آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
اگر هر دو پریز سوکت پایینی نول و سوکت بالایی فاز باشه که از مقاومت 1 اهمی جریانی رد نمیشه
ولی اگر عکس این باشه یعنی اگر پریز سمت راست فاز بالا نول پایین و سمت چپ نول بالا فاز پایین باشه اونوقت از مقاومت 1 اهمی جریان عبور می کنه.که این جریان برابر 220 امپر میشه ( با فرض ایده ال بودن قطعات). جریان عبوری از المنت 220 ولت 220 وات برابر یک امپر میشه
درود

دلیل ادعا چیه ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سر راه پریز سمت راست مقاومت هست و برای اینکه جریانی در مقاومت R1 ظاهر بشه باید سمت راست تغذیه‌ای بیش از 220ولت داشته باشیم که اینطور نیست بنابراین با فرض مقاومت 0 در مسیر چپ، جریان مسیر سمت راست صفر خواهد بود.

مگه سمت راست بیش از ۲۲۰ ولته که میگی جریان از سمت چپی عبور میکنه ؟
پس چرا برای سمت راستی این شرط را گذاشتی که اگه سمت چپی بیش از ۲۲۰ نباشه جریانی از سمت راستی عبور نمیکنه

سپاس

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
مگه سمت راست بیش از ۲۲۰ ولته که میگی جریان از سمت چپی عبور میکنه ؟
پس چرا برای سمت راستی این شرط را گذاشتی که اگه سمت چپی بیش از ۲۲۰ نباشه جریانی از سمت راستی عبور نمیکنه

سپاس

نه دیگه برای سمت چپ که شرط نگذاشتیم.
سمت چپ مقاومتی نداره و در نتیجه قطعا دو سر المنت 220ولت رو داریم. این فکت مساله هست.
حالا اگر بخواهیم از شاخه راست عبور جریان داشته باشیم، لذا ولتاژ منبع سمت راست باید بیش از 220ولت باشه تا بتونه جریان رو در حلقه راست جاری کنه که اینطور نیست لذا جریان در حلقه راست صفر خواهد بود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
نه دیگه برای سمت چپ که شرط نگذاشتیم.
سمت چپ مقاومتی نداره و در نتیجه قطعا دو سر المنت 220ولت رو داریم. این فکت مساله هست.
حالا اگر بخواهیم از شاخه راست عبور جریان داشته باشیم، لذا ولتاژ منبع سمت راست باید بیش از 220ولت باشه تا بتونه جریان رو در حلقه راست جاری کنه که اینطور نیست لذا جریان در حلقه راست صفر خواهد بود.

درود

قانون شخصی نداریم
اگه مقاومت باشه باید ولتاژ بالاتر باشه تا جریان داشته باشیم ؟
خب این قانون از کجا اومده؟
اگه مجاز به ادعا باشیم من میگم اگه مقاومت نباشه و سیم باشه نیاز به ولتاژ بالاتر از ۲۲۰ ولته
ولی باید برای صحت ادعا دلیل و استدلال داشته باشیم

سپاس

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
درود

قانون شخصی نداریم
اگه مقاومت باشه باید ولتاژ بالاتر باشه تا جریان داشته باشیم ؟
خب این قانون از کجا اومده؟
اگه مجاز به ادعا باشیم من میگم اگه مقاومت نباشه و سیم باشه نیاز به ولتاژ بالاتر از ۲۲۰ ولته
ولی باید برای صحت ادعا دلیل و استدلال داشته باشیم

سپاس
درود
نه دیگه قانون اهم هست.
اگر از یک مقاومت جزیان عبور کند بنابراین افت ولتاژ به اندازه RI روی مقاومت خواهیم داشت.
قطعا آگاه هستین، بابت روشن شدن توضیحاتم بیان کردم.
بنابراین اگر قرار باشد از مقاومت R1 جریان I1 عبور کند یعنی اینکه سمت راست مقاومت ولتاژی بیش از 220ولت ( 220 + I1*R1 )داشتیم، که اینطور نیست --> I1 = 0
درست میگم یا جایی رو اشتباه متوجه شدم؟ :92000000:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
نه دیگه قانون اهم هست.
اگر از یک مقاومت جزیان عبور کند بنابراین افت ولتاژ به اندازه RI روی مقاومت خواهیم داشت.
قطعا آگاه هستین، بابت روشن شدن توضیحاتم بیان کردم.
بنابراین اگر قرار باشد از مقاومت R1 جریان I1 عبور کند یعنی اینکه سمت راست مقاومت ولتاژی بیش از 220ولت ( 220 + I1*R1 )داشتیم، که اینطور نیست --> I1 = 0
درست میگم یا جایی رو اشتباه متوجه شدم؟ :92000000:

درود

استدلال شما اینه که اختلاف پتانسیل عامل جریانه یعنی اگه قراره از ۱ اهمی جریانی عبور کنه باید ولتاژ دو پایه ورودی و خروجی متفاوت باشه .
اما دراینصورت دو پایه صفر اهمی هم اختلاف پتانسیلی ندارند پس نباید جریانی در سیم هم داشته باشیم.

درواقع RI گویای جریانه نه عامل جریان
یعنی با استفاده از افت ولتاژ قادریم میزان جریان را شناسایی کنیم و لذا نشانه جریانه
اما عامل جریان اختلاف فاز و نول هست نه افت ولتاژ

سپاس

آخرین ویرایش:

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
درود

استدلال شما اینه که اختلاف پتانسیل عامل جریانه یعنی اگه قراره از ۱ اهمی جریانی عبور کنه باید ولتاژ دو پایه ورودی و خروجی متفاوت باشه .
اما دراینصورت دو پایه صفر اهمی هم اختلاف پتانسیلی ندارند پس نباید جریانی در سیم هم داشته باشیم.

درواقع RI گویای جریانه نه عامل جریان
یعنی با استفاده از افت ولتاژ قادریم میزان جریان را شناسایی کنیم و لذا نشانه جریانه
اما عامل جریان اختلاف فاز و نول هست نه افت ولتاژ

سپاس
خب همینطوره در سیم هم اگر اختلاف ولتاژ نباشه جریانی هم نخواهیم داشت، در اصل اختلاف ولتاژ عامل به وجود آورنده جریان هست.
و استنباط من هم همین هست، چون دو سر مقاومت R1 اختلاف پتانسیل نیست بنابراین جریانی هم در R1 جاری نمیشه.
البته این در حالت ایده ال هست و در تست عملی فکر میکنم جریان اندکی در حد میلی آمپر در R1 داشته باشیم.

سوال جالب و چالشی رو مطرح کردین غزال جان، اگر پاسخم اشتباه هست بفرمایین که ادامه ندم تا دیگر دوستان بحث رو ادامه بدن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
خب همینطوره در سیم هم اگر اختلاف ولتاژ نباشه جریانی هم نخواهیم داشت، در اصل اختلاف ولتاژ عامل به وجود آورنده جریان هست.
و استنباط من هم همین هست، چون دو سر مقاومت R1 اختلاف پتانسیل نیست بنابراین جریانی هم در R1 جاری نمیشه.
البته این در حالت ایده ال هست و در تست عملی فکر میکنم جریان اندکی در حد میلی آمپر در R1 داشته باشیم.

سوال جالب و چالشی رو مطرح کردین غزال جان، اگر پاسخم اشتباه هست بفرمایین که ادامه ندم تا دیگر دوستان بحث رو ادامه بدن.

درود

نه نه اتفاقا تقریبا همگی بدرستی مواردی مطرح میکنن و اگه تمام موارد نقض را مطرح میکنم به این دلیله که اولا به نتیجه عمیق تر و محکم تری برسیم
و ثانیا براحتی از ذهن فرار نکنه و ماندگار باشه

لذا مطرح کردم که به تفصیل مورد بحث قرار بگیره و تمام ظرایف موضوع بررسی بشه
اما در کلیه موارد این سوالم بی پاسخ مانده که اگه اختلاف پتانسیل موجب حرکت و عامل جریان و در حامل ولتاژ نشانه جریان است دراینصورت دو سر هر سیم صفر اهمی اختلاف پتانسیلی وجود نداره و ابتدا و انتهای سیم ۲۲۰ ولته و نباید نشانه ای از جریان داشته باشیم چگونه جریان سیم قابل توجیه است که هنوز توجیه و تحلیل مناسبی دریافت نکردم

بابت همراهی و مشارکت شما سپاسگزارم

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
درود

نه نه اتفاقا تقریبا همگی بدرستی مواردی مطرح میکنن و اگه تمام موارد نقض را مطرح میکنم به این دلیله که اولا به نتیجه عمیق تر و محکم تری برسیم
و ثانیا براحتی از ذهن فرار نکنه و ماندگار باشه

لذا مطرح کردم که به تفصیل مورد بحث قرار بگیره و تمام ظرایف موضوع بررسی بشه
اما در کلیه موارد این سوالم بی پاسخ مانده که اگه اختلاف پتانسیل موجب حرکت و عامل جریان و در حامل ولتاژ نشانه جریان است دراینصورت دو سر هر سیم صفر اهمی اختلاف پتانسیلی وجود نداره و ابتدا و انتهای سیم ۲۲۰ ولته و نباید نشانه ای از جریان داشته باشیم چگونه جریان سیم قابل توجیه است که هنوز توجیه و تحلیل مناسبی دریافت نکردم

بابت همراهی و مشارکت شما سپاسگزارم

خب برای پاسخ به این سوال باید از ایده آل ها صرف نظر کنیم.
در حالت واقعی دو سر سیم صفر اهم نیست، گرچه اهم ناچیزی داره (در حد میلی اهم) که باعث افت پتاسنیل ناچیزی میشه که از اون صرف نظر میکنیم.
همین اهم ناچیز سیم باعث گرم، داغ و ذوب شدن سیم در جریان های بالا میشه.
بنابراین در واقع دو سر سیم اختلاف پتانسیلی داریم که باعث میشه جریان در سیم جاری بشه.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام
در سیم به تنهایی (سیم آزاذ) که جریانی جاری نمیشه. جریان موقعی در سیم جاری میشه که مسیر جریان بسته بشه. اگه یه سر سیم رو به تنهایی به سر مثبت باطری وصل کنیم و سر دیگه رها باشه جریانی در سیم نخواهیم داشت چون اختلاف پتانسیلی بین دو سیر سیم نیست و همچنین مسیر جریان بسته نشده. حالا اگه سر آزاد سیم رو به قسمت منفی باطری وصل کنیم بدلیل بسته شدن مسیر و وجود اختلاف پتانسیل ناشی از منبع، جریان زیادی درون سیم جاری میشه. طبق قانون اهم، جریان عبوری برابر با اختلاف پتانسیل تفسیم بر مقاومت، بنا بر این اگه v=0 اونوقت جریان هم صفر خواهد بود.

بالا