آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مطرح كردن سوالات و مشكلات مادر برد

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
سلام
دوست عزیز به دلیل مشگلاتی مدتی بود نتوانستم که روی این مادربرد کار کنم. امروز که شروع کردم برای کار . و همه چیز رو آماده کردم وقتی سیستم رو روشن کردم با تعجب دیدم سیستم به خوبی بالا اومد و بوق پست سلامت رو هم زد و تصویر هم اومد. خیلی تعجب کردم . چون قبلا به مدت 3 روز باطری بایوس را هم در آورده بودم اما سیستم کار نکرده بود. اما بعد از حدود 2 هفته الان روشن شد برای اینکه مطمئن بشم گذاشتم حدود 1 ساعت هم روشن موند و هیچ مشگلی پیش نیومد.
حالا به نظر شما مشگل چی بود؟
راستی مادربرد های دیگری هم هست که باید برم سراغشون به کمک شما
با تشکر

سلام
با توجه به اینکه مشگل حل شده بود و مشگلی نبود . و چندینبار خاموش و روشن کرده بودم . اما در همین حین تصویر مونیتور رفت .سیستم رو ریست کردم و دیگه تصویر نداد و مانند قبل شد. هر کاری کردم بالا نیومد.
راستی وقتی اینطوری میشه خود به خود سرعت فن سی پی یو یواش یواش زیاد میشه.
زمانی هم که بالا اومد در بخش بایوس ولتاژها رو نگاه کردم دیدم همه ولتاژها درسته . فقط ولتاژ 5 ولت یه مقدار جزیی زیاد بود یعنی 5.3 نشون میداد
تمامی خازنها هم از لحاظ ظاهری بادکردگی ندارند . آیا ممکنه این مشگل خازنی باشه؟ چون بعد از مدتی که بیکار افتاده بود خازنها به طور کامل تخلیه شدند
در این حالت ولتاژ 2 سر سلفهای دو رو برسی پی یو را هم گرفتم همگی عدد 1.3v الی 1.4v ولت رو نشون میده
فتها هم حرارت دارند . اما یکی از آنها یه مقداری حرارتش زیاده . سی پی یو هم گرم میشه همچنین چیپستها
مادربرد را امروز دوباره روشن کردم ولی باز هم بوت نشد . رم و سی پی یو و کارت گرافیک را جدا کردم
سی پی یو را دوباره جا زدم اما اینبار فقط هیت سینگ را روش گذاشتم و گیره ها را نبستم . روشن کردم و بوق ایراد رم را زد که رم نداشت رم را که گذاشتم و روشن کردم بوق هم نزد
من فکر میکنم یا جایی از برد قلع مردگی داره و یا جایی ترک مویی داره چون با یک فشار فیزیکی گاهی بوت میشه و گاهی در هنگام روشن بودن که همه چی ردیفه با یک فشار دیگه تصویر میره و دیگه بوت نمیشه
حالا تصمیم دارم یک شارژ قلع تا جایی که میشه انجام بدم . اما قبلش میخوام مادربرد رو شستشو بدم . حالا با چی بشورمش؟ تینر فوری ؟ خوبه؟

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
مادربرد را امروز دوباره روشن کردم ولی باز هم بوت نشد . رم و سی پی یو و کارت گرافیک را جدا کردم
سی پی یو را دوباره جا زدم اما اینبار فقط هیت سینگ را روش گذاشتم و گیره ها را نبستم . روشن کردم و بوق ایراد رم را زد که رم نداشت رم را که گذاشتم و روشن کردم بوق هم نزد
من فکر میکنم یا جایی از برد قلع مردگی داره و یا جایی ترک مویی داره چون با یک فشار فیزیکی گاهی بوت میشه و گاهی در هنگام روشن بودن که همه چی ردیفه با یک فشار دیگه تصویر میره و دیگه بوت نمیشه
حالا تصمیم دارم یک شارژ قلع تا جایی که میشه انجام بدم . اما قبلش میخوام مادربرد رو شستشو بدم . حالا با چی بشورمش؟ تینر فوری ؟ خوبه؟

دوست عزیز یه تصویر از بردتون بزارید.

اگر فکر میکنید به خاطر تخلیه خازن مین روشن شده,باطری رو دربیارید و با اتصال کوتاه خازن ها رو تخلیه کنید,و دوباره تست کنید.

گاها چون فن فشار زیادی رو cpu میاره ,میتونه باعث pcb cut در مدار های اطراف بشه.

سوکت ها رو با اسپری خشک و بدنه برد هم تینر بهترین گزینه هست.

بایوس رو هم با ورژن خود بایوس پروگرام کنید.

دقیقا رو تصویر مشخص کنید کدام فت بیشتر از همه داغ میکنه.

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
با سلام
من روی چیپ ها فشار آوردم و اتفاقی نیفتاد
زیر هیت سینگ هم یه ic هست
و منظورتون رو از bga نفهمیدم چی هست
و یه سوال دیگه
در مورد تست ماسفت
من از این روش استفاده می کنم درسته مولتی متر در حالت تست دیود
1- سیم مشکی به گیت سیم قرمز به سورس مدار باز باید باشد
2-سیم قرمز به درین و مسکی به سورس مدار باز باید باشد
3-سیم مشکی به درین و قرمز به سورس مدار باز یا یک ولتاژ بین 200 تا 300 میلی
4- سیم قرمز به گیت و مشکی به سورس مدار باز باید باشد
5- سیم قرمز به درین مشکی به سورس اتصال کوتاه یا مقاومت خیلی پایین باید باشد
6- سیم مشکی به درین و قرمز به سورس اتصال کوتاه یا مقاومت خیلی پایین باید باشد
و اینکه در مورد ماسفت زیر هم این روش صدق می کند یا نه
nec
k3467
33m

آخرین ویرایش:

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
ا سلام
من روی چیپ ها فشار آوردم و اتفاقی نیفتاد
زیر هیت سینگ هم یه IC هست
و منظورتون رو از BGA نفهمیدم چی هست

IO رو تعویض کنید.(از بردهای داغی بکشید.)

BGA مخفف ball grid array هست به معنای شبکه ارایه ساچمه ای,که به چیپست و یا سوکت cpu و یا هر تراشه ای که حالت ارایه ساچمه ای داشته باشه اتلاق میشه.

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر

با سلام

مادربرد را با دست از دو طرف برگردانید و با دقت به پشت آن نگاه کنید اگر تاب داشته باشد دیگر تلاش نکنبد

اگر تاب نداشته باشد اشکال به احتمال قوی قلع مردگی در ناحیه پل شمال باشد

موفق باشبد

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
با سلام

مادربرد را با دست از دو طرف برگردانید و با دقت به پشت آن نگاه کنید اگر تاب داشته باشد دیگر تلاش نکنبد

اگر تاب نداشته باشد اشکال به احتمال قوی قلع مردگی در ناحیه پل شمال باشد

موفق باشبد
ممنونم
معمولا مادربردها در اثر فشاری که هیتسینگ میاره مقداری تاب بر میداره . که خب این هم یه مقدار تاب داره ( حالا دقیقا منظورتون از تاب داشتن اینه یا چیز دیگری است )
شروع میکنم به شارژ قلع ببینم چی میشه . این جا خبرش رو میزارم

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
دوست عزیز یه تصویر از بردتون بزارید.

اگر فکر میکنید به خاطر تخلیه خازن مین روشن شده,باطری رو دربیارید و با اتصال کوتاه خازن ها رو تخلیه کنید,و دوباره تست کنید.

گاها چون فن فشار زیادی رو cpu میاره ,میتونه باعث pcb cut در مدار های اطراف بشه.

سوکت ها رو با اسپری خشک و بدنه برد هم تینر بهترین گزینه هست.

بایوس رو هم با ورژن خود بایوس پروگرام کنید.

دقیقا رو تصویر مشخص کنید کدام فت بیشتر از همه داغ میکنه.

این عکس مادربرد و اون خط قرمز هم همون قطعه ای هستش که یه مقداری از بقیه داغتره و یه مقداری هم پشت برد تعغیر رنگ هم داره
برد و سوکتها رو شستم
خازنها رو هم تخلیه کردم
پایه سوکتها و خازنها و تا جایی که امکان بود پایه قطعات رو هم شارژ قلع کردم
اما به هیچ عنوان بالا نمیاد .

Deragon

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2007-08-03
105
127
تو مین شما همین ترانزیستور که به شکل زیر هست(بالای ایسی صدا هست)

احتمالا تو مین های 478 با lm شروع میشه و در مین های 775 با utc ...(بر اساس تجربه)

سلام
دوست عزیز
من این ترازیستور رو عوض کردم ولی بازم صدا ندارم.. البته یه تغییر کوچولو داشت یعنی اینکه یه پیغام میاد که یه قطعه سخت افزاری روی سیستم پیدا شده و نیاز به درایور داره وقتی درایور رو نصب می کنم صدا نیست و یه صدای تیک تیک از اسپیکر میاد..
الان باید چیکار کنم!
ممنون از توجه شما

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
سلام
دوست عزیز
من این ترازیستور رو عوض کردم ولی بازم صدا ندارم.. البته یه تغییر کوچولو داشت یعنی اینکه یه پیغام میاد که یه قطعه سخت افزاری روی سیستم پیدا شده و نیاز به درایور داره وقتی درایور رو نصب می کنم صدا نیست و یه صدای تیک تیک از اسپیکر میاد..
الان باید چیکار کنم!
ممنون از توجه شما

شما باید ایسی صدا و ترانزیستور همون رو از یه برد داغی بکشید و جایگزین کنید.
و درایور همون ایسی رو نصب کنید.
انشالله مشکلتون برطرف میشه.

اگه برد داغی ندارید ,میتونید برید به فروشگاه های کامپیوتری و نمایندگی ها و بخرید ازشون.

دونه ای 1 تا 3 هزارتومن قیمت دارند.

موفق باشید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Deragon

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359

این عکس مادربرد و اون خط قرمز هم همون قطعه ای هستش که یه مقداری از بقیه داغتره و یه مقداری هم پشت برد تعغیر رنگ هم داره
برد و سوکتها رو شستم
خازنها رو هم تخلیه کردم
پایه سوکتها و خازنها و تا جایی که امکان بود پایه قطعات رو هم شارژ قلع کردم
اما به هیچ عنوان بالا نمیاد .

کار اون فت تغذیه چیپست وسط هستش و اگر یکی از پایه های چیپ به درستی کار نکنه و یا لحیم سردی بگیره ,فت داغ میکنه.

شما فت رو تعویض کنید ,اگر مشکل حل نشد ایراد 90% از چیپ وسط هستش .

چیپ رو نمیشه به روش های معمول لحیم سردی گرفت و امکان موفقیتش 5% هستش ,و حتما باید خارج بشه و پایه گذاری بشه.

شما تمام قطعات رو روی مین بزار به غیر از سوکت 4 پین و مین رو روشن کن,و بزار یه دقیقه روشن باشه ,بعد مین رو با جامپرهای روی برد خاموش کنید,حالا سوکت 4 پین رو بزنید و مین رو روشن کنید ,ببینید چی میشه.

نتیجه رو اعلام کنید.(کدهای دیباگر فراموش نشه.)

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا