آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

استاد میشه بفرمایین تفاوت ولتاژ متغیر با ولتاژ سینوسی و ولتاژ متناوب چیه؟
و من برای تست عملی مدار چجوری ولتاژ متغیر رو بسازم و به مدار اعمال کنم؟
آیا یه ولتاژ مثلاً 12 ولت dc رو با پتانسیومتر (و تقسیم ولتاژ مقاومتی) به مدار اعمال کنم و دستی تغییرش بدم کار درستیه؟

درود
مستفیم متغیر یعنی مثبت و منفی ثابته ولی مقدارش ثابت نیست
مثلا خروجی یکسوساز نیم موج یا تمام موج بدون صافی ولتاژ مستقیم متغیره
یا خروجی آداپتور ساده زیر بار ، ولتاژ مستقیم متغیر است

ولی متناوب ولتاژی است که باید نیم سیکل منفی هم داشته باشه یعنی باید جای مثبت و منفی هم عوض بشه .

و آماده کردن مستقیم متغیر با کاهش و افزایش ولتاژ منبع میسره ولی با پتانسیومتر نتیجه مطلوبی نداره و مقاومت پتانسیومتر موجب ظهور و تغییر ثابت زمانی میشه و متغیر ناخواسته ای به سیستم افزوده میشه که موجب پیچیدگی تحلیل خواهد شد
لذا هرچند با پتانسیومتر هم ولتاژ مستقیم متغیر حاصل میشه اما درواقع مدار تحت آزمایش را به منبع ولتاژی با مقاومت داخلی متغیر متصل میکنید که آشفته بازاری میشه.
با این وجود در تست عملی این مدار نتیجه نسبی قابل دریافت است و تصور نمیکنم مشکل جدی بروز کنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

قطعا با نرم افزار تست کردی نه عملی
میخوای الان عملا تست کن و نتیجه را گزارش کن عملی نه نرم افزاری

سپاس

استاد عزیزم مدار رو عملی بستم
استاد تا حدودی درست کار میکنه
منظورم از تاحدودی اینه که یه نقطه ضعف داره
استاد من مدار رو به منبع تغذیه متصل کردم. ( همون منبع 0 تا 30 ولت 3 آمپر که قبلاً با استفاده از تاپیک و تحلیل خودتون ساخته بودم و یادم نبود!!:))
ولتاژ ورودی رو از 10 ولت تا حدود 15 ولت تغییر دادم. توی چندین سیکل از 10 تا 15 بردم و دوباره تا 10 برگردوندم و دوباره و دوباره..
در ابتدا ولتاژ خازن c2 به اندازه ماکزیمم نبود اما بعد از چند سیکل به ماکزیمم نزدیک شد
ولتاژ سر منفی خازن c4 تا گراند هم به ولتاژ مینیمم نزدیک و نزدیکتر شد.
یعنی بعد از چند سیکل مقدار ماکزیمم و مینیمم ولتاژ ورودی قابل اندازه گیری بود(البته منهای ولتاژ حدود نیم ولتی که روی دیود از دست میره)
اما ضعف مدار اینه که
در زمانی که ولتاژ ورودی رو به مینیمم هست ولتاژ خازن c2 که نمایانگر ماکزیمم ولتاژه رو به کاهش میذاره (احتمالاً از طریق خازن c4 و دیود به تدریج تخلیه میشه)

Untitled3.png

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
اینگونه مدارهای ساده و ابتکاری کاربرد وسیعی داره و همواره یکی از روش های من برای گارانتی کردن دستگاه های الکترونیکی بوده است بطوریکه همیشه جایگزین آی سی ها یا ترانزیستورهای مربوطه کردم و غالبا حدود ۵ سال گارانتی کردم.
باسلام خدمت استاد غزال و همه همراهان
استاد میشه لطفا بگید این مدار در کجای دستگاههای تعمیری استفاده میکنید.
با سپاس فراوان

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
استاد در مورد موازی بستن دیود ها هم توضیحاتی بفرمایید امروز یک دستگاه داشتم که از یک دیود ۸ امپر ۶۰۰ ولتی فست در خروجی داشت و من چون نتونستم نمونش رو پیدا کنم از دو دیود ۴ امپر ۱۵۰۰ ولتی بصورت موازی استفاده کردم ایا در اینده ایجاد مشکل خواهد کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد عزیزم مدار رو عملی بستم
استاد تا حدودی درست کار میکنه
منظورم از تاحدودی اینه که یه نقطه ضعف داره
استاد من مدار رو به منبع تغذیه متصل کردم. ( همون منبع 0 تا 30 ولت 3 آمپر که قبلاً با استفاده از تاپیک و تحلیل خودتون ساخته بودم و یادم نبود!!:))
ولتاژ ورودی رو از 10 ولت تا حدود 15 ولت تغییر دادم. توی چندین سیکل از 10 تا 15 بردم و دوباره تا 10 برگردوندم و دوباره و دوباره..
در ابتدا ولتاژ خازن c2 به اندازه ماکزیمم نبود اما بعد از چند سیکل به ماکزیمم نزدیک شد
ولتاژ سر منفی خازن c4 تا گراند هم به ولتاژ مینیمم نزدیک و نزدیکتر شد.
یعنی بعد از چند سیکل مقدار ماکزیمم و مینیمم ولتاژ ورودی قابل اندازه گیری بود(البته منهای ولتاژ حدود نیم ولتی که روی دیود از دست میره)
اما ضعف مدار اینه که
در زمانی که ولتاژ ورودی رو به مینیمم هست ولتاژ خازن c2 که نمایانگر ماکزیمم ولتاژه رو به کاهش میذاره (احتمالاً از طریق خازن c4 و دیود به تدریج تخلیه میشه)

مشاهده فایل‌پیوست 159507

درود
ولتاژ خروجی باید ثابت و حداقل ولتاژ باشه
چه ولتاژ را بالا و چه پایین ببریم ولتاژ خازن باید ثابت و کمترین مقدار ورودی باشه
مثلا اگه ولتاژ خروجی را بین ۱۰ و ۲۰ ولت بالا پایین ببری باید ولتاژ خازن ۱۰ ولت باشه و تغییر چندانی نکنه
و اگه بین ۱۵ ولت و ۱۰ ولت تغییر کنه باید همیشه ۱۰ ولت باشه
و اگه بین ۵ ولت و ۱۲ ولت تغییر کنه باید همیشه ۵ ولت باشه
ولی نمیتونه اینجوری عمل کنه.
ضمنا بابت رعایت شرایطم بینهایت سپاسگزارم و امیدوارم قادر به جبران محبت شما باشم.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
باسلام خدمت استاد غزال و همه همراهان
استاد میشه لطفا بگید این مدار در کجای دستگاههای تعمیری استفاده میکنید.
با سپاس فراوان

درود
مقصودم دستگاه های خانگی نبود همانطور که اشاره‌کردم در دستگاه های صنعتی استفاده میکنم .
اگر توانایی تحلیل نداشته باشید قابل استفاده نیست
و اگر قادر به تحلیل باشید بخش مربوطه مشخص میشه.
البته بدون دلیل و درحالیکه یک سیستم , ضعفی نداشته باشه ضرورتی برای دستکاری وجود نداره اما اگه مدام و زود به زود صدمه ببینه باید فکر اساسی بشه چون تعویض قطعه ثمری نداره
در چنین مواقعی سیستم های ساده جایگزین بخش معیوب میکنیم که هرگز صدمه نبینه . سیستم های ساده ای که در آرشیو ذهنی طراحان علمی وجود نداره زیرا جز سیستم های مشابه تولید اولیه در ذهن اکثریت آنان نیست.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود
ولتاژ خروجی باید ثابت و حداقل ولتاژ باشه
چه ولتاژ را بالا و چه پایین ببریم ولتاژ خازن باید ثابت و کمترین مقدار ورودی باشه
مثلا اگه ولتاژ خروجی را بین ۱۰ و ۲۰ ولت بالا پایین ببری باید ولتاژ خازن ۱۰ ولت باشه و تغییر چندانی نکنه
و اگه بین ۱۵ ولت و ۱۰ ولت تغییر کنه باید همیشه ۱۰ ولت باشه
و اگه بین ۵ ولت و ۱۲ ولت تغییر کنه باید همیشه ۵ ولت باشه
ولی نمیتونه اینجوری عمل کنه.

سپاس
استاد! اگرچه خواسته شما فقط نمایش ولتاژ مینیمم هست اما مدار پیشنهادی من قرار بود هم ولتاژ ماکزیمم و هم مینیمم رو نشون بده. اما خب همون ضعف رو داره که ولتاژش ثابت نمیمونه. آیا دلیلش همونه که عرض کردم؟ یعنی تخلیه تدریجی خازن C2 از طریق c4 و دیود؟

ضمنا بابت رعایت شرایطم بینهایت سپاسگزارم و امیدوارم قادر به جبران محبت شما باشم.
اختیار دارین استاد. اگه کاری انجام شد فقط بخاطر شما بود.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد در مورد موازی بستن دیود ها هم توضیحاتی بفرمایید امروز یک دستگاه داشتم که از یک دیود ۸ امپر ۶۰۰ ولتی فست در خروجی داشت و من چون نتونستم نمونش رو پیدا کنم از دو دیود ۴ امپر ۱۵۰۰ ولتی بصورت موازی استفاده کردم ایا در اینده ایجاد مشکل خواهد کرد؟

درود

موازی کردن دیود صحیح نیست البته خسارتی نداره ولی بدلیل تفاوت ناچیز ساختاری ، یکی از دیودهای موازی جریان بیشتری به خودش اختصاص میده و لذا کم کم داغ میکنه و بیشتر هدایت میکنه و دیگری به خمان نسبت کمتر هدایت میکنه و این روند تا صدمه دیود ادامه داره

برای جلوگیری از این حالت باید هر دیود با بزرگترین مقدار ممکن سری بشه و ازآنجاکه در جریان بالا استفاده میشه بنابرین ناگزیر به استفاده از مقاومت های کمتر از ۱ اهم هستیم .
سوال
وظیفه مقاومت سری در دیود های موازی چیست؟

سپاس

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
فکر کنم دلیل استفاده از مقاومت سری با اهم پایین این باشه که چون جریان بالا هستش همون مقاومت ناچیز اثرش رو میگذاره و هر کدام از دیود ها که بخواد جریان بیشتری بده مقاومت بیشتر رو جریان تاثیر میگذاره و دیودی که جریان کمتری میده مقاومت اون دیود تاثیر کمتری در جریان و همین قضیه میتونه دیود هارو به بالانس برسونه و گرما رو کنترل کنه

بالا