آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,796

استاد وقتی مقاومت سیم صفر اهم باشه دیگه نمیشه از طریق رابطه v=RI مقدار جریان رو پیدا کرد چون ولتاژ تقسیم بر صفر میشه و تعریف نشده است و مجبوریم از قوانین دیگه مثل گیرشهف کمک بگیریم پس به وضعیت مدار نگاه میکنیم. 
طبق همین قانون کل مسیر سیم یه گره حساب میشه و به چشم یه نقطه باید بهش نگاه کرد

درود

قبل از تعیین تکلیف جریان ، جمع جبری جریان ها قابل استفاده نیست
هرچند با پذیرش قبلی برخی از روابط قادر به بررسی یک مسیر هستیم و دراینصورت پاسخ شما کامله اما قصد دارم با استفاده از اطلاعات عامیانه به قانون و رابطه کلی برسیم که پاسخگوی شرایط و لذا میزان جریان هر مقاومتی از جمله مقاومت صفر اهم هست
دراینصورت میتونیم صفر اهم را هم مشمول اون قانون کنیم و نتیجه قطعی بگیریم
ولی اینکه تساوی ولتاژ پایه ها گویای جریان صفر آمپره در مقاومت صفر اهم کار نمیکنه
لذا در عین حال که پاسخ شما با پذیرش استثناء برای صفر اهم و پذیرش روابطی که فرمودی درسته معذالک راه حل مطمئن تر و ساده تری داره که در کلیه پدیده های طبیعی صادق هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
attachment.php

استاد جریانی که از منبع سمت چپ کشیده میشود 221A هست
جریانی که از منبع سمت راست کشیده میشود تقریبا 1A هستش
جریانی هم که از مقاومت R2 عبور میکنه تقریبا 2A هستش

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
attachment.php

سلام
میشه لطفاً توضیح بدین این نتایج رو چطور بدست آوردین؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,796
attachment.php

درود

احتمالا تصور کردی دو منبع دارای اختلاف فاز هستند
اما اسامی دو منبع گویاست که هر دو منبع انشعابی از یک منبع هستند و لذا اتصال مستقیم آنها به یکدیگر هم اشکالی نداره و جریانی تولید نمیکنه
تصور کن دو انشعاب از یک پریز گرفتی که در اینصورت درسته در دو محل دارای منبع ولتاژ هستی اما اگه فازها را بیکدیگر و نول ها را بیکدیگر متصل کنی اتفاقی نمیافته و جریانی جاری نمیشه چون هر دو پریز در تصویر دو انشعاب از یک فاز برق شهر هستند

مسئله به این پیچیدگی که تصور کردی نیست و بسیار ساده است و با پدیده های ساده طبیعی هم قابل مقایسه است.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

احتمالا تصور کردی دو منبع دارای اختلاف فاز هستند
اما اسامی دو منبع گویاست که هر دو منبع انشعابی از یک منبع هستند و لذا اتصال مستقیم آنها به یکدیگر هم اشکالی نداره و جریانی تولید نمیکنه
تصور کن دو انشعاب از یک پریز گرفتی که در اینصورت درسته در دو محل دارای منبع ولتاژ هستی اما اگه فازها را بیکدیگر و نول ها را بیکدیگر متصل کنی اتفاقی نمیافته و جریانی جاری نمیشه چون هر دو پریز در تصویر دو انشعاب از یک فاز برق شهر هستند

مسئله به این پیچیدگی که تصور کردی نیست و بسیار ساده است و با پدیده های ساده طبیعی هم قابل مقایسه است.

سپاس

بله استاد من اشتباه حدس زدم الان دقت کردم دیدم هر دو V1 هستند
خوب استاد اگر یکی باشند میشه یک منبع که فقط با مقاومت 220 اهمی موازیه و 1 آمپر جریان عبور میکنه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,796
بله استاد من اشتباه حدس زدم الان دقت کردم دیدم هر دو V1 هستند
خوب استاد اگر یکی باشند میشه یک منبع که فقط با مقاومت 220 اهمی موازیه و 1 آمپر جریان عبور میکنه
درود

دلیل؟

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

سوال 2

مطابق تصویر زیر ، برای سری کردن دو یا چند دیود در اغلب موارد ناگزیر به موازی کردن مقاومت با هر دیود هستیم چرا و چه موقع ؟

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 159988

استاد علی الظاهر این موضوع شبیه اون چیزیه که در مسئله یکسوسازی مطرح شد که برای حفظ تعادل جریانهای عبوری از دیود های موازی با هر کدومشون مقاومت سری میکنن.  اینجا هم احتمالاً داستان شبیه همونه اما جزئیاتش چجوریه فکر میکنم به شرایطی که از این ترکیب استفاده میشه بستگی داره. 
اگه ممکنه در مورد جاهایی که از این ترکیب استفاده میشه یکم توضیح بدین یا راهنمایی بفرمایین

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

سوال 2

مطابق تصویر زیر ، برای سری کردن دو یا چند دیود در اغلب موارد ناگزیر به موازی کردن مقاومت با هر دیود هستیم چرا و چه موقع ؟

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 159988

استاد علی الظاهر این موضوع شبیه اون چیزیه که در مسئله یکسوسازی مطرح شد که برای حفظ تعادل جریانهای عبوری از دیود های موازی با هر کدومشون مقاومت سری میکنن.  اینجا هم احتمالاً داستان شبیه همونه اما جزئیاتش چجوریه فکر میکنم به شرایطی که از این ترکیب استفاده میشه بستگی داره. 
اگه ممکنه در مورد جاهایی که از این ترکیب استفاده میشه یکم توضیح بدین یا راهنمایی بفرمایین

بالا