آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

هرچند تجسم خوبی کردی ولی اینطور نیست.

سپاس

اگه ممکنه بیشتر توضیح بدین . جملاتم پاسخ سؤال شما نبود یا ایراد علمی داره که اگه اینطوره خوشحال میشم ایرادشو بفرمایین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
استاد! اگرچه خواسته شما فقط نمایش ولتاژ مینیمم هست اما مدار پیشنهادی من قرار بود هم ولتاژ ماکزیمم و هم مینیمم رو نشون بده. اما خب همون ضعف رو داره که ولتاژش ثابت نمیمونه. آیا دلیلش همونه که عرض کردم؟ یعنی تخلیه تدریجی خازن C2 از طریق c4 و دیود؟

اختیار دارین استاد. اگه کاری انجام شد فقط بخاطر شما بود.

درود

حدود نیم ساعت تایپ کردم و حذف شد

سوال هایی که فرصت زیادی برای بررسی نیاز داره بدیهی است که خارج از توانم هست
میتونیم یک سوال کوتاه مطرح کنیم مثلا نقشه کلیه دستگاهها را تحلیل کن
دراینصورت تا پایان عمر هم پاسخ سوال تکمیل نمیشه
و اینکه پیشنهادی مطرح بشه که من بررسی عمقی کنم کار ساده ای نیست و اگه روزی ۳ پیشنهاد داشته باشم دیگه فرصتی برای بقیه امور ندارم

من میتونم یک مورد نقض پیدا کنم و نتیجه بگیرم مقصود حاصل نمیشه
ضمنا قرار نبود سیستم پیشنهادی مینیمم و ماکزیمم را در یک خازن ثبت کنه که اساسا ناممکنه بلکه شکل موج نمونه ای دادم که مینیمم ولتاژ مستقیم متغیر را ثبت کنه

و اون موقع بخاطر ندارم چطور نقض کردم ولی الان با ولتاژ صفر تا ۱۰ ولت نقض میکنم که c2 باید صفر ولت ثبت کنه
اگه منبع ولتاژ ۱۰ ولت باشه ولتاژ c2 مقدار ۱۰ ولت میشه و وقتی ولتاژ منبع صفر بشه دو خازن موازی میشن و ولتاژ c4 و c2 مقدار ۵ ولت میشه
و مجددا ۱۰ ولت میشه و مجددا موازی میشه و لذا با تغییرات شدیدی هیچوقت صفر ولت هم نمیشه
قطعا نتیجه ای که گرفتید با آزمآیش صحیح نبوده
باید ولتاژ را در محدوده ای تغییر دهید مثلا بین ۱۰ تا ۱۵ ولت که در حال تغییر باید ولتاژ خازن ۱۰ ولت باشه (قرار نیست در حالت ثابتی نگهدارید و ولتاژ خازن را بخوانید )
در همین حالت بالا ناگهان بین ۱۵ تا ۲۰ ولت تغییر دهید که باید ۱۵ ولت ثبت کنه و سپس بین ۵ الی 9 تغییر دهید و نهایتا بین صفر الی ۱۲ ولت و قبل از آنکه تغییر را متوقف کنید ولتاژ خازن را بخوانید .
به این ترتیب ولتاژ خازن باید ابتدا ۱۰ و سپس ۱۵ و سپس ۵ و نهایتا صفر ولت باشه (قبل از توقف تغییرات )
اگر نتیجه درستی‌داشت اعلام فرمایید.
اگر بررسی دقیق و عمقی میکردید متوجه میشدید .

برای پاسخ مجدد و عمقی تر این سوال که قبلا پاسخ داده بودم حدود یکساعت وقت صرف کردم

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
حدود نیم ساعت تایپ کردم و حذف شد

سوال هایی که فرصت زیادی برای بررسی نیاز داره بدیهی است که خارج از توانم هست
میتونیم یک سوال کوتاه مطرح کنیم مثلا نقشه کلیه دستگاهها را تحلیل کن
دراینصورت تا پایان عمر هم پاسخ سوال تکمیل نمیشه
و اینکه پیشنهادی مطرح بشه که من بررسی عمقی کنم کار ساده ای نیست و اگه روزی ۳ پیشنهاد داشته باشم دیگه فرصتی برای بقیه امور ندارم
استاد عزیزم واقعاً شرمنده ام. خودتون میدونید که نه قصد اذیت کردن ندارم و نه نیتی برای تضییع وقت شما. تا همینقدر که برامون وقت میذارین هم چیزی جز شرمندگی برامون نمیمونه.

اگه منبع ولتاژ ۱۰ ولت باشه ولتاژ c2 مقدار ۱۰ ولت میشه و وقتی ولتاژ منبع صفر بشه دو خازن موازی میشن و ولتاژ c4 و c2 مقدار ۵ ولت میشه
و مجددا ۱۰ ولت میشه و مجددا موازی میشه و لذا با تغییرات شدیدی هیچوقت صفر ولت هم نمیشه
دقیقاً فرمایشتون درسته و همین مثال نقض برای اثبات ضعف مدار کافیه و نیاز به آزمایشهای بیشتر نداره

اگر بررسی دقیق و عمقی میکردید متوجه میشدید .

برای پاسخ مجدد و عمقی تر این سوال که قبلا پاسخ داده بودم حدود یکساعت وقت صرف کردم
بازم شرمنده استاد. ما به حساب خودمون بررسی عمقی میکنیم و بعد مطرح میکنیم اما خب، اون عمقی که ما توش بررسی میکنیم برای شما سطح و روی آب حساب میشه و وقتی شما تحلیل و استدلال میکنین تاره میفهمیم ما نه تنها به عمق قضیه نرفته بودیم بلکه همون سطح رو هم به درستی بررسی نکردیم. بازم بابت تضییع وقت ارزشمندتون عذر میخوام.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
استاد عزیزم واقعاً شرمنده ام. خودتون میدونید که نه قصد اذیت کردن ندارم و نه نیتی برای تضییع وقت شما. تا همینقدر که برامون وقت میذارین هم چیزی جز شرمندگی برامون نمیمونه.

دقیقاً فرمایشتون درسته و همین مثال نقض برای اثبات ضعف مدار کافیه و نیاز به آزمایشهای بیشتر نداره

بازم شرمنده استاد. ما به حساب خودمون بررسی عمقی میکنیم و بعد مطرح میکنیم اما خب، اون عمقی که ما توش بررسی میکنیم برای شما سطح و روی آب حساب میشه و وقتی شما تحلیل و استدلال میکنین تاره میفهمیم ما نه تنها به عمق قضیه نرفته بودیم بلکه همون سطح رو هم به درستی بررسی نکردیم. بازم بابت تضییع وقت ارزشمندتون عذر میخوام.

درود بر شما

در پاسخ به شما کلی مطلب تایپ کردم و ارسال کردم غافل که اینترنت مشکل داره و از دستم رفت و کلافه و عصبی شدم و مزید بر علت شد و هر چند گزافه نگفتم اما با تندی شد که عذرخواهی میکنم .

متاسفانه ازآنجاکه بسیار بیشتر از توانایی ناچیزم روی نظرم حساب میشه لذا باید بیش از حد متعارف مراقب صحت کلام و نظرم باشم و لذا همانطور که نظر مشکوکم در معماها مورد استناد حضرت عالی قرار گرفت ممکنه مایه خساراتی بشه .
از طرفی طرح پیشنهاد کار دشواری نیست اما بررسی عمیق آن دقت و ظرافت و وقت قابل توجهی نیاز داره و لذا باوجودیکه داخل ماشین و در زمان مسافرت به مقصد در حال پاسخگویی به سوالات انجمن و به دانشجویان هستم معذالک همیشه از طرف خانواده مورد اعتراض هستم که زمان کوتاهی نیز در اختیار خانواده نیستم.

من در شرایط شما بودم و شما رو درک میکنم اما من هم نیاز به عنایت دارم که محدودیت های منو لحاظ فرمایید .

و با این وجود اگرچه سعی دارم سوالی بی پاسخ نباشه اما حقیقتا تحلیل و بررسی کامل و دقیق پیشنهادات مقدورم نیست خصوصا که با توجه به شرایطی که عرض کردم نیاز به تست عملی و اطمینان کامل هم دارم .

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود بر شما

در پاسخ به شما کلی مطلب تایپ کردم و ارسال کردم غافل که اینترنت مشکل داره و از دستم رفت و کلافه و عصبی شدم و مزید بر علت شد و هر چند گزافه نگفتم اما با تندی شد که عذرخواهی میکنم .

متاسفانه ازآنجاکه بسیار بیشتر از توانایی ناچیزم روی نظرم حساب میشه لذا باید بیش از حد متعارف مراقب صحت کلام و نظرم باشم و لذا همانطور که نظر مشکوکم در معماها مورد استناد حضرت عالی قرار گرفت ممکنه مایه خساراتی بشه .
از طرفی طرح پیشنهاد کار دشواری نیست اما بررسی عمیق آن دقت و ظرافت و وقت قابل توجهی نیاز داره و لذا باوجودیکه داخل ماشین و در زمان مسافرت به مقصد در حال پاسخگویی به سوالات انجمن و به دانشجویان هستم معذالک همیشه از طرف خانواده مورد اعتراض هستم که زمان کوتاهی نیز در اختیار خانواده نیستم.

من در شرایط شما بودم و شما رو درک میکنم اما من هم نیاز به عنایت دارم که محدودیت های منو لحاظ فرمایید .

و با این وجود اگرچه سعی دارم سوالی بی پاسخ نباشه اما حقیقتا تحلیل و بررسی کامل و دقیق پیشنهادات مقدورم نیست خصوصا که با توجه به شرایطی که عرض کردم نیاز به تست عملی و اطمینان کامل هم دارم .

سپاس

استاد لطفاً اینطور نفرمایید. بنده و امثال بنده شاگردیم و این برامون افتخاره و در مسیر شاگردی شما، باید چوب معلم رو هرچند به ناحق میل کنیم و رشد کرده و بالا برویم. بماند که فرمایشات شما نه تنها به ناحق نبوده و نیست بلکه کاملاً بجا و به حق بوده و لطف شما بیش از حد لیاقت ما شامل حال ما شده بنابراین اصلاً و به هیچ وجه نباید عذرخواهی کنید. این ما هستیم که باید عذرخواه و ممنونتان باشیم که برامون وقت میگذارید. جبران همین تضییع وقتی که از شما میکنیم برامون مقدور نیست چه رسد به تشکر بابت زحمتها.
البته همونطور که قبلاً هم گفتم تنها راهی که برامون باقیه برای جبران زحمتهاتون و قدردانی از شما، اینه که پیشرفت کنیم و قوی بشیم که مایه رضایت خاطر شما بشه و زحماتتون به هدر نره. پس داریم سعیمون رو میکنیم.
حالا دیگه طبیعیه که توی این راه، اشتباه هم داشته باشیم که خب همون چوب سرشار از محبت شما موضوع رو حل میکنهhug

استاد من واقعاً شما رو درک میکنم و به هیچ وجه راضی نیستم بخاطر من اذیت بشین. هر جا دیدین موقعیتشو ندارین فقط کافیه بهم پیام بدین تا دیگه مزاحمتون نشم

آخرین ویرایش:

AREYA54

کاربر vip
کاربر
2014-06-02
224
527
درود

مفهوم نیست

سپاس
درود
شاید توضیح رسا نبوده باشه،اشکالی نیست با شکل زیر فرض کنیم جریان الکتریکی همون جریان آب هست:
IMG_20190926_120655~2.jpg
درسته که جریان تو دیود بالا( D1) بیشتر هست اما مقاومت سری جریان را محدود میکنه در نتیجه مقدار جریان عبوری از دو دیود به هم نزدیکتر خواهد شد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
درود
شاید توضیح رسا نبوده باشه،اشکالی نیست با شکل زیر فرض کنیم جریان الکتریکی همون جریان آب هست:
مشاهده فایل‌پیوست 159580
درسته که جریان تو دیود بالا( D1) بیشتر هست اما مقاومت سری جریان را محدود میکنه در نتیجه مقدار جریان عبوری از دو دیود به هم نزدیکتر خواهد شد.

درود

باز هم همان شیوه
میفرمایید مقاومت سری جریان را محدود میکنه
اولا پاید بمیزانی کوچیک باشه که جریان را محدود نکنه اما فرض میکنیم محدود میکنه دراینصورت برای هر دو دیود محدود میکنه یعنی دیودی که ۶ آمپر هدایت میکرد حالا فرض کنیم ۵ آمپر هدایت میکنه اما دومی که ۴ آمپر هدایت میکرد الان ۳ یا ۳،۵ آمپر هدایت میکنه
یعنی مشکل اضافه هم شد زیرا علاوه بر جریان نامساوی ، جریان مورد نیاز هم نمیده
بله اگه بمقدار زیادی محدود کنیم و بجای ۶ آمپر ۱ آمپر و بجای ۴ آمپر ۹، آمپر راضی باشیم ، تقریبا مساوی میشه ولی دیگه به دردمون نمیخوره و ما ۱۰ آمپر نیاز داریم نه ۲ آمپر .

بعبارتی اگه با بینهایت سری کنیم هر دو قطع میشن و مساوی مساوی میشه ولی ثمری نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود
مشاهده فایل‌پیوست 159580

باسلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
استاد یه نظری هم من دارم:
بخاطر درک بهتر فرض میکنیم مقاومت ها ۱ اهمی هستند حال فرض میکنیم از مسیر d1 آمپر ۶ میگذره و از مسیر d2 آمپر ۴ میگذره چون فرض میگیریم هر دو دیود بعد از فراهم شدن شرایط عبور جریان تبدیل به سیم میشن پس چون ۶ آمپر از مسیر d1 میگذره پس ۶ ولت دوسر r1 افت ولتاژ داریم و دوسر r2 بخاطر ۴ آمپر ۴ ولت میوفته و بهمین دلیل آمپر مسیر r2 شروع به افزایش بسمت ۶ آمپر میکنه ولی چون مجموع جریان ۱۰ هست بنابراین بایستی آمپر r1 کم بشه بهمین دلیل هردو بسمت ۵ امپر میل میکنند.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
استاد یه نظری هم من دارم:
بخاطر درک بهتر فرض میکنیم مقاومت ها ۱ اهمی هستند حال فرض میکنیم از مسیر d1 آمپر ۶ میگذره و از مسیر d2 آمپر ۴ میگذره چون فرض میگیریم هر دو دیود بعد از فراهم شدن شرایط عبور جریان تبدیل به سیم میشن پس چون ۶ آمپر از مسیر d1 میگذره پس ۶ ولت دوسر r1 افت ولتاژ داریم و دوسر r2 بخاطر ۴ آمپر ۴ ولت میوفته و بهمین دلیل آمپر مسیر r2 شروع به افزایش بسمت ۶ آمپر میکنه ولی چون مجموع جریان ۱۰ هست بنابراین بایستی آمپر r1 کم بشه بهمین دلیل هردو بسمت ۵ امپر میل میکنند.
با سپاس فراوان

درود

به این دلیل که r1 افت ولتاژ ۶ ولت و r2 افت ولتاژ ۴ ولت داره به همین دلیل یکسان میشن ؟!

د ر تمام موارد شرایط موجود را بعنوان علت ذکر میکنید
منم میگم چون دو دیوده پس جریان مساوی میشه اینم دلیل من شبیه دلیل شما

اما اینکه یکی ۶ آمپر و دیگری ۴ آمپره صورت مسئله است نمیتونه جواب و علت باشه

میپرسم چرا اتومبیل سربالایی سوخت بیشتری مصرف میکنه میفرمایید چون سر بالایی بنزین بیشتری مصرف میکنه
یا چون اتومبیل است بنزین بیشتری مصرف میکنه
با چون سرازیری نیست بنزین بیشتری مصرف میکنه
اینا جزء صورت مسئله است نه پاسخ مسئله
و ادعاست و ممکنه حتی غلط باشه چون تا زمانیکه دلیل قانع کننده ای ارائه نشده فقط ادعاست
باید دلیلی مطرح کنی که قادر به انکار نباشم
من میگم اشتباه میکنی چون افت یک مقاومت ۶ ولته و دیگری ۴ ولته پس به همین صورت میمونه ،
ارزش این ادعا و ادعای شما یکسانه چون هر دو ادعای محض و فاقد دلیل است

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
من میگم اشتباه میکنی چون افت یک مقاومت ۶ ولته و دیگری ۴ ولته پس به همین صورت میمونه ،
فرض بگیریم دو دیود تبدیل به سیم بشن ،در اینصورت دو مقاومت با هم موازی میشن برای همین ولتاژ دوسرشون بایستی برابر بشه.
باسپاس فراوان

بالا