آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد عزیزم در دیود وقتی ولتاژ ./7 کمتر است جریان ناچیز است مقاومت زیاد وبا رسیدن ولتاژ به 0.7 ولت رسید. در نتیجه مقاومت دیود کم میشود. و سرانجام جریان عبوری از دیود به طور ناگهانی افزایش مییابد . برای محدود کردن جریان عبوری از دیود لازم است مقاومتی را با دیود سری کنیم .استاد عزیزم آخرین اطلا عاتم بود

درود

دراینصورت برای هر دو دیود این اتفاق میافته و جریان هر دو کمتر میشه ولی قصد نداریم جریان را کم کنیم بلکه میخواهیم جریان را متعادل کنیم تا جریان مساوی از هر دو عبور کنه.
اتفاقا باید مقاومت را به قدری کوچک انتخاب کنیم که مانع مقصود نباشه و جریان دلخواه را دریافت کنیم.
پاسخ ساده ای داره

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

دراینصورت برای هر دو دیود این اتفاق میافته و جریان هر دو کمتر میشه ولی قصد نداریم جریان را کم کنیم بلکه میخواهیم جریان را متعادل کنیم تا جریان مساوی از هر دو عبور کنه.
اتفاقا باید مقاومت را به قدری کوچک انتخاب کنیم که مانع مقصود نباشه و جریان دلخواه را دریافت کنیم.
پاسخ ساده ای داره

سپاس
استاد عزیزم فکر میکنم .که جریان را کنترل میکنه .ولتاژ را هم کنترل میکنه.وقتی این دو مقامت باعث میشه هر دو دیود با به ولتاژ 0.7 برسند. با هم جریان رو عبور بده (شکست سد)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد عزیزم فکر میکنم .که جریان را کنترل میکنه .ولتاژ را هم کنترل میکنه.وقتی این دو مقامت باعث میشه هر دو دیود با به ولتاژ 0.7 برسند. با هم جریان رو عبور بده (شکست سد)

درود

همه مواردی که تابحال فرمودید درسته و بدیهی است اما جزء صورت مسئله است .
لذا بله این دو مقاومت جریان هر دو را کنترل میکنه اما چطور کنترل میکنه ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
شاید به این دلیل باشه که اگر مقاومتی در کار نباشه جریان تا بینهایت میره و بابای دیودی که بیشتر جریان میده در میاد و با سری کردن مقاومت این ضعف جبران میشه

درود

مگه دیود تکی را با مقاومت سری میکنند ؟
درحالیکه ممکنه از دیود تکی هم بموجب اتصال کوتاه ، جریان غیرمجاز عیور کنه.
در اینترنت هم دلیلی پیدا نکردید ؟

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد حالا من یک مقاومت و یک دیود در مدار باشه .مثلا ولتاژ 12 ولت میباشد . که با گذاشتن مقاومت بین این دو جریان وولتاژ کمتری روی دیود اعمال میشه از 12 ولت .3ولت روی دیود وبغیه 9 ولت روی مقاومت میفته. باعث کنترل ولتاژ و جریان میشه دیود نمیسوزه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد حالا من یک مقاومت و یک دیود در مدار باشه .مثلا ولتاژ 12 ولت میباشد . که با گذاشتن مقاومت بین این دو جریان وولتاژ کمتری روی دیود اعمال میشه از 12 ولت .3ولت روی دیود وبغیه 9 ولت روی مقاومت میفته. باعث کنترل ولتاژ و جریان میشه دیود نمیسوزه.

درود

دو تا دیود و دو مقاومت هست که بگونه ای بر هم اثر میگذارند که موجب تعادل جریان دو دیود میشه

فرض کن به ۱۰ آمپر نیاز داریم که از طریق دو دیود موازی تامین کردیم اما یکی از آنها ۴ آمپر و دیگری ۶ آمپر هدایت میکنه و لذا بزودی میسوزه
لذا با هر کدام مقاومتی سری کردیم و دیگه از هر کدام جریان ۵ آمپر عبور میکنه
شما باید ببینی چطور بر هم اثر میگذارند
لذا نباید مانع وظیفه دیود شویم و قصد نداشتیم جریان کل را کم کنیم.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد فکر میکنم چون مقاومت دیود در حالت بایاس مستقیم بسیار ناچیزه زمانی که با یه مقاومت سری بشه اثر مقاومت دیود در مقابل مقاومت سری بسیار ناچیز و قابل چشم چوشی میشه بنابراین وقتی دو دیود رو با مقاومتهای سری با هم موازی کنیم اثر مقاومت های سری غلبه میکنه و اگه مقاومتها رو برابر انتخاب کرده باشیم از هر دو شاخه موازی، جریان برابر عبور میکنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد فکر میکنم چون مقاومت دیود در حالت بایاس مستقیم بسیار ناچیزه زمانی که با یه مقاومت سری بشه اثر مقاومت دیود در مقابل مقاومت سری بسیار ناچیز و قابل چشم چوشی میشه بنابراین وقتی دو دیود رو با مقاومتهای سری با هم موازی کنیم اثر مقاومت های سری غلبه میکنه و اگه مقاومتها رو برابر انتخاب کرده باشیم از هر دو شاخه موازی، جریان برابر عبور میکنه

درود

هرچند تجسم خوبی کردی ولی اینطور نیست.

سپاس

بالا