آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس عزیز وقتی ابتدا تغذیه به برق زده شد مقاومت 14 که به ولتاژ مثبت تغذیه اصلی وصله ترانزیستور 4 را هدایت میکنه
مقاومت شماره 8 ترانزیستور 1 را تحریک میکنه و این زمانی هست که ترانزیستور شماره 4 هدایت کرده باشه سیم پیچ سری با ترانس اصلی هم باعث میشه که ترانزیستورها با هم روشن نباشند یعنی یکی روشن و دیگری خاموش و برعکس این نوسانساز کلنگی باعث القای ولتاژ تو سیم پیچ ثانویه میشه و بعد از یکسو شدن تغذیه tl494 تامین میشه
در مورد ازمایش امکانش هست با نقشه دقیقتر توضیح بدین که دور هسته ترانس سیم بپیچم یا اینکه از ترانس سه سر استفاده کنم و از یک سر وسط و سر کنار برای تحریک ترانزیستور استفاده کنم؟اگه اینطوره با این روش میشه با یک ترانزیستور مبدل 12 به 220 هم ساخت خیلی خیلی ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام مهندس عزیز وقتی ابتدا تغذیه به برق زده شد مقاومت 14 که به ولتاژ مثبت تغذیه اصلی وصله ترانزیستور 4 را هدایت میکنه
مقاومت شماره 8 ترانزیستور 1 را تحریک میکنه و این زمانی هست که ترانزیستور شماره 4 هدایت کرده باشه سیم پیچ سری با ترانس اصلی هم باعث میشه که ترانزیستورها با هم روشن نباشند یعنی یکی روشن و دیگری خاموش و برعکس این نوسانساز کلنگی باعث القای ولتاژ تو سیم پیچ ثانویه میشه و بعد از یکسو شدن تغذیه tl494 تامین میشه
در مورد ازمایش امکانش هست با نقشه دقیقتر توضیح بدین که دور هسته ترانس سیم بپیچم یا اینکه از ترانس سه سر استفاده کنم و از یک سر وسط و سر کنار برای تحریک ترانزیستور استفاده کنم؟اگه اینطوره با این روش میشه با یک ترانزیستور مبدل 12 به 220 هم ساخت خیلی خیلی ممنونم

درود
لحظه اول هدایت یک تزانزیستور موجب عبور جریان از ترانس میشه و لذا ولتاژی در بقیه سیم ییچ ها تولید میشه و فیدبک را تامین میکنه و در فرکانسی منطبق با قطعات نوسان میکنه
البته برای تفهیم کامل این پدیده نیاز به فرصت کافی دارم که متاسفانه الان ندارم ولی مداری که پیشنهاد کردم تست کن خودت بسادگی متوجه میشی کت تن کیه و چجوری کار میکنه
کاملا درسته
میتونی از ترانس سر وسط یا ۳ سر بنحوی که فرمودی استفاده کنی و با افزایش یا کاهش تعداد دور ترانس یا با افزودن خازن و مقاومت مناسب ، هر ولتاژی که دوست داری از خروجی بگیری

سپاس

آخرین ویرایش:

com-service

کاربر vip
کاربر
2017-08-08
68
467
درود بر استاد عزیز
یک تغذیه 5ولتی 40 امپری متعلق به تابلو روان دارم که ولتاژ خروجی مشکلی نداره فقط صدای ویزه می دهد
چی کارش کنم؟
همه خازن ها رو هم عوض کردم اما حل نشد
یکی دیگه هم هست که پس از قطع برق ورودی بعد حدود 2ثانیه صدا می دهد
هر دو منبع با یک فن کامپیوتر 12 ولتی در حدی که فن کار کند تست شده اند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود بر استاد عزیز
یک تغذیه 5ولتی 40 امپری متعلق به تابلو روان دارم که ولتاژ خروجی مشکلی نداره فقط صدای ویزه می دهد
چی کارش کنم؟
همه خازن ها رو هم عوض کردم اما حل نشد
یکی دیگه هم هست که پس از قطع برق ورودی بعد حدود 2ثانیه صدا می دهد
هر دو منبع با یک فن کامپیوتر 12 ولتی در حدی که فن کار کند تست شده اند
درود

آیا نقشه تغذیه شما ، مشابه نقشه مورد بحث این تاپیکه؟
ببین صدای سوت در جریان خروجی متفاوت (چند آمپر ) تغییر میکنه یا نه؟
ولتاژ راه انداز را قطع کن و از ولتاژ خارجی استفاده کن ببین صدای سوت قطع میشه؟

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
با سلام
یه پاور 5 ولتی تابلو روان دارم مارکczcl
فیوز ورودی سوخته بود و همچنین13009 و مقاومتهای 1.5 اهم ,ومقاومتهای r8 -r9 که 150 کیلو هستند
که همگی تعویض شدند خازن 47 میکرو تغذیه ایسی هم با 100 ولتی تعویض شدند و همچنین خازنهای c10-c11-c13 -c32
الان پاور ولتاژ 3.6 ولت میدهد ولی با اتصال کوچکترین بار به پاور صفر میشه و یه صدای خفیف هم از ترانسش بگوش میرسه
دیگه هنک کردم کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,697
10,206
گنبد کاووس
با سلام
یه پاور 5 ولتی تابلو روان دارم مارکczcl
فیوز ورودی سوخته بود و همچنین13009 و مقاومتهای 1.5 اهم ,ومقاومتهای r8 -r9 که 150 کیلو هستند
که همگی تعویض شدند خازن 47 میکرو تغذیه ایسی هم با 100 ولتی تعویض شدند و همچنین خازنهای c10-c11-c13 -c32
الان پاور ولتاژ 3.6 ولت میدهد ولی با اتصال کوچکترین بار به پاور صفر میشه و یه صدای خفیف هم از ترانسش بگوش میرسه
دیگه هنک کردم کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟
با اجازه استاد
روی خازنهای بزرگ چند ولت دارید؟ روی هرکدام و هردو؟
ولتاژ vcc چند ولته ؟

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
با اجازه استاد
روی خازنهای بزرگ چند ولت دارید؟ روی هرکدام و هردو؟
ولتاژ vcc چند ولته ؟
روی خازنهای بزرگ یکی155 ولت ویکی 157 ولت دارم
ولتاژvccهم 17.5 تا 18 ولت در نوسانه
البته وقتی مقاومت اجری 6.8 اهم به خروجی پاور وصل میکنم ولتاژ vccبه 12 ولت میرسه

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,697
10,206
گنبد کاووس
ولتاژها که درست هستند
آیا پاور رو مستقیم متصل میکنی یا با لامپ سری؟
جناب رسول جهت اطمینان از صحت عملکرد vcc و همچنین محدود نمودن ایراد میتونی یه ولتاژ خارجی به vcc متصل کنی بببنی جوابش چیه و حرف حسابش چیه

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
ولتاژها که درست هستند
آیا پاور رو مستقیم متصل میکنی یا با لامپ سری؟
جناب رسول جهت اطمینان از صحت عملکرد vcc و همچنین محدود نمودن ایراد میتونی یه ولتاژ خارجی به vcc متصل کنی بببنی جوابش چیه و حرف حسابش چیه

با لامپ سری روشن میکردم
ولتاژ خارجی چجوری باید متصل کرد اون دو سر دیود زیر ترانس رو از مدار در بیارم سرمنفی چی اتصال برد به منفی برد پاور هم باید قطع بشه؟
برای تغذیه خارجی یه ادابتور 18 ولت تهیه کردم که نوشته خروجیشDC 18 Vولی با اهمتر دیجیتال گرفتم 26 ولت نشون میداد ایا درسته با این تست کنم؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,697
10,206
گنبد کاووس
با لامپ سری روشن میکردم
ولتاژ خارجی چجوری باید متصل کرد اون دو سر دیود زیر ترانس رو از مدار در بیارم سرمنفی چی اتصال برد به منفی برد پاور هم باید قطع بشه؟
برای تغذیه خارجی یه ادابتور 18 ولت تهیه کردم که نوشته خروجیشDC 18 Vولی با اهمتر دیجیتال گرفتم 26 ولت نشون میداد ایا درسته با این تست کنم؟
فدات شم تغذیه شما درست شده
برید دعا به جون استاد غزال کنید و با خیال راحت به 220 متصل کنید
مسلما با 110 هیچ تغذیه ای درست کار نمیکنه و 100در100 زیر بار لامپ تست شما روشن میشه بابت همین جون پاور رو میگیره
شما مستقیم متصل کن پاورت سالمه

بالا