ولتمتری با دقت ۴ رقم اعشار باشه و ۳ رقم اعشار را حذف کنید و روش بعدی به این صورت است که مقدار میانگین لحظاتی را با تاخیر نمایش بده که بدترین شیوه است .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

درود استاد نمیشه انداخت روی تغذیه تست گرفت؟ عملکرد فیک و اصلی معلوم نمیشه در عمل ؟!!!
اینم عکساشه
s9ub_7fa1166a-7ba0-474e-9956-f38e8610e824.jpeg
d8g6_74def889-d1bd-4301-b1cb-950af3ec403b.jpeg
xwce_c8113090-3915-4f7d-88e3-993029ab4676.jpeg

درود

ظاهر این ترانزیستورها نشون میده گه اصیل نیستند اما بسیاری از ترانزیستور های نامعتبر هم کیفیت قابل قبولی دارن و بخوبی قابل استفاده هستن و باید تست کنید ، خصوصا که تولید گذشته دور باشه.

سپاس

بالا