آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
باسلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
فرض بگیریم دو دیود تبدیل به سیم بشن ،در اینصورت دو مقاومت با هم موازی میشن برای همین ولتاژ دوسرشون بایستی برابر بشه.
باسپاس فراوان

درود

اینجا از موارد نادری است که نمیتونی ایده آل و لذا سیم فرض کنی .
زیرا اگر واقعا سیم میشد این مشکلات بدون مقاومت هم بروز نمیکرد.

سپا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
باسلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
فرض بگیریم دو دیود تبدیل به سیم بشن ،در اینصورت دو مقاومت با هم موازی میشن برای همین ولتاژ دوسرشون بایستی برابر بشه.
باسپاس فراوان

درود

البته بهترین دلیل نادرست را در پست اخیر ، شما فرمودید که دلیلی هر چند نادرست داشتی ولی بقیه موارد فقط صورت مسئله بعنوان دلیل اعلام شد.

البته شما کمی به پاسخ نزدیک هم شدی
سپاس

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
استاد عزیزم فکر میکنم .که جریان را کنترل میکنه .ولتاژ را هم کنترل میکنه.وقتی این دو مقامت باعث میشه هر دو دیود با به ولتاژ 0.7 برسند. با هم جریان رو عبور بده (شکست سد)

جریان رو کنترل میکنه چون در اصل یه مدار پارالل داریم که شامل یک دیود و مقاومت سری در بالا و یک دیود و مقاومت سری در پایینه که در نهایت تشکیل یه مدار موازی با ولتاژ برابر در دو سر باید بده

اما در هیچ مداری که دو دیود پارالل دارن من مقاومت ندیدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
جریان رو کنترل میکنه چون در اصل یه مدار پارالل داریم که شامل یک دیود و مقاومت سری در بالا و یک دیود و مقاومت سری در پایینه که در نهایت تشکیل یه مدار موازی با ولتاژ برابر در دو سر باید بده

درود

قطعا مقاومت موازی با هر دیود سری هم ندیدید
پس تحمل بفرمایید تا همراه با تحلیل ببینید

سپاس

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
234
542
درود

باز هم همان شیوه
میفرمایید مقاومت سری جریان را محدود میکنه
اولا پاید بمیزانی کوچیک باشه که جریان را محدود نکنه اما فرض میکنیم محدود میکنه دراینصورت برای هر دو دیود محدود میکنه یعنی دیودی که ۶ آمپر هدایت میکرد حالا فرض کنیم ۵ آمپر هدایت میکنه اما دومی که ۴ آمپر هدایت میکرد الان ۳ یا ۳،۵ آمپر هدایت میکنه
یعنی مشکل اضافه هم شد زیرا علاوه بر جریان نامساوی ، جریان مورد نیاز هم نمیده
بله اگه بمقدار زیادی محدود کنیم و بجای ۶ آمپر ۱ آمپر و بجای ۴ آمپر ۹، آمپر راضی باشیم ، تقریبا مساوی میشه ولی دیگه به دردمون نمیخوره و ما ۱۰ آمپر نیاز داریم نه ۲ آمپر .

بعبارتی اگه با بینهایت سری کنیم هر دو قطع میشن و مساوی مساوی میشه ولی ثمری نداره

سپاس
درود
متوجه« دوباره همان شیوه» نمیشوم!!!
فرض کنید دو شلنگ، یکی 2 و دیگری 2/5 اینچی به یک منبع متصل باشند
و خروجی آنها به دو شیر آب که هردو به یک میزان باز باشند متصل باشد...
سوال: مقدار آب خروجی متفاوت است؟
بله اگر که هردو شیر آب کاملا باز باشند البته متفاوت است،اما مقاومتها ( حتی مقدار کم)شیر کاملا باز محسوب نمیشوند.
ممنون

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

قطعا مقاومت موازی با هر دیود سری هم ندیدید
پس تحمل بفرمایید تا همراه با تحلیل ببینید

سپاس

شاید در تحلیل درست باشه, ولی صحبت من در مورد مدارات طراحی‌ و تولید شدست, چیزی که در صنعت و خیلی مدارات دیگه در حال کار هست, مثال دیود های سه پایه تغذیه های سوییچینگ, یا همون شاتکی های سه پایه, کاتدشون که مشترکه, اند هم در برد مشترک میشه و به خروجی چوک متصل شده, نمیشه هم گفت چون در یک پکیجه تلرانسی بین دو دیود نیست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802

درود

اگر جز دیدن یا ندیدن که دلیل محسوب نمیشه اگر دلیل علمی دارید لطفا مطرح فرمایید.
البته قبول دارم که هر جایی استفاده نشده اما استفاده شده و استفاده هم میشه اما دلیلش جایی مطرح نشده و بهمین دلیل تابحال پاسخ صحیحی ارائه نشده وگرنه با جستجوی مختصری در اینترنت ، اولین پاسخی که ارائه میشد صحیح بود.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
درود
متوجه« دوباره همان شیوه» نمیشوم!!!
فرض کنید دو شلنگ، یکی 2 و دیگری 2/5 اینچی به یک منبع متصل باشند
و خروجی آنها به دو شیر آب که هردو به یک میزان باز باشند متصل باشد...
سوال: مقدار آب خروجی متفاوت است؟
بله اگر که هردو شیر آب کاملا باز باشند البته متفاوت است،اما مقاومتها ( حتی مقدار کم)شیر کاملا باز محسوب نمیشوند.
ممنون

درود

««دوباره همان شیوه »» یعنی همواره صورت مسئله بعنوان دلیل اعلام شد و شما هم با همان شیوه تکرار فرمودید.

اما مثالی زدید که متوجه نشدم دیود متناظر با کدام قطعه و شلنگ کدام قطعه محسوب فرمودبد ؟

سپاس

بالا