آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
در المانهای خطی مثل مقاومت، عبور جریان و افت ولتاژ و مقدار مقاومت قطعه، متناسب بوده و طبق قانون اهم محاسبه میشه.
V=RI
در مسیری که مقاومت نداره (سیم) مقدار R در رابطه بالا برابر صفره و مقدار جریان هر چقدر باشه، اختلاف ولتاژی در ابتدا و انتهای سیم ایجاد نمیشه. البته با جریان صفر هم این اتفاق رخ میده یعنی تا اینجا هنوز اثبات نشده که سیم حتماً جریان داره.
اما در این مدار، باید به کل مدار نگاه کنیم. بر اساس قاعده مطرح شده و اینکه در دو طرف مقاومت یک اهمی اختلاف ولتاژی وجود نداره، اثبات شد که از مقاومت یک اهمی جریانی عبور نمیکنه. حالا باید به مقاومت 220 اهمی توجه کنیم. دو طرف این مقاومت، 220 ولت اختلاف ولتاژ وجود داره بنابراین باید جریان 1 آمپری ازش عبور کنه. از اونجا که از مقاومت یک اهمی جریانی نمیگذره پس تنها مسیری که میتونه جریان یک آمپری مقاومت 220 اهمی رو تأمین کنه همون سیمی هست که از منبع سمت چپ بیرون اومده.
همیشه توضیح بدیهیات خیلی سخته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیزم اصلا مقاومت در نقشه کاربردی ندارد. چون من هر جور مدار رو رسم میکنم و خلاصه میکنم انگار دو پایه مقاومت یک اهم رو به هم پیچیدی و به سیم فاز بستی . در مدار کارای ندارد . یک مسیر عبور جریان است . ( سیم فاز یکی است اگر پریز ها را به هم نزدیک کنیم در حقیقت یک سیم است .)اگر استاد درست نگفتم به بز رگی خودتون ببخشید.

درود

الان دیگه مشکل جریان حل شده و فقط ایراد این توجیه باقی مونده که چند بار تکرار کردم
اگه تساوی ولتاژ در ۱اهمی گویای جریان صفره چرا در صفر اهمی اینطور نیست؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در المانهای خطی مثل مقاومت، عبور جریان و افت ولتاژ و مقدار مقاومت قطعه، متناسب بوده و طبق قانون اهم محاسبه میشه.
V=RI
در مسیری که مقاومت نداره (سیم) مقدار R در رابطه بالا برابر صفره و مقدار جریان هر چقدر باشه، اختلاف ولتاژی در ابتدا و انتهای سیم ایجاد نمیشه. البته با جریان صفر هم این اتفاق رخ میده یعنی تا اینجا هنوز اثبات نشده که سیم حتماً جریان داره.
اما در این مدار، باید به کل مدار نگاه کنیم. بر اساس قاعده مطرح شده و اینکه در دو طرف مقاومت یک اهمی اختلاف ولتاژی وجود نداره، اثبات شد که از مقاومت یک اهمی جریانی عبور نمیکنه. حالا باید به مقاومت 220 اهمی توجه کنیم. دو طرف این مقاومت، 220 ولت اختلاف ولتاژ وجود داره بنابراین باید جریان 1 آمپری ازش عبور کنه. از اونجا که از مقاومت یک اهمی جریانی نمیگذره پس تنها مسیری که میتونه جریان یک آمپری مقاومت 220 اهمی رو تأمین کنه همون سیمی هست که از منبع سمت چپ بیرون اومده.
همیشه توضیح بدیهیات خیلی سخته

درود

خوب و جامع گفتی
اما شما ابتدا میگی دو طرف ۱ اهمی اختلاف ولتاژ نداره پس جریانش صفره و بقیه را بر این اساس ادامه میدی
اما اگه همین استدلال را برای صغر اهمی استفاده کنی پاسخ دیگری میگیری
میگی این صفر اهمی است و باید مستثنی کنیم ولی صفر اهمی هم در صورت تساوی ولتاژ دو پایه ، ممکنه جریان داشته باشه یا نداشته باشه
لذا نیاز به قاعده کلی داریم که تساوی ولتاژ برای هر مقاومتی از جمله صفر اهم قابل استفاده باشه تا بگیم با این قاعدع کلی تکلیف مشخص میشه نه اینکه بدلخواهمون بدلیل تساوی ولتاژ یکی را اول از گردونه خارج کنیم

با روش صحیح چه ۱ اهمی را ابتدا مشمول قاعده کنی و چه صفر اهمی فرقی نداره و هر دو به یک پاسخ میرسه
بنابرین باید این مشکل حل بشه که اگه تساوی ولتاژ در ۱اهمی گویای جریان صفره چرا در صفر اهمی اینطور نباشه؟

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با روش صحیح چه ۱ اهمی را ابتدا مشمول قاعده کنی و چه صفر اهمی فرقی نداره و هر دو به یک پاسخ میرسه
بنابرین باید این مشکل حل بشه که اگه تساوی ولتاژ در ۱اهمی گویای جریان صفره چرا در صفر اهمی اینطور نباشه؟
در این موضوع قاعده کلی همون قانون جریان ***شهف هست که میگه مجموع جریانهای وارده به یک گره با مجموع جریانهای خارج شده از اون برابره و من هم از همین قانون استفاده کردم.

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

درود

اگر المنت ۲۲۰ وات ۲۲۰ ولتی که ۲۲۰ اهمی خواهد بود مطابق مدار زیر با دو پریز مجزا ولی همزمان به برق شهر متصل کنیم
که یک پریز بدون مقاومت سری و دیگری با مقاومت ۱ اهمی سری شده باشه جریان پریز اول بصورت تقریبی چند برابر دیگری خواهد بود.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 159899

سلام خسته نباشید
استاد 90 برابر اون یکی می باشد؟
از یکی 0.9 آمپر و از دیگری 0.01 آمپر میگذرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
در این موضوع قاعده کلی همون قانون جریان ***شهف هست که میگه مجموع جریانهای وارده به یک گره با مجموع جریانهای خارج شده از اون برابره و من هم از همین قانون استفاده کردم.

درود

ولی ابتدا یکی را بدلخواه با استدلال حذف کردی
باید قانوی و قاعده ای باشه که اراده شما بی اثر باشه و هر کدوم را ابتدا انتخاب کنی یک پاسخ بده

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

ولی ابتدا یکی را بدلخواه با استدلال حذف کردی
باید قانوی و قاعده ای باشه که اراده شما بی اثر باشه و هر کدوم را ابتدا انتخاب کنی یک پاسخ بده

سپاس

چی رو بدلخواه حذف کردم؟

بالا