آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد صبحتون بخیر (امروز مرخصی گرفتم روز اول مدرسه دخترمه)
استاد فکر میکنم یه تاپیک آموزشی هم در مورد دستگاه جوش باید باز بشه. این مواردی که مطرح کردین برای حرفه ای ها شفاف سازی
میکنه و برای ما تولید سؤال . البته فکر کنم همون شروع کلاس آموزشی بهترین راه برای منظم کردن و کانالیزه کردن آموزشها باشه. این جوری بازم داره موضوع توی موضوع میشه

درود

بله فکر خوبیه که برای هر موضوعی یک تاپیک باز کنم که تداخلی پیش نیاد ولی فقط یک اشکال کوچیک داره که تاپیک های زندگی شخصی خودم معطل میمونه که مهم نیست .
عرض کردم این تاپیک در پاسخ به بزرگواری های جناب habbib مطرح شد که حق بزرگی پیش من داره و دارم بخشی از اون رو ادا میکنم و هنوز تموم نشده که وقت آزاد پیدا کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
سالها پیش استاد الکترونیکی داشتیم بما میگفت اگه میتونید از الکترونیک مثل یک هنر لذت ببرید مثل نقاشی ما آنموقع متوجه نشدیم ولی الان میبینیم که واقعا میشه از الکترونیک مثل یک هنر لذت برد.
واقعا ممنون استاد
استاد علت استفاده از دیود دوبل در قسمت ثانویه منابع تغذیه سوئیچینگ فقط برای دو برابر شدن جریان هست یا علت دیگه ای داره؟
با سپاس فراوان

درود

از محبت و نظر زیبنده شما سپاسگزا م.
اگه جایی نیاز به یکسوسازی تمام موج باشه میتونن از دیود دوبل بجای دو دیود استفاده کنن

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

بله فکر خوبیه که برای هر موضوعی یک تاپیک باز کنم که تداخلی پیش نیاد ولی فقط یک اشکال کوچیک داره که تاپیک های زندگی شخصی خودم معطل میمونه که مهم نیست .
عرض کردم این تاپیک در پاسخ به بزرگواری های جناب habbib مطرح شد که حق بزرگی پیش من دارم و دارم بخشی از اون رو ادا میکنم و هنوز تموم نشده که وقت آزاد پیدا کنم .

سپاس

بله استاد متأسفانه ما مراعات حال شما رو نمیکنیم و دنبال رفع تشنگی خودمون هستیم و از این بابت شرمنده ایم. اما چه کنیم استاد که تا حالا سقایی مثل شما ندیده بودیم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
برای اینکه پست ۵ با مشارکت شما کامل بشه پاسخ بسیار ساده زیر را اعلام فرمایید.

در شکل زیر برای اینکه از ولتاژ متناوب (دو سیم سمت چپ) که مدام مثبت و منفی عوض میشه قصد داریم ولتاژ مستقیم را در دو نقطه C وD آماده کنیم و ازآنجاکه در یکسوسازی نیم موج نمیتونستیم از نصف موج استفاده کنیم اینجا قصد داریم این نقیصه را رفع کنیم و از تمام موج استفاده کنیم

یعنی باید بگونه ای مثبت را به نقطه D منتقل کنیم که چه A دارای ولتاژ مثبت باشد و چه B در هر صورت باید به نقطه D منتقل بشه
فعلا برای منفی فکر نکنید و فقط مثبت ها را با دیود به نقطه D منتقل کنید.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 159462

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

در شکل زیر برای اینکه از ولتاژ متناوب (دو سیم سمت چپ) که مدام مثبت و منفی عوض میشه قصد داریم ولتاژ مستقیم را در دو نقطه C وD آماده کنیم و ازآنجاکه در یکسوسازی نیم موج نمیتونستیم از نصف موج استفاده کنیم اینجا قصد داریم این نقیصه را رفع کنیم و از تمام موج استفاده کنیم

یعنی باید بگونه ای مثبت را به نقطه D منتقل کنیم که چه A دارای ولتاژ مثبت باشد و چه B در هر صورت باید به نقطه D منتقل بشه

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 159462
سلام استاد مهربانم و همکاران خوبم. متوجه نبودم ببخشید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد مهربانم و همکاران خوبم.

درود

بله برای دوستانی که آشنایی ندارند و حفظ میکنن و یا درواقع جناب حبیب که بانی این تاپیک شد مطرح کردم
لطف فرمودید و اگه با حذف پاسخ و ویرایش ، امکان مشارکت ایشان را فراهم کنید ممنون میشم

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
درود

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 159462

با استفاده از دو دیود ممکن میشه ببخشید بد کشیدم امکانات محدود بود IMG-20190923-WA0001.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با استفاده از دو دیود ممکن میشه ببخشید بد کشیدم امکانات محدود بودمشاهده فایل‌پیوست 159464

درود

آفرین
این مربوط به انتقال ولتاژ مثبت که هر کدوم از سیم های متناوب ، مثبت شد به نقطه D منتقل میشه و کاملا درسته.

حالا چاره مشابهی برای منفی اعلام کن که اگه هر کدوم از سیم های متناوب منفی شد به نقطه C منتقل بشه.
یعنی زمانیکه سیم A منفی بشه دیودی روشن بشه تا شبیه سیم بشه و ولتاژ منفی را به نقطه C منتقل کنه
و همچنین زمانیکه سیم B منفی بشه دیودی روشن بشه تا شبیه سیم بشه که ولتاژ منفی را به نقطه C منتقل کنه.
لذا چه A و چه B منفی بشه به نقطه C منتقل کنه و درغیراینصورت خاموش یا قطع باشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با اضافه کردن دو دیود به صورت معگوس به طوری که ولتاژ منفی بتونه عبور کنه امکان پذیرهمشاهده فایل‌پیوست 159471

درود بر شما

دقیقا همینطوره آفرین
ازآنجاکه هر وقت ولتاژ منفی به نوک فلش دیود برسه روشنش میکنه و شبیه سیم میشه بنابرین نوک دیود را به سیم متناوب متصل کنیم دراینصورت میتونه منفی را منتقل کنه .
به این ترتیب با دو دیود میتونیم منفی ها رو هم به نقطه دلخواه منتقل کنیم
و لذا شکل بدست آمده همون دیول پل است که غالبا اشتباه میکنند .
و بنابرین هر زمانی قصد داشتی جهت های ۴ دیود را در دیود پل مشخص کنی با این روش مشخص کن تا اشتباه نشه
اما تحلیل دیود پل را در پست ۵ اضافه میکنم که یکی از روش های یکسوسازی تمام موج است .
IMG_20190923_230633_313.jpg

بالا