آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود وقت بخیر
خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
من هم tip35 و هم ۳۰۵۵ رو بدون هیت سینک و فن استفاده کردم یعنی فقط یک ترانزیستور بود با سیمی که ازش کشیدم و دادم به برد
در شرایط یکسان جفت ترانزیستور هارو تست کردم گرمایه تولیدی ۳۰۵۵ خیلی خیلی کمتر بود
شرایط یکسان یعنی از یک تغذیه استفاده کردم و ترانزیستور رو عوض کردم جفتش در یک ولتاژ تست شد جفتش یک بار که لامپ ماشین بود به خروجیش متصل شد اما ۳۰۵۵ خیلی کمتر داغ میشد
در مورد ۲۲صدم اهمی که بین پایه امیتر سری میشه هم مطمئن شدم که بین امیتر ۳۰۵۵ هم سری میشه چون چند سری پرسیدم و جپابی ندادین و اگر مشکلی داشت سری کردنش در پست ها تذکر میدادید
از طرفیم سکوت علامت رضاست پس من بار دیگر این سوالو مطرح نمیکنم که شمام اذیت بشین خیلی خیلی ممنون
راستی ترانزیستور هارو با یک هیت سینک هم تست کردم
یعنی یه ولتاژی تأیین کردم حدود ۲۳ ولت و دیگه بهش دست نزدم ولوم جریان هم روی بیشترین جریان بود
بعد ۳۰۵۵ رو به هیت نصب کردم و سیم کشی کردم لامپ رو متصل کردم حدود ۳ دقیقه گذشت تازه داشت یکم در حد خیلی خیلی کم حرارت حس میشد
روی همون هیت با همون شرایط tip35 قرار دادم و سیم کشی کرد باز لامپو وصل کردم هیت سینکش هم بد جوری داغ شد tip هم جنس مرغوب و اورجینال هست ممنون در هر صورت ۳۰۵۵ ها خیلی ارزون تر برام افتاده از همونا استفاده میکنم
سپاس

درود

۲۲/. در هر ترانزیستوری روی امیتر نصب میشه و فرقی ندارن
اما ۳۰۵۵ بدلیلی که گفتم تصور میکنی کمتر داغ میکنه
شما میتونی د. Tip35 انگشتت را بسیار نزدیک به نیمه هادی داخل باکس کنی که منبع حرارته چون اطراف نیمه هادی عایق هست

اما در ۳۰۵۵ نمیتونی چون روی فلز نصب میشه و نمیتونی حرارت واقعی نیمه هادی رو در ۳۰۵۵ حس کنی چون حرارت روی فلز پخش میشه..

هر ادعایی باید دلیل علمی هم داشته باشه و ادعای شما نه دلیل علمی داره و نه دلیل تجربی و عملی.

هر دو را روی رادیاتور مشابه نصب کن و دماسنج را در فاصله معینی از ترانزیستور روی رادیاتور هر دو نصب کن
فاصله دماسنج از یکی دو سانت و از دیگری ۲۰ سانت نباشه
ضمنا همه شرایطشون هم یکسان باشه مانند بار و ولتاژ و دمای محیط و غیره.
دراینصورت می بینی تقریبا هر دو یک دما را نشون میدن.
مگر ترانزستور جعلی گرفته باشی.
اگه توضیح بدی چجوری میفهمی کدوم بیشتر داغ میشه خطای شما روشن میشه ولی فقط میگی یکیش بیشتر داغ میشه و باید یکماه بازجویی کنم تا گزارش کنی
البته اگه ۳۰۵۵ ارزونتر گیرت میاد استفاده کن اشکالی نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

1cf_20201230_001544.jpg

اینم منبع جدید و اخریم
یه سوال یه فن ۱۲ ولت گزاشتم خیلی صدا میده چطوری دور فن رو کم کنم یه مقاومت گزاشتم سر راهش خیلی داغ ممیشه و حالت نیم سوز شده چطوری دورفن رو کم کنم

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

۲۲/. در هر ترانزیستوری روی امیتر نصب میشه و فرقی ندارن
اما ۳۰۵۵ بدلیلی که گفتم تصور میکنی کمتر داغ میکنه
شما میتونی د. Tip35 انگشتت را بسیار نزدیک به نیمه هادی داخل باکس کنی که منبع حرارته چون اطراف نیمه هادی عایق هست

اما در ۳۰۵۵ نمیتونی چون روی فلز نصب میشه و نمیتونی حرارت واقعی نیمه هادی رو در ۳۰۵۵ حس کنی چون حرارت روی فلز پخش میشه..

هر ادعایی باید دلیل علمی هم داشته باشه و ادعای شما نه دلیل علمی داره و نه دلیل تجربی و عملی.

هر دو را روی رادیاتور مشابه نصب کن و دماسنج را در فاصله معینی از ترانزیستور روی رادیاتور هر دو نصب کن
فاصله دماسنج از یکی دو سانت و از دیگری ۲۰ سانت نباشه
ضمنا همه شرایطشون هم یکسان باشه مانند بار و ولتاژ و دمای محیط و غیره.
دراینصورت می بینی تقریبا هر دو یک دما را نشون میدن.
مگر ترانزستور جعلی گرفته باشی.
اگه توضیح بدی چجوری میفهمی کدوم بیشتر داغ میشه خطای شما روشن میشه ولی فقط میگی یکیش بیشتر داغ میشه و باید یکماه بازجویی کنم تا گزارش کنی
البته اگه ۳۰۵۵ ارزونتر گیرت میاد استفاده کن اشکالی نداره.

سپاس

درود ممنون
شرایط جفتشون یکی بود و جفتشون روی یک تغذیه استفاده شدن
ولتاژ تغذیه یکی بود ترانس یکی بود جریان و بار خروجی و همه چی همه چی یکی بود تنها ماری که کردم یک بار tip35 رو متصل کردم به برد و بارم که همون لامپ خودرو هست رو وصل کردم در عرض سه الی پنج ثانیه انقدر داغ شد که دس میزدی دستو میسوزوند
بعد به همون تغذیه با همون شرایط بدون اینکه به هیچی دست بزنم فقط ترانزیستوراشو عوض کردم و ۳۰۵۵ انداختم و بار رو حدود ۲ دقیقه متصل نگه داشتم تازه داشت یه مقدار خیلی خیلی کمی گرم میشد یعنی جوری که اصلا به هیت سینک نیاز نداره
شرایط جفتش دقیقا یکی بود ولتاژ در تست دو ترانزیستور ۲۳ ولت بود بار خروجی ۱۲ ولت ۲۱ وات جریان هم که روی ماکزیمم بود ترانس ورودیم ۱۸ ولت هست
جفت ترانزیستور ها رو بدونه هیت سینک تست کردم و بیرون از باکس هیچ چیزیم نبود که بگم گرمایه ترانزیستور رو میگیره
این سری که تست کردم فیلمشم میگیرم
حرارت جفتشم با انگشت اندازه گرفتم tip35 اگبعد چند ثانیه دستو میسوزونه ولی ۳۰۵۵ بعد چند دقیقه عین خیالشم نیست تازه یه خورده داغ میشه
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

1cf_20201230_001544.jpg

اینم منبع جدید و اخریم
یه سوال یه فن ۱۲ ولت گزاشتم خیلی صدا میده چطوری دور فن رو کم کنم یه مقاومت گزاشتم سر راهش خیلی داغ ممیشه و حالت نیم سوز شده چطوری دورفن رو کم کنم

درود

بسیار عالی
آفرین

برای کاهش سرعت فن باید ولتاژ کمتری از سیم پیچ ثانویه تهیه و با دیود و خازن یکسو کنی و به فن متصل کنید تا از منبع ولتاژ این تغذیه هم مصرف نکنه .

ضمنا میتونی از سوئیچ حرارتی سری با فن استفاده کنی و سوئیچ را روی رادیاتور نصب کنی که پس از گرم شدن سوئیچ متصل بشه و فن را روشن کنه.

اینجا روش پیدا کردن ولتاژهای دلخواه در ترانس
بدون باز کردن هسته ترانس
https://www.irantk.ir/threads/48462...-باز-کردن-هسته?p=264228&viewfull=1#post264228

سپاس

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

اینم منبع جدید و اخریم

سلام وقت بخیر
این ولت متر امپر متر وات متر پنلی دقتش چطوره ؟ عالیه؟ میشه بگین از کدوم سایت گرفتین و قیمتشو بگید من خیلی دنبال یه ولت و امپر متر دقیق گشتم اما پیدا نکردم
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود ممنون
شرایط جفتشون یکی بود و جفتشون روی یک تغذیه استفاده شدن
ولتاژ تغذیه یکی بود ترانس یکی بود جریان و بار خروجی و همه چی همه چی یکی بود تنها ماری که کردم یک بار tip35 رو متصل کردم به برد و بارم که همون لامپ خودرو هست رو وصل کردم در عرض سه الی پنج ثانیه انقدر داغ شد که دس میزدی دستو میسوزوند
بعد به همون تغذیه با همون شرایط بدون اینکه به هیچی دست بزنم فقط ترانزیستوراشو عوض کردم و ۳۰۵۵ انداختم و بار رو حدود ۲ دقیقه متصل نگه داشتم تازه داشت یه مقدار خیلی خیلی کمی گرم میشد یعنی جوری که اصلا به هیت سینک نیاز نداره
شرایط جفتش دقیقا یکی بود ولتاژ در تست دو ترانزیستور ۲۳ ولت بود بار خروجی ۱۲ ولت ۲۱ وات جریان هم که روی ماکزیمم بود ترانس ورودیم ۱۸ ولت هست
جفت ترانزیستور ها رو بدونه هیت سینک تست کردم و بیرون از باکس هیچ چیزیم نبود که بگم گرمایه ترانزیستور رو میگیره
این سری که تست کردم فیلمشم میگیرم
سپاس

درود

نیاز به فیلم نیست اگه پاسخ قبلی منو بخونی خودم حدس زدم اینجوری تست میکنی و این تست صحیح نیست و روش صحیح را مفصلا توضیح دادم ولی فقط نتیجه رو میخونی و پست ها رو سر سری و سطحی مطالعه میکنی.

اگه با روشی که پیشنهاد کردم تست کنی می بینی حرارتشون تفاوت چندانی نداره .
در هر صورت هرکدوم را استفاده کنی اشکال نداره.

سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

نیاز به فیلم نیست اگه پاسخ قبلی منو بخونی خودم حدس زدم اینجوری تست میکنی و این تست صحیح نیست و روش صحیح را مفصلا توضیح دادم ولی فقط نتیجه رو میخونی و پست ها رو سر سری و سطحی مطالعه میکنی.

اگه با روشی که پیشنهاد کردم تست کنی می بینی حرارتشون تفاوت چندانی نداره .
در هر صورت هرکدوم را استفاده کنی اشکال نداره.

سپاس

درود چشم ممنون استاد

استاد من ولت مترو تهیه کردم دقتش یک رقم بعد از اعشاره یک پتانسیو متر داره برای کالیبره که من یک باطری ۱.۵ ولتی بهش وصل کردم و پتانسیو مترو طوری تنظیم کردم که ۱۵/۰ ولت نشون بده پانزد ولت
بعد یه مقاومت داشت که برای رقم اعشار بود اونم برداشتم به اون یکی سگمنت وصل کردم الان شد ۱.۵۰ ولت دقتش دو رقم اعشار شد همه چیشم اوکیه فقط ولتاژ بیشتر از ۱۹ رو اندازه نمیگیره که در واقع همون ۲۰۰ ولته خودمونه و ما کلک زدیم سرش که دو رقم اعشار ازش بگیریم
تو توضیحاتی که همراهش بود نوشته بود برای اندازه گیری ولتاژ بالاتر از ۱۹۹ ولت یه شبکه مقاومتی باید وصل کنید که تشکلیل شده از دو مقاومت بود یکی ۱ مگا اهم یکی ۱ کیلو
از ادمین بهنام کیت پرسیدم گفت ن نمیشه ولی طبق توضیحات باید بشه میخاستم نظر شمارم بدونم که شدنیه یا ن
عکس هاشم الان لینک میکنم و پیوست میکنم پست بعدی سپاس

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود چشم ممنون استاد

استاد من ولت مترو تهیه کردم دقتش یک رقم بعد از اعشاره یک پتانسیو متر داره برای کالیبره که من یک باطری ۱.۵ ولتی بهش وصل کردم و پتانسیو مترو طوری تنظیم کردم که ۱۵/۰ ولت نشون بده پانزد ولت
بعد یه مقاومت داشت که برای رقم اعشار بود اونم برداشتم به اون یکی سگمنت وصل کردم الان شد ۱.۵۰ ولت دقتش دو رقم اعشار شد همه چیشم اوکیه فقط ولتاژ بیشتر از ۱۹ رو اندازه نمیگیره که در واقع همون ۲۰۰ ولته خودمونه و ما کلک زدیم سرش که دو رقم اعشار ازش بگیریم
تو توضیحاتی که همراهش بود نوشته بود برای اندازه گیری ولتاژ بالاتر از ۱۹۹ ولت یه شبکه مقاومتی باید وصل کنید که تشکلیل شده از دو مقاومت بود یکی ۱ مگا اهم یکی ۱ کیلو
از ادمین بهنام کیت پرسیدم گفت ن نمیشه ولی طبق توضیحات باید بشه میخاستم نظر شمارم بدونم که شدنیه یا ن
عکس هاشم الان لینک میکنم و پیوست میکنم پست بعدی سپاس
اینه
b888_a2704ac0-8ab7-4d8e-9319-efc4591ecb14.jpeg
tcss_81d85524-39f5-438d-b082-11f3796eb4c1.jpeg

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود
اونطوریم تا ۱۰۰۰ ولت اندازه میگیره بدون حتی یک رقم اعشار فک کنم چون ۱۰۰۰ خودش چهار رقمه و دیگه برای اعشار سگمنت نداریم
ولی گفتم شاید شما راهی پیشنپیشنهاد بدین
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
272

سلام وقت بخیر
این ولت متر امپر متر وات متر پنلی دقتش چطوره ؟ عالیه؟ میشه بگین از کدوم سایت گرفتین و قیمتشو بگید من خیلی دنبال یه ولت و امپر متر دقیق گشتم اما پیدا نکردم
سپاس
بله دقیقه شما نوشته زیر ولتمتر رو توی گوگل سرچ کن از افتاب رایانه خریدم۳۰۰

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا