آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سلام چرا در ورودی بعضی از منابع تغذیه از یک خازن و در بعضی دیگر از دو خازن سری استفاده شده..؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
عمر این دو خازنا به اصطلاح نیم پل نسبت به تک 400 ولت کمتره و عدم تعادل هر سمت سوئیچ فشار بیشتری میاره
درود

بله بخشی از نظر انعکاسی و نقل قول شما درسته .
یعنی اگه از کلید در حالت برق شهر 220 ولتی استفاده بشه عمر دو خازن 200 ولتی بیشتر از یک خازن 400 ولتی میشه.

اما اگه از برق شهر 110 ولت استفاده بشه و کلید هم در حالت 110 ولت باشه با این وجود عمر دو خازن فوق بسیار کمتر میشه.

یعنی اگر بجای استفاده از کلید و دو خازن سری از یک خازن معادل بدون کلید استفاده کنیم و ورودی بریج را فقط به ۱۱۰ ولت متصل کنیم دراینصورت عمر این تک خازن ۲۰۰ ولتی معادل ، بمراتب بسیار بیشتر از دو خازن سری میشه که در تغذیه دو حالته استفاده شده.
اما تولید کننده دنبال منافع و توجیه اقتصادی تولیدات است.

آیا میدونین چرا برخلاف انتظار ، عمر خازن تکی در حالت فوق بمراتب بیشتر میشه ؟

باید تحلیلی که در پست قبل معرفی کردم بدقت مطالعه کنید تا قادر به کشف پاسخ سوال فوق باشید.

یادتون باشه مهمترین و ضروری‌ترین اطلاعاتی که یک تعمیرکار موفق نیاز داره ، تسلط بر تحلیل و روش عیب‌یابی انواع تغذیه دستگاه‌هاست.
زیرا عمده عیوب بدلایل مشخص و بدیهی در تغذیه اتفاق میافته بویژه که در تمام دستگاه‌های مختلف عملکرد یکسانی داره و لذا بسادگی قابل یادگیری است و بسرعت مسلط خواهید شد.

سپاس

آخرین ویرایش:
درود

بله بخشی از نظر انعکاسی و نقل قول شما درسته .
یعنی اگه از کلید در حالت برق شهر 220 ولتی استفاده بشه عمر دو خازن 200 ولتی بیشتر از یک خازن 400 ولتی میشه.

اما اگه از برق شهر 110 ولت استفاده بشه و کلید هم در حالت 110 ولت باشه با این وجود عمر دو خازن فوق بسیار کمتر میشه.

یعنی اگر بجای استفاده از کلید و دو خازن سری از یک خازن معادل بدون کلید استفاده کنیم و ورودی بریج را فقط به ۱۱۰ ولت متصل کنیم دراینصورت عمر این تک خازن ۲۰۰ ولتی معادل ، بمراتب بسیار بیشتر از دو خازن سری میشه که در تغذیه دو حالته استفاده شده.
اما تولید کننده دنبال منافع و توجیه اقتصادی تولیدات است.

باید تحلیلی که در پست قبل معرفی کردم بدقت مطالعه کنید تا قادر به کشف پاسخ سوال فوق باشید.

یادتون باشه مهمترین و ضروری‌ترین اطلاعاتی که یک تعمیرکار موفق نیاز داره ، تسلط بر تحلیل و روش عیب‌یابی انواع تغذیه دستگاه‌هاست.
زیرا عمده عیوب بدلایل مشخص و بدیهی در تغذیه اتفاق میافته بویژه که در تمام دستگاه‌های مختلف عملکرد یکسانی داره و لذا بسادگی قابل یادگیری است و بسرعت مسلط خواهید شد.

سپاس
🙏🙏🙏👌👌

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
812
1,371
سلام استاد
آیا موضوع به استفاده مطلق از ولتاژ DC در حالتی که کلید باز است و استفاده از نیم سیکل ولتاژ AC در حالتی که کید بسته است باز نمی‌گردد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام استاد
آیا موضوع به استفاده مطلق از ولتاژ DC در حالتی که کلید باز است و استفاده از نیم سیکل ولتاژ AC در حالتی که کید بسته است باز نمی‌گردد؟

درود

یکی از تفاوت‌های دو روش را مطرح فرمودی و دلیلی ارائه نفرمودی.
دلیلی ارائه کنید که در حالت ۱۱۰ ولت عامل صدمه زودرس دو خازن سری میشه.
مضافا که برخلاف نظر شما ، در حالت ۱۱۰ ولت هم از هر دو نیم سیکل مثبت و منفی استفاده میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,064
2,890
32

با دورود به استاد غزال گرامی پدر تعمیرات الکترونیک ایران
بنده با توجه به تحلیل مدارات یکسوساز و نیم پل و مچ کردن این روند عملکردی گمان میکنم در حالت کلید 110 دو خازن علاوه بر صاف کننده ولتاژ ریپل نقش دو برابرکننده ولتاژ رو هم برعهده دارند و اینکه همزمان دو خازن داره هم ولتاژ dc یکسو میکنه و هم ولتاژ 110 ولت رو دو برابر میکنه و هم داره دو کار رو باهم انجام میده...در این خازن ها با توجه به تست توسط Lcrt4 ظرفیت کم میشه و ولتاژ 311 برای برق 220 از تعادل خارج میشه مثلاٌ مورد داشتم در پاور کامپیوتر این گونه بوده که یکی به 65 و دیگری 246 ولت سر دیگری خواهد افتاد که این نامتعادلی برای سوئیچ نیم پل مضر هست چون در لحظه با فرکانس بالا یکی بیشتر از دیگری جریان می کشد و هر دو سوئیچ تحت فشار عدیده هستند

mi1362mi

کاربر
2014-09-02
33
54
سلام در بعضی از پاورهای کیفت بالا در ورودی مدار تک خازنه بجای یک خازن از دوخازن موازی استفاده.... دلیل آن چیست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با دورود به استاد غزال گرامی پدر تعمیرات الکترونیک ایران
بنده با توجه به تحلیل مدارات یکسوساز و نیم پل و مچ کردن این روند عملکردی گمان میکنم در حالت کلید 110 دو خازن علاوه بر صاف کننده ولتاژ ریپل نقش دو برابرکننده ولتاژ رو هم برعهده دارند و اینکه همزمان دو خازن داره هم ولتاژ dc یکسو میکنه و هم ولتاژ 110 ولت رو دو برابر میکنه و هم داره دو کار رو باهم انجام میده...در این خازن ها با توجه به تست توسط Lcrt4 ظرفیت کم میشه و ولتاژ 311 برای برق 220 از تعادل خارج میشه مثلاٌ مورد داشتم در پاور کامپیوتر این گونه بوده که یکی به 65 و دیگری 246 ولت سر دیگری خواهد افتاد که این نامتعادلی برای سوئیچ نیم پل مضر هست چون در لحظه با فرکانس بالا یکی بیشتر از دیگری جریان می کشد و هر دو سوئیچ تحت فشار عدیده هستند

درود

ضمن تقدیر و تشکر بابت اظهار لطف و غلو بزرگوارانه شما.
درسته که خرابی یک خازن عامل فشار و خرابی قطعات ازجمله خازن دوم هم میشه، اما اساسا در ایران از ولتاژ ۱۱۰ ولت استفاده نمیشه که مشتری از حالت ۱۱۰ استفاده کرده باشه که مقایسه دو حالت ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ ولت را میسر کنه.

اما ازآنجاکه من تحقیقات وسیعی در الکترونیک و بویژه در انواع تغذیه
داشتم لذا شرایط هر دو حالت را بصورت مصنوعی و دستی فراهم کردم و با استناد به تجربیات مربوطه ، به کفر و کائناتش مسلط شدم و لذا اگرچه مدت بسیار طولانی از دو حالت استفاده نکردم که شاهد خرابی زودرس دو خازن در حالت ۱۱۰ ولت باشم ،

اما صرفنظر از محاسبات علمی و ازآنجاکه به وفور تجربه کردم که گاها نتایج آزمایش عملی متفاوت با محاسبات علمی میشه و نباید به محاسبات علمی اعتماد کنم زیرا ممکنه خطایی در محاسبات اتفاق بیافته و یا ممکنه نادیده گرفتن فاکتور موثری موجب گمراهی بشه که در آزمایش عملی مشخص خواهد شد و آزمایش عملی تعیین کنندهٔ درستی و نادرستی محاسبات علمی است .

لذا همیشه نتیجه محاسبات علمی را عملا نیز تست میکنم .
به این ترتیب صرفنظر از محاسبات علمی ، طی آزمایشات لازم نیز ، شاهد بودم که دو خازن سری در حالت ۱۱۰ تحت فشار بسیار بیشتری هستن و لذا بدیهی است که همین عامل در این حالت ۱۱۰ ولت عامل خرابی زودرس دو خازن سری میشه.

و این تاپیک و سوال علاقمندان موجبی فراهم کرد که این حقیقت را به اطلاع علاقمندان الکترونیک برسانم تا با وسعت نظر بیشتری به پدیده‌های الکترونیک توجه و از این حقایق در ابتکارات احتمالی استفاده کنیم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود

این سوال مطرح شد.

راهنمایی.

باید نحوه شارژ و دشارژ دو خازن را در دو حالت ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ ولت بررسی کنید.
بطوریکه دو خازن در حالت ۲۲۰ ولت ، با ۴ دیود شارژ میشن.
ولی در حالت ۱۱۰ ولت فقط با دو دیود شارژ میشن و دو دیود حذف میشه.
به این ترتیب چرا دو خازن در حالت ۱۱۰ ولت تحت فشار بیشتری قرار میگیرن ؟

سپاس

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
درود و خداقوت بر عزیزان و استاد غزال عزیز و علاقه مندان محترم و کسب اجازه از اساتید محترم

از آنجا که با وجود مشکلات باورنکردنی علاقه ام به الکترونیک کم نشده و در صورت توان پیگیر هستم و سوالات و علم استاد غزال عزیزم شوق و ذوق دو چندان برای ادامه ی راه و پیشرفت در الکترونیک در من ایجاد می کنه که وصف ناپذیره
در جهت پاسخ به سوالی که استاد مطرح فرمودند و ایجاد جرقه در ذهن عزیزان و ارتقای دانش علاقه مندان و از آنجایی که به قول استاد پاسخ نادرست هم در نوع خودش میتونه مفید باشه و کمکی برای نزدیک شدن به پاسخ صحیح باشه از آنجایی که شخصا فاقد مهارت تحلیل و اطلاعات لازم برای نظر دادن در بحث تخصصی هستم و به همین خاطر متأسفانه بیشتر شاگردی می کنم و از اعلام نظر غیر تخصصی امتناع، اما به دلایل فوق و با تحقیق در مورد سوال برای کمک به علاقه مندان عزیز و صرفا نه از روی تحلیل بلکه دلایل علمی آن تقدیم می شود و خواندنش خالی از لطف نیست، امید است این پاسخ ناچیز، محرک و مشوقی برای عزیزان علاقه مند برای رسیدن به پاسخ صحیح باشد و استاد عزیز در صورت نادرستی پاسخ، در اصلاح آن یاری فرمایند.

چرا دو خازن در حالت ۱۱۰ ولت تحت فشار بیشتری قرار میگیرن؟

در این حالت، هر دو خازن به طور مستقل شارژ می‌شوند و هنگامی که ولتاژ بین دو خازن یکسان شود، کلید باز می‌شود و خازن‌ها به طور مستقل تخلیه می‌شوند. این عملکرد ممکن است باعث بالا رفتن جریان بین دو خازن و افزایش حرارت آنها و منجر به کاهش عمر خازن‌ها شود.

آیا میدونین چرا برخلاف انتظار ، عمر خازن تکی در حالت فوق بمراتب بیشتر میشه؟

در حالت استفاده از خازن تکی، خازن به طور مستقیم با ولتاژ ورودی شارژ می‌شود و با کاهش ولتاژ ورودی، تخلیه می‌شود به طور کلی، این روش می‌تواند به کاهش جریان و کاهش حرارت خازنها و افزایش عمر خازن منجر شود.

با آرزوی سلامتی و موفقیت،سپاس

آخرین ویرایش:
بالا