آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مطرح كردن سوالات و مشكلات مادر برد

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
با سلام
توضيحات شما درست من 6 ماسفت دارم كه سه به سه جدا هستند
دوتا از يك نوع و يكي نوع ديگه
قبل از اينكه ماسفت هار رو چك كنم يه نكته ديگه هم بگم كه
من cpu رو كه عوض كردم حالا روشن ميشه ولي تصوير نميده لطفا راهنمايي بفرمائيد .

ممکنه ولتاژ دریافتی cpu قبلی با جدید که گذاشتید متفاوت باشه,و مدار تغذیه بتونه کار کنه و مین روشن بشه ,اما شما حتما باید فت ها رو خارج از مدار تست کنید ...

در غیر این صورت حتی اگر مین تصویر هم بده ,در مدت زمان کوتاهی به حالت قبل بر میگرده و مشکل بیشتر میشه.

شما سعی کنید اصلا cpu رو مین نزارید و باید به دیباگر دقت کنید که یه لحظه برق تو برد میاد و دیگه تکرار نمیشه مگر اینکه شارژ پاور خالی شه...

اگر مین روشن بشه و تصویر نده ,شما باید با دیباگر تشخیص بدید که مین هوشیار هست یا خیر...یعنی تشخیص میده cpu داره و رم و ...و در یکی از این مراحل گیر میکنه ...که منجر به تصویر ندادن میشه یا اینکه مین از کد خارج هست یعنی اینکه هیچ نو علائم حیاتی نداره,چه cpu روش باشه یا نه چراغ های کلاک و ریست روشنه و هرچی سویچ میکنید اصلا تشخیص نمیده. در بعضی دیباگر ها به صورت FF و بعضی دیگر به صورت No نشون میده اگر مین خارج از کد باشه.

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
سلام
وقتتان بخیر
یک عدد مادربرد psvdc-mx دارم که داشتم استفاده میکردم بعضی اوقات خود به خود هنگ میکرد و موس و کیبرد از کار می افتاد و هیچکاری انجام نمیداد تا اینکه با دگمه ریست کیس ریست میکردم . کارهای زیر را انجام دادم اما بهتر نشد و هیچ فرقی نکرد

2: رم را هم عوض کردم
3: کارت گرافیک آنبرد را غیر فعال کردم و یک کارت گرافیک نصب کردم
4: پاور را تعویض کردم
تنها چیزی که نداشتم عوض کنم cpu بود . با این حال کج دار مریض باهاش کار میکردم که ناگهان در وسط کار سیستم خاموش شد و درگه روشن نشد
وقتی کلید روشن را میزدم یک لحظه کوچک فن میچرخید و یک صدایی مثل جیک میداد اما روشن نمیشد
تمامی قطعات را عوض کردم نشد
مادربرد را بدون هیچ قطعه ای هم تست کردم اما همچنان همانطور بود
گارانتی این مادربرد هم تمام شده است
هیچ خازنی از مادربرد از لحاظ ظاهری باد نکرده
تا جایی که میشه برد را با چشم نگاه کردم علائمی از سوختگی و یا تعغیر رنگ ندیدم
لطفا بفرمایید چگونه باید برای تعمیر اقدام کنم. ؟ از کجا شروع کنم؟
با تشکر زودتر جواب بدهید

(در حالی که باطری خارج از مین هست,تمام سوکت های روی برد رو با اسپری خشک تمیز کنید)
مین رو با شورت کردن سیم سبز و مشکی پاور روشن کنید و نتیجه رو اعلام کنید.
تمام کامپوننت های رو برد رو خارج کنید(حتی باطری) و با مولتی میتر شورت شودگی پایه درین به سورس و گیت فت های تغذیه cpu رو چک کنید. و به همین ترتیب فت های دیگه رو برد رو ...اگر به عیب رسیدی که بهتر اگه نه

فت های تغذیه رو از لحاظ نشتی باید تست کنید...اگر مشکل پا برجا بود,تمام قطعات رو خارج کنید (به غیر از باطری و برق 4 پین و 20 پین پاور) و مین رو با شورت کردن روشن کنید و به مدت 10 دقیقه بزارید روشن باشه ....بعد با دست خشک تمامی ایسی ها و چیپ ها رو از لحاظ گرما چک کنید و مورد مشکوک رو ثبت کنید ...از همونجا باید تست رو شروع کنید تا به عیب برسید.(احتمالا ایسی IO بیشتر مورد نظر هست)
کدهای دیباگر و بیزر فراموش نشه.
موارد رو گزارش کنید.

آخرین ویرایش:

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
ممکنه ولتاژ دریافتی cpu قبلی با جدید که گذاشتید متفاوت باشه,و مدار تغذیه بتونه کار کنه و مین روشن بشه ,اما شما حتما باید فت ها رو خارج از مدار تست کنید ...

در غیر این صورت حتی اگر مین تصویر هم بده ,در مدت زمان کوتاهی به حالت قبل بر میگرده و مشکل بیشتر میشه.

شما سعی کنید اصلا cpu رو مین نزارید و باید به دیباگر دقت کنید که یه لحظه برق تو برد میاد و دیگه تکرار نمیشه مگر اینکه شارژ پاور خالی شه...

اگر مین روشن بشه و تصویر نده ,شما باید با دیباگر تشخیص بدید که مین هوشیار هست یا خیر...یعنی تشخیص میده cpu داره و رم و ...و در یکی از این مراحل گیر میکنه ...که منجر به تصویر ندادن میشه یا اینکه مین از کد خارج هست یعنی اینکه هیچ نو علائم حیاتی نداره,چه cpu روش باشه یا نه چراغ های کلاک و ریست روشنه و هرچی سویچ میکنید اصلا تشخیص نمیده. در بعضی دیباگر ها به صورت ff و بعضی دیگر به صورت no نشون میده اگر مین خارج از کد باشه.

با سلام من ماسفت ها رو چک کردم
یکی از اونها که شماره های زیر روش داره خراب شده
من از این شماره ندارم
چی جایگزین کنم
n311ah
fdb6035al

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
با سلام
یک مادر برد msi برد قرمز هم دارم
که بوق سلامت سیستم رو میزنه و روی لوگو گیر میکنه و جلوتر نمیره و هیچ کلیدی هم کار نمی کنه و دیباگر کد 66ff رو نشون میده ناگفته نمونه که بایوس رو هم عوض کردم باز هم همون مشکل رو داره

Avang2005

Banned
2009-02-16
354
2,052
سلام

به احتمال زیاد ایراد از رم سیستم میباشد رم رو تعویض کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Shami

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
با سلام من ماسفت ها رو چک کردم
یکی از اونها که شماره های زیر روش داره خراب شده
من از این شماره ندارم
چی جایگزین کنم
n311ah
fdb6035al

فت شما n chanel هست که میتونید به جاش 50n024 بندازید و همینطور موازی با اون رو.

و یا اگر میخوای از فت های موجود خودت استفاده کنی ,باید اول اون فت سالم رو که موازی هست از برد خارج کنی و دقیق تست بگیری (هم مقدار عبوری و هم شارژ پایه گیت و شورت شدن (درین-سورس)) و به همین ترتیب باید از فت های دیگه همین جواب رو با اندکی اختلاف بگیرید و به عنوان مشابه استفاده کنید.

اگر مشکلی هم داشتید ,میتونید از datasheet ها استفاده کنید.

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
با سلام
یک مادر برد msi برد قرمز هم دارم
که بوق سلامت سیستم رو میزنه و روی لوگو گیر میکنه و جلوتر نمیره و هیچ کلیدی هم کار نمی کنه و دیباگر کد 66ff رو نشون میده ناگفته نمونه که بایوس رو هم عوض کردم باز هم همون مشکل رو داره

قبل از هرکاری مین رو کاملا با اسپری (برای سوکت ها) و تینر شستوشو بدید.
و دقیق مدل مادربرد رو ذکر کنید و نوع بایوس رو(award-ami-phoenix)...تا بشه کد رو تشخیص داد.

برای شروع هم فقط cpu رو مین باشه و کد و نوع بیزر رو اعلام کنید.
تست دمای کامپوننت ها هم برای شروع خیلی مهمه.

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
قبل از هرکاری مین رو کاملا با اسپری (برای سوکت ها) و تینر شستوشو بدید.
و دقیق مدل مادربرد رو ذکر کنید و نوع بایوس رو(award-ami-phoenix)...تا بشه کد رو تشخیص داد.

برای شروع هم فقط cpu رو مین باشه و کد و نوع بیزر رو اعلام کنید.
تست دمای کامپوننت ها هم برای شروع خیلی مهمه.
نوع مادربرد msi pt880
نوع بایوس هم Ami
و با اسپری هم سوکتها رو تمیز کرده بودم
فقط Cpu بود سه تا بوق و کد 6314

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Xcard

Deragon

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2007-08-03
105
127
مدار ایسی صدا رو چک کنید ,مخصوصا ترانزیستور رو.

ایسی مشابه رو میتونید از روی بردهای داغی بکشید و جایگزاری کنید و درایور همون مدل روی ایسی رو باید نصب کنید.

ایسی فقط کافیه از یه خانواده باشند و تعداد پایه های یکسان .

ایسی صدا realtak هست از نوع کوچک که چهار طرف پایه و هر سمت12 پین داره..
دقیقا کدوم ترانزیستور مربوط به صداست؟ ایا مین بورد گیگا چاپ و طراحی مدل قدیمش باهم برابر و مشابه نیستن؟
متاسفانه برد داغی در دسترس نیست و یه چند جا هم رفتم پیدا نکردم.. فعلا دست چند نفر سپردم تا یه خبری بهم بدن..

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
نوع مادربرد msi pt880
نوع بایوس هم Ami
و با اسپری هم سوکتها رو تمیز کرده بودم
فقط Cpu بود سه تا بوق و کد 6314
(فرض بر این هست که از لحاظ عیب ظاهری و تست اکثر فت ها تست شده و ok بوده)

اون هت سینک که سمت چپ باتری هست رو باز کن ببین زیرش چیه و اگر تونستی تست کن.

مشکل مین شما در چک اولیه هست و احتمالا تو فراخوانی اینتراپت 8259 گیر میکنه.

مین بدون cpu و کلیه قطعات 15 دقیقه روشن باشه و با دست دمای کلیه فت ها و ایسی ها و چیپ ها رو بسنجید و اعلام کنید.

اگر ایسی IO رو که بالای تراشه بایوس هست ,تونستید تعویض کنید.

منظورتون چیه از اینکه بایوس رو تعویض کردید؟خود تراشه رو؟یا پروگرام کردید؟

اگر توستید با خود برنامه قبلیش پروگرام کنید.
نتیجه رو اعلام کنید تا بریم سراغ احتمالات دیگه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: bita_1th
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا