آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سلام چرا در ورودی بعضی از منابع تغذیه از یک خازن و در بعضی دیگر از دو خازن سری استفاده شده..؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود و خداقوت بر عزیزان و استاد غزال عزیز و علاقه مندان محترم و کسب اجازه از اساتید محترم

از آنجا که با وجود مشکلات باورنکردنی علاقه ام به الکترونیک کم نشده و در صورت توان پیگیر هستم و سوالات و علم استاد غزال عزیزم شوق و ذوق دو چندان برای ادامه ی راه و پیشرفت در الکترونیک در من ایجاد می کنه که وصف ناپذیره
در جهت پاسخ به سوالی که استاد مطرح فرمودند و ایجاد جرقه در ذهن عزیزان و ارتقای دانش علاقه مندان و از آنجایی که به قول استاد پاسخ نادرست هم در نوع خودش میتونه مفید باشه و کمکی برای نزدیک شدن به پاسخ صحیح باشه از آنجایی که شخصا فاقد مهارت تحلیل و اطلاعات لازم برای نظر دادن در بحث تخصصی هستم و به همین خاطر متأسفانه بیشتر شاگردی می کنم و از اعلام نظر غیر تخصصی امتناع، اما به دلایل فوق و با تحقیق در مورد سوال برای کمک به علاقه مندان عزیز و صرفا نه از روی تحلیل بلکه دلایل علمی آن تقدیم می شود و خواندنش خالی از لطف نیست، امید است این پاسخ ناچیز، محرک و مشوقی برای عزیزان علاقه مند برای رسیدن به پاسخ صحیح باشد و استاد عزیز در صورت نادرستی پاسخ، در اصلاح آن یاری فرمایند.

چرا دو خازن در حالت ۱۱۰ ولت تحت فشار بیشتری قرار میگیرن؟

در این حالت، هر دو خازن به طور مستقل شارژ می‌شوند و هنگامی که ولتاژ بین دو خازن یکسان شود، کلید باز می‌شود و خازن‌ها به طور مستقل تخلیه می‌شوند. این عملکرد ممکن است باعث بالا رفتن جریان بین دو خازن و افزایش حرارت آنها و منجر به کاهش عمر خازن‌ها شود.

آیا میدونین چرا برخلاف انتظار ، عمر خازن تکی در حالت فوق بمراتب بیشتر میشه؟

در حالت استفاده از خازن تکی، خازن به طور مستقیم با ولتاژ ورودی شارژ می‌شود و با کاهش ولتاژ ورودی، تخلیه می‌شود به طور کلی، این روش می‌تواند به کاهش جریان و کاهش حرارت خازنها و افزایش عمر خازن منجر شود.

با آرزوی سلامتی و موفقیت،سپاس

درود

ضمن تقدیر و تشکر بابت پاسخگویی و اظهار لطف شما.

باید در نظر داشته باشید که در هر دو حالت چه ۲۲۰ ولت و چه در حالت ۱۱۰ ولت هر خازن بمقدار ماکزیمم ۱۵۵ ولت شارژ میشه و از این جهت تفاوتی ندارند.

سپاس

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,066
2,890
32
درود

این سوال مطرح شد.

آیا میدونین چرا برخلاف انتظار ، عمر خازن تکی در حالت فوق بمراتب بیشتر میشه ؟

راهنمایی.

باید نحوه شارژ و دشارژ دو خازن را در دو حالت ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ ولت بررسی کنید.
بطوریکه دو خازن در حالت ۲۲۰ ولت ، با ۴ دیود شارژ میشن.
ولی در حالت ۱۱۰ ولت فقط با دو دیود شارژ میشن و دو دیود حذف میشه.
به این ترتیب چرا دو خازن در حالت ۱۱۰ ولت تحت فشار بیشتری قرار میگیرن ؟

سپاس
استاد عزیزم صبح عالی شما متعالی قضیه اینه که این تاپیک چند هفته پیش قبل از ایجاد شدنش در پس زمینه ذهن بنده و ناخودآگاه بنده ساری و جاری بود و در حال حاضر دچار دژاوو شدم (حسی که قابل توصیف نیست فیدبکی در عالم رویا نسبت به واقعیت کنونی) و اینکه به خاطر بعضی از شرایط سنی شما در خواب رویا دنبال حقیقت داستان و ماجرا بودم خواب هایم رو متمرکز و هدفمند برای این موضوع در نظر میگرفتم ولی حالا که این پس زمینه به وقوع پیوست با حضور شما عالیجناب شوق فعالیت را داشته و دارم
برای پاسخ به سئوال های شخیص شما میزان سطح مطالعه رو بالاتر برده نمی خواهم در مقابل استادم احیاناٌ مطلبی ناقص یا غیرمحرز باشد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام خدمت استاد غزال.
طبق چیزی که گفتید، ( البته نحوه قرار گیری کلید ۱۱۰،۲۲۰ در مدار از خاطرم رفته) من فکر می‌کنم خازن ها در حالت دو برابر شدن ولتاژ زودتر خراب میشن، چون در حالت ۱۱۰، نیم سیکل ac یک خازن رو شارژ می کنه و نیم سیکل دیگر خازن دیگر را. در حالت بریج ۲۲۰، هر دو خازن در هر دو سیکل شارژ میشن. وقتی خازنی نیم سیکل شارژ نشه مجبوره جریان مورد نیاز سویچینگ را با دشارژ خودش تامین کنه و جریان بیشتری از این خازن کشیده میشه که به مرور زمان باعث گرم شدن، تبخیر الکترولیک و بالارفتن مقاومت درونی و در نهایت کاهش ظرفیت و خرابی میشه.
در کل بعضی مدارات پاور چون سر وسط چوک تغذیه در اولیه به سر مشترک خازن ها وصل میشه، هر خازن مسئول تغذیه یکی از ترانزیستورهای سویچینگ هست که به صورت پوش پول عمل می کند. در بعضی موارد خرابی خازن های ظرفیت پایین کنار هر ترانزیستور باعث عدم تقارن در جریان کشی از خازن ها و به خاطر سری بودن خازن ها باعث بالا رفتن ولتاژ یکی از خازن ها میشه که به طبع فشار روش میاد و ظرفیتش هم میشه و همین کاهش ظرفیت خودش باعث افزایش ولتاژ رویش میشه که در نهایت از بین میره.
به نظرم یک مدار دو خازنه بگذارید، دوستان تحلیل کنند خالی از لطف نیست.
موفق باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام خدمت استاد غزال.
طبق چیزی که گفتید، ( البته نحوه قرار گیری کلید ۱۱۰،۲۲۰ در مدار از خاطرم رفته) من فکر می‌کنم خازن ها در حالت دو برابر شدن ولتاژ زودتر خراب میشن، چون در حالت ۱۱۰، نیم سیکل ac یک خازن رو شارژ می کنه و نیم سیکل دیگر خازن دیگر را. در حالت بریج ۲۲۰، هر دو خازن در هر دو سیکل شارژ میشن. وقتی خازنی نیم سیکل شارژ نشه مجبوره جریان مورد نیاز سویچینگ را با دشارژ خودش تامین کنه و جریان بیشتری از این خازن کشیده میشه که به مرور زمان باعث گرم شدن، تبخیر الکترولیک و بالارفتن مقاومت درونی و در نهایت کاهش ظرفیت و خرابی میشه.
در کل بعضی مدارات پاور چون سر وسط چوک تغذیه در اولیه به سر مشترک خازن ها وصل میشه، هر خازن مسئول تغذیه یکی از ترانزیستورهای سویچینگ هست که به صورت پوش پول عمل می کند. در بعضی موارد خرابی خازن های ظرفیت پایین کنار هر ترانزیستور باعث عدم تقارن در جریان کشی از خازن ها و به خاطر سری بودن خازن ها باعث بالا رفتن ولتاژ یکی از خازن ها میشه که به طبع فشار روش میاد و ظرفیتش هم میشه و همین کاهش ظرفیت خودش باعث افزایش ولتاژ رویش میشه که در نهایت از بین میره.
به نظرم یک مدار دو خازنه بگذارید، دوستان تحلیل کنند خالی از لطف نیست.
موفق باشید.

درود

آفرین

بخش اول پاسخ شما کاملا درسته.
در حالت ۲۲۰ ولت هر دو خازن با یکسوسازی تمام‌موج شارژ میشه و لذا اولا انرژی بیشتری از شبکه دریافت میکنه .
ثانیا هر دو ولتاژ قرینه در لحظاتی که در حال شارژ هستن نیاز به تخلیه انرژی در سیستم ندارن زیرا شبکه برق میتونه همزمان با شارژ هر دو خازن ، انرژی مورد نیاز سیستم را هم تامین کنه.

اما همانطور که فرمودید در حالت ۱۱۰ ولت هر خازن با یکسوسازی نیم موج و لذا فقط در یک نیم سیکل شارژ میشه و بنابرین خازن دوم در طول این نیم سیکل فقط تخلیه میشه و مدت زمان نیم سیکل از شبکه انرژی دریافت نمیکنه و لذا سطح ولتاژ خازن دوم پایین تر از حالت ۲۲۰ ولت میشه .

به این ترتیب ازآنجاکه در حالت ۱۱۰ ولت سطح ولتاژ در هر خازن پایین تر میره لذا تغییرات ولتاژ در هر خازن بیشتر از حالت ۲۲۰ ولت است.

و میدانیم تغییرات ولتاژ در هر خازنی بیشتر باشه بناگزیر جریان بیشتری تحمل میکنه و تحت فشار بیشتری هست و زودتر صدمه میبینه.

یعنی اگر با غلو فرض کنید خازنی که کاملا شارژ شده تغییر ولتاژش صفر باشه و مثلا همیشه ۱۵۵ ولت باشه دراینصورت کوچکترین جریانی ازش عبور نمیکنه و از این جهت کوچکترین فشاری تحمل نمیکنه.

اما خازنی که ولتاژش مدام از ۱۰۰ تا ۱۵۵ ولت تغییر میکنه جریان زیادی تحمل میکنه زیرا مدام جریان شارژ و دشارژ ازش عبور میکنه.

و خازنی که ولتاژش مدام از ۱۵۰ تا ۱۵۵ ولت تغییر میکنه جریان شارژ و دشارژ ناچیزی ازش عبور میکنه و بمقدار ناچیزی تحت فشار است.

بنابرین بدلایل فوق الذکر ، ازآنجاکه تغییرات ولتاژ هر خازن در حالت 110 ولت بیشتر از حالت 220 ولت است ، لذا برخلاف تحلیلی که در اغلب سایت‌ها ارائه شده دو خازن در نقشه مورد اشاره پست 4 ( پیوست ) در حالت ۱۱۰ ولت جریان بیشتری تحمل میکنن و لذا تحت فشار بیشتری هستن و به این ترتیب نه تنها عمر بیشتری ندارن بلکه تحت فشار بیشتری قرار میگیرن و زودتر صدمه میبینن .

البته برای تولید کننده نه تنها زیانی نداره بلکه سود بیشتری نصیبش میکنه.
بویژه که با تحلیل ناصحیح ، ضعف طراحی مشخص نباشه.

سپاس[ICODE][/ICODE]

پیوست‌ها

• 53.4 کیلوبایت بازدیدها: 29
آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,066
2,890
32
بنده قبل از ایجاد تاپیک کلی پژوهش کردم با بیسک و روند مدار نیم پل و کار کردش آشنا بودم ولی بنده رو راضی نمیکرد تمام انجمن های داخلی و خارجی رو شخم زدم چیزی خاصی نبود فلسفه و منشا را توضیح نمیدادند که چرا ؟ چطور؟ و چگونه؟ همین مطالب روتین عمومی بود که بنده میدانستم نگرد خیلی گشتم نبود سورس (سرچشمه) اطلاعات این حوزه اینجاست (اندکی دست بنده و دوستان خوش ذوق با تجربه های عملی و کثیری در دست استاد عالیقدر) با تحلیل و اثبات و منطق قرص و محکم سخنگوی سورس اطلاعات حوزه ی خود هستند و دیگر هیچ ...

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,066
2,890
32
از شاگرد(تا موقعی که از یک مقام عالی مرتبه سئوال و پرسش میکنم تا به سورس اطلاعات حوزه خودم دست یابم بنده شاگردم)
به
استاد غزال عزیز...
در پاورهای atx اکه اکثرشون از دو خازن سری برای صاف کننده ریپل استفاده میکنند در مورد پاور بنده چرا با وجود اینکه در حالت 220 هستیم و ظرفیت خازن ها هر دو باهم یکسان نصف شده و با اندازه گیری توسط تستر t4
470uf به حول حوش 230uf تقلیل پیدا کرده ولی باز هم نامتعادلی ولتاژ رو در پیش داریم یکی 65 ولت و دیگری 246 ولت می افتد ؟
اگر مورد برای شما محرز نیست ویدیو ولتاژ گیری را به خدمتان بفرستم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
از شاگرد(تا موقعی که از یک مقام عالی مرتبه سئوال و پرسش میکنم تا به سورس اطلاعات حوزه خودم دست یابم بنده شاگردم)
به
استاد غزال عزیز...
در پاورهای atx اکه اکثرشون از دو خازن سری برای صاف کننده ریپل استفاده میکنند در مورد پاور بنده چرا با وجود اینکه در حالت 220 هستیم و ظرفیت خازن ها هر دو باهم یکسان نصف شده و با اندازه گیری توسط تستر t4
470uf به حول حوش 230uf تقلیل پیدا کرده ولی باز هم نامتعادلی ولتاژ رو در پیش داریم یکی 65 ولت و دیگری 246 ولت می افتد ؟
اگر مورد برای شما محرز نیست ویدیو ولتاژ گیری را به خدمتان بفرستم

درود

تحلیل با فرض صحت و سلامت سیستم و قطعات تقدیم میشه و بدیهی است که در صورت خرابی سیستم یا قطعات ، نتیجه و پاسخ دیگری خواهد داد.

پاور مورد نظر شما ایراد داره.

بیس دو ترانزیستور قدرت را آزاد کنید ، اگر ولتاژ دو خازن همچنان نامتعادل بود لااقل یک ترانزیستور قدرت خرابه و اگه ولتاژ دو خازن مساوی و متعادل شد ، دراینصورت سیگنال مناسبی به بیس نمیرسه و ابتدا باید قطعات مرتبط با بیس ترانزیستور قدرت را بررسی کنید ، بخصوص مقاومت های بزرگتر از ۱۰۰ کیلو اهم .

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,066
2,890
32
درود

تحلیل با فرض صحت و سلامت سیستم و قطعات تقدیم میشه و بدیهی است که در صورت خرابی سیستم یا قطعات ، نتیجه و پاسخ دیگری خواهد داد.

پاور مورد نظر شما ایراد داره.

بیس دو ترانزیستور قدرت را آزاد کنید ، اگر ولتاژ دو خازن همچنان نامتعادل بود لااقل یک ترانزیستور قدرت خرابه و اگه ولتاژ دو خازن مساوی و متعادل شد ، دراینصورت سیگنال مناسبی به بیس نمیرسه و ابتدا باید قطعات مرتبط با بیس ترانزیستور قدرت را بررسی کنید ، بخصوص مقاومت های بزرگتر از ۱۰۰ کیلو اهم .

سپاس
همچنین
با توجه به فرمایش شما با آزاد کردن بیس و هیت سینگ رو کامل در آوردم ولتاژ متعادل شد
حالا چرا این چنین هست و برای رفع نامتعادلی ولتاژ حتماٌ باید خازن صافی اولیه تعویض شود گویا در حال حاضر قیمت نسبتاٌ بالایی دارد و تعویض دو خازن برای تعمیر مشتری و بنده تعمیرکار به صرفه نیست
چه باید کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
همچنین
با توجه به فرمایش شما با آزاد کردن بیس و هیت سینگ رو کامل در آوردم ولتاژ متعادل شد
حالا چرا این چنین هست و برای رفع نامتعادلی ولتاژ حتماٌ باید خازن صافی اولیه تعویض شود گویا در حال حاضر قیمت نسبتاٌ بالایی دارد و تعویض دو خازن برای تعمیر مشتری و بنده تعمیرکار به صرفه نیست
چه باید کرد؟
درود

دو خازن سالمه.
من که گفتم در صورتیکه ولتاژها متعادل یا مساوی شد ، ابتدا قطعات مرتبط با بیس دو ترانزیستور قدرت را بررسی کنید خصوصا مقاومت‌های بزرگتر از ۱۰۰ کیلو.
ضمنا قرار بود فقط بیس ها را آزاد کنید لذا اگه کلا همه پایه ها را آزاد کردید دراینصورت آزمایش ناقصه.
زیرا ممکنه لااقل یک ترانزیستور قدرت خراب باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا