آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
خب برای پاسخ به این سوال باید از ایده آل ها صرف نظر کنیم.
در حالت واقعی دو سر سیم صفر اهم نیست، گرچه اهم ناچیزی داره (در حد میلی اهم) که باعث افت پتاسنیل ناچیزی میشه که از اون صرف نظر میکنیم.
همین اهم ناچیز سیم باعث گرم، داغ و ذوب شدن سیم در جریان های بالا میشه.
بنابراین در واقع دو سر سیم اختلاف پتانسیلی داریم که باعث میشه جریان در سیم جاری بشه

درود
اگه سیم صفر اهم هم باشه و اختلاف پتانسیل نداشته باشیم جریان بهتر جاری میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام
در سیم به تنهایی (سیم آزاذ) که جریانی جاری نمیشه. جریان موقعی در سیم جاری میشه که مسیر جریان بسته بشه. اگه یه سر سیم رو به تنهایی به سر مثبت باطری وصل کنیم و سر دیگه رها باشه جریانی در سیم نخواهیم داشت چون اختلاف پتانسیلی بین دو سیر سیم نیست و همچنین مسیر جریان بسته نشده. حالا اگه سر آزاد سیم رو به قسمت منفی باطری وصل کنیم بدلیل بسته شدن مسیر و وجود اختلاف پتانسیل ناشی از منبع، جریان زیادی درون سیم جاری میشه. طبق قانون اهم، جریان عبوری برابر با اختلاف پتانسیل تفسیم بر مقاومت، بنا بر این اگه v=0 اونوقت جریان هم صفر خواهد بود.

درود

سوال اینه
درحالیکه دو سر ۱ اهمی هم پتانسیل گویای جریان صفر است چرا در مقاومت مشابه سمت چپ با مقدار صفر اهم اینطور نیست و باوجودیکه دو سر سیم هم پتانسیل است معذالک جریام داریم.
شرایط بسته بودن مدار مطرح نیست و هر دو مدا چپ و راست در شرایط مشابه و هر دو مدار بسته هستند اما تساوی ولتاژ در تمام نقاط 1 اهمی گویای جریان صفر و تساوی ولتاژ در کلیه نقاط صغر اهمی گویای جریان صفر نیست چرا ؟

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

سوال اینه
درحالیکه دو سر ۱ اهمی هم پتانسیل گویای جریان صفر است چرا در مقاومت مشابه سمت چپ با مقدار صفر اهم اینطور نیست و باوجودیکه دو سر سیم هم پتانسیل است معذالک جریام داریم.
شرایط بسته بودن مدار مطرح نیست و هر دو مدا چپ و راست در شرایط مشابه و هر دو مدار بسته هستند اما تساوی ولتاژ در تمام نقاط 1 اهمی گویای جریان صفر و تساوی ولتاژ در کلیه نقاط صغر اهمی گویای جریان صفر نیست چرا ؟

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
فکر کنم چون سیم مقاومتش صفر هست پس کل سیم تبدیل به یک نقطه میشه.مثلا فرض کنید یک استخری پر آب داریم ،از هر کجای استخر بخواهیم میتونیم خروجی بگیریم حتی اگه ورودی در طرف دیگه خروجی باشه.
باسپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

چرا هیچ جریانی عبور نکنه
تا اینجا که از مسیر راحت تر ، جریان بیشتری عبور میکنه کاملا درست و بدیهی است اما چرا کل جریان عبور کنه و هیچ جریانی از یک اهم عبور نکنه ؟
دو شلنگ یا جوی آب هست که یکی فوق العاده گشاد و دیگری بمیزان یک اهم کمی تنگ تر هست
چرا هیچ جریان آب از جوی تنگ تر عبور نکنه ؟

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزبز
در خصوص شیلنگ ها فکر کنم چون فشار آب در ورودی هر دو شیلنگ برابر هست پس آب داره از شیلنگ گشادتر رد میشه حالا اگه آب بخواد از شیلنگ دیگری عبور کنه بایستی فشار خروجی اون بر فشار خروجی شیلنگ گشادتر غلبه کنه که نمیتونه برای همین آب از شیلنگ کوچکتر رد نمیشه.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
فکر کنم چون سیم مقاومتش صفر هست پس کل سیم تبدیل به یک نقطه میشه.مثلا فرض کنید یک استخری پر آب داریم ،از هر کجای استخر بخواهیم میتونیم خروجی بگیریم حتی اگه ورودی در طرف دیگه خروجی باشه.
باسپاس فراوان

درود

استدلال شما درسته اما با استناد به ولتاژ دو پایه مقاومت سمت راست که مساویند میتوننیم بگیم جریانش صفره
پس چرا این استدلال برای مقاومت صفر اهمی سمت چپ صادق نیست و بدلیل تساوی ولتاژ نمیتونیم بگیم جریانش صفره؟

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد خوبم . استاد به نظر من این مقاومت یک اهم در مدار کاری انجام نمیده .چون ولتاژ المنت از پریز دیگری تامین شده با همان ولتاژ 220 ولت کار میکنه .و در هر طرف مقاومت ولتاژ 220 ولت است بدون اختلاف پتانسیل جریانی ازش نمیگذرد .(در دو طرف مقاومت ولتاژ 220 است.)

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام بر استاد خوبم . استاد به نظر من این مقاومت یک اهم در مدار کاری انجام نمیده .چون ولتاژ المنت از پریز دیگری تامین شده با همان ولتاژ 220 ولت کار میکنه .و در هر طرف مقاومت ولتاژ 220 ولت است بدون اختلاف پتانسیل جریانی ازش نمیگذرد .(در دو طرف مقاومت ولتاژ 220 است.)

درود

امیر‌ جان تا اینجاش حل شده فقط توجیه سیم باقی است چرا باوجودیکه ولتاژ دو سر سیم یکسانه میگیم جریان ازش میگذره برخلاف مقاومت سمت راست

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
در خصوص شیلنگ ها فکر کنم چون فشار آب در ورودی هر دو شیلنگ برابر هست پس آب داره از شیلنگ گشادتر رد میشه حالا اگه آب بخواد از شیلنگ دیگری عبور کنه بایستی فشار خروجی اون بر فشار خروجی شیلنگ گشادتر غلبه کنه که نمیتونه برای همین آب از شیلنگ کوچکتر رد نمیشه.
با سپاس فراوان

باسلام خدمت استاد غزال عزیز
استاد پست ۳۴ ملاحضه کردید؟
باسپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سپاس فراوان

درود
اگه از دو ظلنگ کوچیک و بزرگ استفاده کنید بدون تردید جریانی در شلنگ کوچکتر هم داریم درغیراینصورت یکی از لوازم برقی منزل که مصرف بالایی داره کارمیکنه و جریانی از بقیه عبور نمیکنه ولی اینطور نیست.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد عزیزم اصلا مقاومت در نقشه کاربردی ندارد. چون من هر جور مدار رو رسم میکنم و خلاصه میکنم انگار دو پایه مقاومت یک اهم رو به هم پیچیدی و به سیم فاز بستی . در مدار کارای ندارد . یک مسیر عبور جریان است . ( سیم فاز یکی است اگر پریز ها را به هم نزدیک کنیم در حقیقت یک سیم است .)اگر استاد درست نگفتم به بز رگی خودتون ببخشید.

بالا