آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام و درود به استاد گرامی جناب غزال
تمام توصیه های شما رو انجام دادم که به شرح زیر است:
1) دو خازن 100 میکرو 63 ولت و دو خازن 224 (220 نانو ) با ورودی هر ولتاژ موازی کردم
2) برد آمپلی فایر رو در یک قاب پاور قرار دادم و بدنه پاور و سیم های گراند پاور - اینورتور و آمپلی فایر رو به اون پیچ کردم
الان بدون اینکه هیچ سیمی به ورودی ترمینال آمپلی فایر وصل باشه هیچ نویزی وجود نداره

قبلا" وقتی ورودی مدار آمپلیفایر رو به گراند وصل میکردم یک نویزی به غیر از اون صدای موتور شنیده میشد ولی الان کاملا" رفع شد

منتظر نظر شما استاد عزیز هستم
با تشکر

سلام

مطابق معمول
آفرین

میدونستم احتمال توفیقت زیاده
قطعا دید و نگرش تازه ای پیدا کردی که وقتی فرکانس بالا داریم چگونه مدارات و سیمها شبیه آنتن آنها را دریافت میکنه

شاید پس از 10 سال تجربه هم درک نمیکردم فلسفه اینهمه فلزات شیلدی که در دستگاهها وجود داره چیه که برداشتنش کوچکترین خللی وارد نمیکرد غافل ازآنکه در فضای آلوده موثره
حذف نویز پیچیده ترین مبحث الکترونیکه و دیوونه کننده است

دوست خوبم گاهی نقطه ورودی گراند تاثیر حیرت انگیزی داره
باور کنید در یک دستگاه سیم ورودی گراند را با فاصله چند سانتیمتری از نقطه اصلی لحیم کرده بودم مثلا اگه کارخونه به وسط خط گراند لحیم کرده بود من در جریان تعمیر به ابتدای خط گراند لحیم کرده بودم که به عقل جن نمیرسید خرابکاری کنه و لذا روزگارمو سیاه کرد تا این ایرادو کشف کنم

درمورد دیگری محل استقرار سیم هد دیوونم کرده بود یعنی همان سیم شیلد کارخونه را که از سمت چپ به پری آمپلیفایر میرفت من سمت راست خوابونده بودم و نویز بدی داشتم و همه چیز را تست میکردم جز مسیر این سیم

بنابمراتب باید همیشه سیگنالهای ورودی و خروجی ضعیف را از منبع نویز و حتی از فرکانس 50 ترانس معمولی هم دور کنید و سیم های تغذیه را همراه با سیم گراند و در مجاورت گراند منتقل کنید

خلاصه مطمئنم از این پس موارد جدید و تازه ای در ساخت بردها رعایت میکنی و قطعات را فشرده تر و فاصله ها را کمتر منظور میکنی و سیم تغذیه را بصورت مارپیچ و بلند و طویل و بدون مجاورت گراند و با سیم نازک منتقل نمیکنی و حسابی اهمیت شیلد را حس کردی که در کارهای قبلی شما نمیدیدم

آفرین

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
البته راهنمایی های شما استاد گرامی جای آفرین داره . لذا خیلی خوشحالم که تو محیط مجازی دوستی مثل شما دارم که می تونم از تجربیاتش استفاده کنم .
استاد عزیز
چیزی که از این آزمون و خطا بدست آوردم اینه که متوجه شدم باید تمام سیم های گراند از یک جا گرفته شود مثلا" همه از پایه منفی خازن صافی.
با این حساب من قصد دارم یک مدار پری تون با آیسی tda1524a بسازم که ایسیش رو قبلا" داشتم و به همراه دو برد آمپلی فایر و اینورتر و پاور و پروتکتور رو در یک قاب رسیور قرار بدم .
اگر نظر یا ایده ای دارید منتظر شنیدن آن هستم.
با تشکر
این هم یک سری عکس از مداراتم:
DSC00618.JPG
DSC00621.JPG
DSC00622.JPG
DSC00623.JPG

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
البته راهنمایی های شما استاد گرامی جای آفرین داره . لذا خیلی خوشحالم که تو محیط مجازی دوستی مثل شما دارم که می تونم از تجربیاتش استفاده کنم .
استاد عزیز
چیزی که از این آزمون و خطا بدست آوردم اینه که متوجه شدم باید تمام سیم های گراند از یک جا گرفته شود مثلا" همه از پایه منفی خازن صافی.
با این حساب من قصد دارم یک مدار پری تون با آیسی tda1524a بسازم که ایسیش رو قبلا" داشتم و به همراه دو برد آمپلی فایر و اینورتر و پاور و پروتکتور رو در یک قاب رسیور قرار بدم .
اگر نظر یا ایده ای دارید منتظر شنیدن آن هستم.
با تشکر
این هم یک سری عکس از مداراتم:
مشاهده فایل‌پیوست 83678

سلام

ضمن تشکر فراوان بابت اظهار لطف شما و ضمن تایید نظر شما من حیث المجموع رعایت موارد زیر جهت کاهش نویز ضروری است

1- تغذیه بخش های پرقدرت مستقلا از سرچشمه مثبت و منفی تامین بشه
و بر حسب اتفاق در ابتدای تاپیک حاضر مورد بحث و تحلیل قرار دادیم که چرا رعایت این قاعده ضروری است و چرا موجب کاهش نویز میشه

2- طول سیم تغذیه باید حتی المقدور کوتاه باشد

3- قطر سیم تغذیه کم نباشد

4- حتی المقدور محل استقرار سیم اصلی تغذیه دورتر از قطعات باشه و در مجاورت فلزات متصل به گراند (قاب ) منتقل شود

5- سیم گراند همراه با سیمهای تغذیه باشد یعنی جدا و مستقل نباشند
( در مجاورت یکدیگر )

6- جهت انتقال سیگنال های ضعیف از سیم شیلد استفاده شود و این سیم ها در مجاورت سیمهای تغذیه
(غیر گراند ) قرار نگیرند و حتی المقدور درمجاورت گراند و فلزات متصل به گراند منتقل شوند

7- فاصله قطعات الکترونیکی حداقل گردد

8- کلیه رادیاتورها به گراند متصل شوند درغیراینصورت شبیه آنتن انتقال نویز را تسهیل میکنند

9- تغذیه هر بخش دارای یک یا دو خازن صافی مجزا باشند

که در برد شما بسیار کم رنگ است و از معایب آنست که حساسیت به نویز را بیشتر کرده .

فعلا بیش از این ، ذهنم یاری نمیکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام خدمت استاد گرامی
بنده تحلیل مدار 0 تا 30 ولت رو دنبال کردم.
و در ادامه دیدم قسمت های زیادی از جمله محدود کننده جریان و تنظیم ولتاژش به دردم نمیخوره وهمچنین دامنه ولتاژش حد اکثر 30 بود که آپ امپ ها محدود به این ولتاژ بودن.دوبل هم نبود.
چند روزی وقت صرف کردم و این مدارو برا پاور طراحی کردم که امیدوارم با کمک شما نهایی و مشکلاتش مرتفع بشه.
رگولاتور 32 ولت دوبل. همراه با فایل پروتیوس.
با تشکر

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام خدمت استاد گرامی
بنده تحلیل مدار 0 تا 30 ولت رو دنبال کردم.
و در ادامه دیدم قسمت های زیادی از جمله محدود کننده جریان و تنظیم ولتاژش به دردم نمیخوره وهمچنین دامنه ولتاژش حد اکثر 30 بود که آپ امپ ها محدود به این ولتاژ بودن.دوبل هم نبود.
چند روزی وقت صرف کردم و این مدارو برا پاور طراحی کردم که امیدوارم با کمک شما نهایی و مشکلاتش مرتفع بشه.
رگولاتور 32 ولت دوبل. همراه با فایل پروتیوس.
با تشکر

سلام

دوست عزیزم با توجه به پست اخیر و پیام خصوصی متاسفانه کامپیوترهای من پروتئوس قبول نمیکنه و اگه منظور شما اینه که دلیلی برای توجیه تک تک قطعات بکار رفته در طراحی شما پیدا کنم متاسفانه کار ساده ای نبوده و مقدورم نیست

شما باید از طراحی خود دفاع کنید نه دیگران
لذا شما مدار خود را تحلیل کنید اگر نکته ای به ذهنم رسید کوتاهی نمیکنم
اما بنظر میرسه نیاز به اصلاحات اساسی داره

ضمنا فرمودید محدود کننده جریان و تنظیم و انتخاب ولتاژ به دردتان نمیخوره که دراینصورت نیاز به منبع تغذیه آزمایشگاهی ندارید زیرا دستگاهی که این دوقابلیت را نداشته باشه منبع تغذیه آزمایشگاهی نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام

دوست عزیزم با توجه به پست اخیر و پیام خصوصی متاسفانه کامپیوترهای من پروتئوس قبول نمیکنه و اگه منظور شما اینه که دلیلی برای توجیه تک تک قطعات بکار رفته در طراحی شما پیدا کنم متاسفانه کار ساده ای نبوده و مقدورم نیست

شما باید از طراحی خود دفاع کنید نه دیگران
لذا شما مدار خود را تحلیل کنید اگر نکته ای به ذهنم رسید کوتاهی نمیکنم
اما بنظر میرسه نیاز به اصلاحات اساسی داره

ضمنا فرمودید محدود کننده جریان و تنظیم و انتخاب ولتاژ به دردتان نمیخوره که دراینصورت نیاز به منبع تغذیه آزمایشگاهی ندارید زیرا دستگاهی که این دوقابلیت را نداشته باشه منبع تغذیه آزمایشگاهی نیست.

سپاس
با سلام
اگه دقت کرده باشید این مدار اگه قراربود به عنوان تغذیه آرمایشگاهی استفاده شه خوب در تایپیک مربوطه میگذاشتم.
این مدار مختص آیسی stk4192 با ترانس ورودی مذکور و خروجی 32 ولت دوبل هست. آیا وجود محدود کننده جریان یا تغییر ولتاژ در پاور یک آمپلی فایر نیازه؟
البته تقصیر بنده است که موضوع رو تا طراحی کامل این مدار رها کرده بودم که احتمالا به خاطر مشغله ها فراموش کرده اید.
این مدار در شبیه سازی پروتیوس بدون بار بر روی برق ریپلی کمتر از 5 نانو ولت و در بار حداقلی 6 اهم ریپلی کمتر از 1 میکروولت داشت.
انشاا.. جزئیات مدار رو در پست های آتی قرار میدم همچنینی مشکلات احتمالی
با اجازه

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
در رابطه با این مدار یه مختصر تحلیلی مینویسم هر قسمت نیاز به بسط داشت بگید چون بعضی مطالب خیلی پیش پا افتاده بود گفتم وقت تون گرفته نشه.
مدار رو به چهار قسمت تقسیم کردم تا شلوغ نشه.
قسمت اول ترانس مداره که با این مشخصاته.
ورودی 220v 50hz خروجی 35+- 50hz توان حدود 200 وات.
دیود پل 6A که ولتاز خروجی ترانس رو به صورت تمام سیکل یکسو میکنه و سر وسط ترانس به صورت مشترک زمین شده.
خازن C6 ,C10 خازن های صافی ورودی اند که قسمت زیادی از ریپل برق رو میگیرند و سطح ولتاژ را از 0 تا 50 DC به حدود 35 تا 50 DC تغییر میدهند.
خازن های C2 , C9 خازن های عدسی با مشخصه ESL , ESR پایینند که نویز و پالس و فرکانس های بالا که از برق شهر وارد میشه رو تا حدودی حذف میکنه.
قسمت دوم مدار افزاینده های ولتاژ برای تغذیه آپ امپ هستند که متشکل از دیود و خازنند و ولتاز ورودی رو حدود 2.8 برابر میکنند. با عوض کردن جهت دیود ها و خازن ها ولتاز منفی نسبت به زمین مدار بدست می آید که یکی از آپ امپ ها در ناحیه منفی ولتاژ کار میکند.
این ولتاژ بالا بوسیله تقسیم مقاومتی به ولتاژ مورد نظر که +-45 ,+-15 ولت است تبدیل میشود.
خازن C8 , C16 ولتاژ افزاینده را تثبیت میکنند و دیود زنر D4 , D6 برای محافظت از آپ امپ در برابر تغذیه ولتاژ غیر مجاز است.
قسمت سوم مدار که هسته مدار است شامل مقاومت های R2 , R3 , R10 ,R11 است که ولتاژ خروجی رو نصف میکنه و به NON INVERTING آپ امپ میده . همچنین زنر های D2 , D1 که وظیفه دارند مقدار ولتاژ خروجی-16 رو به INVERTING آپ امپ گزارش کنند.
خازن C4 , C11 به صورت کوپلاژ اجازه عبور راحت سیگنال رو به INVRTING میده.
آی سی های LM741 , LF351 آپ امپ بوده و دامنه ولتاژ تغذیه مناسبی دارند.
تحلیل قسمت این قسمت به تفضیل در تایپیک http://www.irantk.ir/showthread.php?t=37870&p=198415&viewfull=1#post198415 آمده ولی یه تحلیل خلاصه در اینجا ارائه میدم.
ورودی آپ امپ U1 به صورتی است که در حالت مطلوب ولتاژ ورودی آپ امپ به ترتیب Vout/2 و ɛ - vout-16 (اپسیلن [FONT=&quot]ɛ[/FONT]عدد بسیار کوچک) است.در این حالت اگر ولتاژ خروجی ما ذره ای (مثلا 0.1 ولت)از 32 ولت کمتر شود noninverting نصف این تغییرات را میبیند یعنی 2/(0.1-32)=15.95 ولی ورودی inverting تفضل ولتاژ را میبیند یعنی (16-0.1-32)=15.9 در این حالت چون ولتاژ non inverting بیشتر است تعادل به هم خورده پس خروجی آپ امپ به اشباع مثبت میرود و ولتاژ گیت ماسفت را بالا میبرد که باعث زیاد شدن ولتاژ خروجی به حدی میشود که دوباره از طریق فید بک منفی تعادل برقرار شود.)
حالا در صورتیکه ولتاژ خروجی ذره ای (همان 0.1 ولت) زیاد شود در این حالت ورودی های NON INVERTING و INVERTING به ترتیب 16.05 و 16.1 میشود . چون مقدار ورودی INVERTING بیشتر شده پستعادل به هم خورده و آپ امپ به سمت اشباع منفی میرود و با کاهش ولتاژ گیت ماسفت باعث کاهش ولتاژ خروجی میشود تا از طریق فیدبک منفی تعادل بر قرار شود.
البته آین تغییرات چنان سریع و نا ملموس است که ولتاژ مجال تغییرات میکرویی نمیابد.
U2 نیز که در محدوده منفی ولتاژ فعالیت میکند بر همین اساس کار میکند ولی اگر توجه کنید از ماسفت P-CHNNEL استفاده شده که برای جریان دهی بین درین سورس باید گیت آن منفی تر شود. همینطور تغییرات ولتاژ در قسمت منفی بر عکس است یعنی اگر مقدار قدر مطلقی آن بیشتر شود در واقع مقدار واقعی کمتر شده .مثلا اگر ولتاژ 32 ولت منفی به 32.5 ولت منفی تبدیل شود در واقع نیم ولت از آن کم شده و در آین جا آپ امپ بر عکس دستور میدهد یعنی خروجی خود را به اشباع مثبت میبرد و با توجه به سازوکار ماسفت باز تعادل لازمه حاصل میشود.چون گذر دهی ماسفت کمتر میشود و ولتاژ قدر مطلقی کمتر میشود.
مقاومت R17 و R12 تامین کننده جریان زنر هستند و مقاومت R7 ,R13 به علت امپدانس بالای ماسفت به عنوان بار برای آپ امپ عمل می کند و دقت آن را افزایش میدهد.
قسمت چهارم مدار شامل ماسفت ها و خازن های خروجی است. در خروجی مدار به خاطر توان جریان دهی بالا و دقت بیشتر و همچنین به علت توان تلفاتی ناچیز که بواسطه آمپدانس بالای گیت روی آپ امپ ایجاد میشود به عنوان گزینه مناسب طراحی استفاده شده.
این ماسفت ها با تغییرات ولتاژ گیت که بواسطه تغییرات ولتاژ ورودی آپ امپ در خروجی آن ظاهر میشود ولتاژ خروجی خود را تغییر میدهد و فید بک منفی را ایجاد میکند.
خازن های خروجی C3 , C12 علاوه بر دکوپلاژ به عنوان تثبیت کننده خروجی از تغییرات ناگهانی ولتاژ در هنگام جریان کشی جلوگیری میکند و با ثبات مدار میشود. C7 , C13 نیز از تغییرات فرکانس بالا و پالس هایی که میتوانند باعث ناپایداری مدار شوند تا حدی جلوگیری می کنند.
RL های مدار صرفا به عنوان حداقل مقاومت بار گذاشته شده و در مدار نیست.
این یک توضیح خلاصه و بدون پرداختن به جزئیات بود و فقط به بررسی سازوکار مدار میپرداخت.اگر لازم است راجع به جزئیات مدار و وظیفه و مقدار هر المان بحث شود در پست جداگانه در خدمت هستم.
با تشکرamp pjwr.jpg

• Like

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
در این مدار میتونیم از یه خازن کم ظرفیت در حد پیکو بین خروجی و ورودی INVERTING استفاده کنیم تا با جبران سازی فید بک از نوسانی شدن مدار جلوگیری کنیم.
با تشکر

• Like

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
مشکلاتی که در مورد این مدار از اول به ذهنم می آمد چند مورد بود.
1.حجم بالای خازن های قسمت افزاینده که مقدار 470 میکرو و ولتاژ بالای 50 و 100 ولت.(راه حل احتمالی : تعویض با مقادیر ظرفیت پایین در صورت امکان)
2.ایجاد اختشاش و نوسان در مدار آپ امپ در صورت گرفتن خروجی فرکانس بالا(راه حل احتمالی :اضافه کردن یه خازن کوچک بین خروجی و ورودی معکو س کننده آپ امپ)
3.ایجاد یک حالت ERROR در لحظه اول مربوط به محدودیت های آپ امپ. به این صورت که در لحظه اول ولتاژ تغذیه U1 به ترتیب +15 و +45 است و لی ولتاژ ورودی ها صفر هستند پس در محدوده ولتاژ تغذیه نیستند.(راه حل های پیش بینی شده: کاهش خازن های افزاینده برای جلوگیری از افزایش ناگهانی ولتاژ آپ امپ.استفاده از آپ امپ های با مدار داخلی متناسب با این شرایط به صورتی که مدار داخلی آپ امپ توانایی کنار آمدن با این شرایط را داشته باشد. {دلیل متفاوت بودن آپ امپ های مدار})
4.ایجاد یک تغذیه صاف و بدور از ریپل برای آپ امپ(راه حل پیش بینی شده:حداقل جریان کشی از خروجی آپ امپ و استفاده از یک خازن 100 میکرویی در نغذیه آن ها)
با تشکر:dast:

• Like

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
یه قسمت از مدار مونده که اینجا تمومش میکنم.
D7,D18 دیود های هرز گردی هستند که برای اطمینان از محافظت مدار در برابر ولتاژ معکو س یا القایی قرار گرفته.و به دیود داخلی ماسفت ها نیز در این شرایط کمک میکند.
استاد نوبت شماست که زیر سوال ببرید و کمک کنید تا مدارو کاملتر کنیم چون من خیلی وقت ندارم راستش.
با تشکر

اضافه شده :خازن های c1 , c14 میتوانند با زمین کردن رفلکس های فرکانس بالا و به خاطر پایین آوردن پهنای باند باعث عملکرد کند مدار شوند که در اینجا بهتر است از مدار حذف شود.(اشتباه طراحی بنده بوده و قرار بود به مقدار 68p بین خروجی و معکو س کننده قرار گیرد.)

آخرین ویرایش:
  • Like
بالا