آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: فرستنده ها و گيرنده

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
سلام جناب رجبی.مداری با میکرو مورد تمناست که دور موتو از طریق فرستنده های مادون قرمز یا هر چیز دیگری در سه دور کنترل شود.مثلا وقتی گیرنده فرستنده ی اول رو گرفت دور موتور یک باشد در قسمت بعدی دو باشد و در قسمت بعدی سه.و یک سون سگمنت برای نشان دادن عددی که تعریف کرده ایم.از زحمات ومدارات علمی شما سپاسگذارم
سلام و سپاس.استاید منتظر نظرات هستم
نوشته اصلی توسط ديجيتال سلام و سپاس.استاید منتظر نظرات هستم

با سلام :
عزیزم یک بار درخواست تون را بدلیل بلا محل حذف کردم دوباره پست زدین و چند بار هم پیگیری ....
تاپیکی که باز کردین تکراری هستش و بلا محل ...

درخواست شما مربوط به ریموت کنترل هستش و بخش مستقلی برای درخواست شما موجود هست !!!
اینم لینکش .. کلیک کنید : [hide] [h=3]مدارات کنترل از راه دور remotcontroler[/h][/hide]
درخواست شما با انواع متعددی در بخش فوق موجود هستش اگر مشکلی هم داشتین در همونجا مطرح و پیگیری کنید .
اینبار نیز همین ارسالات شما را بدون اخطار حذف { بعد از رویت تان } میکنم امیدوارم دیگه شاهد چنین بی نظمی ها در انجمن نباشیم .
{ به درخواست های بلا محل و تکراری پاسخ که نمیزاریم حذف شون میکنیم ...بخاطر حفظ نظم مطالب و انجمن ... }
موفق باشید .

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
با عرض سلام
قوی ترین مدار فرستنده که بشه ساخت چند کیلومتر بردش هست؟

دوستان یه مدار فرستنده پرقدرت که تمامی سیم پیچ هاش روی مدار چاپی باشن نیاز دارم

چون :

فکر میکنم خیلیها مثل من به خاطر وجود سیم پیچ و آر اف سی های یک مدار از خیر آن میگذرن
چون تهیه آر اف سی دقیقا با همان مقدار در شهرستان سخته و بدتر از اون بعضی از فروشنده ها همینجوری و بدون دقت به مقداری که شخص نیاز داره یه دونه میدن!
دوم در مورد سخت بودن پیدا کردن سیم با قطری که در مدار گفته شده (اونم به مقدار چند متر !)
و منظم پیچیدن سیم پیچ با دست هم که در واقع نشدنیه و همین مساله روی مدار تاثیر بدی میزاره
با همه این مشکلات بنده یه مدت دنبال تبدیل کردن سیم پیچ ها با هسته هوا به نوع روی برد بودم که دوستال لطف کردن و نرم افزارش رو هم معرفی کردن ولی فرمول عمومی ارائه نشد تا هر نوع سیم پیچ رو بشه باهاش تبدیل کرد و شاید هم نباشه........
ببخشید طولانی شد
سپاس

آخرین ویرایش:

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام خدمت دوست گلم
قوی ترین فرستنده با در فرکانس بلند و میانی فقط تا 300 کیلومتر برد دارد بخاطر اینکه بعد از این محدوده به علت کروی بودن زمین امواج به فضا میرن
اما در در فرکانس کوتاه امواج به علت برخورد با لایه ای از جو زمین که خاصیت آینه ای دارد دوباره به زمین منتقل میشه
به همین دلیل ما میتونیم رادیو بی بی سی که فرستندش در کشورهای عربیه و داخل ایران هم رپیتر نداره رو داخل ایران بشنویم
جزئیات این امواج و دسته بندی اونا رو میتونی از یه دانشجوی رشته مخابرات یا وبسایتهاویا کتابهای مخابراتی جویا بشی
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با عرض سلام
قوی ترین مدار فرستنده که بشه ساخت چند کیلومتر بردش هست؟
دوستان یه مدار فرستنده پرقدرت که تمامی سیم پیچ هاش روی مدار چاپی باشن نیاز دارم
چون :
فکر میکنم خیلیها مثل من به خاطر وجود سیم پیچ و آر اف سی های یک مدار از خیر آن میگذرن
چون تهیه آر اف سی دقیقا با همان مقدار در شهرستان سخته و بدتر از اون بعضی از فروشنده ها همینجوری و بدون دقت به مقداری که شخص نیاز داره یه دونه میدن!
دوم در مورد سخت بودن پیدا کردن سیم با قطری که در مدار گفته شده (اونم به مقدار چند متر !)
و منظم پیچیدن سیم پیچ با دست هم که در واقع نشدنیه و همین مساله روی مدار تاثیر بدی میزاره
با همه این مشکلات بنده یه مدت دنبال تبدیل کردن سیم پیچ ها با هسته هوا به نوع روی برد بودم که دوستال لطف کردن و نرم افزارش رو هم معرفی کردن ولی فرمول عمومی ارائه نشد تا هر نوع سیم پیچ رو بشه باهاش تبدیل کرد و شاید هم نباشه........
ببخشید طولانی شد
سپاس
با سلام :
1= نقل قول : { قوی ترین مدار فرستنده که بشه ساخت چند کیلومتر بردش هست؟ } درخواست تون ناقص و نارساست کامل توضیح بذارید اعم از فرکانس و باند و محل کاربرد و ولتاژ مصرفی و..... ؟
فرستنده های ساده و کم توان را با سیم پیچ های سطحی { pcb } میتوان عملی ساخت اما در توان بالا غیر ممکن هست .
برای دست ساخت هر نوع سیم پیچ !!! داشتن فرمول و نرم افزار و.... کافی نیست و برای اخذ نتیجه مطلوب باید دستگاه های تنظیمات دقیق و کالیبره شده داشته باشید { کیو متر Q-M و... LCR .و. SWM تا بتونید سیم پیچ طبق فرمول دقیق ساخته شده را در مدار { بعد از نصب } تنظیم نهایی کنید حتی با خرید یک سیم پیچ هسته هوایی با مشخصات دقیق ... در جایگذاری ان با مشکلات خود رزونانسی و تولید هارمونیک و حذف انها و تداخل مواجه خواهید شد - در نصب و جایگذاری دو سیم پیچ مجاور شرایطی لازم الاجرا هست که باید مهارت کافی انرا داشته باشید بعبارتی ممکن هست دو سیم پیچ مجاور هم در حالت هر دو افقی تولید امواج ناخواسته و مزاحم گردد اما با تغییر وضعیت یکی از انها { اگر یکی افقی هست دومی عمود بر اولی نصب کردد } این انکان را دارد که سیم پیچ و مدار فوق در بهترین شرایط بازده و مدار بدرستی کار خود را انجام دهد لذا با این مختصر متوجه می شوید که با نرم افزار و انواه حاضری تجارتی و نصب سطحی...... نمی توان بازده مطلوب را بدست اورد سعی کنید مهارت های لازم را در جایگذاری و همچنین استفاده از ابزارهای کالیبره متمرکز شوید .
موفق باشید .

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
به نظرتون بهترین موج واسه انتقال صدا تو بیابون و کوهستان که کیفیت صدا افت پیدا نکنه (فقط قابل فهم باشه)و برد هم بالا باشه چیه
یه مقایسه بین باند ها انجام بدیم بد نیست تا بهترین انتخاب مشخص بشه.

چیزهایی که به ذهن بنده رسید :
1) موج اف ام از هر نظر خوبه فقط 2 مشکل داره
اول اینکه روی موج اف ام که همونطور که دوست عزیزمون فرمودن به علت کروی بودن زمین امواج به فضا میرن و برد احتمالا از 20 کیلومتر بالاتر نمیره
دوم وجود ایستگاه های رادیویی هست که گاهی اوقات وسط بیابون هم مزاحم میشن!

2)موج اس دبلیو
فکر میکنم خیلی پا را زیت روی این موج هست و همین باعث میشه صدا بدجور افت پیدا کنه
خوبیش هم این که امواج منعکس میشن و مشکل برد کم رو نداریم

3)فرکانس هایی که رادیو نمیگیره مثلا 27 مگا هرتز
خوبی اینا اینه که نه ایستگاه رادیویی مزاحم دارن و نه پارایزیت(اگر اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید)
و مشکلشون هم اینه که باید یه گیرنده درست حسابی براشون ساخت و امکان استفاده از رادیو نیست.

4) فرکانس 800 مگاهرتز هم ظاهرا چیز خفنی هست:
http://www.irantk.ir/irantk1235-5
مدار تو این فرکانس رو کسی داره؟مشکلاتش چیه این موج؟

به طور کلی نظر دوستان در مورد این فرکانسا چیه؟فرکانس های دیگه ای هم مسلما هست...
بهترین انتخاب واسه انتقال صدا تو بیابون و کوهستان کدوم موجه؟

یه سوال بی ربط هم همین الان به ذهنم رسید:
یه رادیو دیدم که صدای تلویزیون رو میگرفت خیلی جالب بود.مدارش تو انجمن هست؟کسی داره؟

ببخشید در حضور اساتید اینقد پرحرفی کردم....

آخرین ویرایش:

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
فرستنده های نوع pll روی یه فرکانس دلخواه قفل میشن و کاربردی ترن
نوع اف ام 5 وات :

tx4.jpg

tx4sch.jpg

به نظرتون این مدار چقدر برد داره؟
قوی ترش رو کسی دیده؟

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
در مورد مدار فرستنده ی 50 وات شماره ی قطعات اصلا واضح نیستند در ضمن برد این فرستنده چه قدره ؟ اگه میشه یه تصویر واضح از مدار بزارین تا شماره ی قطعات معلوم باشه.

attachment.php

سپاس

heidari

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
304
726
با عرض سلام من یک نقشه ی فرستنده ی fm 400mw از کتاب فرستنده های fm پیدا کردم میخواستم ببینم که ایا واقعا عملی است وچقدر برد میده ودوم این که ایا میتوان این مدار را به تقویت کننده ی rf وصل کرد و تقویت کرد

نقشه فرستنده
DSC_0435.jpg
این هم لیست قطعاتش

DSC_0438.jpg
نقشه تقویت کننده
DSC_0441.jpg
2
DSC_0444.jpg
ودر مدار دومی میتوان به جای 2sc1971 2sc1970جایگزین کرد قدرت مدار تقویت 1.5 وات است باتشکر

پیوست‌ها

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,101
74,093
48
ایران
با عرض سلام من یک نقشه ی فرستنده ی fm 400mw از کتاب فرستنده های fm پیدا کردم میخواستم ببینم که ایا واقعا عملی است وچقدر برد میده ودوم این که ایا میتوان این مدار را به تقویت کننده ی rf وصل کرد و تقویت کرد

نقشه فرستنده
مشاهده فایل‌پیوست 93967
این هم لیست قطعاتش

مشاهده فایل‌پیوست 93969
نقشه تقویت کننده
مشاهده فایل‌پیوست 93971
2
مشاهده فایل‌پیوست 93972
ودر مدار دومی میتوان به جای 2sc1971 2sc1970جایگزین کرد قدرت مدار تقویت 1.5 وات است باتشکر

سلام دوست عزیز
بله مدارت عملی هست کار میکنه . بجای c1970 نمیشه c1971 گذاشت .
[hide]
چون ورودی تحریک 1971 نزدیک 1 وات هست . شما میتونید مدار سومی عین مدار دوم بزنید و بعد از 1970 یک ترانزیستور 1971
هم اضافه کنید . 1971 ترانزیستور فوق العاده ایه 4 وات توا نزدیک 20 الی 25 کیلوتر جواب میده بشرط آنتن و تغذیه مناسب !
1970 هم میتونه تا 5 کیلومتر رو بده.
ظمنا فی لتر خروجی هم باید براش بذارید. تا تداخل فرکانس پیش نیاد.[/hide]

آخرین ویرایش:
بالا