آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود
عزیز مشخص هست که در بسیاری از موارد قابلیت ها و توانایی های دیود و شلنگ فرسنگها با هم فاصله دارند و قصد بنده یکسان دیدن آنها نبود،عرض کردم میزان جریان آب را جریان الکتریسته بدانیم به عنوان تشبیه
در مورد دوم،قصد خلط مبحث نداشتم اما با احترام بحثی که فرمودید «با چکش» خود خلط مبحث است.
سپاس از توجهتون

خواهشا اگر چیزی را میدانید و به ذهن خودتان خیلی بیشتر و آگاه تر از استاد غزال میدانید مارا با جواب های خودتان بیشتر از این گمراه نکنید و اصرار به عدله خود نداشته باشید
لااقل در بحث شرکت نکنید
اینجا نه استاد اصرار داره که به سوالات جواب بدهید یا اینکه با اصرار جواب های استاد را قبول کنید

استاد آدم کار کشته با تجربه و با سوادی هستند علاوه بر اینها همه جوابهاشون همراه با آزمون عملی هست پس من به شخصه و البته تمام عزیزان که اینجا هستند جواب ایشون رو بر هر کتاب و دانشگاه و.... ترجیح میدهیم
هر آدم عاقلی هم با خواندن تحلیل های استاد میفهمه که چقدر ایشان فهیم و دانا هستند
حالا شما دوست نداری جواب ایشون رو قبول کنی میل خودته و از الفاظ با چکش استفاده نکن هیچ اصراری به اثبات به شما نیست
و با کارتون فقط نظم حاکم بر اینجا به هم میخوره و انگیزه استاد رو برای جواب دادن میگیرید

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
خواهشا اگر چیزی را میدانید و به ذهن خودتان خیلی بیشتر و آگاه تر از استاد غزال میدانید مارا با جواب های خودتان بیشتر از این گمراه نکنید و اصرار به عدله خود نداشته باشید
لااقل در بحث شرکت نکنید
اینجا نه استاد اصرار داره که به سوالات جواب بدهید یا اینکه با اصرار جواب های استاد را قبول کنید

استاد آدم کار کشته با تجربه و با سوادی هستند علاوه بر اینها همه جوابهاشون همراه با آزمون عملی هست پس من به شخصه و البته تمام عزیزان که اینجا هستند جواب ایشون رو بر هر کتاب و دانشگاه و.... ترجیح میدهیم
هر آدم عاقلی هم با خواندن تحلیل های استاد میفهمه که چقدر ایشان فهیم و دانا هستند
حالا شما دوست نداری جواب ایشون رو قبول کنی میل خودته و از الفاظ با چکش استفاده نکن هیچ اصراری به اثبات به شما نیست
و با کارتون فقط نظم حاکم بر اینجا به هم میخوره و انگیزه استاد رو برای جواب دادن میگیرید
من هم با نظر شما موافق هستم ولی با کمی فکر کردن دیدم بودن این دوست عزیز خیلی بهتر از نبودنشون هست و باعث میشه اگر اینجا کسی الکترونیک یاد نگیره حد اقل یاد میگیره همیشه با دلیل صحبت کنه و امیدوارم ایشون تا اخر مبحث حضور داشته باشند.تا اگر ایشون اگاه نشدند حد اقل ما اگاه بشیم
باتشکر

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
227
538
لااقل در بحث شرکت نکنید

درود
اگر دقت کرده باشید به کسی توهین و بی احترامی نکردم،برداشت خود را از مطلب تعمیم به فهم دیگران نکنید، جناب غزال از مثال چکش استفاده کردند بنده هم عرض کردم خلط مبحث است،به نظرشما توهین محسوب میشود؟؟!!
در ضمن احترام افراد با تجربه تر واجب اما اگر بنا بر« بله قربان باشد» تا کنون هیچ پیشرفتی در هیچ زمینه علمی رخ نمیداد
هدف جناب غزال ایجاد زمینه ای برای تفکر بیشتر در تحلیل و بررسی منطقی مدار است،بعید میدانم ایشان نظر بنده را توهین تلقی کرده باشند
این برداشت شخصی شماست

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
227
538
درودی دیگر
اگر دوستان ناراحت نمیشوند!!
شاید پاسخ این معما در ولتاژ لازم جهت روشن شدن دیود باشد
به این معنی که در نبود مقاومتها یکی از دیودها به دلیل اندکی تفاوت در ساختار زودتر روشن میشود و با گذشت زمان چون دیود تا حدی مقاومت منفی دارد رسانا تر شده اختلاف پتانسیل دو سرش رو به کاهش میگذارد،بطبع دیود دوم اختلاف پتناسیل لازم برای روشن شدن را نخواهد داشت و خاموش میماند
وجود مقاومت سبب افزایش اختلاف ولتاژ دو سر دیود شده و دیود دوم هم به ولتاژ لازم برای روشن شدن خواهد رسید
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,796
درود

ضمن تفدیر از دفاعیه و حمایت طروران ارجمندم که افتخار بسیار بزرگی است و امید.وارم شایسته اینهمه عنایت باشم
در جاده و در حال مسافرت هستم و در اولین فرصت در خدمتم و امیدوارم تا نتیجه نهایی شاهد پاسخ دوستان منتقد باشیم
خوشحال میشم تا حصول نتیجه حضور داشته باشند و اطلاعات ناقصم را اصلاح فرمایند
ولی متاسفانه دوستا منتقد پس از طرح اعتراضیه ار ارشادم امتناع فرمودمد

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,694
10,196
گنبد کاووس
درود

ضمن تفدیر از دفاعیه و حمایت طروران ارجمندم که افتخار بسیار بزرگی است و امید.وارم شایسته اینهمه عنایت باشم
در جاده و در حال مسافرت هستم و در اولین فرصت در خدمتم و امیدوارم تا نتیجه نهایی شاهد پاسخ دوستان منتقد باشیم
خوشحال میشم تا حصول نتیجه حضور داشته باشند و اطلاعات ناقصم را اصلاح فرمایند
ولی متاسفانه دوستا منتقد پس از طرح اعتراضیه ار ارشادم امتناع فرمودمد

سپاس

درود بر استاد بزرگوار
بیصبرانه در انتظار برگشتتان از سفر کاری میباشیم
هر چند شاگردان مزاحم (خودم رو میگم ) اجازه آسایش و استراحت رواز شما سلب میکنن و مرتب ایجاد مزاحمت مینمایند
ولی امیدوارم روزی سفر گردشی و تفریحی بدون دغدغه هم داشته باشید و روزی نیز به شهر ما سفر کنید تا از نزدیک زیارتتان نماییم و در خدمت باشیم و بخش کوچکی از محبتها به همراه انجام وظیفه جبران گردد
لطفا سالم و تن درست برگردید، چشم در راهیم
تاپیکها در انتظار پاسخ میباشند امیدوارم دوستان نیز تا آخر پایه تبادل نظر و مناظره علمی بمانند و روحیه انتقادپذیری و اقرار نیز داشته باشند
ما نیز در قِبَلِش استفاده مینماییم و سود میبریم

بدرود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,796
درود

قبل از هر سخنی بابت اظهار لطف ویژه دوستان بسیار عزیز و پر مهری که بنحو قابل ستایش در غیاب من به صیانت از حقوقم پرداختند بینهایت سپاسگزارم .

حقیقتا و بدون اغراق بگونه ای موثر افتاد که موی بر اندامم استوار ساخت و اثبات کرد باوجودیکه سالهاست تبلیغات گسترده ای در راستای حاکمیت و شیوع ضد ارزش و مرگ قطعی ارزش و جوانمردی صورت پذیرفته معذالک همچنان ارزش حاکم است و ضد ارزش محکوم .

فلذا ضمن تجلیل و تقدیر مجدد از سروران بسیار عزیز و ارجمندم ، اطمینان خاطر میدهم که اگر توهینی علیه من حادث گردد من آثار مثبت آنرا استخراج و استفاده میکنم

زیرا سرمشق عمده عمرم ، توصیه بزرگان علم و اخلاق در خصوص توهین بوده و با تجارب سنگینی که کسب کردم بخوبی قادر به بهره گیری از هرگونه توهین و افترا هستم

فلذا استدعا دارم با تلقی و تصور رنجش احتمالی ذهن خود را با مسائل بی اهمیت آلوده نفرمایید زیرا نه تنها کمترین رنجشی بابت توهین و افتراء احتمالی احساس نمیکنم بلکه بسیار خرسند و پر انرژی نیز خواهم شد چون از نتایج قابل توجه آن کاملا مطمئنم ، چنانکه شعر ناقابل و شعار قابل ذیل پست های من که در قالب نظم تقدیم کرده ام شاید ارزش ادبی نداشته باشه اما بمیزانی روشنگر سیر و سلوک و حکایتگر این حقیقت هست که ادعای موصوف را خارج از تعارف و اغراق سازد

لذا موکدا استدعا دارم خاطر خود را مکدر نفرمایید و مطمئن باشید در صورت بروز هرگونه توهینی ، نه تنها خودم بلکه شما هم بهره ها خواهید برد .

کمترین تحفه و بهره هتاک و مفتری و منتقد منصف آنست که با تمام قوا نقاط ضعف حقیر را به رایگان جستجو و استخراج میکند و بگونه ای مطرح میسازد که ناگزیر به اصلاح خود خواهم شد
و به این ترتیب عده ای بهره مند میگردند و از بروز خساراتی نیز پیشگیری خواهد شد .

آیا دستیابی من به تحفه های ارزنده تر ممکنه ؟

هرچند فوق العاده خسته هستم اما سعی میکنم پس از رفع کسالت در اسرع وقت در حد بضاعت ناچیزم پاسخگوی کلیه سوالات و نظرات و عنایات سروران بزرگ و ارجمندم باشم.

اما اجمالا عرض میکنم متاسفانه گاهی اهداف نامبارک بگونه ای حاکم بر انسان میشه که باوجود علم سرشار و تجارب پر بار نظرات و ادعاهای ناپخته ای مطرح میکنیم که برازنده مبتدی هم نیست .
فعلا رخصتی جهت تجدید قوا ، نیاز دارم

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد عزیزم و عرض خدا قوت
رسیدن بخیر. ان شاءالله به سلامتی برگشته و سرحال باشین (البته بعد از استراحت)

درباره دیودهای موازی ؛
استاد یک تفاوت اساسی بین رسانا و نیم رسانا وجود داره و اونم اینه که در اثر افزایش دما، مقاومت رسانا افزایش پیدا میکنه ولی مقاومت نیمرسانا کاهش
بنابراین درجریانهای بالا، عبور جریان از مقاومت سبب افزایش دمای مقاومت و درنتیجه افزایش مقدار مقاومت میشه اما عبور همان جریان از دیود سبب کاهش مقاومت مستقیم دیود میشه.
به عبارت دیگه در یک شاخه که دیود و مقاومت سری هستن با افزایش جریان عبوری و درنتیجه افزایش دما، دیود اجازه عبور جریان بیشتری رو میده اما همون افزایش دما سبب میشه تا مقدار مقاومت سری افزایش پیدا کرده و مانع عبور جریان بیشتر بشه.
حالا فرض کنیم فرضاً اگه قراره از دو شاخه موازی مجموعاً 10 آمپر عبور کنه و
به دلیل تفاوت ساختاری در دو دیود، از یکی 6 و از دیگری 4 آمپر بگذره، عبور جریان 6 آمپری از مقاومت سری با دیود سبب میشه تا مقدار مقاومت اون بیشتر بشه و این افزایش مقاومت، بیشتر از افزایش مقاومت در مقاومت سری در شاخه 4 آمپری هست، چون از اون شاخه جریان کمتری داره عبور میکنه و دما پایین تره. بنابراین افزایش مقاومت سری شاخه 6 آمپری سبب کاهش جریان عبوری از اون میشه تا کم کم با شاخه دیگه به تعادل برسه
اما این اتفاق در جریانهای پایین نمیفته چون در جریان پایین اساساً افزایش دما به قدری نیست که اثرش روی رسانندگی قطعات قابل ملاحظه باشه
ببخشید یکم پیچیده گفتم exercise

آخرین ویرایش:

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
درود

قبل از هر سخنی بابت اظهار لطف ویژه دوستان بسیار عزیز و پر مهری که بنحو قابل ستایش در غیاب من به صیانت از حقوقم پرداختند بینهایت سپاسگزارم .

حقیقتا و بدون اغراق بگونه ای موثر افتاد که موی بر اندامم استوار ساخت و اثبات کرد باوجودیکه سالهاست تبلیغات گسترده ای در راستای حاکمیت و شیوع ضد ارزش و مرگ قطعی ارزش و جوانمردی صورت پذیرفته معذالک همچنان ارزش حاکم است و ضد ارزش محکوم .

فلذا ضمن تجلیل و تقدیر مجدد از سروران بسیار عزیز و ارجمندم ، اطمینان خاطر میدهم که اگر توهینی علیه من حادث گردد من آثار مثبت آنرا استخراج و استفاده میکنم

زیرا سرمشق عمده عمرم ، توصیه بزرگان علم و اخلاق در خصوص توهین بوده و با تجارب سنگینی که کسب کردم بخوبی قادر به بهره گیری از هرگونه توهین و افترا هستم

فلذا استدعا دارم با تلقی و تصور رنجش احتمالی ذهن خود را با مسائل بی اهمیت آلوده نفرمایید زیرا نه تنها کمترین رنجشی بابت توهین و افتراء احتمالی احساس نمیکنم بلکه بسیار خرسند و پر انرژی نیز خواهم شد چون از نتایج قابل توجه آن کاملا مطمئنم ، چنانکه شعر ناقابل و شعار قابل ذیل پست های من که در قالب نظم تقدیم کرده ام شاید ارزش ادبی نداشته باشه اما بمیزانی روشنگر سیر و سلوک و حکایتگر این حقیقت هست که ادعای موصوف را خارج از تعارف و اغراق سازد

لذا موکدا استدعا دارم خاطر خود را مکدر نفرمایید و مطمئن باشید در صورت بروز هرگونه توهینی ، نه تنها خودم بلکه شما هم بهره ها خواهید برد .

کمترین تحفه و بهره هتاک و مفتری و منتقد منصف آنست که با تمام قوا نقاط ضعف حقیر را به رایگان جستجو و استخراج میکند و بگونه ای مطرح میسازد که ناگزیر به اصلاح خود خواهم شد
و به این ترتیب عده ای بهره مند میگردند و از بروز خساراتی نیز پیشگیری خواهد شد .

آیا دستیابی من به تحفه های ارزنده تر ممکنه ؟

هرچند فوق العاده خسته هستم اما سعی میکنم پس از رفع کسالت در اسرع وقت در حد بضاعت ناچیزم پاسخگوی کلیه سوالات و نظرات و عنایات سروران بزرگ و ارجمندم باشم.

اما اجمالا عرض میکنم متاسفانه گاهی اهداف نامبارک بگونه ای حاکم بر انسان میشه که باوجود علم سرشار و تجارب پر بار نظرات و ادعاهای ناپخته ای مطرح میکنیم که برازنده مبتدی هم نیست .
فعلا رخصتی جهت تجدید قوا ، نیاز دارم

سپاس

با امید سرزندگی و شادابی
مکمل گفته های شما عرض شود توهینی توسط هیچ شخصی صورت نگرفته و اگر بحثی پیش آمد جهت تفاوت ایده ها و تفکرات میباشد که لازمه مباحث علمی و عملیست ولی متاسفانه بعضی دوستان ظاهرا به تفاوت مباحث علمی و مریدانه پی نمیبرن و دنبال ایجاد چنین رابطه ای در مبحث علمی میباشند, من به شخصه برای شما احترام قاعل هستم ولی این دلیل بر پذیرش بی چون و چرای مطالب عنوان شده نیست, چنان که ایده دوستان در مورد اینکه شما رو به عنوان استادی کامل قبول دارن رو محترم شمرده و تحسین میکنم اما خواهشمندم بدون تعصب اجازه مباحث منتقدانه و علمی داده شود
با امید دانش روز افزون

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
استاد وقتی جریان شاخه بالایی به خاطر ساختار متفاوت دیود ها به هر دلیلی بیشتر بشه افت ولتاژ در مقاومت بالایی و دو سر دیود بیشتر میشه و ولتاژ سمت راست مقاومت کمی تغییر میکنه و کمتر میشه و چون مدار موازی هست در نتیجه ولتاژ سمت راست مقاومت پایینی هم مثل بالایی میشه و چون ولتاژ سمت چپ ثابته و سمت راست کمتر شده مجبوره که جریان شاخه پایینی هم بره بالا تر و هر دو شاخه یکی میشه
البته این باعث زیاد شدن تلفات در مقاومت و دیود ها خواهد شد
این عکس رو ببینید

nagm_photo_2019-09-28_02-04-31.jpg

ولتاژ VX ثابته حالا با بالا رفتن جریان شاخه بالایی ولتاژVY مقداری کمتر میشه چون موازی هستند ولتاژ قسمت پایین راست هم همین مقداره
و با توجه به این شکل ولتاژ چپ ثابت و راست کمتر شده پس جریان مقاومت شاخه پایین هم زیاد میشه و هر دو شاخه هم تراز میشند

inb2_photo_2019-09-28_02-04-26.jpg

آخرین ویرایش:
بالا