آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

با توجه به آشنایی از عملکرد دیود
و ازآنجاکه خروجی منابع تغذیه دارای تغییراتی است و مثلا ولتاژ خروجی منبع تغذیه ای ممکنه از ۱۰ ولت تا ۱۴ ولت تغییر کنه که در مواردی حد بالا و یا پایین آن اهمیت داره

لذا مداری فقط با استفاده از دیود و خازن و مقاومت طراحی کنید که ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه را نشان دهد.
مثلا در شکل زیر ولتاژ تغذیه از ۱۰ ولت تا ۲۰ ولت متغیر است.
حالا اگه می نیمم این ولتاژ کمتر از ۶ ولت بشه خساراتی به دستگاه ها وارد میشه و لذا باید از می نیمم ولتاژ مطلع باشیم ،
لذا مداری طراحی کنید که کمترین مقدار ولتاژ را ثبت کند یعنی ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه باشه تا چنانچه کمتر از ۶ ولت شد به سیستم کنترل ، فرمان لازم را صادر بشه.
البته هر طراحی چنین سیستمی را با آی سی و اگه خیلی قوی باشه با ترانزیستور طراحی میکنه و اساسا تصور نمیکنه طراحی چنین سیستمی فقط با دیود و خازن و مقاومت مقدور باشه زیرا نحوه فراگیری دانش بشکلی بوده که در این حوزه فکر نمیکنه و تلاش باطل میدونه
ولی شما با این شیوه باید بتونی.

موفق و موید باشید.

مشاهده فایل‌پیوست 159481
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
با عرض معذرت قادر به ارسال عکس نمیباشم.
مداری به شکل زیر به ذهنم رسید.
یک مقاومت با دیود موازی به گونه ای که کاتد دیود به ولتاژ مثبت وصل میشه و آند به مثبت خازن و منفی خازن به صفر ولت.
وقتی ولتاژ حداکثر هست خازن از طریق مقاومت شارژ میشه و وقتی ولتاژ کم بشه چون آند دیود بیشتر از کاتد هست بنابراین دیود مثل سیم میشه و ولتاژ خازن کم میشه.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
با عرض معذرت قادر به ارسال عکس نمیباشم.
مداری به شکل زیر به ذهنم رسید.
یک مقاومت با دیود موازی به گونه ای که کاتد دیود به ولتاژ مثبت وصل میشه و آند به مثبت خازن و منفی خازن به صفر ولت.
وقتی ولتاژ حداکثر هست خازن از طریق مقاومت شارژ میشه و وقتی ولتاژ کم بشه چون آند دیود بیشتر از کاتد هست بنابراین دیود مثل سیم میشه و ولتاژ خازن کم میشه.
با سپاس فراوان

IMG_20190924_141013_294.jpg
درود

آفرین آفرین
زمانیکه ولتاژ بالاتر از می نیمم است از طریق مقاومتی که باید متناسب با فرکانس انتخاب بشه با نرمی ، خازن را شارژ میکنه اما دشارژ خازن با حداکثر سرعت و بلافاصله انجام میشه زیرا در زوان شارژ مقاومتی با خازن سری نمیشه و درجا و فورا از طریق دیود تخلیه میشه .

فرض کنید در شکل موجی که از ۱۰ ولت تا ۲۰ ولت متغیر است و طبیعتا بعد از زمان بسیار گوتاهی خازن بمقدار ۱۰ ولت شارژ میشه زیرا ورودی هیچگاه کمتر از ۱۰ ولت نیست .
حالا در هر کدام از تغییرات تکراری بمحضی که میخواد ولتاژ خازن با ملایمت افزایش یابد و به سمت ۲۰ ولت زیاد بشه مثلا در روند افزایش ولتاژ در زمان نیم سیکل اندکی بیشتر از ۱۰ ولت و مثلا ۱۰،۴ ولت میشه که به روند نزولی ولتاژ میرسه و مادامیکه ولتاژ ورودی بیشتر از ولتاژ خازن باشه روند شارژ هم ادامه داره و در نقطه ای که مثلا ولتاژ خازن ۱۱ ولت شده و ولتاژ ورودی هم ۱۱ ولت شده دراینحالت دیگه شارژ متوقف میشه و وقتی ولتاژ ورودی کمتر از ولتاژ خازن ( ۱۱ولت) بلافاصله و بدون تاخیر ، ولتاژ خازن معادل ولتاژ ورودی میشه یعنی اگه ۱۰،۹ بشه فورا خازن هم تا ۱۰،۹ تخلیه میشه و بهمین ترتیب همراه و همگام با کاهش ولتاژ ورودی ، ولتاژ خازن هم تخلیه میشه و بمقدار می نیمم ولتاژ میرسه.
و این روند مدام تکرار میشه .
البته جهت سهولت تحلیل ، دیود را ایده آل و خطا را بزرگ منظور کردم
زیرا همین مدار ساده با انتخاب مقاومت مناسب با خطای ناچیز خیلی بهتر از سیستم های پیچیده و با استفاده از آی سی کار میکنه و
بدیهی است که صدمه چنین مداری نزدیک به محال است .
و ثبت ماکزیمم ولتاژ هم با همین شیوه ساده مقدوره.

اینگونه مدارهای ساده و ابتکاری کاربرد وسیعی داره و همواره یکی از روش های من برای گارانتی کردن دستگاه های الکترونیکی بوده است بطوریکه همیشه جایگزین آی سی ها یا ترانزیستورهای مربوطه کردم و غالبا حدود ۵ سال گارانتی کردم.
بطوریکه صاحبان دستگاه های صنعتی در برخورد اولیه با ناباوری کامل ادعای گارانتی ۵ ساله را مورد تمسخر قرار میدادند و میگفتند حالا ۶ ماه کار کنه بقیه پیشکش
ولی در موارد آتی که برای دستگاه های دیگری مراجعه میکردم با عذرخواهی شدید و دلجویی آنها مواجه میشدم.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

ایده جالب و هوشمندانه ای است
اما برای این مقصود پاسخگو نیست و قطعا نپذیرفتم و اگر مقدوره جستجو و استخراج فرمایید چنانچه این خطا اتفاق افتاده اصلاح کنم

سپاس

استاد لینکش رو در پست 68 گذاشته بودم اما خب دوباره اینجا تکرار میکنم
پست 115 معماهای آموزشی

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود
همیشه تاکید کردم به نرم افزار ها اطمینان نکنید بویژه در سیستم های ابتکاری و نوظهور که احتمال خطای نرم افزار بسیار زیاد است.

زیرا نرم افزار ها پاسخگوی مواردی هستند که قبلا پیش بینی شده اما ابتکار و اختراع فراتر از پیش بینی است و ایده جدید و مخلوق نوظهور است .
صرفنظر از پاسخ نادرست نرم افزارها که در ابتکارات محتمل است ، من به کرات شاهد گیج زدن نرم افزار بودم بطوریکه در مواردی منجر به بروز مشکلات جدی برای کامپیوتر شده .

سپاس
در همون تاپیک معماها هم شما تأکید کردین که عملاً تست کنم تا اگه ایرادی داره در عمل مشخص بشه که اون موقع عملی هم تست شد و جوابش مورد تأیید بود. از نرم افزار هم بدلیل سادگی رسم مدار استفاده شده گرچه تست مقدماتی توی نرم افزار انجام شد اما تست عملی هم شد

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد سلف هم المان ذخیره کننده انرژی است آیا میشه به جای خازن صافی از سلف استفاده کرد؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
استاد لینکش رو در پست 68 گذاشته بودم اما خب دوباره اینجا تکرار میکنم
پست 115 معماهای آموزشی

درود
هر چی گشتم مبنای سوال و هدف را پیدا نکردم اما اولا تاکید کردم نگاه اجمالی داشتم و اصرار کردم تست کنید چون ممکنه اشتباه کنم و تا جایی که بخاطرم میاد داخل ماشین و حین مسافرت پاسخ این پست را میدادم .
ثانیا اونجا ولتاژ متناوب مورد نظر بوده ولی اینجا ولتاژ متناوب نداریم و ولتاژ مستفیم ولی متغیر است.
البته همانطور که اینجا هم از این جهت که سیستمی با زیرکی پیشنهاد شده تقدیر کردم و قابل انکار نیست و اونجا هم به این نکته مهم اشاره کردم
اما عین جمله نهایی این بوده :
عملا تست کن تا هرگونه ایراد و غفلت احتمالی و یا صحت آن مشخص بشه و اگه جواب بده بسیار ایده آلتر و ارزشمندتر از ابتکار مورد نظر منه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
در همون تاپیک معماها هم شما تأکید کردین که عملاً تست کنم تا اگه ایرادی داره در عمل مشخص بشه که اون موقع عملی هم تست شد و جوابش مورد تأیید بود. از نرم افزار هم بدلیل سادگی رسم مدار استفاده شده گرچه تست مقدماتی توی نرم افزار انجام شد اما تست عملی هم شد

درود

قطعا با نرم افزار تست کردی نه عملی
میخوای الان عملا تست کن و نتیجه را گزارش کن عملی نه نرم افزاری

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

ثانیا اونجا ولتاژ متناوب مورد نظر بوده ولی اینجا ولتاژ متناوب نداریم و ولتاژ مستفیم ولی متغیر است.

سپاس

استاد شرایط تست عملی در اون تاپیک دقیقاً مشابه فرمایش شما هست. یعنی یک ولتاژ متغیر که از مقدار مینیمم 8 تا ماکزیمم 12 در حال تغییره رو با این مدار تست کردیم و ولتاژ های ماکزیمم و مینیمم روی دو خازن آشکار شد. اگه جایی دارم اشتباه میکنم بفرمایید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
استاد سلف هم المان ذخیره کننده انرژی است آیا میشه به جای خازن از سلف استفاده کرد؟

درود

قبل از پاسخ استدعا دارم چنانچه پاسخی را تقدیم نکردم مطمئن باشید پست شما رو ندیدم و یا دیدم و فراموش کردم لذا یادآوری فرمایید .

اما سلف هم قادر به ذخیره کردن انرژی هست ولی با رفتار متضاد
زیرا کلیه رفتارهای سلف و خازن جهت ذخیره انرژی کاملا متضاد است

خازن در فرکانس بالا شورت و سلف باز میشه
خازن در فرکانس پایین و نهایتا در ولتاژ dc باز و سلف شورت میشه
ذخیره انرژی در خازن برای مدت نامحدود و در سلف برای زمان محدود و کوتاه میسر است.
و هر کدام کاربردی داره که ممکنه دیگری قادر به انجام وظیفه مورد هدف نباشه.
اما هم سلف و هم خازن بعنوان صافی در یکسوسازها قابل استفاده اند .
خازن بسیار مهمتر و مزایای بیشتری داره بطوریکه کم کم ، سلف ها از دایره قطعات الکترونیک حذف و منقرض میشن و اگه ضرورت شدیدی به حضور سلف باشه دراینصورت سلف را با خازن میسازند .
بخاطر دارم که رادیو و تلویزیون دریایی از سلف بود ولی الان بسختی بتعداد ناچیزی وجود داره.

حقیقتا سلف ،بدترین قطعه الکترونیک است.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

قطعا با نرم افزار تست کردی نه عملی
میخوای الان عملا تست کن و نتیجه را گزارش کن عملی نه نرم افزاری

سپاس

استاد میشه بفرمایین تفاوت ولتاژ متغیر با ولتاژ سینوسی و ولتاژ متناوب چیه؟
و من برای تست عملی مدار چجوری ولتاژ متغیر رو بسازم و به مدار اعمال کنم؟
آیا یه ولتاژ مثلاً 12 ولت dc رو با پتانسیومتر (و تقسیم ولتاژ مقاومتی) به مدار اعمال کنم و دستی تغییرش بدم کار درستیه؟

آخرین ویرایش:
بالا