آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
استاد غزال عزیز با تشکر از راهنمایی های ارزنده و پیگری شما استاد عزیز که به مبتدیانی چون حقیر نیز امید به موفقیت را هدیه میکند

تغذیه درست شد به صورت کاملا تصادفی
قبلا عرض کردم که به پتانسیومتر 1 کیلو تنظیم ولتاژ خروجی مشکوک شده ام که روی برد 12 کیلو نشان میداد با در اوردن پتانسیومتر برای تست خارج از مدار و بعد از اینکه دیدم پتانسیومتر سالم است دوباره ان را جا زدم اینبار در کمال ناباوری دیدم تغذیه صدا نمیکند و ولتاژ خروجی نرمال شده است

دوباره از شما استاد غزال عزیز تشکر میکنم و امیدوارم در زندگی موفق و پیروز باشید
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
استاد غزال عزیز با تشکر از راهنمایی های ارزنده و پیگری شما استاد عزیز که به مبتدیانی چون حقیر نیز امید به موفقیت را هدیه میکند

تغذیه درست شد به صورت کاملا تصادفی
قبلا عرض کردم که به پتانسیومتر 1 کیلو تنظیم ولتاژ خروجی مشکوک شده ام که روی برد 12 کیلو نشان میداد با در اوردن پتانسیومتر برای تست خارج از مدار و بعد از اینکه دیدم پتانسیومتر سالم است دوباره ان را جا زدم اینبار در کمال ناباوری دیدم تغذیه صدا نمیکند و ولتاژ خروجی نرمال شده است

دوباره از شما استاد غزال عزیز تشکر میکنم و امیدوارم در زندگی موفق و پیروز باشید
با تشکر

درود
لطف داری ولی فرصت نکردم چند پست قبل را ببینم و خودت ایراد را پیدا کردی
البته هنوز عیب رفع نشده و باور نمیکنم با خرابی پتانسیومتر چنین ایرادی ظاهر بشه و لذا احتمالا همزمان با جابجایی پتانسیومتر کاری کردی که موجب رفع عیب شده و متوجه نشدی
ببین روی پتانسیومتر چی نوشته تا اهمش مشخص بشه ولی بعیده ۱۲ کیلو باشه .

سپاس

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام
استاد غزال عزیز امام علی (ع) میفرمایید هر کس کلمه ای به کسی بیاموزد او را بنده خویش کرده است . حقیقتا که من وامثال من از شما اساتید گرانقدر مطالب زیادی یاد گرفته و خواهیم اموخت و همواره وام دار شما عزیزان هستیم

در مورد تغذیه عرض کنم که روی پتانسیومتر 102 نوشته که به نظرم یعنی پتانسیومتر 1 کیلویی است . من عرض کردم که ابتدا اهم پتانسیومتر را روی مدار گرفتم که 12 کیلو نشان میداد ولی وقتی پتانسیومتر را از مدار بیرون اوردم وتست کردم دیدم سالم است و 1کیلو رانشان داده و اهم ان با تغییر پتانسیومتر به طور معقول تغییر میکند ، با جا زدن دوباره پتانسومتر عیب تغذیه رفع شد و اهم پتانسیومتر الان روی برد همان 1کیلو است . به نظرم شاید یکی از پایه های پتانسیومتر لحیم سردی داشته که من متوجه نشدم و با در اوردن قطعه و جایگذاری مجدد عیب رفع شده است چون به نظرم نمیرسد که در ان مرحله کار دیگری کرده باشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام
استاد غزال عزیز امام علی (ع) میفرمایید هر کس کلمه ای به کسی بیاموزد او را بنده خویش کرده است . حقیقتا که من وامثال من از شما اساتید گرانقدر مطالب زیادی یاد گرفته و خواهیم اموخت و همواره وام دار شما عزیزان هستیم

در مورد تغذیه عرض کنم که روی پتانسیومتر 102 نوشته که به نظرم یعنی پتانسیومتر 1 کیلویی است . من عرض کردم که ابتدا اهم پتانسیومتر را روی مدار گرفتم که 12 کیلو نشان میداد ولی وقتی پتانسیومتر را از مدار بیرون اوردم وتست کردم دیدم سالم است و 1کیلو رانشان داده و اهم ان با تغییر پتانسیومتر به طور معقول تغییر میکند ، با جا زدن دوباره پتانسومتر عیب تغذیه رفع شد و اهم پتانسیومتر الان روی برد همان 1کیلو است . به نظرم شاید یکی از پایه های پتانسیومتر لحیم سردی داشته که من متوجه نشدم و با در اوردن قطعه و جایگذاری مجدد عیب رفع شده است چون به نظرم نمیرسد که در ان مرحله کار دیگری کرده باشم
درود
لطف داری عزیزم
از گزارش قبلی شما استنباط میشه پتانسیومتر ۱۲ کیلو است و فقط گفتی سالمه و نگفته بودی ۱ کیلو است
اگر قبل از خراب شدن تغذیه ، پتانسیومتر را چرخانده باشی دراینصورت پایه پتانسیومتر لق شده و مجددا خراب میشه
ولی بعیده با خرابی این پتانسیومتر چنین حالتهایی از تغذیه ظاهر بشه
چون مربوط به انتخاب ولتاژه و اگه خراب بشه ولتاژ کمتر یا بیشتر از دلخواه داریم و نباید تغذیه صدای ناهنجاری بده و ویز ویز کنه و مختل بشه ؤ vcc را نامعقول کنه
البته با نقشه تغذیه ۵ ولتی که دراختیار دارم تحلیل و بررسی کردم و ممکنه اشتباه کنم.
درهرصورت اگه عیب تکرار بشه دیگه رفع عیب خیلی ساده شده

سپاس

آخرین ویرایش:

esz

کاربر
2015-06-08
38
28
استاد غزال کمک فوری نیاز داشتم . راه تماس با شما چگونه است ؟ هر چه به شما پیام میفرستم نمیرسه به شما . شرمنده دوستان تازه واردم

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

برای اینکه لحظه اول نوسانساز ساده ای ولتاژ راه انداز را تولید میکنه و اگه نوسانساز ساده خوب بود دیگه نیاز به آی سی نداشتیم
لذا لحظه راه اندازی نوسانساز خوبی نداریم شبیه هل دادن ماشینه که چند بار تقه میزنه و تاپ و توپ میکنه تا روشن بشه چون در زمان راه اندازی با انرژی حساب شده ای کار نمیکنه و میخواهیم با روش ساده و ارزون روشنش کنیم.

سپاس

سلام مهندس کدوم قسمت مدار طبق نقشه نوسانساز ساده ولتاژ راه انداز ای سی رو تامین میکنه یعنی چه قطعاتی وظیفه ولتاژ راه انداز اولیه را دارند؟
در نقشه ولتاژ تغذیه ای سی مشخصه ولی راه انداز خیر
روشن است بعد از اینکه ای سی راه افتاد ولتاژ تغذیش از طریق دیودهای 11 و 10 یکسو میشه و با خازن 27 صاف میشه ولی اون ولتاژ راه انداز اولیه ای سی قیل از سوییچ کردن ترانزیستورها از چه مسیری تامین میشه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام مهندس کدوم قسمت مدار طبق نقشه نوسانساز ساده ولتاژ راه انداز ای سی رو تامین میکنه یعنی چه قطعاتی وظیفه ولتاژ راه انداز اولیه را دارند؟
در نقشه ولتاژ تغذیه ای سی مشخصه ولی راه انداز خیر
روشن است بعد از اینکه ای سی راه افتاد ولتاژ تغذیش از طریق دیودهای 11 و 10 یکسو میشه و با خازن 27 صاف میشه ولی اون ولتاژ راه انداز اولیه ای سی قیل از سوییچ کردن ترانزیستورها از چه مسیری تامین میشه؟

درود
لحظه اول ،ترانزیستورهای قدرت و فیدبکی که از طریق ترانس و خازن به بیس دو ترانزیستور اعمال میشه موجب نوسان میشه و نوسانساز ساده راه انداز همینه

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود
لحظه اول ،ترانزیستورهای قدرت و فیدبکی که از طریق ترانس و خازن به بیس دو ترانزیستور اعمال میشه موجب نوسان میشه و نوسانساز ساده راه انداز همینه

سپاس

مهندس غزال امکانش هست در این مورد بیشتر توضیح بدین

مقاومت 390 کیلو لحظه اول بیس ترانزیستور ها رو تحریک میکنه ؟
چگونه این نوسانساز ساده منجر به تحریک ترانزیستورهای قدرت با اختلاف 180 درجه میشه بدون ای سی طبق نقشه چه قطعاتی این کارو انجام میدن؟
سیم پیچ ترانس تحریک با ترانس اصلی یک قسمت مشترک منظور از فیدبک همینه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
مهندس غزال امکانش هست در این مورد بیشتر توضیح بدین

مقاومت 390 کیلو لحظه اول بیس ترانزیستور ها رو تحریک میکنه ؟
چگونه این نوسانساز ساده منجر به تحریک ترانزیستورهای قدرت با اختلاف 180 درجه میشه بدون ای سی طبق نقشه چه قطعاتی این کارو انجام میدن؟
سیم پیچ ترانس تحریک با ترانس اصلی یک قسمت مشترک منظور از فیدبک همینه؟

درود

اگر شما کلکتور امیتر یک ترانزیستور را با مثلا ثانویه یک ترانس معمولی ۱۲ ولت ( که با برق شهر ۱۲ ولت میده ) سری کنید چند دور سیم هم خودتون روی ترانس یپیچید و به بیس امیتر متصل کنید بهمین سادگی نوسانساز ساخته اید و از سیم پیچ ۲۲۰ ولت بهتون ولتاژ میده
در این مدار هم از این شیوه استفاده شده و ترانزیستورهای قدرت با ترانس اصلی سری شده و چند دور سیم برای دریافت فیدبک به بیس امیتر متصل شده البته از طریق خازن و مقاومت به بیس امیتر متصل شده
قطعا می پرسی وظیفه این خازن و مقاومت چیه ؟
چون درسته که این مدار خیلی ساده ولتاژ میده و نوسان سازه ولی خیلی کلنگی است و ترانزیستور داغ میکنه
اگه میخواین بهتر بشه باید از خازن و مقاومت مناسبی مانند این نقشه استفاده کنی که فرکانس های مضر حذف بشه و فقط با فرکانس تشدید کار کنه و بایاس مناسب بشه
البته از دو ترانزیستور هم استفاده کرده که در یک سیکل کامل کلر کنه نه نیم سیکل که بازم بهتر بشه
حالا ببین خودت میتونی بفهمی چجوری و با چه قطعاتی نوسان میکنه ؟

بهتره اول خودت عملا با یک ترانس ساده و ترانزیستور تست و تجربه کنی

سپاس

بالا