آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: فرستنده ها و گيرنده

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,100
74,090
48
ایران
فرستنده های نوع pll روی یه فرکانس دلخواه قفل میشن و کاربردی ترن
نوع اف ام 5 وات :

مشاهده فایل‌پیوست 93234

مشاهده فایل‌پیوست 93262

به نظرتون این مدار چقدر برد داره؟
قوی ترش رو کسی دیده؟

نزدیک 20 کیلومتر برد باید داشته باشه.
بله قویترش هم هست ولی بخاطر ممنوعیت برد بالا دیگه بحثی در این مورد نخواهد شد.

mohamad1357

مدیر بخش DVB-T
مدیر تالار
2013-03-12
2,084
34,870
MASHHAD
سلام
جناب رسولی.
حالاکه بحث فرستنده پیش امد .
من چند تا تلفن دوربرد SENAO دارم میخواستم ببینم میشه فرکانسشو به دلخواه تغییر بدم .
به گمانم مدار سینتی سایزر داره .
f.png

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,100
74,090
48
ایران
سلام
جناب رسولی.
حالاکه بحث فرستنده پیش امد .
من چند تا تلفن دوربرد SENAO دارم میخواستم ببینم میشه فرکانسشو به دلخواه تغییر بدم .
به گمانم مدار سینتی سایزر داره .
مشاهده فایل‌پیوست 93973
سلام
این مداری که گذاشتید سینتی سایزر ندارند. بلکه یک کریستال مرجع (مثلا 18 مگاهرتز)در ابتدا فرکانس رو میسازه بعد طی چند مرحله ضرب فرکانس بطور مثال 250 مگاهرتز
میشه. .
البته بعضی از همین تلفن بیسیمها مدل بالا سینتی سایزر دارند

heidari

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
304
726

سلام دوست عزیز
بله مدارت عملی هست کار میکنه . بجای c1970 نمیشه c1971 گذاشت .
hidden content may not be quoted

با عرض سلام به خاطر جوابتون متشکرم اما چندتا سوال داشتم یکی این چه این *****ی که گفتید چطوری با ید باشه لطفا اگر ممکن باشد نقشه اش را بگذارید
دوم این که بعد از این که مدار تقویت را با c1970سا ختم میتونم به مدار سومی {با همان نقشه ولی با ترانزیستورc1971}وصل کنم ایا جواب میدهد:distress:

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,100
74,090
48
ایران
با عرض سلام به خاطر جوابتون متشکرم اما چندتا سوال داشتم یکی این چه این *****ی که گفتید چطوری با ید باشه لطفا اگر ممکن باشد نقشه اش را بگذارید
دوم این که بعد از این که مدار تقویت را با c1970سا ختم میتونم به مدار سومی {با همان نقشه ولی با ترانزیستورc1971}وصل کنم ایا جواب میدهد:distress:

این مداری که میدم رو نگاه کنید فیل تر مورد نظر بعد از 1971 معلومه .
بله می تونید با تنظیم تریمر های دو طبقه .راش بندازید.

[hide]2sc1971_6w.jpg [/hide]

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540
با سلام خدمت استاد عزیز جناب رجبی
بنده یه مشکل دارم و اون اینه که یه فرستنده با فرکانس 232 مگا دارم قبلا خروجیاور رو با کابل rg178 که اندازه کابل حدود 10 سانتیمتر بود به آنتن میدادم قدرت خوب بود.
الان میخواستم که فقط قسمت آنتن در بالاترین نقطه نصب بشه که قسمت خرجی پاور رو بوسیله کابل rg58 به اندازه 3 متر به آنتن دادم ولی برد کم شده قبلا قسمت تقویت کننده هم به همراه آنتن در بالا ترین نقطه نصب میشد و مشکلی نداشتیم بخاطر یه سری برنامه ها مجبوریم که آنتن را با کابل 3متری از تقویت کننده دور کنیم ولی همانطور که گفتم بردمون کم میشه.
حالا میخواستم بدونم که این مورد طبیعیه یا نه؟ واینکه کابلی که سیگنال رو افت نده و بکار ما بیاد چه کابلیه؟یا آیا راه حل دیگری دارد که ما افت برد نداشته باشیم؟
استاد این مساله حسابی فکر بنده رو مشغول کرده و تو کارم اختلال بدی انداخته اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.
باسپاس

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,100
74,090
48
ایران
با سلام خدمت استاد عزیز جناب رجبی
بنده یه مشکل دارم و اون اینه که یه فرستنده با فرکانس 232 مگا دارم قبلا خروجیاور رو با کابل rg178 که اندازه کابل حدود 10 سانتیمتر بود به آنتن میدادم قدرت خوب بود.
الان میخواستم که فقط قسمت آنتن در بالاترین نقطه نصب بشه که قسمت خرجی پاور رو بوسیله کابل rg58 به اندازه 3 متر به آنتن دادم ولی برد کم شده قبلا قسمت تقویت کننده هم به همراه آنتن در بالا ترین نقطه نصب میشد و مشکلی نداشتیم بخاطر یه سری برنامه ها مجبوریم که آنتن را با کابل 3متری از تقویت کننده دور کنیم ولی همانطور که گفتم بردمون کم میشه.
حالا میخواستم بدونم که این مورد طبیعیه یا نه؟ واینکه کابلی که سیگنال رو افت نده و بکار ما بیاد چه کابلیه؟یا آیا راه حل دیگری دارد که ما افت برد نداشته باشیم؟
استاد این مساله حسابی فکر بنده رو مشغول کرده و تو کارم اختلال بدی انداخته اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.
باسپاس

سلام دوست عزیزم
وبا اجازه از استاد رجبی .
1- توان فرستنده چقدره؟
[hide]
2-ایا خروجی با وات متر تنظیم شده است یا نه؟
3- نحوه جای گذاری در داخل قاب و همچنین با آنتن را بررسی کنید . افقی عمودی بودن آن نیز تاثیر گذار است.
4- کابل آنتن اگر با توان فرستنده مطابقت نداشته باشد برد کم میشود .
[/hide]

2elyas

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-01-30
388
1,540

سلام دوست عزیزم
وبا اجازه از استاد رجبی .
1- توان فرستنده چقدره؟
hidden content may not be quoted

با سلام و خسته نباشید وممنون که وقت گذاشتید.
توان فرستنده متغییره بین 1 تا 4 وات و خروجی با وات متر اندازه گیری نشده شما بین 3 تا 4 وات بنده رو راهنمایی کنید.
آنتن از نوع دیاموند 100 وات و عمودی قرار میگیره قسمت تقویت کننده رو هم باید بصورت افقی تو یه جعبه حدود 3 متر پایین تر از خود آنتن نصب کنیم.
بازم سپاس از اینکه منو راهنمایی میکنید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jfrras

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
توان فرستنده متغییره بین 1 تا 4 وات و خروجی با وات متر اندازه گیری نشده شما بین 3 تا 4 وات بنده رو راهنمایی کنید.
آنتن از نوع دیاموند 100 وات و عمودی قرار میگیره قسمت تقویت کننده رو هم باید بصورت افقی تو یه جعبه حدود 3 متر پایین تر از خود آنتن نصب کنیم.
با سلام :
ابتداعا سعی شود قدرت هر انتنی متناسب با توان فرستنده انتخاب شود { انتن 100 واتی برای 4 وات !!! } به محلی که با پراید میشه رفت چه نیازی به تریلی 20 تنی .... !!!!
1.gif
- هر کابلی بنا به مشخصات خود دارای امپدانسی هست که در فرکانس ترانزیتی خود با توان مشخص - از خود نشان میدهد این مورد را از طریق مطالعه دیتا شیت کابل میتوان پی برد اما متاسفانه برای پی بردن و محاسبه امپدانس ورودی و خروجی بین طبقات نیاز به ابزارهای فرکانس بالا و دقیقی نیاز هست با توجه به این مختصر نمیتوان به نوع کابلی اشاره کرد که تنها با استفاده از چنان کابلی مشکل را مرتفع نمود همینقدر که هر چه کابل قطور تر و عایق بین شیلد و مغز ان چگالی ایزوله بالایی { ترجیحا در چنین فرکانسی از پلی اتیلن مرغوب } داشته باشد بازده بهتری خواهد داشت .

- کلا وقتی قرار باشد که بخشی از یک فرستنده در فاصله ای از مدار اصلی قرار بگیرد باید تطبیق امپدانسی کابل با ورودی و خروجی بین طبقات نیز دقیقا مد نظر گرفته شود که در غیر این صورت بازده مدار کلی افت و خسارت و سوختگی قطعات و اتلاف انرژی و بخصوص با تولید هارمونیک های مزاحم مواجه شوید متاسفانه برای حل مشکل فوق به ابزارهای دقیق متوالی هم نیاز خواهید داشت که معمولا برای افراد- تهیه و بکارگیری انها مقدور و مقرون به صرف نمی باشد .
یکی از عواملی دیگری که میتونه در متغیر بودن قدرت خروجی دخیل باشه - مورد سیگنال برگشتی بین طبقات و تاثیر گذاری این سیگنالها در سیگنال اصلی فرستنده هست که حتما باید با گذاشتن صافی های ترجیحا نوع { پی } و { تی } محاسبه شده و تنظیم دقیق انها ..... { جایگذاری قطعات این صافی ها { هر طبقه حتما باید از هم شیلد } و نسبت به هم با زاویه ای که مورد نیاز هست مونتاژ گردد مقاله فوق تخصصی کاملی در مورد محاسبه و طراحی چنین صافی ها در دست تهیه دارم که به محض تکمیل شدن در بخش انتن ها میزارم .
موفق باشید .

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,100
74,090
48
ایران
سلام
تشکر از استاد رجبی و راهنمایی های بجا وارزشمندشون.

[hide]دوست عزیز همچنان که استاد رجبی فرمودند . انتن مورد نیاز شما باید طبق توان خروجی تون باشه. ظمنا برای خروجی 1 تا 4 وات کابل RG58 مناسبه ولی طبق تجربه سیم آنتن کرمان خودمون بهتر از این جواب میده تست کردم. ظمنا طبقات فرستنده باید کاملا از هم ایزوله باشند . نکته بعدی اینه که اگر تنظیمات طبقات درست
و دقیق نباشه توان خروجی خیلی ضعیف خواهد شد .و در مواقعی ممکن است به طبقه خروجی نهایی شما آسیب بزند. دستگاه های وات متر معمولا گزینه دیگری بنام
SWR متر دارند که با آن می توان طبقه خروجی را طوری تنظیم کرد کمترین سیگنال برگشتی از آنتن را داشته باشیم .
موفق باشید.[/hide]

بالا