آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام ببخشید اون زنر 30 ولتی است با شماره1n4751 که در تصویر به اشتباه 4752 قرار دادم .در هر صورت با این زنر خروجی 33 ولت خواهد بود.ممنون از دقت نظر شما.
انشاا..در فرصتی این مدارو مونتاژ میکنم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد به همراه یک تحلیل مختصر.
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 84538

سلام
اگر خروجی 30 ولت باشه ( که نیست ) دراینصورت با زینر 30 ولتی هم ، ترانزیستور و زینر خاموشه و همین دلیل برای اتکا نکردن محض به نرم افزار کافیست
لذا اگر مونتاژ کنید واقعیت را خواهید دید و اتفاقا خیلی جالب و قابل تحسینه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
پاسخ : Re: کاهش نویز آمپلی فایر

سلام

خادم جان اگه این مدار را مونتاژ کنی و با تست عملی از پاسخ واقعی و دقیق آن مطلع بشی تصور میکنم بواسطه ساختارش با تغییرات جزئی مدار بسیار کارآمد و الگو بشه بطوریکه بسادگی و با افزودن قطعات ناچیزی میتونه محافظ اتصال کوتاه و محدود کننده جریان هم داشته باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی

سلام

خادم جان اگه این مدار را مونتاژ کنی و با تست عملی از پاسخ واقعی و دقیق آن مطلع بشی تصور میکنم بواسطه ساختارش با تغییرات جزئی مدار بسیار کارآمد و الگو بشه بطوریکه بسادگی و با افزودن قطعات ناچیزی میتونه محافظ اتصال کوتاه و محدود کننده جریان هم داشته باشه

سپاس
با عرض سلام
اضافه کردن قسمت هایی تحت عنوان محدودیت جریان و محافظ اتصال کوتاه برای مصرف آمپلی فایر ضروری نیست چون (باید)با یک فیوز قابل دستیابی است. در صورتی که خروجی آمپ اتصال کوتاه کند یا جریان زیادی کشیده شود همان بهتر که فیوز بسوزد تا از مشکل مطلع شویم و خرابکاری نکند.
برا استفاده عمومی هم سعی خواهم کرد این دو قسمت را در مدار بگنجانم.
با تشکر
اضافه شده
سلام
تایپیک داره شلوغ میشه سعی میکنم مطالب جدید رو در قالب ویرایش پست قبلی عرضه کنم.
مدار ارائه شده به دلایلی از جمله خصوصیات منحنی زنر ها در نزدیکی ولتاژ شکست،دقت رگولاسیون بالایی نداره ولی چون از خروجی نمونه برداری میکنه داری ثبات و دقت خوبی هست.
برای مثال این مدار با این که از مدار قبلی ساده تر است ولی رگولاسیون بهتری داره

ولی به خاطر افت روی ماسفت و عدم نمونه گیری از خروجی ، میزان ولتاژ خروجی مقداری کمتر از ولتاژ زنر است و ولتاژ خروجی با تغییر مقدار بار اندکی تغییر میکند.
درصورتی که همین مدار به خاطر این که زنر همیشه روشن و در ناحیه شکست است خروجی صاف تری ارائه میکند.
مدار قبلی چون زنر ما در یک حالت بین روشن و خاموش شدن قرار دارد و در واقع وارد ناحیه شکست نمیشود و در نزدیکی ناحیه شکست قرار دارد به نسبت دقت کمتری هم دارد که در همین حالت هم خروجی نسبتا صاف (با خطای کمتر از 1میلی ولت در حد اکثر بار) انتظار میرود.

پیوست‌ها

• 42.9 کیلوبایت بازدیدها: 146
آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

با عرض سلام
اضافه کردن قسمت هایی تحت عنوان محدودیت جریان و محافظ اتصال کوتاه برای مصرف آمپلی فایر ضروری نیست چون (باید)با یک فیوز قابل دستیابی است. در صورتی که خروجی آمپ اتصال کوتاه کند یا جریان زیادی کشیده شود همان بهتر که فیوز بسوزد تا از مشکل مطلع شویم و خرابکاری نکند.
با تشکر

سلام

عزیزم
اولا برای آمپلیفایر چندان مفید نیست مگر در موارد خاصی که ولتاژ بالاتری در دسترس باشد و مثلا ترانس مناسبی نداشته باشیم و بخواهیم ولتاژ حاضر را کاهش دهیم

ثانیا خسارات ناشی از فیوز غیر الکترونیکی و از جمله حرارتی ( سیمی ) قابل قیاس با محدود کننده نیست و اصولا فیوزهای حرارتی بدلیل تاخیر قابل توجه حداکثر خسارت را وارد میکنند و بیشتر از بروز آتش سوزی و مصرف بی مورد انرژی جلوگیری میکنند لذا اگر قبل از رفع عیب ، 10 بار هم فیوز را تعویض کنید غالبا خسارات جدیدی وارد نمیشود

اما اگر بجای محدود کننده ، فیوز حرارتی نصب کنید در اکثر موارد شاهد خسارت جدید خواهید بود
تقریبا هر روز تاپیکی درخصوص پروتکت LCD ناشی از خرابی بک لایت ملاحظه میکنید که مانع از بروز افزایش خسارت میشود و در غیر اینصورت و با فیوز حرارتی غالبا آی سی خواهد سوخت لذا فیوز حرارتی کجا و محدود کننده جریان کجا

ثالثا عرض کردم با اضافه کردن قطعات ناچیزی بمنظور محدودیت جریان مورد استفاده گسترده ای پیدا میکنه

رابعا با زحماتی که میکشید با اجرای شما اطلاعات ارزشمندی حاصل میشود و جنبه آموزشی قابل توجهی خواهد داشت

خامسا سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

با عرض سلام
با تشکر
اضافه شده
سلام
تایپیک داره شلوغ میشه سعی میکنم مطالب جدید رو در قالب ویرایش پست قبلی عرضه کنم.
مدار ارائه شده به دلایلی از جمله خصوصیات منحنی زنر ها در نزدیکی ولتاژ شکست،دقت رگولاسیون بالایی نداره ولی چون از خروجی نمونه برداری میکنه داری ثبات و دقت خوبی هست.
برای مثال این مدار با این که از مدار قبلی ساده تر است ولی رگولاسیون بهتری داره

ولی به خاطر افت روی ماسفت و عدم نمونه گیری از خروجی ، میزان ولتاژ خروجی مقداری کمتر از ولتاژ زنر است و ولتاژ خروجی با تغییر مقدار بار اندکی تغییر میکند.
درصورتی که همین مدار به خاطر این که زنر همیشه روشن و در ناحیه شکست است خروجی صاف تری ارائه میکند.
مدار قبلی چون زنر ما در یک حالت بین روشن و خاموش شدن قرار دارد و در واقع وارد ناحیه شکست نمیشود و در نزدیکی ناحیه شکست قرار دارد به نسبت دقت کمتری هم دارد که در همین حالت هم خروجی نسبتا صاف (با خطای کمتر از 1میلی ولت در حد اکثر بار) انتظار میرود.

سلام

خادم جان چرا مونتاژ نمیکنی ؟
نیاز به مونتاژ کل مدار نیست اگر کلیت آنرا هم تست کنید اطلاعات ارزشمندی حاصل میشه

فت و زینر و چند مقاومت و خازن بدون مدارچاپی هم بسادگی قابل مونتاژ و تسته
مدارهای جالبی مطرح میکنی ولی به انجام نمیرسونی که ایراداتش رفع و قابل استفاده بشه

قول میدم الگوی خوب و ساده ای بشه
مدار فبلی بهتره ولی تست هر دو بسادگی مقدوره
باید با تست عملی آشتی کنی و گریزان نباشی
باید هر ایده ای که با نرم افزار تست میکنی بلافاصله عملا آزمایش کنی و هرگز قبل از تست عملی اعتماد نکنی

ضمنا اختلاف ولتاژ سورس و گیت ( متناسب با فت ) حدود 3 الی 4 ولته
بدون مدار چاپی مدار را در ولتاژهای پایین تر حدود 12 ولت آماده کن که با لامپ ماشین جهت دریافت حدود 2 آمپر بسهولت قابل تست باشه

و هر دو مدار را درحالت بی باری و با بار (لامپ ماشین ) تست و اعلام کن
یعنی بگو مدار قبلی بی بار چند ولته و با لامپ ماشن چند ولته
سپس مدار اخیر بی بار و با لامپ ماشین چند ولته

دراینصورت نقاط ضعف و قوت شفاف میشه و تکمیلش می کنیم
مطمئن باش اطلاعاتی را خواهی دید که به ذهنت نمیرسیده و تست عملی بهت میگه

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام استاد گرامی جناب غزال
مدار آمپلی فایری را که در همین تاپیک با تغذیه سوئیچینگ راه اندازی کردم رو در یک جعبه فلزی البته با تغذیه ترانس راه اندازی کردم . اما یک مشکلی ذهنم رو مشغول کرده. مدار در حالتی که به منبع صوتی وصل نیست هیچ نویزی در خروجی نداره . اما این مدار رو با دو منبع متفاوت تست کردم
1) با موبایل : که باز هم هیچ نویزی در زمانی که پخش آهنگ متوقف هست وجود نداره
2) کارت صدای کامپیوتر : در حالتی که آهنگ متوقف هست یک نویزی در خروجی وجود داره و با پلی کردن آهنگ بازهم نویز وجود داره و با بلند کردن صدا تقریبا" نمی تونیم صداش رو بشنویم ولی باز هم هست
البته می دونم که امپدانس خروجی کارت صدا از خروجی موبایل بیشتر هست لذا من می خواستم بعد فیش های RCA بین ورودی و گراند یک مقاومت 100 اهم لحیم کنم که فکر میکنم از قدرت خروجی کاسته بشه .

خواستم نظر شما رو هم در این مورد بدونم. با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام استاد گرامی جناب غزال
مدار آمپلی فایری را که در همین تاپیک با تغذیه سوئیچینگ راه اندازی کردم رو در یک جعبه فلزی البته با تغذیه ترانس راه اندازی کردم . اما یک مشکلی ذهنم رو مشغول کرده. مدار در حالتی که به منبع صوتی وصل نیست هیچ نویزی در خروجی نداره . اما این مدار رو با دو منبع متفاوت تست کردم
1) با موبایل : که باز هم هیچ نویزی در زمانی که پخش آهنگ متوقف هست وجود نداره
2) کارت صدای کامپیوتر : در حالتی که آهنگ متوقف هست یک نویزی در خروجی وجود داره و با پلی کردن آهنگ بازهم نویز وجود داره و با بلند کردن صدا تقریبا" نمی تونیم صداش رو بشنویم ولی باز هم هست
البته می دونم که امپدانس خروجی کارت صدا از خروجی موبایل بیشتر هست لذا من می خواستم بعد فیش های RCA بین ورودی و گراند یک مقاومت 100 اهم لحیم کنم که فکر میکنم از قدرت خروجی کاسته بشه .

خواستم نظر شما رو هم در این مورد بدونم. با تشکر

سلام
البته نویز کامپیوتر خیلی سنگین و زیاده ولی برای کاهش نویز از کابل مرغوب که سیم شیلد باقته شده داشته باشه استفاده کن.

بسیاری از کابلهای موجود شیلد خنده داری داره و چند رشته سیم مستقیم به موازات سیم حامل سیگناله که 2 ذار ( یا 2 هزار امروز ) هم نمی ارزه

اگه نشد مشکل را پیدا می کنیم ولی مقاومت 100 اهم موازی درست نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:
سلام اساتید من با ای سی tda7560از روی دیتا شیتش یک امپلی فایر ساختم و اون رو به یک اداپتور 12ولت 3امپر مستقیم و خروجیش رو به 4تا باند خربزه ای 50وات وصل کردم،برای ورودیش هم که 4تاست،دوتا دوتا موازی کردم و دادمش به جک استریو(دوتا راست دوتا چپ) ولی نویز خیلی زیادی در دو تا از کانال هاش میبینم،یکیش هم که دیگه افتضاحه.میخواستم بدونم علت این نویز چیه؟میتونه از منبع تغذیه ی من باشه؟البته چه ورودی بهش بدم چه ندم اون دوتا کانال نمیخونن و نویزشون رو دارند.اون یکی که افتضاح بود خرخر میکنه.
چطور میتونم این ای سی رو تست کنم؟
امکان سوختن ای سی در این شرایط وجود داره؟اگه بسوزه چیزیش نمیترکه بپره توی چشمم؟(ببخشید اخه یه بار یهtda2030سوخت تیکه هاش پرید اینور اون ور،از اون موقع خیلی میترسم
:crying:)
اگر عکس از مدار و خود امپلی فایر میخواین بگین تا اپلود کنم.

alboyeh

کاربر vip
vip
کاربر
2015-08-22
215
564
سمنان
با سلام خدمت دوستان خوبم باتوجه به تخصص شما در زمینه ی برد آمپیلی فایر سوال داشتم یک برد یواس بی از بازار خریدم و یک برد آمپیلی فایر استریو ولی صدا در پایینترین حالت نویز داره لطفا راهنمایی کنید چجوری میشه رفعش کنم
شماره آی سی tda2005

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا