آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مطرح كردن سوالات و مشكلات مادر برد

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
ایسی صدا realtak هست از نوع کوچک که چهار طرف پایه و هر سمت12 پین داره..
دقیقا کدوم ترانزیستور مربوط به صداست؟ ایا مین بورد گیگا چاپ و طراحی مدل قدیمش باهم برابر و مشابه نیستن؟
متاسفانه برد داغی در دسترس نیست و یه چند جا هم رفتم پیدا نکردم.. فعلا دست چند نفر سپردم تا یه خبری بهم بدن..

لطفا مدل مادربرد رو ذکر کنید تا روی تصویر مشخص کنم ترانزیستور رو.

مدل های شرکت های مختلف کلا از ساختار خودشون استفاده میکنند که حتی در نسل های جدیدشون هم هنوز اثاری از طراحی قدیمیشون هست ,مثل بردهای 478 گیگا که همیشه از چند دیود و فت برای تغذیه رم و یا MSI از یه ایسی 8 پایه هنوز در نسل جدید مینهاشون استفاده میکنند و... اما اینکه دقیق مثل هم باشن خیر حتی در یک مدل مشابه ,ممکنه در ورژن های بعدی اون مادربرد تغییراتی باشه .

اما ساختار کلی تفاوتی نداره ,مثل مدیریت کامپوننت ها توسط چیپ ها و یا وظایف ایسی IO و ICS و مدارهایی مثل pwm و RTC ...

Untitled-2.jpg

چیپ شمالی و تقسم پایه ها به مدیریت کامپوننت های اصلی.

آخرین ویرایش:

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
(در حالی که باطری خارج از مین هست,تمام سوکت های روی برد رو با اسپری خشک تمیز کنید)
مین رو با شورت کردن سیم سبز و مشکی پاور روشن کنید و نتیجه رو اعلام کنید.
تمام کامپوننت های رو برد رو خارج کنید(حتی باطری) و با مولتی میتر شورت شودگی پایه درین به سورس و گیت فت های تغذیه cpu رو چک کنید. و به همین ترتیب فت های دیگه رو برد رو ...اگر به عیب رسیدی که بهتر اگه نه

فت های تغذیه رو از لحاظ نشتی باید تست کنید...اگر مشکل پا برجا بود,تمام قطعات رو خارج کنید (به غیر از باطری و برق 4 پین و 20 پین پاور) و مین رو با شورت کردن روشن کنید و به مدت 10 دقیقه بزارید روشن باشه ....بعد با دست خشک تمامی ایسی ها و چیپ ها رو از لحاظ گرما چک کنید و مورد مشکوک رو ثبت کنید ...از همونجا باید تست رو شروع کنید تا به عیب برسید.(احتمالا ایسی io بیشتر مورد نظر هست)
کدهای دیباگر و بیزر فراموش نشه.
موارد رو گزارش کنید.
سلام
متشکرم از راهنمایتان . از آنجایی که متاسفانه نتوانستم منتظر جواب شما شوم این مادربرد را بردم الماس و بعد از بررسی به من گفت که چیپست mch سوخته است.
مادربرد را گرفتم و هنوز هم هستش اگر شما هنوز هم لازم میدونید که این تستها را انجام بدم شروع میکنم. آیا شروع کنم یا همان صحبت الماس به نظر شما کافی است؟

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام شما در ابتدا ولتاژ سر سلفهای دور و بر cpu را بگیرید و اعلام کنید

موفق باشید
سلام
دوست عزیز به دلیل مشگلاتی مدتی بود نتوانستم که روی این مادربرد کار کنم. امروز که شروع کردم برای کار . و همه چیز رو آماده کردم وقتی سیستم رو روشن کردم با تعجب دیدم سیستم به خوبی بالا اومد و بوق پست سلامت رو هم زد و تصویر هم اومد. خیلی تعجب کردم . چون قبلا به مدت 3 روز باطری بایوس را هم در آورده بودم اما سیستم کار نکرده بود. اما بعد از حدود 2 هفته الان روشن شد برای اینکه مطمئن بشم گذاشتم حدود 1 ساعت هم روشن موند و هیچ مشگلی پیش نیومد.
حالا به نظر شما مشگل چی بود؟
راستی مادربرد های دیگری هم هست که باید برم سراغشون به کمک شما
با تشکر

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
سلام
با توجه به اینکه مشگل حل شده بود و مشگلی نبود . و چندینبار خاموش و روشن کرده بودم . اما در همین حین تصویر مونیتور رفت .سیستم رو ریست کردم و دیگه تصویر نداد و مانند قبل شد. هر کاری کردم بالا نیومد.
راستی وقتی اینطوری میشه خود به خود سرعت فن سی پی یو یواش یواش زیاد میشه.
زمانی هم که بالا اومد در بخش بایوس ولتاژها رو نگاه کردم دیدم همه ولتاژها درسته . فقط ولتاژ 5 ولت یه مقدار جزیی زیاد بود یعنی 5.3 نشون میداد
تمامی خازنها هم از لحاظ ظاهری بادکردگی ندارند . آیا ممکنه این مشگل خازنی باشه؟ چون بعد از مدتی که بیکار افتاده بود خازنها به طور کامل تخلیه شدند
در این حالت ولتاژ 2 سر سلفهای دو رو برسی پی یو را هم گرفتم همگی عدد 1.3V الی 1.4v ولت رو نشون میده
فتها هم حرارت دارند . اما یکی از آنها یه مقداری حرارتش زیاده . سی پی یو هم گرم میشه همچنین چیپستها

آخرین ویرایش:

Deragon

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2007-08-03
105
127
لطفا مدل مادربرد رو ذکر کنید تا روی تصویر مشخص کنم ترانزیستور رو.

مدل های شرکت های مختلف کلا از ساختار خودشون استفاده میکنند که حتی در نسل های جدیدشون هم هنوز اثاری از طراحی قدیمیشون هست ,مثل بردهای 478 گیگا که همیشه از چند دیود و فت برای تغذیه رم و یا MSI از یه ایسی 8 پایه هنوز در نسل جدید مینهاشون استفاده میکنند و... اما اینکه دقیق مثل هم باشن خیر حتی در یک مدل مشابه ,ممکنه در ورژن های بعدی اون مادربرد تغییراتی باشه .

اما ساختار کلی تفاوتی نداره ,مثل مدیریت کامپوننت ها توسط چیپ ها و یا وظایف ایسی IO و ICS و مدارهایی مثل pwm و RTC ...

چیپ شمالی و تقسم پایه ها به مدیریت کامپوننت های اصلی.
سلام
مدل مين بورد رو در همين لينک مشاهده فرماييد...

http://ee.giga-byte.com/products/mb/specs/ga-8i865p.html
با تشکر

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
(فرض بر این هست که از لحاظ عیب ظاهری و تست اکثر فت ها تست شده و ok بوده)

اون هت سینک که سمت چپ باتری هست رو باز کن ببین زیرش چیه و اگر تونستی تست کن.

مشکل مین شما در چک اولیه هست و احتمالا تو فراخوانی اینتراپت 8259 گیر میکنه.

مین بدون cpu و کلیه قطعات 15 دقیقه روشن باشه و با دست دمای کلیه فت ها و ایسی ها و چیپ ها رو بسنجید و اعلام کنید.

اگر ایسی IO رو که بالای تراشه بایوس هست ,تونستید تعویض کنید.

منظورتون چیه از اینکه بایوس رو تعویض کردید؟خود تراشه رو؟یا پروگرام کردید؟

اگر توستید با خود برنامه قبلیش پروگرام کنید.
نتیجه رو اعلام کنید تا بریم سراغ احتمالات دیگه.
هم تراشه بایوس رو عوض کردم هم دوبراه پروگرم کردم
مین رو بدون Cpu روشن گذاشتم
دما ماسفتها زیاد نبود دمای چیپ شمالی هم نرمال بود
دما چیب جنوبی یه ذره زیاد بود اگه زمان زیادی دستم رو روش نگه میداشتم دستم گرم میشد
دوتا ای سی یک زیر کانکتور 24 پین و یکی بالای اسلات AGP کنار چیپ شمالی گرم بودند بقیه قطعات نیز نرمال بودند

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
هم تراشه بایوس رو عوض کردم هم دوبراه پروگرم کردم
مین رو بدون Cpu روشن گذاشتم
دما ماسفتها زیاد نبود دمای چیپ شمالی هم نرمال بود
دما چیب جنوبی یه ذره زیاد بود اگه زمان زیادی دستم رو روش نگه میداشتم دستم گرم میشد
دوتا ای سی یک زیر کانکتور 24 پین و یکی بالای اسلات AGP کنار چیپ شمالی گرم بودند بقیه قطعات نیز نرمال بودند

شما اون هت سینکی که گفتم باز کردید؟(منظور اونی که روش نوشته MSI CORE CELL)

زیر اون رو چک کنید و نتیجه رو اعلام کنید.

موقعی که تمام قطعات روی برد سوار هستند ,مین رو روشن کنید و در حالی که با دست کمی فشار بر روی چیپ های جنوبی و شمالی و ای سی بایوس و مداراتی که از اون خارج شده ...میارید ,جامپر ریست رو سویچ میکنید ,ببینید تغییری رخ میده.

این ایراد میتونه از شل شدن یکی از BGA ها هم باشه ,اگه تونستید لحیم سردی هم بگیرید.خیلی خیلی دقت کنید ,چون اصولا باید BGA خارج بشه و پایه گذاری بشه و دوباره بر روی مین سوار بشه.

فقط اصلا و ابدا موقع هیت گرفتن فشار رو BGA نیارید...و گرمای بیش از حد ندید که مین out میشه.

رو برد دنبال فیوز های SMD هم بگردید که قطعی نداشته باشن.

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
شما اون هت سینکی که گفتم باز کردید؟(منظور اونی که روش نوشته MSI CORE CELL)

زیر اون رو چک کنید و نتیجه رو اعلام کنید.

موقعی که تمام قطعات روی برد سوار هستند ,مین رو روشن کنید و در حالی که با دست کمی فشار بر روی چیپ های جنوبی و شمالی و ای سی بایوس و مداراتی که از اون خارج شده ...میارید ,جامپر ریست رو سویچ میکنید ,ببینید تغییری رخ میده.

این ایراد میتونه از شل شدن یکی از BGA ها هم باشه ,اگه تونستید لحیم سردی هم بگیرید.خیلی خیلی دقت کنید ,چون اصولا باید BGA خارج بشه و پایه گذاری بشه و دوباره بر روی مین سوار بشه.

فقط اصلا و ابدا موقع هیت گرفتن فشار رو BGA نیارید...و گرمای بیش از حد ندید که مین out میشه.

رو برد دنبال فیوز های SMD هم بگردید که قطعی نداشته باشن.

با سلام
من روی چیپ ها فشار آوردم و اتفاقی نیفتاد
زیر هیت سینگ هم یه IC هست
و منظورتون رو از BGA نفهمیدم چی هست
و یه سوال دیگه
در مورد تست ماسفت
من از این روش استفاده می کنم درسته مولتی متر در حالت تست دیود
1- سیم مشکی به گیت سیم قرمز به سورس مدار باز باید باشد
2-سیم قرمز به درین و مسکی به سورس مدار باز باید باشد
3-سیم مشکی به درین و قرمز به سورس مدار باز یا یک ولتاژ بین 200 تا 300 میلی
4- سیم قرمز به گیت و مشکی به سورس مدار باز باید باشد
5- سیم قرمز به درین مشکی به سورس اتصال کوتاه یا مقاومت خیلی پایین باید باشد
6- سیم مشکی به درین و قرمز به سورس اتصال کوتاه یا مقاومت خیلی پایین باید باشد
و اینکه در مورد ماسفت زیر هم این روش صدق می کند یا نه
NEC
K3467
33m
و به جای ماسفت بالا از چه نوع استفاده کنم

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا