آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
شک نکن که باید اون خازن و مقاومتو شورت کنی
به روی چشم نتیجه رو تا شب بهتون اعلام میکنم.

ین مقاومت و خازنش خنده داره خصوصا مقدار و توان 3 واتی مقاومت که قطعا خنک و سرده و نیم وات هم زیادشه مگر فرکانسش خیلی زیاد و بالای 40 کیلو هرتز و ظرفبت دو خازن عدسی خروجی ( C8, C9 اگه درست دیده باشم ) قابل توجه ( بزرگتر از 1/ میکرو ) باشه

من هم ابتدای بحث این موضوع همین مورد برام سوال شده بود که دلیل قرار دادن مقاومت و خازن چه بود و آیا وجود این مقاومت و خازن می تونند باعث ایجاد نویز بشوند .در حالی که چند تا نقشه با همین آیسی رو که سرچ کردم تماما" گراند ورودی و گراند خروجی به هم متصل بودند.
استاد اون خازنهای c8 و c9 هم مقدارشون 100 نانو است.
با تشکر

این هم نمونه PCB این مدار هست . خازن و مقاومت مذکور رو در کادر قرمز رنگ مشخص کردم.
http://redhue.ir/img.php?image=8757_250_watt_dc_dc_smps__dide.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
به روی چشم نتیجه رو تا شب بهتون اعلام میکنم.

من هم ابتدای بحث این موضوع همین مورد برام سوال شده بود که دلیل قرار دادن مقاومت و خازن چه بود و آیا وجود این مقاومت و خازن می تونند باعث ایجاد نویز بشوند .در حالی که چند تا نقشه با همین آیسی رو که سرچ کردم تماما" گراند ورودی و گراند خروجی به هم متصل بودند.
استاد اون خازنهای c8 و c9 هم مقدارشون 100 نانو است.
با تشکر

این هم نمونه PCB این مدار هست . خازن و مقاومت مذکور رو در کادر قرمز رنگ مشخص کردم.
http://redhue.ir/img.php?image=8757_250_watt_dc_dc_smps__dide.jpg

سلام

باوجودیکه هیچ اطلاعاتی در مورد مدار و شماره آی سی ندارم اما این مواردی که عرض کردم قوانین و اصول کلی است و باید رعایت بشه حالا اگه درصورت رعایت اصول بدیهی ، مدارتون منفجر هم بشه دلیل و توجیهی برای رعایت نکردن نیست و دلیل انفجار و ایراد مدار باید رفع بشه نه اینکه اصول بدیهی را نقض کنیم که منفجر نشه و ناقص کار کنه

همانطور که خودتون فرمودید و نقشه های دیگری را جستجو کردید باید تغذیه به گراند متصل بشه وگرنه نویز دارید

فقط و فقط جهت ایزوله کردن و لذا دراینصورت بواسطه ناچاری از طریق خازن عدسی و مقاومت بزرگ ( لااقل 100 کیلو ) متصل میکنن تا در فرکانس بالا اتصال کوتاه محسوب بشه (نه با مقاومت 10 اهمی 3 وات)
البته اگر اتصال کوتاه کنید مورد حادی اتفاق نمی افته و احتمالا ولتاژ خروجی کمتر میشه که با تغییراتی اصلاح میکنیم

چرا عمل نمیکنی اگه شک داری مقاومت 10 اهمی را یک اهم یک اهم کاهش بده تا صفر بشه و ببینی طوری نمیشه
مطلبی که در مورد شما حدس میزنم اینه که زحمات زیادی با علاقه فراوان میکشی ولی توجه نمیکنی که بنا کردن ساختمان نیاز به زیرساخت محکم داره و فوندانسیون مهمترین بخش ساختمانه

ولی غالبا شما ساختمانها را نیمه کاره می سازی و می بینی داره فرو میریزه چون روی آب بنا می کنید و غالب نقشه های شما از منبعی تهیه شده که پدر و مادر و پشت و پیرهن نداره

مهمترین بخش هر پروژه تهیه نقشه اصولی و کارآمدی است که حساب پس داده
حتی سونی هم با آنهمه امکانات نقشه هایی طراحی کرده و دیده ناکارآمد و چرته و لذا یا اصلاح کرده یا کنار گذاشته
اینکه توی اینترننت نقشه ای پیدا کنید دلیل صحت و کارآمدی آن نیست ولی نگران نباش اصلاحش میکنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام
استاد گرامی الان به جای اون مقاومت و خازن سیم گذاشتم و گراندها رو اتصال دادم.
یه مقدار نویز کمتر شد . ولی وقتی برد آمپلی فایر رو از رو زمین چند سانت بلد میکنم یا انگشت دستم رو به گراند مسی فیبر آمپلی فایر میزنم نویز کاملا" قطع میشه. سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام
استاد گرامی الان به جای اون مقاومت و خازن سیم گذاشتم و گراندها رو اتصال دادم.
یه مقدار نویز کمتر شد . ولی وقتی برد آمپلی فایر رو از رو زمین چند سانت بلد میکنم یا انگشت دستم رو به گراند مسی فیبر آمپلی فایر میزنم نویز کاملا" قطع میشه. سپاس

سلام
دیدی اصول و قواعد بی حساب نیست ؟
حالا بدنه پاور را با سیم کوتاه و ضخیم به بدنه اینورتر و آمپلیفایر محکم کن ( سیم سیاه و نازک پاور به درد نمیخوره از سیم کلفت استفاده و بشکلی که گفتم )

اولین جایی که تغذیه وارد برد آمپلیفایر میشه دو خازن 1/ میکرو و 100 میکرو برای هر دو ولتاژ موازی کن

اگر موثر نبود

بروش زیر و برای پیدا کردن راه حل
باید زیر و روی برد مپلیفایر را با فلزی شیلد کنی (دوطرف صفحه نازک را با چسب اسگاژ یا شیشه ای عایق کن که به قطعات اتصالی نکنه و دور برد آمپلیفایر بپیچ و از چند نقطه به گراند متصل کن )

و یا آمپلیفایر را در قاب فلزی بسته بگذار و بدنه قاب را به گراند متصل کن

سیمهای تغذیه را کوتاه کن و اگه سیم تغذیه هم شیلد باشه خیلی بهتره

اصولا ترانس چاپر نوع خاصی است و قطعا ترانس شما عادی است و در هر صورت ترانس هم حتی المقدور با صفحه فلزی مذکور شیلد بشه

اولین نقطه ای که دو ولتاژ تغذیه وارد برد آمپلیفایر میشه برای هر ولتاژ دو خازن 1/ میکرو و 100 میکرو موازی کن ( دو خازن برای هر دو ولتاژ نسبت به بدنه )

اگر بتونی اینورتر را در قاب پاور جا سازی کنی خیلی عالیه
کلیه رادیاتور ها باید به بدنه متصل باشه ( اگه نیازه با رعایت عایق زیر ترانزیستور )

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
استاد گرامی
متاسفانه تو وسایلم خازن 100 نانو و 100 میکرو نداشتم چون یه 10 تایی خریده بودم که برای مدار اینورتر مصرف شد بنابراین آخر هفته باید برم جمهوری بخرم. فقط اینکه خازن 100 میکرو رو 50 ولتی بگیرم کافی هست ؟؟؟ باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
استاد گرامی
متاسفانه تو وسایلم خازن 100 نانو و 100 میکرو نداشتم چون یه 10 تایی خریده بودم که برای مدار اینورتر مصرف شد بنابراین آخر هفته باید برم جمهوری بخرم. فقط اینکه خازن 100 میکرو رو 50 ولتی بگیرم کافی هست ؟؟؟ باتشکر

خازن 63 ولت بهتره ولی ا/ میکرو مهمتر از 100 میکرو است اگه نداری کمی بزرگتر تا 1 میکرو و یا کوچکتر مانعی نداره

البته خازنهای فوق یکی از مراحله و اتفاقا زیاد موثر نیست ولی واجبه
میتونی قبل از خازن ، بقیه را انجام بدی و تست کنی

سپاس

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
مقاومت اهم پایین که دو گراند رو بهم وصل میکنن در اغلب نقشه پاور های متفرقه دیدم و به علت این که رو خط گراند مقاومت ایجاد میکنه بنا به پست قبلیم یکی از دلایل نویزه. بقیه هم استاد گفتن فقط این مدارو در انتها میخوای برا کجا استفاده کنی؟

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
مقاومت اهم پایین که دو گراند رو بهم وصل میکنن در اغلب نقشه پاور های متفرقه دیدم و به علت این که رو خط گراند مقاومت ایجاد میکنه بنا به پست قبلیم یکی از دلایل نویزه. بقیه هم استاد گفتن فقط این مدارو در انتها میخوای برا کجا استفاده کنی؟
ضمن تشکر هم از شما و هم از استاد عزیزم جناب غزال
راستش قبلا" هم عرض کردم . این مدار رو برای استفاده خانگی می خوام چون برق 12 ولت پاور رو به دوبل 45 ولت تبدیل میکنه که مناسب ولتاژ مدار آمپلی فایرم هست . البته راهکارهای استاد غزال رو انجام میدم اما در نهایت اگر ببینم رفع نشد طبق توصیه ایشون از همون ترانس استفاده میکنم . منتها ترانسم دوبل 24 ولت هست. به هر حال یه مقداری قدرت آمپلی فایر کم میشه. اما مهم نیست.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
ضمن تشکر هم از شما و هم از استاد عزیزم جناب غزال
راستش قبلا" هم عرض کردم . این مدار رو برای استفاده خانگی می خوام چون برق 12 ولت پاور رو به دوبل 45 ولت تبدیل میکنه که مناسب ولتاژ مدار آمپلی فایرم هست . البته راهکارهای استاد غزال رو انجام میدم اما در نهایت اگر ببینم رفع نشد طبق توصیه ایشون از همون ترانس استفاده میکنم . منتها ترانسم دوبل 24 ولت هست. به هر حال یه مقداری قدرت آمپلی فایر کم میشه. اما مهم نیست.
با تشکر

سلام

نویزی که اخیرا مطرح کردید متفاوت با نویز اوله که گاهی صدای موتور شنیده میشد و نویز اخیر که با لمس گراند آمپلیفایر حذف میشه بدون تردید ، رفع میکنیم

اما ولتاژ ترانس هم بسادگی قایل افزایشه ، البته اگر کمی فضای خالی داشته باشه و اگه نداره عایق های رویی سیم پیچ بی ثمره و نقش تزیینی داره

میتونی برداری تا فضای بیشتری داشته باشه که چند دور سیم دوبل اضافه کنی و هر کدام را با انتهای هر سیم پیچ سری کنی (در جهت صحیح و بدون باز کردن هسته )

اگر خواستی از این تغذیه منصرف بشی و از ترانس استفاده کنی ابتدا این نویز را حذف کن (هرچند نخوای ازش استفاده کنی) زیرا اطلاعات و تجربه نایابی بدست میاری و این موقعیت بسادگی بدست نمیاد و چنین عیبی را زیاد نمی بینی که تجربه کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
دیدی اصول و قواعد بی حساب نیست ؟
حالا بدنه پاور را با سیم کوتاه و ضخیم به بدنه اینورتر و آمپلیفایر محکم کن ( سیم سیاه و نازک پاور به درد نمیخوره از سیم کلفت استفاده و بشکلی که گفتم )

اولین جایی که تغذیه وارد برد آمپلیفایر میشه دو خازن 1/ میکرو و 100 میکرو برای هر دو ولتاژ موازی کن

اگر موثر نبود

بروش زیر و برای پیدا کردن راه حل
باید زیر و روی برد مپلیفایر را با فلزی شیلد کنی (دوطرف صفحه نازک را با چسب اسگاژ یا شیشه ای عایق کن که به قطعات اتصالی نکنه و دور برد آمپلیفایر بپیچ و از چند نقطه به گراند متصل کن )

و یا آمپلیفایر را در قاب فلزی بسته بگذار و بدنه قاب را به گراند متصل کن

سیمهای تغذیه را کوتاه کن و اگه سیم تغذیه هم شیلد باشه خیلی بهتره

اصولا ترانس چاپر نوع خاصی است و قطعا ترانس شما عادی است و در هر صورت ترانس هم حتی المقدور با صفحه فلزی مذکور شیلد بشه

اولین نقطه ای که دو ولتاژ تغذیه وارد برد آمپلیفایر میشه برای هر ولتاژ دو خازن 1/ میکرو و 100 میکرو موازی کن ( دو خازن برای هر دو ولتاژ نسبت به بدنه )

اگر بتونی اینورتر را در قاب پاور جا سازی کنی خیلی عالیه
کلیه رادیاتور ها باید به بدنه متصل باشه ( اگه نیازه با رعایت عایق زیر ترانزیستور )

سپاس
سلام و درود به استاد گرامی جناب غزال
تمام توصیه های شما رو انجام دادم که به شرح زیر است:
1) دو خازن 100 میکرو 63 ولت و دو خازن 224 (220 نانو ) با ورودی هر ولتاژ موازی کردم
2) برد آمپلی فایر رو در یک قاب پاور قرار دادم و بدنه پاور و سیم های گراند پاور - اینورتور و آمپلی فایر رو به اون پیچ کردم
الان بدون اینکه هیچ سیمی به ورودی ترمینال آمپلی فایر وصل باشه هیچ نویزی وجود نداره

قبلا" وقتی ورودی مدار آمپلیفایر رو به گراند وصل میکردم یک نویزی به غیر از اون صدای موتور شنیده میشد ولی الان کاملا" رفع شد

منتظر نظر شما استاد عزیز هستم
با تشکر

بالا