آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سلام چرا در ورودی بعضی از منابع تغذیه از یک خازن و در بعضی دیگر از دو خازن سری استفاده شده..؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
درود

چند بار سوال کردم که آیا حاضر هستید قول بدهید که پاسخ صادقانه‌ای در خصوص موضوع فنی بدهید که متاسفانه وعده‌ای ندادید و پس از امتناع شما و اصرار مکررم ، نهایتا در پست اخیر فرمودید «« سوال بپرسید»» که قول و وعده محسوب نمیشه و لذا همواره و مصرانه امتناع فرموده‌اید .

بنابمراتب و لذا بدون نیاز به قول و وعده ، ناگزیر به بیان حقیقتی هستم که کوچکترین تردیدی در صحت آن ندارم.

بطوریکه اطمینان کامل دارم ، پاوری که عیوب آنرا گزارش فرمودی ، وجود نداره یا الان در اختیار نداری ؟

احتمالا قبلا به چنین عیبی برخورد فرمودی .

و یا بصورت تخیلی چنین عیبی مطرح فرمودی که ببینی برای چنین عیبی ، از چه روش و مسیری برای عیب یابی استفاده میکنم .
البته برای اثبات صحت مدعای فوق ، مستندات کامل و کافی در اظهارات متناقض شما وجود داره و براحتی قابل اثبات است .

ضمنا این موضوع که عیب فرضی مطرح فرمایید اشکالی نداره و تاثیری در ماهیت موضوع هم نداره ، اما بدیهی است که اگر حقیقت ماجرا مطرح میشد که عیب فرضی را مطرح فرموده‌اید ، پسندیده‌تر بود.

سپاس
دورود
استاد عزیزم....(میم ش رو برمیدارم از این به بعد چون شما فقط متعلق به بنده نیستید متعلق به کلیه کاربران سایت هستید)
استاد عزیز تا حالا شما به بقیه درس کار و حرفه میداید این بار نوبت بنده س به شما درس بدهم اینه زود قضاوت کردن در شئن شما نیست و اینکه موارد رو چندین بار عرض کردم شما آزمایش و فرمایشات بنده رو باور نکردید و رد کردید وقتی شما در این ارتعاش از آگاهی هستید بنده از بقیه هیچ انتظاری نمی تونم داشته باشم اگر اینطور باشه تمامی کلام در قابل تحلیل و درس شما انتزاعی و نسبی هست هنوز هیچ کس باور نکرده که حقیقت ماجرا و مداری که شما تحلیل کردید 100% همان است و همان باشد
آزمایش قبلی را دوباره در قالب تصاویر و ویدیو تکرار کردم تا بدانید مخاطبتان کیست

تصاویر آزمایش مربوطه:
۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۳۳۰۴_od14.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۳۳۱۲_rxu.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۴۱۳۲_0pws.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۴۱۳۸_v0pu.jpg

ویدیو-بررسی-کامل-آزمایش--مربوطه
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
دورود
استاد عزیزم....(میم ش رو برمیدارم از این به بعد چون شما فقط متعلق به بنده نیستید متعلق به کلیه کاربران سایت هستید)
استاد عزیز تا حالا شما به بقیه درس کار و حرفه میداید این بار نوبت بنده س به شما درس بدهم اینه زود قضاوت کردن در شئن شما نیست و اینکه موارد رو چندین بار عرض کردم شما آزمایش و فرمایشات بنده رو باور نکردید و رد کردید وقتی شما در این ارتعاش از آگاهی هستید بنده از بقیه هیچ انتظاری نمی تونم داشته باشم اگر اینطور باشه تمامی کلام در قابل تحلیل و درس شما انتزاعی و نسبی هست هنوز هیچ کس باور نکرده که حقیقت ماجرا و مداری که شما تحلیل کردید 100% همان است و همان باشد
آزمایش قبلی را دوباره در قالب تصاویر و ویدیو تکرار کردم تا بدانید مخاطبتان کیست

تصاویر آزمایش مربوطه:
۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۳۳۰۴_od14.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۳۳۱۲_rxu.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۴۱۳۲_0pws.jpg

۲۰۲۳۰۵۲۳_۰۸۴۱۳۸_v0pu.jpg

ویدیو-بررسی-کامل-آزمایش--مربوطه
سپاس

درود

بله در خلال پست‌های قبلی فرمودید که ویدیوئی در این خصوص دارید، اما

اولا ارتباط این ویدیو با خطای تحلیلم را متوجه نشدم.
ثانیا بسیاری از مواردی که در پست ها مطرح فرمودید در ویدیو مشاهده نشد.

چنانکه فرمودید خازن‌ها را در برد دیگری تست فرمودید و همانطور که تصور میکردید در برد دیگر هم همین حالت عدم تعادل ولتاژ خازن‌ها وجود داشت.

اما آزمایش شما روی یک برد انجام شده .
ضمنا هرچه سوال‌ها را تکرار کردم بخصوص این سوال که آیا برد دوم سالمه یا خرابه ، معذالک پاسخ ندادید.
چون بنظرم قبلا آزمایشاتی انجام دادید و یا تصورات خود را مطرح فرمودید و لذا به استناد ویدئو ، تستی روی برد دیگر انجام نشده .

در هر صورت برد اشکال داره ، هرچند ممکنه خازن‌ها هم معیوب باشن.

در هر صورت ایراد برد کاملا محرز است ( فارغ از خرابی یا سلامت دو خازن )

در صورت امکان به خروجی همین برد بار قابل توجهی ( لامپ اتومبیل) متصل و نتایج حاصله را گزارش و کلیپ بسیار کوتاه و لااقل تصویر ارسال فرمایید که لامپ به خروجی پاور متصل و یکبار روشن و یکبار خاموش باشه.

ضمنا به استناد ویدئو هیچ باری به خروجی متصل نشده لذا در صورت امکان بار قابل توجهی ( لامپ پرقدرت اتومبیل به خروجی پاور متصل و حرارت ترانزیستور قدرت را تست فرمایید.

در بی باری ولتاژ راه‌اندازی تولید میشه و هرچند بدلیل مرور زمان ، تحلیل دقیق این پاور را فراموش کردم اما تصور میکنم ولتاژ راه‌اندازی قادر به تامین انرژی بارهای ناچیز مانند فن هم هست.

ضمنا مطابق کلیپ ، پس از جابجایی دو خازن ، ولتاژها جابجا شد یعنی خازن 1 که قبلا حدود 260 ولت بود حالا همان خازن 1 ، پس از جابجایی حدود 60 ولت شد ولی مکررا سوال کردم و فقط فرمودید ولتاژ ثابته.

در هر صورت ازآنجاکه فرمودید تحلیلم اشتباهه و قصد دارید بمن درس بدهید لذا بیصبرانه منتظر اصلاح تحلیل و ارشاد لازم هستم .

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
درود

بله در خلال پست‌های قبلی فرمودید که ویدیوئی در این خصوص دارید، اما

اولا ارتباط این ویدیو با خطای تحلیلم را متوجه نشدم.
ثانیا بسیاری از مواردی که در پست ها مطرح فرمودید در ویدیو مشاهده نشد.

چنانکه فرمودید خازن‌ها را در برد دیگری تست فرمودید و همانطور که تصور میکردید در برد دیگر هم همین حالت عدم تعادل ولتاژ خازن‌ها وجود داشت.

اما آزمایش شما روی یک برد انجام شده .
ضمنا هرچه سوال‌ها را تکرار کردم بخصوص این سوال که آیا برد دوم سالمه یا خرابه ، معذالک پاسخ ندادید.
چون بنظرم قبلا آزمایشاتی انجام دادید و یا تصورات خود را مطرح فرمودید و لذا به استناد ویدئو ، تستی روی برد دیگر انجام نشده .

در هر صورت برد اشکال داره ، هرچند ممکنه خازن‌ها هم معیوب باشن.

در هر صورت ایراد برد کاملا محرز است ( فارغ از خرابی یا سلامت دو خازن )

در صورت امکان به خروجی همین برد بار قابل توجهی ( لامپ اتومبیل) متصل و نتایج حاصله را گزارش و کلیپ بسیار کوتاه و لااقل تصویر ارسال فرمایید که لامپ به خروجی پاور متصل و یکبار روشن و یکبار خاموش باشه.

ضمنا به استناد ویدئو هیچ باری به خروجی متصل نشده لذا در صورت امکان بار قابل توجهی ( لامپ پرقدرت اتومبیل به خروجی پاور متصل و حرارت ترانزیستور قدرت را تست فرمایید.

در بی باری ولتاژ راه‌اندازی تولید میشه و هرچند بدلیل مرور زمان ، تحلیل دقیق این پاور را فراموش کردم اما تصور میکنم ولتاژ راه‌اندازی قادر به تامین انرژی بارهای ناچیز مانند فن هم هست.

در هر صورت ازآنجاکه فرمودید تحلیلم اشتباهه لذا بیصبرانه منتظر اصلاح تحلیل و ارشاد لازم هستم .

سپاس
دورود
اولین خطای تحلیل شما زود قضاوت کردن بود چون قرار نیست برای شما کلاس آموزشی برگزار کنم بقیه جوانب و راه رفته بنده و نرفته دیگران را خودتان بروید تست و بررسی بفرمایید نتیجه را ویدیو بگیرید ارسال کنید
بله در برد دیگه در پست های پیشین عرض کردم پاور سالم دیگری را تست و بررسی کردم نتیجه همان بود شما گویا توجه نکردید
بله بنده چندین بار اوایل شروع چالش عرض کردم خازن ها معیوب هستند
خیر اگر از این دو خازن بزرگ صرف نظر کنیم برد هیچ مشکلی ندارد و کاملاٌ سالم است
در رابطه با لامپ جلوی ماشین به عنوان بار خروجی خیر این کار قبلاٌ انجام داده ام پاور چنان تحت فشار قرار میگیرد که و پاور میترکد سوئیچ ها و پل دیود و فیوز خواهد سوخت و چون مدار و رفرنس ولتاژ کاملاٌ نامتعادل هست
بله صرفاٌ برای این حالت تست و بررسی هست
علم بی عمل مثل قلم بی جوهر است موارد انتزاعی پژوهشی را با معلومات عملی مقایسه کنید آن وقت نیمه بعدی سورس اطلاعات حوزه خود دست خواهید یافت
موفق باشید
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
دورود
اولین خطای تحلیل شما زود قضاوت کردن بود چون قرار نیست برای شما کلاس آموزشی برگزار کنم بقیه جوانب و راه رفته بنده و نرفته دیگران را خودتان بروید تست و بررسی بفرمایید نتیجه را ویدیو بگیرید ارسال کنید
بله در برد دیگه در پست های پیشین عرض کردم پاور سالم دیگری را تست و بررسی کردم نتیجه همان بود شما گویا توجه نکردید
بله بنده چندین بار اوایل شروع چالش عرض کردم خازن ها معیوب هستند
خیر اگر از این دو خازن بزرگ صرف نظر کنیم برد هیچ مشکلی ندارد و کاملاٌ سالم است
در رابطه با لامپ جلوی ماشین به عنوان بار خروجی خیر این کار قبلاٌ انجام داده ام پاور چنان تحت فشار قرار میگیرد که و پاور میترکد سوئیچ ها و پل دیود و فیوز خواهد سوخت و چون مدار و رفرنس ولتاژ کاملاٌ نامتعادل هست
بله صرفاٌ برای این حالت تست و بررسی هست
علم بی عمل مثل قلم بی جوهر است موارد انتزاعی پژوهشی را با معلومات عملی مقایسه کنید آن وقت نیمه بعدی سورس اطلاعات حوزه خود دست خواهید یافت
موفق باشید
سپاس

درود

قرار نبود درس اخلاقی بدهید بطوریکه فرمودید :

«« تا حالا شما به بقیه
درس کار و حرفه میداید این بار نوبت بنده س به شما درس بدهم اینه زود قضاوت کردن در شئن شما نیست »»

لذا تاکید فرمودید که قراره بمن کار و حرفه درس بدهید نه درس اخلاقی.

خصوصا که فرمودید اولین خطای من زود قضاوت کردن است ولی دومی را نگفتید ، مضافا که هدف اصلی اصلاح تحلیل فنی بود چنانکه فرمودید :
«« تمامی کلام در قابل تحلیل و درس شما انتزاعی و نسبی هست هنوز هیچ کس باور نکرده که حقیقت ماجرا و مداری که شما تحلیل کردید 100% همان است و همان باشد»»

ممکنه همینطور باشه که فرمودید و کسی تحلیلم را باور نکرده باشه و اطلاع دقیقی ندارم ، ولی شما که زود قضاوت نمیکنید لطفا بفرمایید چطور مطمئن شدید هنوز هیچ کس باور نکرده ؟

بنابرین فقط یک خطا بمن نسبت و درس دادید که همین یک مورد هم ارتباطی با امور فنی نداره و خطای اخلاقی است ، بویژه که همین خطای اخلاقی هم که بمن نسبت دادید ، اتفاقا از خصوصیات بسیار شفاف و بارز شماست که بدون کوچکترین تردیدی فرمودید احدی باور نکرده .

جهت اطلاع از این خصوصیات خودتان ، میخوای سوال کنیم که ببینید لااقل یک یا دو نفر تحلیل منو باور کردن
خیلی عجیبه که با این قاطعیت قضاوت و حکم صادر فرمودید که احدی باور نکرده.

به هر تقدیر کلیپ ارسالی ، حقایق مربوطه را بیش از پیش محرز و اثبات حقایق را باز هم ساده‌تر ساخت.

سپاس

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
«« تا حالا شما به بقیه درس کار و حرفه میداید این بار نوبت بنده س به شما درس بدهم اینه زود قضاوت کردن در شئن شما نیست »»
لذا تاکید فرمودید که قراره بمن کار و حرفه درس بدهید نه درس اخلاقی.
دورود
بله هر دو باهم بوده هم درس کار رو حرفه و هم درس اخلاق بوده
خصوصا که فرمودید اولین خطای من زود قضاوت کردن است ولی دومی را نگفتید ، مضافا که هدف اصلی اصلاح تحلیل فنی بود چنانکه فرمودید :
«« تمامی کلام در قابل تحلیل و درس شما انتزاعی و نسبی هست هنوز هیچ کس باور نکرده که حقیقت ماجرا و مداری که شما تحلیل کردید 100% همان است و همان باشد»»
ببینید یک شخص را چطور میتوان قانع کرد که حقیقت را صادقانه بگوید و لب به اعتراف باز کند:
1-یا اینکه محبت شخص نسبت به مخاطب طوری خالصانه و صادقانه باشد تا خود حقیقت را بگوید
2- یا از دستگاه دروغ سنج اعصاب استفاده شود که درآن لحظه شخص با شما گفتگو می کند برای شما محرز باشد که نقش بازی نمی کند
3- یا اینکه آن شخص را با مبلغ مادی بخرید و مبلغ را چنان بالا ببرید که شخص حاضر باشد تمامی پس زمینه شرایط یا حال حاضر را چشم پوشی کند و اصل ماجرا اعتراف کند چون شرایط موجود نیست شما هرگز به حقیقت امر پی نخواهی برد که بدانید چه میگذرد لایه پنهان آگاهی هست ولی با باز کردن محدودیت آشکار خواهد شد
ممکنه همینطور باشه که فرمودید و کسی تحلیلم را باور نکرده باشه و اطلاع دقیقی ندارم ، ولی شما که زود قضاوت نمیکنید لطفا بفرمایید چطور مطمئن شدید هنوز هیچ کس باور نکرده ؟
مفاهیم تحلیل شما کاملاٌ انتزاعی(فقط صرفا در مرحله گمان هست قطعی نیست) هست و با کمک طرفداران شما و شاگرداهتون علم تون ارزش و معنا پیدا می کند که در قالب گزارش عملی و ایده پردازی نوین از سمت پایین رو به شماست ولاغیر
واینکه شما انقدر خوش ذوق هستید که به مطالب الکترونیک علاقمنید فکر نکنید کار تمام هست و شما علامه هستید شما به تنهایی نمی توانید استاد غزال باشید و شما با کمک دیگران مفهوم پیدا میکنید در پست ها تاپیک هایی که شرکت داشته اید حقیقت ماجرا عیان هست
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
د

دوست خوش ذوق و فعال من از حرفای بی تعارف و رک بنده هیچ وقت احیاناً ناراحت نشو بنده همینم نقش برای کسی بازی نمیکنم اگر پاوری دسته دوم پیدا کردی حتماً آزمایش را انجام بده به طوری که ولتاژ نامتعادلی بر سر دو خازن مدار نیم پل در پاور کامپیوتر افتاده باشد ارزشش را دارد راه تست و بررسی دیروز بنده رو مجدد بپیمایی به لایه واقعیت کنونی از حقیقت امر برسید و با توجه که اینکه فرمودید ترانزیستور نشتی دارد پاسخ شما کامل رد هست ترانزیستور با نشتی نمیتواند در فرکانس 38kz سوئیچ شود لذا در پاور خروجی نداریم برای علم و مطابقت آن با مفاهیم انتزاعی (چون یا شما به آزمایشات دیروز بنده اعتماد نداشتید و من درآوردی هست یا میزان سطح دانش شما آنقدری نیست که بتواند قاطع و صریح در مقابل یک مقام بالادست کافی نیست) لذا علم اطمینان امیدآفرین به ترتیب انگیزه راه های پیشروست
سلام، این تجربه بنده بود که در اختیار همکار محترم قرار دادم. این مورد عدم تقارن ولتاژ در خازن های تغذیه را هم روی پاور صنعتی و هم روی پاور کامپیوتر مشاهده و برطرف نموده ام. البته برای چیزی که میدونم و در اختیار کسی قرار میدم به خودم غره نیستم. صد درصد مشخص است که نه عقل کل هستم و نه ادعای آن را یدک می کشم!! علم بنده ناقص است و محدود الی یوم القیامه...
مدتی هم هست که به واسطه تدریس، کار تعمیرات کمتر انجام می دهم. در مورد نشتی ترانزیستور نظر قطعی نمی توانم بدهم که اگر نشتی رخ دهد، عمل سویچ کردن در فرکانسی چندین برابر پایین تر از فرکانس ساپورت شده توسط قطعه متوقف می شود یا خیر، ولی بعید به نظر می رسد و لزوما واژه نشتی به یک میزان و نوع خاص از این مشکل خلاصه نمیشود. این یکی از احتمالات هست که با تست ساده اهمی قابل بررسی هست پس نباید نادیده گرفته شود.
بنده فرصت و شاید توفیق! این را نداشتم که آزمایشات انجام شده توسط شما را کامل مرور کنم ولی هرچه هست ان شا الله معتبر و پایا می باشد و پاسخ بنده تناقضی با ازمایشات شما ندارد. پس نه ازمایشات شما من درآوردی، نه پاسخ بنده.
ان شا الله خداوند این توفیق را به همه ما بدهد ، علمی کسب کنیم که به واسطه آن خیری به این گیتی برسانیم و گره ای بگشانیم و خلق را از خود نرنجانیم.

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام، طبق این ویدئویی که فرستادید، در این مورد، با وجود خرابی خازن، مشکل اصلی از جای دیگر است. چون با جابجای جای خازن ها، ولتاژ ها روی برد تغییری نکرد.
(پیشنهاد می کنم برای تست خازن ها از خازن سنجی که نشتی و esr را هم می سنجد استفاده کنید همان تستر t4 ببینید وضعیت esr و نشتی خازن ها به چه صورت هست و خازن را بیرون مدار دشارژ و تست کنید. البته این تست کلید حل معما نیست. مشکل جای دیگر است ولی ناچارا اگر بنده این پاور را تعمیر کنم بعد از رفع عیب حتما خازن خراب را تعویض و بعد تحویل مشتری می دهم، چه بسا با همان خازن خراب هم کار کند.)
همچنین هم در حال روشن و هم در حالت خاموش، این عدم تقارن وجود دارد. البته یک خازن را هم تست کردید ظرفیت پایین بود. بهتر بود خازن دیگر هم بیرون از مدار تست می شد. اگر جایی را درست متوجه نشدم یا اطلاعات بیشتری در فیلمتان بود بفرمائید.
اگر این یک مورد تعمیری هست که چوب خطش پر شده ولی اگر ازمایشی است ارزش کار دارد.
ترانزیستورهای سویچ اگر از نوع bjt هست طبق گفته استاد بیس ها را آزاد کنید. مجدد از لحاظ تقارن چک کنید. کلا ترانزیستور را در نیاورید.( اگر ماسفت هست گیت را آزاد نموده و با یک مقاومت بیش از یک مگا اهم به سورس وصل کنید) اگر متقارن نشد اون ترانزیستوری که ولتاژ کمتر دارد نشتی داشته خراب است.
اگر متقارن شد، مشکل از دو قسمت می تواند باشد، یا مسیر بیس ترانزیستور که پالس مربعی pwm است ، از خازن های مسیر بیس، خازن های و ترانزیستورهای قبل از سیم پیچ مچینگ بیس و یا که از ای سی 3525 یا 494 هم ممکن است باشد.
یا اینکه یکی از سیم پیچ های اولیه در داخل لاکش سوخته و اتصالی کرده و جریان بیشتری می کشد که سبب افت ولتاژ و عدم تقارن می شود.
حتی حتی در قسمت ثانویه مدار هم شما ممکن است عواملی داشته باشید که سبب عدم تقارن شود. ( پاور شما یا پوش پوله یا هف بریج که در هر حال توی هر نیم سیکل فرکانس بالا یکی از دیودهای دوبل دیود قسمت ثانویه روشنه و یکی خاموش، اگر یکی از دیود ها نشتی داشته باشه، باعث میشه جریان یک سیکل بیشتر از سیکل دیگر بشه و این یعنی عدم تقارن) همچنین سیم پیچ ثانویه هم میتواند با احتمال ضعیف تر دچار مشکل باشد.
در نهایت ببینید اثری از بریان شدگی در هیچ جای مدارچاپی یافت می کنید یا خیر. اگر جایی از مدار بریان شده و سوخته آن قسمت از لحاظ اهمی رسانا می شود و می تواند عامل نشتی باشد.
پس باز هم می گویم اگر مورد آزمایشی است و وقتش را دارید گام به گام از آن سری مشکل هایی که راحت تر می توان بررسی کرد شروع کنید سریع بررسی کنید. سپس عیب یابی را محدود کنید تا به نتیجه برسید. به توصیه های کاربر عزیز جناب غزال که هنوز فامیلشان را نمی دانم هم عمل کنید. هرچه باشد او گل است...
موفق باشید.

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
بعد پیگیری و ممارست زحمات فراوان برای این چالش در تاریخ 02/3/11
مشکل عدم تعادل اختلاف زیاد ولتاژ در دو خازن سری در مدار نیم پل پاور را یافتم...یافتم...
واینکه بنده تمامی انجمن های داخلی و خارجی رو شخم زدم چیزی عاید نشد واقعاً چیزی دور از انتظار بود
و اینکه بنده نتیجه رو اطلاع ندم محاله کسی به اون وادیه فکر کنه

بالا