آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام به استاد گرامی جناب غزال
امروز فرصت پیدا کردم تا موارد خواسته شده را تست و نتیجه رو اعلام کنم که به شرح زیر می باشد:
1) استاد من به ورودی مدار آمپلی فایر یک ترمینال وصل کردم و برای اینکه یک منبع صوتی برای تست به اون وصل کنم از یک سیم که یک سرش آزاد و سر دیگرش دارای فیش مادگی RCA است استفاده کردم .
در حالتی که سیم به سوکت ورودی وصل نیست نویز کم هست
اما وقتی سیم رو به ورودی سوکت وصل میکنم ( حتی اگر سر مادگی اش به منبع صوتی وصل هم نباشد ) اون صدا موتور گازی تو خروجی میاد .
پس نتیجه گرفتم منبع صوتی در ایجاد نویز دخیل نیست

بعد اومدم تو ورودی یک ولوم قرار دادم با صفر کردن ولوم ( وصل ورودی به زمین مدار) نویز وجود داره .

2) با منابع صوتی دیگر مثل سی دی من و MP3 پلیر تست شده که به همان صورت بود.
3) همانطور که قبلا" هم عرض کردم هم با پری و هم بدون پری این مشکل وجود دارد
4) استاد اون باتری رو نتونستم راه بیاندازم چون باتریه خراب شده بود و من تصور میکردم سالم هست لذا یک آداپتور 12 ولت 1 آمپری که داشتم رو به ورودی کانورتر زدم و آمپلی فایر رو روشن کردم نویز خیلی کمتر بود.
البته امروز رفتم دو تا پاور خراب خریدم و تعمیرشون کردم و با هر دوی آنها تست کردم اما همون جوری بود.

لذا دارم به این حرف شما میرسم که تغذیه سوئیچینگ به درد آمپلی فایر نمی خوره و من هم می خوام از خیرش بگذرم و با همون ترانس راه اندازیش کنم.
با تشکر .
با سلام فک کنم این که ورودی رو زمین میکنید و باز هم نویز دارین یا با ولوم بسته به این مربوطه که ترک زمین شما تا خازن اصلی مقاومت اهمی یا آمپدانسی زیادی داره (تایپیک های قبلی در مورد ایجاد حلقه زمین) و نوع نویز مربوط به سویچینگه مگر این که اصلا مدار آمپ مشکل داشته باشه.(البته از قدیم گفتن :کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی. بنده هم همین مشکل نویز رو دارم و سعی دارم برطرفش کنم. و نکات جدیدی آموختم.)
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
با سلام به استاد گرامی جناب غزال
استاد تو شماتیک مدار کانورتر به یک موردی برخوردم که برام سوال بود
همانطور که در نقشه مشخص کردم گراند 12 ولت ورودی مدار با گراند خروجی مدار اتصال نیست بلکه توسط یک خازن 100 نانو و یک مقاومت 10 اهم 3 وات به هم متصل شده اند
دلیل این کار چیست ؟؟و آیا امکان داره اون نویز به این دلیل باشه ؟؟
آیا اگر گراندهای ورودی و خروجی را یکسان کنم مشکلی پیش میاد
با تشکر
sg3525_conv.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
پاسخ : Re: کاهش نویز آمپلی فایر

با سلام به استاد گرامی جناب غزال
استاد تو شماتیک مدار کانورتر به یک موردی برخوردم که برام سوال بود
همانطور که در نقشه مشخص کردم گراند 12 ولت ورودی مدار با گراند خروجی مدار اتصال نیست بلکه توسط یک خازن 100 نانو و یک مقاومت 10 اهم 3 وات به هم متصل شده اند
دلیل این کار چیست ؟؟و آیا امکان داره اون نویز به این دلیل باشه ؟؟
آیا اگر گراندهای ورودی و خروجی را یکسان کنم مشکلی پیش میاد
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 83392

سلام
اصولا گراند تغذیه ورودی و خروجی با علامتهای متفاوت مشخص میشه و اتصال مستقیم ایزولاسیون دو بخش را مخدوش میکنه و درنقشه خروجی مدار فوق گراندی منظور نشده که بهم متصل کنید و لذا منفی خروجی را گراند دیگری تصور کرده و پیشنهاد خود را مطرح فرموده اید

خازن موصوف موجب اتصال دو گراند ( 1- دستگاه آمپلیفایر 2- اینورتر ) در فرکانس بالا میشه که جریان ناچیز آن موجب برق گرفتگی قابل توجه نیز نمیشود یعنی برق گرفتگی ناچیزی داره که قابل اغماض و تحمل این عارضه خفیف ضروری است.

اما ازآنجاکه رعایت مراتب فقط در یکی از دو سیستم متوالی ( پاور و اینورتر ) ضروری است لذا میتوانید گراند اینورتر و آمپلیفایر و یا ورودی و خروجی پاور را اتصال کوتاه کنید لذا اتصال مستقیم این دو گراند و یا آن دو گراند مانعی نداره و موجب برق گرفتگی قابل توجه نمیشه

ضمنا پاسخ سوالات را ندادید تا منبع نویز کشف شود
تجویز دارو قبل از تشخیص عامل ، تداعیگر تمثیل " تیری در تاریکی" است.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
استاد الان اومدم تست کردم
اون مقاومت 10 اهم و خازن 100 نانو رو که داخل کادر مستطیل شکل هست رو حذف کردم بعد ورودی رو به 12 ولت پاور وصل کردم ولی در خروجی ولتاژ به دوبل 78 ولت رسید که نتونستم با پتانسیومتر کمش کنم و به نظرم اون مقاومت یه جورایی به فیدبک مدار هم مربوط میشه شانس آوردم به آمپلی نزده بودم وگرنه الان باید عزا می گرفتم.:narahat:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
پاسخ : Re: کاهش نویز آمپلی فایر

سلام
استاد الان اومدم تست کردم
اون مقاومت 10 اهم و خازن 100 نانو رو که داخل کادر مستطیل شکل هست رو حذف کردم بعد ورودی رو به 12 ولت پاور وصل کردم ولی در خروجی ولتاژ به دوبل 78 ولت رسید که نتونستم با پتانسیومتر کمش کنم و به نظرم اون مقاومت یه جورایی به فیدبک مدار هم مربوط میشه شانس آوردم به آمپلی نزده بودم وگرنه الان باید عزا می گرفتم.:narahat:

سلام

این دیگه از اون حرفهاست
عرض کردم در اینورتر دو گراند ندارید که بهم متصل کنید ولی در مورد سوال شما که در غالب تغذیه ها هست توضیح دادم و عرض کردم :
اما ازآنجاکه رعایت مراتب فقط در یکی از دو سیستم متوالی ( پاور و اینورتر ) ضروری است لذا میتوانید گراند اینورتر و آمپلیفایر و یا ورودی و خروجی پاور را اتصال کوتاه کنید

در حالت اول و بدون بار ولتاژ را اعلام کنید ( با بار نه )
اتصال گراندها هیچگونه ارتباطی با ولتاژ خروجی نداره قطعا ایرادی در انجام این کار داشتید و یا اشتباهی در مونتاژ هست
مگر جز سه سیم خروجی اینورتر ، سیم دیگری هم به آمپلیفایر متصل میشه ؟

صرفنظر از ایزولاسیون اگر قادر به اتصال هر گراندی به زمین یعنی اتصال دو گراند بهم نباشیم یعنی مدار ضعف فاحشی داره و نویز شدیدی تولید میکنه که با خازنها هم قابل حذف نیست و بعبارتی یکی از تغذیه های ورودی یا خروجی روی هواست و زمین نمیشه و مانند آنتن عمل میکنه و نویز وحشتناکی منتشر میکنه

ضمنا چنین مقاومتهایی بین دو گراند مختلف و حدود 100 کیلو تا 1 امگاست که ایزوله بماند

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام

اگر اشکالی نداشتید

اتصال کوتاه باشه و اگر شماره ها را درست دیده باشم R5 یا R4 و R6 (که در مسیر پتانسیومتر است) کاهش دهید و از زینر D1 ولتاژ بالاتر استفاده کنید تا ولتاژ درست بشه
البته بمقدار منطقی تغییر دهید من نمی بینم چند اهمه

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
Re: پاسخ : Re: کاهش نویز آمپلی فایر

غزال;263292 گفت:
سلام

(در حالت اول و بدون بار ولتاژ را اعلام کنید ( با بار نه
اتصال گراندها هیچگونه ارتباطی با ولتاژ خروجی نداره قطعا ایرادی در انجام این کار داشتید و یا اشتباهی در مونتاژ هست
مگر جز سه سیم خروجی اینورتر ، سیم دیگری هم به آمپلیفایر متصل میشه ؟
استاد عزیزم
من که نگفتم گراندها رو نمیشه به هم متصل کرد من عرض کردم برای تست اون مقاومت رو از رو فیبر برداشتم و ولتاژ بالا رفت اگر به جای اون مقاومت سیم میزاشتم به قول خود شما هیچ مشکلی بوجود نمی آمد.
راستی یه چیز دیگه:
من همه چیز رو به حالت اول برگردوندم و به آمپلی فایر ولتاژ دادم زمانی که برد آمپلی فایر رو از رو زمین بلند میکنم نویز خیلی کم میشه.
با تشکر​

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام

اگر اشکالی نداشتید

اتصال کوتاه باشه و اگر شماره ها را درست دیده باشم R5 یا R4 و R6 (که در مسیر پتانسیومتر است) کاهش دهید و از زینر D1 ولتاژ بالاتر استفاده کنید تا ولتاژ درست بشه
البته بمقدار منطقی تغییر دهید من نمی بینم چند اهمه

سپاس
استاد عزیزم
مشکلی از بابت ولتاژ وجود نداره. مقدار مقاومت R4 , R5 = 2.2K و مقدار R6= 1K و زینر هم 40 ولت است.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
استاد عزیزم
مشکلی از بابت ولتاژ وجود نداره. مقدار مقاومت R4 , R5 = 2.2K و مقدار R6= 1K و زینر هم 40 ولت است.

سلام
من هم چنین برداشتی نکردم و مقصودم این بود که اتصال گراند دو دستگاه از ملزوماته و نباید ایجاد اشکالی کنه

مثلا وقتی DVD را به تلویزیون
و یا پاور را به کیس
و یا کیس را به مانیتور
و هر دو دستگاهی را بهم کوپل میکنید باید گراند دستگاهها بهم متصل بشه که با سیم شیلد بهم متصل میشه درغیراینصورت نویز شدیدی دارید

حالا اگه واقعا مدار شما این قابلیت را نداره ضعف فاحش است
و وقتی بخواهید گراند آمپلیفایر ( که به مشترک تغذیه متصل میشه ) را به گراند اینورتر متصل کنید درواقع باید اون خازن و مقاومت را اتصال کوتاه کنید نه قطع

باید اتصال کوتاه میکردید از متن تشریحم مشخصه که باید اتصال کوتاه میکردید
اگر اتصال کوتاه نکنید بدیهی است که گراند آمپلیفایر به گراند تغذیه متصل نشده و باید نویز وحشتناکی داشته باشید شبیه DVD که گراندش به گراند تلویزیون متصل نباشه که همراه با تصویر نویز شدیدی نشون میده

و اگه این اتصال ضروری میسر نباشه از ایرادات این مداره و قطعا بخش اعظم نویز هم مربوط به همین اشکاله

با توجه به گزارش شما درصورت اتصال خازن باید ولتاژ خروجی کمتر بشه که با افزایش مقاومت های مسیر پتانسیومتر و تقسیم ولتاژ قابل تنظیمه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام

شک نکن که باید اون خازن و مقاومتو شورت کنی
نتیجه را اعلام کن که اگه اشکالی ایجاد میکنه رفع کنم
اگر این مدار شخصی و متعلق به افراد مبتدی نباشه قطعا برای مورد خاصی است و بدون تغییرات استفاده عمومی نداره

این مقاومت و خازنش خنده داره خصوصا مقدار و توان 3 واتی مقاومت که قطعا خنک و سرده و نیم وات هم زیادشه مگر فرکانسش خیلی زیاد و بالای 40 کیلو هرتز و ظرفبت دو خازن عدسی خروجی ( C8, C9 اگه درست دیده باشم ) قابل توجه ( بزرگتر از 1/ میکرو ) باشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا