آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: داشتن ولتاژ در خروجی اینورتر و جوش خیلی ضعیف

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام خدمت استاد عزیز جناب مهندس غزال
نام دستگاه جوشtecnico مدل200/s
IGBTها>SGW50N60HS
دیوددوبل ها>HFA30PA60C
کل اجزا ازقبیل پاور و ترانس و اوسیلاتور و IGBT ها و غیر در یک برد به ابعاد تقریبی 20سانت در 30 سانت قرار دارند
خازن های بزرگ 470میکرو در حالت بی باری 300ولت و در جوشکاری 290ولت هستن.برای اطمینان 3خازن 470میکروی روی مدار خارج و با خازن نو تست شد که نتیجه کاملا مشابه قبل بود.ولتاژ ما بین انبر جوش و گیره ی اتصال،37 ولت میباشد که با تماس انبر به قطعه کار جهت جوشکاری مقدار ولتاژ37 فورا صفر میشود و با برداشتن انبر از روی قطعه دوباره 37 ولت رانشان میدهد.مشکل از کجا میتونه باشه؟با تشکر فراوان
مهندس غزال عزیز عکس از همه جای برد گرفتم ولی اینجا نمیتونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام خدمت استاد عزیز جناب مهندس غزال
نام دستگاه جوشtecnico مدل200/s
IGBTها>SGW50N60HS
دیوددوبل ها>HFA30PA60C
کل اجزا ازقبیل پاور و ترانس و اوسیلاتور و IGBT ها و غیر در یک برد به ابعاد تقریبی 20سانت در 30 سانت قرار دارند
خازن های بزرگ 470میکرو در حالت بی باری 300ولت و در جوشکاری 290ولت هستن.برای اطمینان 3خازن 470میکروی روی مدار خارج و با خازن نو تست شد که نتیجه کاملا مشابه قبل بود.ولتاژ ما بین انبر جوش و گیره ی اتصال،37 ولت میباشد که با تماس انبر به قطعه کار جهت جوشکاری مقدار ولتاژ37 فورا صفر میشود و با برداشتن انبر از روی قطعه دوباره 37 ولت رانشان میدهد.مشکل از کجا میتونه باشه؟با تشکر فراوان
مهندس غزال عزیز عکس از همه جای برد گرفتم ولی اینجا نمیتونم

درود

دستگاهی با این مشخصات را بخاطر ندارم
اما تصاویر لازم را در سایتی مثلا آپلود سنتر آسمان آپلود کن و آدرس آنرا اعلام کن .

آیا رله سالمه و عمل میکنه
ولتاژ دوسر کنتاکت رله را نسبت به منفی خازن بزرگ درحال جوشکاری چند ولته ؟ احتمالا رله عمل نمیکنه و یا کنتاکتش خراب شده (برای تست رله آنرا از مدار جدا و خارج نکن زیرا دشواره و نیاز نیست.)

البته در مارک هایی که تجربه دارم خرابی رله موجب کاهش ولتاژ نمیشه ولی با توجه به مشخصات دستگاهی که فرمودی شاید در این مدل متفاوت باشه

آیا فلز شنت در مسیر خروجی داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام و تشکر از استاد غزال گرامی برای عنایت به این بنده ی حقیر
رله کاملا سالم میباشد.از آنجا که تو قاب شیشه ای قرار دارد به خوبی قابل رویت است و کنتاکت ها حتی ذره ای خال نزده اند.با وصل برق به دستگاه رله جذب و صدای تیک رله به گوش میرسد.ولتاژ دو سر کنتاکت رله نسبت به قطب منفی خازن بزرگ با استفاده از اهم متر در حالت تست برق شهر AC اندازه گیری شد،که مقدار110ولت در بی باری و 105 ولت در حالت جوشکاری را نشان میدهد.استاد منظور شما رو را از داشتن خروجی تو فلز شنت متوجه نشدم،لطفا توضیح بدین.عکس ها رو هم آپلود میکنم و لینک رو میزارم اینجا.بی نهایت سپاس
لینک مستقیم تصاویر برد
http://uupload.ir/files/6oqe_afsoongar_681417.jpg
http://uupload.ir/files/5ffr_afsoongar_681410.jpg
http://uupload.ir/files/y0ym_afsoongar_681414.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام و تشکر از استاد غزال گرامی برای عنایت به این بنده ی حقیر
رله کاملا سالم میباشد.از آنجا که تو قاب شیشه ای قرار دارد به خوبی قابل رویت است و کنتاکت ها حتی ذره ای خال نزده اند.با وصل برق به دستگاه رله جذب و صدای تیک رله به گوش میرسد.ولتاژ دو سر کنتاکت رله نسبت به قطب منفی خازن بزرگ با استفاده از اهم متر در حالت تست برق شهر AC اندازه گیری شد،که مقدار110ولت در بی باری و 105 ولت در حالت جوشکاری را نشان میدهد.استاد منظور شما رو را از داشتن خروجی تو فلز شنت متوجه نشدم،لطفا توضیح بدین.عکس ها رو هم آپلود میکنم و لینک رو میزارم اینجا.بی نهایت سپاس
لینک مستقیم تصاویر برد
http://uupload.ir/files/6oqe_afsoongar_681417.jpg
http://uupload.ir/files/5ffr_afsoongar_681410.jpg
http://uupload.ir/files/y0ym_afsoongar_681414.jpg

درود

احتمالا در مورد ولتاژ کنتاکت رله اشتباه میکنی مضافا که عرض کردم ولتاژ هر طرف کنتاکت نسبت به گراند یا منفی خازن بزرگ چند ولته ؟
یعنی مشکی ولتمتر را به منفی خازن بزرگ و قرمز را به یکطرف کنتاکت رله متصل کن و ببین چند ولته
حالا قرمز را به طرف دیگر کنتاکت متصل کن و ببین چند ولته؟

لااقل یکطرف باید 310 ولت باشه

چند رله داره ؟
ولتاژ سورس و درین فت ها چند ولته ؟ (مراقب باش بعضی از پایه ها ولتاژ بالایی داره و اگه ولتمتر غیر اتوماتیک و در رنج نامناسب باشه ممکنه ولتمتر بسوزه)

بنظر نمیرسه ایندستگاه شنت داشته باشه و احتمالا برای کنترل جریان از ترانس CT استفاده کرده که مکعبی سیاه دارای سوراخ است که یک سیم ضخیم از آن عبور کرده

سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

احتمالا در مورد ولتاژ کنتاکت رله اشتباه میکنی مضافا که عرض کردم ولتاژ هر طرف کنتاکت نسبت به گراند یا منفی خازن بزرگ چند ولته ؟
یعنی مشکی ولتمتر را به منفی خازن بزرگ و قرمز را به یکطرف کنتاکت رله متصل کن و ببین چند ولته
حالا قرمز را به طرف دیگر کنتاکت متصل کن و ببین چند ولته؟

لااقل یکطرف باید 310 ولت باشه

چند رله داره ؟
ولتاژ سورس و درین فت ها چند ولته ؟ (مراقب باش بعضی از پایه ها ولتاژ بالایی داره و اگه ولتمتر غیر اتوماتیک و در رنج نامناسب باشه ممکنه ولتمتر بسوزه)

بنظر نمیرسه ایندستگاه شنت داشته باشه و احتمالا برای کنترل جریان از ترانس CT استفاده کرده که مکعبی سیاه دارای سوراخ است که یک سیم ضخیم از آن عبور کرده

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
دقیقا طبق تئوری شما عمل نموده ام و اندازه گیری ها همان طور که شما فرمودید گرفته شده به صورتی که پروب مشکی اهم متر رو به قطب منفی خازن بزرگ و پروب قرمز اهم متر رو ابتدا به ورودی کنتاکت رله همان جا که فاز وارد میشود زدم و سپس به خروجی کنتاکت رله یعنی همان جا که فاز خارج میشود و به پل دیود میرود زدم این عمل را هم در بی باری و هم در جوشکاری انجام دادم که در بی باری 110ولت و جوشکاری 105ولت بود.برای اطمینان بیشتر چندین مرتبه با اهم متر های مختلف اندازه گیری کردم اما نتیجه همان بود.دستگاه یک عدد رله دارد.بله استاد عزیز چنانچه عکس برد را ملاحضه کرده باشید این برد شنت ندارد و دقیقا طبق گفته ی شما دستگاه از ترانسCTاستفاده میکند.در مورد ولتاژ سورس و درین،منظور شما ولتاژ این دو نسبت بهم است یا نسبت به جای دیگر؟در ضمن در دیتا شیت مربوطه SGW50N60HS این قطعه IGBTمعرفی شده است که دارای گیت،کلکتور،امیتر میباشد
استاد غزال عزیز از آنجا که یک تصویر گویا تر از هزار کلمه است،بنده عکسی را در لینک زیر آپلود کرده ام که نتیجه تست ترموسوئیچ این دستگاه میباشد.منت بر سر بنده ی حقیر گذاشته و رویت بفرمائید.جالب خواهد بود حتما!با تشکر فراوان
http://uupload.ir/files/zmv3_2.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
دقیقا طبق تئوری شما عمل نموده ام و اندازه گیری ها همان طور که شما فرمودید گرفته شده به صورتی که پروب مشکی اهم متر رو به قطب منفی خازن بزرگ و پروب قرمز اهم متر رو ابتدا به ورودی کنتاکت رله همان جا که فاز وارد میشود زدم و سپس به خروجی کنتاکت رله یعنی همان جا که فاز خارج میشود و به پل دیود میرود زدم این عمل را هم در بی باری و هم در جوشکاری انجام دادم که در بی باری 110ولت و جوشکاری 105ولت بود.برای اطمینان بیشتر چندین مرتبه با اهم متر های مختلف اندازه گیری کردم اما نتیجه همان بود.دستگاه یک عدد رله دارد.بله استاد عزیز چنانچه عکس برد را ملاحضه کرده باشید این برد شنت ندارد و دقیقا طبق گفته ی شما دستگاه از ترانسCTاستفاده میکند.در مورد ولتاژ سورس و درین،منظور شما ولتاژ این دو نسبت بهم است یا نسبت به جای دیگر؟در ضمن در دیتا شیت مربوطه SGW50N60HS این قطعه IGBTمعرفی شده است که دارای گیت،کلکتور،امیتر میباشد
استاد غزال عزیز از آنجا که یک تصویر گویا تر از هزار کلمه است،بنده عکسی را در لینک زیر آپلود کرده ام که نتیجه تست ترموسوئیچ این دستگاه میباشد.منت بر سر بنده ی حقیر گذاشته و رویت بفرمائید.جالب خواهد بود حتما!با تشکر فراوان
http://uupload.ir/files/zmv3_2.jpg

درود

از جملات روشن و واضح استفاده کن
پاسخ منو ندادی

باید در یک حالت مثلا در حالت جوشکاری ولتاژ هر دو کنتاکت را جدا جدا اندازه گیری و اعلام کنی مثلا یک کنتاکت 110 ولت و دیگری هم 110 ولت یا 105 ولت

ولی شما گفتی در بی باری 110 ولت و با جوشکاری 105 ولت که نفهمیدم یعنی چی اگر ولتاژ یکی از دو کنتاکت را گرفتی و بعنوان ولتاژ کنتاکت دیگر هم محسوب کردی دراینصورت خودم بلد بودم اینطور حساب کنم میخوام ببینم واقعیت چیه ؟ رله سالمه یا خراب ؟

اگر ولتاژ را در حالت اهم متر اندازه گیری کردی بروز خطا طبیعی است
باید ولتاژ را با ولتمتر اندازه گیری کنی نه اهم متر

اگر خطای لفظی بوده دراینصورت اشکال همینجاست
دو کنتاکت رله را تعقیب کن ببین به چه قطعاتی متصله و آیا به خازن بزرگ منتهی میشه یا نه ؟
آیا بعد از دیودهای یکسوساز است یا قبل از آن ؟

ضمنا ولتاژ دو سر خازن بزرگ را اندازه گیری و اعلام کن . ( با حدس و گمان و بواسطه اندازه گیری های قبلی اعلام نکن)

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام و خسته نباشید
با اجازه استاد غزال
این اشکال معمولا هنگامی اتفاق می افتد که یکی از دیود های خروجی معیوب باشد .
ایا در هنگام جوشکاری دستگاه خال کوچکی میزند ؟

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام و خسته نباشید
با اجازه استاد غزال
این اشکال معمولا هنگامی اتفاق می افتد که یکی از دیود های خروجی معیوب باشد .
ایا در هنگام جوشکاری دستگاه خال کوچکی میزند ؟

سلام خدمت استاد غزال عزیز و جناب bstar گرامی
در جواب دوست عزیز bstar باید بگم کلیه دیود دوبل ها تست شده و کاملا سالم هستن دستگاه جرقه ی خییییییلی ضعیفی دارد.حتی توان خال زدن را ندارد.با سپاس از توجه تون آقای bstar

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
استاد غزال عزیز.سرور گرامی من این بنده ی حقیر منظور شما رو متوجه شده ام و همان ابتدا خودم طبق فرموده ی شما عمل کرده ام،استاد مگه تو حالت اهم میشه ولتاژ گرفت!!!!خب معلومه که رو حالت ولتاژگیری گذاشتم اهم متر رو
در حالت بی باری ولتاژ مابین یک سرکنتاکت رله با قطب منفی خازن 110ولت میباشد و ولتاژ مابین سر دیگر کنتاکت رله هم 110ولت میباشد در حالت جوشکاری ولتاژ مابین یک سر کنتاکت رله با قطب منفی 105 ولت میباشد و ولتاژ مابین سر دیگر کنتاکت رله با قطب منفی خازن 105 ولت میباشد.ولتاژ دو سر خازن ها 300 ولت میباشد که با انجام عمل جوش حدودا 5 ولت افت میکند. رله قبل از پل دیود قرار گرفته است.استاد به فرض که رله خراب است من دوسر کنتاکت رله را بعد از عمل کلید زنی به وسیله کلید مجزا اتصال کوتاه کردم و ولتاژگیری کردم همان 110 ولت بود که که هیچ توفیقی نداشت.با سپاس فراوان
کمک کنید توروخداااااااااااا:051:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد غزال عزیز.سرور گرامی من این بنده ی حقیر منظور شما رو متوجه شده ام و همان ابتدا خودم طبق فرموده ی شما عمل کرده ام،استاد مگه تو حالت اهم میشه ولتاژ گرفت!!!!خب معلومه که رو حالت ولتاژگیری گذاشتم اهم متر رو
در حالت بی باری ولتاژ مابین یک سرکنتاکت رله با قطب منفی خازن 110ولت میباشد و ولتاژ مابین سر دیگر کنتاکت رله هم 110ولت میباشد در حالت جوشکاری ولتاژ مابین یک سر کنتاکت رله با قطب منفی 105 ولت میباشد و ولتاژ مابین سر دیگر کنتاکت رله با قطب منفی خازن 105 ولت میباشد.ولتاژ دو سر خازن ها 300 ولت میباشد که با انجام عمل جوش حدودا 5 ولت افت میکند. رله قبل از پل دیود قرار گرفته است.استاد به فرض که رله خراب است من دوسر کنتاکت رله را بعد از عمل کلید زنی به وسیله کلید مجزا اتصال کوتاه کردم و ولتاژگیری کردم همان 110 ولت بود که که هیچ توفیقی نداشت.با سپاس فراوان
کمک کنید توروخداااااااااااا:051:

درود

زمانیکه ولتاژ غیرعادی اعلام میشه و مکررا تصریح میشه که ولتاژ با اهم متر اندازه گیری شده نمیتونم فرض کنم منظور از اهم متر ولتمتر است .

قرار شد درصورت صحت 110 ولت قطعات مرتبط با کنتاکت ها را گزارش کنی و اگر نقشه قطعات مرتبط با رله را روی کاغذ بکشی و تصویر آنرا ارسال کنی خیلی بهتره
چون باید ببینم چرا برای ولتاژ متناوب از رله استفاده کرده
اما نظر جناب bstar را جدی بگیر و با یک دیود 1n4007 و خازن 1 میکرو 100 ولت ، خروجی ترانس جوش را یکسو کن و ببین ولتاژ خازن 1 میکرو چند ولته ؟ 80 ولت هست یا نه ؟

ممکنه دیودها بشکلی سوخته باشه که با اهم متر مشخص نشه البته من باور نمیکنم دیود ها معیوب باشه ولی به تجربه جناب bstar هم اطمینان دارم
بابت ولتاژ سورس و درین یعنی ولتاژ سورس نسبت به منفی خازن بزرگ و ولتاژ درین نسبت به منفی خازن بزرگ (کلیه سورس و درین ها ) چند ولته ؟

باید عیب ساده و ارزونی باشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا