آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام

دوست بسیار عزیزم خادم جان

پشتکار قابل تحسینی داری و زحمت زیادی کشیدید

اما ابهامات زیادی مطرح است و قطعا این مدار را مونتاژ نفرمودید و به پاسخ نرم افزار متکی هستید
مونتاژ کنید تا مشکلات مربوطه عملا مشخص گردد

و صرفنظر از مشکلاتی که وجود دارد اساسا روح این طراحی مغایر با هدف شما بنظر میرسد
زیرا اگر قراره ولتاژ خروجی این مدار همیشه ثابت و برای آمپلیفایر استفاده بشه و قابل انتخاب و تنظیم نباشه چرا از آپ امپ بعنوان مقایسه کننده استفاده نکردید که هم ساده تر و هم حساسیت بالاتری داره

و چرا از ولتاژ منفی برای تغذیه آپ امپ استفاده کردید
و قس علیهذا

مضافا که بدلایل علمی بخش خروجی آمپلیفایر نسبت به تغییر ولتاژ معقول و در محدوده پیش بینی شده حساسیتی نداره

و لذا من ندیدم برای بخش قدرت آمپلیفایر از رگلاتور یا تثبیت کننده استفاده بشه
و اگز نیاز بشه نیاز به اینهمه حساسیت نداره و با یک زینر و ترانزیستور کافی است و زیاد هم هست

اما اگر مقاصد دیگری ازجمله جنبه تجربی و آموزشی مورد هدف است ابتدا آنرا مونتاژ و مشکلات مربوطه احتمالی را مطرح فرمایید که اصلاح کنیم

بابت زحمات و پشتکار ستودنی شما سپاس و تقدیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
دوست عزیز اگر طالب صدا هستید از مدارات لامپی استفاده کنید.صدا یعنی لامپ

دوست خوبم
سلام

پست شما خاطراتم را زنده کرد
زیرا در زمان دستگاههای لامپی دانشجو بودم و عمده مباحث یکی از واحدهای درسی ما بنام الکترونیک درخصوص لامپهای الکترونیکی بود

بله لامپ دارای مزایای بسیار قابل توجهی است چنانکه هنوز هم علیرغم انقراض دستگاههای لامپی در موارد خاصی چاره ای جز استفاده از لامپ نیست

سپاس

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
دلیل این که از این مدار برا آمپ استفاده کنم این بود که اولا اگه بخوای تغذیه ای برا مدار بسازی که از زنر و طبق تایپیک تحلیل رگولاتور 0تا30 باشه پس چرا با افزودن دو آپ امپ ناقابل و تعدادی قطعه دیگه کیفیت رو بالا نبری. ضمنا برا قسمت پری هم میتونی با تقسیم ولتاژ از خروجی همین بگیری و با یه زنر یه وولتاژ صاف و عالی برا پری بسازی.
منظور از اپ امپ در حالت مقایسه چیه؟ همین که رو غیر معکو س کننده یه ولتاژ صاف با زینر بسازی و خروجی فت رو به معکو س کننده بدی تا اونو با ورودی غیر معکو س کننده مقایسه کنه؟ مثل این؟اگر منظور اینه که حساسیت این مدار از مدار بنده خیلی کمتره چون ولتاژ دو سر زینر کاملا صاف و رگوله نمیشه. اگر هم منظور چیز دیگه ایه برام توضیح بدید.
reg.JPG
اون آپ امپی که ولتاژش منفی هست باید منفی باشه چون هم ورودی ها و هم خروجی منفی هستند و کلا اون آپ امپ مال بخش 30- مدار هست. چطور میشه منفی نباشه یکم توضیح بدید.
در آخر از پشتیبانی و دلگرمی شما کمال تشکر رو دارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
دلیل این که از این مدار برا آمپ استفاده کنم این بود که اولا اگه بخوای تغذیه ای برا مدار بسازی که از زنر و طبق تایپیک تحلیل رگولاتور 0تا30 باشه پس چرا با افزودن دو آپ امپ ناقابل و تعدادی قطعه دیگه کیفیت رو بالا نبری. ضمنا برا قسمت پری هم میتونی با تقسیم ولتاژ از خروجی همین بگیری و با یه زنر یه وولتاژ صاف و عالی برا پری بسازی.
منظور از اپ امپ در حالت مقایسه چیه؟ همین که رو غیر معکو س کننده یه ولتاژ صاف با زینر بسازی و خروجی فت رو به معکو س کننده بدی تا اونو با ورودی غیر معکو س کننده مقایسه کنه؟ مثل این؟اگر منظور اینه که حساسیت این مدار از مدار بنده خیلی کمتره چون ولتاژ دو سر زینر کاملا صاف و رگوله نمیشه. اگر هم منظور چیز دیگه ایه برام توضیح بدید.
مشاهده فایل‌پیوست 84243
اون آپ امپی که ولتاژش منفی هست باید منفی باشه چون هم ورودی ها و هم خروجی منفی هستند و کلا اون آپ امپ مال بخش 30- مدار هست. چطور میشه منفی نباشه یکم توضیح بدید.
در آخر از پشتیبانی و دلگرمی شما کمال تشکر رو دارم.

سلام

موارد و سوژه های خوبی مطرح فرمودید

1- اصولا همانقدر که تثبیت ولتاژ در جریان زیاد خیلی دشواره ، بهمان اندازه در جریان پایین ، ساده است
و لذا اینکه انشعابی از تثبیت ولتاژ جریان بالا را برای جریان پایین استفاده کنیم صحیح نیست و قویا موجب افزایش نویز میشه

2- نکته مهم در طراحی اینه که باید از حداقل قطعات استفاده کرد
زیرا صرفنظر از هزینه اساسا هر قطعه ای منبع نویزه حتی مقاومت

و از طرفی وقتی متقاضیان شما نیاز به 1 مترمربع شیشه با تلرانس 1 سانتیمتر دارند اگه بخوای با تلرانس 1 نانو تحویل بدی با مشکلات عمده ای مواجه میشی و بی جهت خود را به دردسر انداختی و دستگاه مربوطه خیلی سریعتر خراب میشه
اگر برای شستن سر و صورت از میکروسکوپ استفاده کنیم که تمیزتر باشیم کار بیهوده ای کرده ایم

3- فرمودید :

مقصودم این بود که چرا از صفر ولت برای تغذیه منفی آپ امپ ها استفاده نکردید و بی جهت با چند دیود و خازن و زینر ولتاژی برای هر آپ امپ ساختید ( چه نیازی به اینکار بوده ؟ ! )

4- هرچند تصور میکنم این جمله شما ناشی از خطای تایپی است که فرمودید
اگر منظور اینه که حساسیت این مدار از مدار بنده خیلی کمتره

و یحتمل منظور شما اینه که حساسیت مدار شما کمتر از مقایسه کننده ساده نیست

اما هست البته نه با مدار اخیر که شما ارائه فرمودید زیرا در مدار فوق نیاز به تقسیم ولتاژ خروجی نیست و باید مقاومت R3 حذف شود
حذف کنید و برای این مدار و مدار قبلی مثال بزنید متوجه میشوید که حساسیت و دقت این دو مدار چقدر متفاوت است

اگر قانع نشدید بفرمایید ، تحلیل کنم

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
مداری که به عنوان مثال در بالا سر هم کردم فقط به خاطر این بود که منظور شما را از مقایسه گر بفهمم. شما یه مدار مقایسه گر بذارید تا برا بنده رفع ابهام بشه.

مقصودم این بود که چرا از صفر ولت برای تغذیه منفی آپ امپ ها استفاده نکردید و بی جهت با چند دیود و خازن و زینر ولتاژی برای هر آپ امپ ساختید ( چه نیازی به اینکار بوده ؟ ! )
چون از اپ امپی که حد اکثر ولتاژ تغذیه اش 35 ولت باشد نمیتوان خروجی 36 ولت در خروجی گرفت. در این حالت ولتاژ تغذیه باید چند ولت بالاتر از خروجی ما باشه.
و در این حالت ولتاژ تغذیه آپ امپ از مقدار مجاز بیشتر میشه پس مقدر ولتاژ منفی رو چند ولت بیشتر میکنیم.

و یحتمل منظور شما اینه که حساسیت مدار شما کمتر از مقایسه کننده ساده نیست

اما هست البته نه با مدار اخیر که شما ارائه فرمودید زیرا در مدار فوق نیاز به تقسیم ولتاژ خروجی نیست و باید مقاومت R3 حذف شود
پاسخ این مورد رو نمیدونم چون هنوز مدار مورد نظر شما رو ندیدم که باهاش مقایسه کنم.کلا گیج شدم چون با برداشتن اون مقاومت فقط باید مقدار زنر رو دو برابر کرد.اصولا مدار باید در جریان بالا توانایی رگوله کردن رو داشته باشه و بدون بار کار راحتیه.
لطفا تحلیل کنید.
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
مداری که به عنوان مثال در بالا سر هم کردم فقط به خاطر این بود که منظور شما را از مقایسه گر بفهمم. شما یه مدار مقایسه گر بذارید تا برا بنده رفع ابهام بشه.

چون از اپ امپی که حد اکثر ولتاژ تغذیه اش 35 ولت باشد نمیتوان خروجی 36 ولت در خروجی گرفت. در این حالت ولتاژ تغذیه باید چند ولت بالاتر از خروجی ما باشه.
و در این حالت ولتاژ تغذیه آپ امپ از مقدار مجاز بیشتر میشه پس مقدر ولتاژ منفی رو چند ولت بیشتر میکنیم.

پاسخ این مورد رو نمیدونم چون هنوز مدار مورد نظر شما رو ندیدم که باهاش مقایسه کنم.کلا گیج شدم چون با برداشتن اون مقاومت فقط باید مقدار زنر رو دو برابر کرد.اصولا مدار باید در جریان بالا توانایی رگوله کردن رو داشته باشه و بدون بار کار راحتیه.
لطفا تحلیل کنید.
با تشکر

سلام

دوست خوبم
فرمودید:

اگر هدف شما کاهش ولتاژ تغذیه آپ امپ است تمهید هوشمندانه ایست

اما ایراد اینجاست که مثلا برای تهیه 10+ ولت از 40+ که نیاز به چنین مدار و دیودها و خازنها یی نیست و با یک زینر و مقاومت حاصل میشه
برای ولتاژ منفی هم تهیه 10- از 40- همینطور

این مداری که استفاده کردید برای تهیه ولتاژ معگوس استفاده میشه که موجب افزایش ولتاژ بشه نه کاهش ولتاژ

فرمودید :

عرض کردم برای بخش آپ امپ در همین مدار اخیر خود R3 را حذف کنید و هر ولتاژی میخواهید از زینر مربوطه بجای زینر D1 استفاده کنید که در اینصورت همان ولتاژ در خروجی آپ امپ ظاهر میشه
دراینصورت نسبت به خطای ولتاژ در قبال مدار قبلی شما بسیار حساستر خواهد شد

میتونی یک مثال برای این مدار و مدار قبلی بزنی و تفاوت ها را ببینی که با غلو مثلا با خطای 2 ولت این دو مدار چه عکس العملی نشون میدن

باز هم توصیه میکنم بخش کوچکی را مونتاژ و تست کنید مشکلات اساسی مربوطه را خواهید دید
استمرار بحث نظری محض بی ثمر و بی انتها میشه و عمل و تجربه ، حرف نهایی و غیرقابل انکار را تقدیم میکنه
زیاد متکی به نرم افزار نباشید

مضافا که مدار شما با لحاظ جنبه آموزشی قابل توجهه اما بدلایل علمی ، آمپلیفایرهای پر قدرت نیازی به این مدار ندارن

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
در راستای ساده کردن مدار قبلی این مدارو طراحی کردم. در این مدار نه از آپ امپ خبریه نه افزاینده ولتاژ نه مشکلات ناشی.بسیار ساده.
shem4.jpg
تحلیل هم فکر نکنم نیاز باشه.
این خوبه؟

ضمتا فرموده بودید
اگر هدف شما کاهش ولتاژ تغذیه آپ امپ است تمهید هوشمندانه ایست

اما ایراد اینجاست که مثلا برای تهیه 10+ ولت از 40+ که نیاز به چنین مدار و دیودها و خازنها یی نیست و با یک زینر و مقاومت حاصل میشه
برای ولتاژ منفی هم تهیه 10- از 40- همینطور

این مداری که استفاده کردید برای تهیه ولتاژ معگوس استفاده میشه که موجب افزایش ولتاژ بشه نه کاهش ولتاژ
بنده این مدارو دقیقا برا افزایش ولتاژ استفاده کرده ام. گرفتن یه ولتاژ صاف از اون ولتاژ زیاد که با افت روی ولتاژ اصلی توسط بار ولتاژ آپ امپ تغییر نکنه. همونطور که میدونید صاف نبودن تغذیه آپ امپ هم در خروجیش ریپل های وحشتناکی ایجاد میکنه و اون مدارو طوری طراحی کردم که با تغییر بار ، سطح ولتاژ آپ امپ و صافی اون تغییر نکنه. و همیشه ولتاژش با ضریب اطمینانی خوب صاف و ثابت باشه.+45 و +15 دلیل استفاده از افزاینده این بوده.
ضمنا پروتیوس نرم افزار قدرتمندیه و دوستان باهاش مداراتی بسیار پیچیده و حساس دیجیتال و آنالوگ میزنن در حالی که اون مدارا آخ هم نگفته تا حالا.این مدارات ساده که براش آب خوردنه.
البته در برخی موارد اشتباه میکنه که اونم ناشی از ضعف سیستم و عدم پیش بینی نویز در محیط نرم افزاره.
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام
در راستای ساده کردن مدار قبلی این مدارو طراحی کردم. در این مدار نه از آپ امپ خبریه نه افزاینده ولتاژ نه مشکلات ناشی.بسیار ساده.
مشاهده فایل‌پیوست 84486
تحلیل هم فکر نکنم نیاز باشه.
این خوبه؟

ضمتا فرموده بودید

بنده این مدارو دقیقا برا افزایش ولتاژ استفاده کرده ام. گرفتن یه ولتاژ صاف از اون ولتاژ زیاد که با افت روی ولتاژ اصلی توسط بار ولتاژ آپ امپ تغییر نکنه. همونطور که میدونید صاف نبودن تغذیه آپ امپ هم در خروجیش ریپل های وحشتناکی ایجاد میکنه و اون مدارو طوری طراحی کردم که با تغییر بار ، سطح ولتاژ آپ امپ و صافی اون تغییر نکنه. و همیشه ولتاژش با ضریب اطمینانی خوب صاف و ثابت باشه.+45 و +15 دلیل استفاده از افزاینده این بوده.
ضمنا پروتیوس نرم افزار قدرتمندیه و دوستان باهاش مداراتی بسیار پیچیده و حساس دیجیتال و آنالوگ میزنن در حالی که اون مدارا آخ هم نگفته تا حالا.این مدارات ساده که براش آب خوردنه.
البته در برخی موارد اشتباه میکنه که اونم ناشی از ضعف سیستم و عدم پیش بینی نویز در محیط نرم افزاره.
با تشکر

سلام

ضمن تقدیر شایسته بابت زحمات پیوسته

اتفاقا تحلیل شما ضروری است زیرا اهداف طراح بسادگی قابل شناسایی نیست اما طراح بخوبی از اهداف خود مطلع است
لذا اهداف و نحوه عملکرد را توضیح دهید و ابتدا با تحلیل نظری اثبات کنید که این مدار هدف مربوطه را محقق میکند

و سپس یک بخش از مدار را مونتاژ و نتیجه را اعلام فرمایید
نظر به اطلاعات قابل توجهی که دارید قطعا موارد جالب و موثری بدست خواهد آمد

مثلا بفرمایید اگر ولتاژخروجی 30 ولت باشد و به تبع آن زینر 33 ولتی تا 33 ولت خاموش است و جریان بیس ترانزیستور صفر است این ترانزیستور چه نقشی دارد

اگر مونتاژ کنید اینقدر به نرم افزار اعتماد نمیکنید و با مشکلات واقعی مواجه میشوید و آنرا کشف و رفع میکنید

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام ببخشید اون زنر 30 ولتی است با شماره1n4751 که در تصویر به اشتباه 4752 قرار دادم .در هر صورت با این زنر خروجی 33 ولت خواهد بود.ممنون از دقت نظر شما. اطلاعات بنده کلا زیر خط فقره چوب کاری نفرمایید استاد!.
انشاا..در فرصتی این مدارو مونتاژ میکنم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد به همراه یک تحلیل مختصر.
با تشکر
shem4.jpg

آخرین ویرایش:
بالا