آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با اضافه کردن دو دیود به صورت معگوس به طوری که ولتاژ منفی بتونه عبور کنه امکان پذیرهمشاهده فایل‌پیوست 159471

ازآنجاکه منفی در شرایطی دیود را روشن میکنه که به نوک فلش یا طرف خط دار دیود متصل بشه لذا شبیه انتقال ولتاژ مثبت عمل میکنیم و فقط جهت دیودها را معگوس میکنیم تا اینبار منفی بتونه از Aو B بسمت C عبور کنه

لذا نوک دیود d3 را به سیم A و نوک دیود d2 را به سیم B متصل میکنیم و پایه دیگر این دو دیود را به نقطه C متصل میکنیم تا هر وقت هر کدام از سیم های A و B منفی شد بتونه اون دیود را روشن و شبیه سیم کنه تا منفی فقط به نقطه C منتقل بشه
مشاهده فایل‌پیوست 159472

بنابرین به همین سادگی جهت های دیود پل مشخص میشه و هیچوقت در جهت ۴ دیود پل اشتباه نمیکنیم.

اما حالا تحلیل این یکسوساز تمام موج که ببینیم چگونه عمل میکنه .

فرض کنیم سیکل مثبت است و مطابق شکل زیر سیم A دارای ولتاژ مثبت و سیم B ولتاژ منفی است .
در اینصورت پاسخ دهید کدوم دیود روشن و کدوم دیود خاموشه؟
و ولتاژ چگونه به خروجی منتقل میشه؟

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد بنده هم اجازه پاسخگویی دارم؟ یا منتظر جواب جناب habbib هستین؟ اگه اجازه نیست بفرمایین تا ویرایش و پاکش کنم

در حالتی که سیم A مثبته دیود d1 و d2 روشن هستن و در حالتی که سیم A منفی میشه دویدهای d3 و d4 روشن میشن
دیود d1 ولتاژ مثبت رو از سیم A به نقطه D منتقل میکنه و دیود d2 ولتاژ منفی رو از سیم B به نقطه C میرسونه. در نیم سیکل بعدی همین وظیفه رو دیودهای d4 و d3 انجام میدن.
IMG_20190923_230633_313.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد بنده هم اجازه پاسخگویی دارم؟ یا منتظر جواب جناب habbib هستین؟ اگه اجازه نیست بفرمایین تا ویرایش و پاکش کنم

در حالتی که سیم A مثبته دیود d1 و d2 روشن هستن و در حالتی که سیم A منفی میشه دویدهای d3 و d4 روشن میشن
دیود d1 ولتاژ مثبت رو از سیم A به نقطه D منتقل میکنه و دیود d2 ولتاژ منفی رو از سیم B به نقطه C میرسونه. در نیم سیکل بعدی همین وظیفه رو دیودهای d4 و d3 انجام میدن.
مشاهده فایل‌پیوست 159474

درود

آفرین

زمانیکه سیم A مثبت باشه طبق تعریفی که از دیود داشتیم دیود d3 را خاموش میکنه زیرا مثبت فقط در جهت فلش عبور میکنه پس d3خاموش و قطع شده
اما d1 روشن میشه چون مثبت در جهت فلش قصد عبور داره و لذا d1 روشن و شبیه سیم میشه و مثبت را منتقل میکنه

حالا سیم B را بررسی کنیم که به d2 و d4 متصله
گفتیم منفی فقط در جهت عکس فلش عبور میکنه بنابرین d2 روشن و d4 خاموشه.
حالا دیودهای خاموش را حذف و خلاصه میکنیم که شکل زیر حاصل میشه .
و در این نیم سیکل ولتاژ مثبت به Dو منفی به C منتقل میشه.

IMG_20190924_000123_351.jpg

حالا نیم سیکل بعدی را بررسی کنید که سیم A منفی و سیم Bمثبت هست و ببینید کدوم دیودها روشن و کدوم خاموشند
البته جهت جریان واقعی همان است که جناب مجید کشیدند ولی تجربه نشون داده حرکت منفی بصورتی که من مشخص کردم بیشتر قابل هضم هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود بر دوستان گرامی
من از همه دوستان عذر خواهی میکنم
استاد گرامی، امیر سجاد ، مجید و حمید عزیز واقعا شرمنده ام
من تا همین الان توکارگاهم مشغول کار بودم ، ضرورت داشت وباید بابت هدفی کارها رو سروسامان میدادم و جلو می انداختم

استاد خواهش میکنم ، استدعا دارم شرمنده نفرمایید
من خودم تاپیکها رو مرتب مرور میکنم و به ذهن میسپرم و استفاده میکنم و لذت میبرم
خواهش میکنم در این شرایط منتظر بنده نمونید و ادامه دهید
بنده استفاده کامل رو میبرم البته اگراز سمت بنده مشارکتی نباشد لطفا حمل بر بی اعتنایی نگردد
لذا از آنجاییکه بنده شغل و تحصیلاتم متفاوت بوده و بتازگی وارد این دریا گشتم لذا گویش علمی ندارم و فقط بصورت تجربی از اطلاعات استاد بزرگوارم استفاده میکنم
لذا استدعا مینمایم حمل بر بی ادبی و بی اعتنایی نگردد
استفاده کامل میبرم ، مرتب و چندین و چند بار از اول میخونم سپاسگزار و کوچک همه دوستان میباشم

سپای بیکران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود

دقیقا همینطوره و در پست ۵ تحلیل این روش یکسوسازی تمام موج را کامل کردم و روش بعدی یکسوساز تمام موج با استفاده از ولتاژ متناوب قرینه است که با دو دیود منجر به همین نتیجه میشه ولی نسبت به این شیوه مزایای قابل توجهی داره از جمله با حذف دو دیود ، حرارت دو دیود هم حذف میشه و سیم پیچ ثانویه در هر سیکل بمیزان نیم سیکل استراحت میکنه و تهویه و تبادل حرارتی بهتری با محیط صورت میپذیره و امکان صدمه تغذیه کمتر میشه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

با توجه به آشنایی از عملکرد دیود
و ازآنجاکه خروجی منابع تغذیه دارای تغییراتی است و مثلا ولتاژ خروجی منبع تغذیه ای ممکنه از ۱۰ ولت تا ۱۴ ولت تغییر کنه که در مواردی حد بالا و یا پایین آن اهمیت داره

لذا مداری فقط با استفاده از دیود و خازن و مقاومت طراحی کنید که ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه را نشان دهد.
مثلا در شکل زیر ولتاژ تغذیه از ۱۰ ولت تا ۲۰ ولت متغیر است.
حالا اگه می نیمم این ولتاژ کمتر از ۶ ولت بشه خساراتی به دستگاه ها وارد میشه و لذا باید از می نیمم ولتاژ مطلع باشیم ،
لذا مداری طراحی کنید که کمترین مقدار ولتاژ را ثبت کند یعنی ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه باشه تا چنانچه کمتر از ۶ ولت شد به سیستم کنترل ، فرمان لازم را صادر بشه.
البته هر طراحی چنین سیستمی را با آی سی و اگه خیلی قوی باشه با ترانزیستور طراحی میکنه و اساسا تصور نمیکنه طراحی چنین سیستمی فقط با دیود و خازن و مقاومت مقدور باشه زیرا نحوه فراگیری دانش بشکلی بوده که در این حوزه فکر نمیکنه و تلاش باطل میدونه
ولی شما با این شیوه باید بتونی.

موفق و موید باشید.

IMG_20190924_013130_666.jpg

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

با توجه به آشنایی از عملکرد دیود
و ازآنجاکه خروجی منابع تغذیه دارای تغییراتی است و مثلا ولتاژ خروجی منبع تغذیه ای ممکنه از ۱۰ ولت تا ۱۴ ولت تغییر کنه که در مواردی حد بالا و یا پایین آن اهمیت داره

لذا مداری فقط با استفاده از دیود و خازن و مقاومت طراحی کنید که ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه را نشان دهد.
مثلا در شکل زیر ولتاژ تغذیه از ۱۰ ولت تا ۲۰ ولت متغیر است.
حالا اگه می نیمم این ولتاژ کمتر از ۶ ولت بشه خساراتی به دستگاه ها وارد میشه و لذا باید از می نیمم ولتاژ مطلع باشیم ،
لذا مداری طراحی کنید که کمترین مقدار ولتاژ را ثبت کند یعنی ولتاژ خازن همیشه کمترین ولتاژ تغذیه باشه تا چنانچه کمتر از ۶ ولت شد به سیستم کنترل ، فرمان لازم را صادر بشه.
البته هر طراحی چنین سیستمی را با آی سی و اگه خیلی قوی باشه با ترانزیستور طراحی میکنه و اساسا تصور نمیکنه طراحی چنین سیستمی فقط با دیود و خازن و مقاومت مقدور باشه زیرا نحوه فراگیری دانش بشکلی بوده که در این حوزه فکر نمیکنه و تلاش باطل میدونه
ولی شما با این شیوه باید بتونی.

موفق و موید باشید.

مشاهده فایل‌پیوست 159481

با سلام خدمت استاد عزیزم و عرض صبح بخیر
استاد در تاپیک معماهای آموزشی این مدار رو پیشنهاد داده بودم و مورد تأیید شما قرار گرفته بود.
معماهای آموزشی

Untitled3.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد در تاپیک معماهای آموزشی این مدار رو پیشنهاد داده بودم و مورد تأیید شما قرار گرفته بود.
معماهای آموزشی

مشاهده فایل‌پیوست 159483

درود

ایده جالب و هوشمندانه ای است
اما برای این مقصود پاسخگو نیست و قطعا نپذیرفتم و اگر مقدوره جستجو و استخراج فرمایید چنانچه این خطا اتفاق افتاده اصلاح کنم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
معماهای آموزشی

مشاهده فایل‌پیوست 159483

درود
همیشه تاکید کردم به نرم افزار ها اطمینان نکنید بویژه در سیستم های ابتکاری و نوظهور که احتمال خطای نرم افزار بسیار زیاد است.

زیرا نرم افزار ها پاسخگوی مواردی هستند که قبلا پیش بینی شده اما ابتکار و اختراع فراتر از پیش بینی است و ایده جدید و مخلوق نوظهور است .
صرفنظر از پاسخ نادرست نرم افزارها که در ابتکارات محتمل است ، من به کرات شاهد گیج زدن نرم افزار بودم بطوریکه در مواردی منجر به بروز مشکلات جدی برای کامپیوتر شده .

سپاس

بالا