آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
فدات شم تغذیه شما درست شده
برید دعا به جون استاد غزال کنید و با خیال راحت به 220 متصل کنید
مسلما با 110 هیچ تغذیه ای درست کار نمیکنه و 100در100 زیر بار لامپ تست شما روشن میشه بابت همین جون پاور رو میگیره
شما مستقیم متصل کن پاورت سالمه
نه با اتصال مستقیم همچنان مشکل همونجوری پابرجاست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,696
10,204
گنبد کاووس
یعنی چی مشکل پابرجاست؟
یعنی باز هم زیر بار کم میاره؟
مطمعنی و تست کردی یا فقط حدس میزنی؟
آیا با ۱۱۰ زیر بار لامپ سری ۱۱۰ پرنور روشن میشه؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,696
10,204
گنبد کاووس
با لامپ سری روشن میکردم
ولتاژ خارجی چجوری باید متصل کرد اون دو سر دیود زیر ترانس رو از مدار در بیارم سرمنفی چی اتصال برد به منفی برد پاور هم باید قطع بشه؟
برای تغذیه خارجی یه ادابتور 18 ولت تهیه کردم که نوشته خروجیشDC 18 Vولی با اهمتر دیجیتال گرفتم 26 ولت نشون میداد ایا درسته با این تست کنم؟
اگر مطمعن هستید و با 220 هم کم میاره بابت vcc ولتاژ جداگونه ای اعمال کن
هر دو دیود یکسوساز زیر ترانس رو آزاد کن بعد ولتاژ رو اعمال کن
بابت اینکه اشتباهی مرتکب نشی
مستقیم به خازنی که از همون دو دیود تغذیه میشه متصل کن و ببین پاسخش چیه

اگر اشتباه نکنم vcc خازن 50ولت 1میکرو باید باشه
واگر باز هم پاسخی نداد که باید بده احتمالا آیسی یا قطعات مرتبط با اون مشکل داره و بهتره منتظر بمونید استاد غزال بهتر راهنمایی کنن

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام
احتمالا آی سی روشن نمیشه شما ابتدا vref چک کن ببین ۵ ولت داری اگه بود کلکتور امیتر Q5 اتصال کوتاه کن ببین ۵ ولت میاد؟
با سپاس فراوان

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد عزیزم سوال در مورد منبع تغذیه تابلو روان داشتم. استاد اگر ترانسفورمر را از برد جا کنیم و سلکتور مولتی متر انالوگ را در روی 100 ولت دی سی قرار دهیم. پراب قرمز را روی زمین سرد قرار دهیم .وپراب سیاه را روی بیس ترانزیستور یا درین فیت قرار دهیم. منبع را به برق وصل کنیم. عقربه باید بالا وپایین بیاید در این صورت میتوان گفت که قسمت اولیه سالم است. ودر غیر اینصورت مشکل از قسمت ثانویه است .پس میشه گفت در تمامی منبع تغذیه 5 و12 ولتی مشکل از کدام قسمت است.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام بر استاد عزیزم سوال در مورد منبع تغذیه تابلو روان داشتم. استاد اگر ترانسفورمر را از برد جا کنیم و سلکتور مولتی متر انالوگ را در روی 100 ولت دی سی قرار دهیم. پراب قرمز را روی زمین سرد قرار دهیم .وپراب سیاه را روی بیس ترانزیستور یا گیت فیت قرار دهیم. منبع را به برق وصل کنیم. عقربه باید بالا وپایین بیاید در این صورت میتوان گفت که قسمت اولیه سالم است. ودر غیر اینصورت مشکل از قسمت ثانویه است .پس میشه گفت در تمامی منبع تغذیه 5 و12 ولتی مشکل از کدام قسمت است.

درود

ولتمتر متناوب مولتی مترها هم در فرکانس ۵۰ و ۶۰ هرتز طراحی شدن و اندازه گیری سیگنال با ولتمتر dc درست نیست.
و نحوه نمایش ولتاژهای متناوب ، با مولتی متر در مدارات مختلف ممکنه مختلف باشه و به شکل سیگنال بستگی داره و لذا در طراحی های متفاوت حالت ثابتی نداره که ملاک بگیری
خصوصا که ترانس را خارج کنی عکس العمل مدارهای مختلف یکسان نیست.
چرا ترانس را خارج کنی ؟

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد اگر ترانس رو از مدار جدا کنم فقط جهت تشخیص کدام قسمت ایراد دارد (اولیه یا ثانویه). در ضمن حرکت عقربه مولتی متر فقط تشخیص قسمت اولیه درست کارمیکند یا نه هدف ولتاژ گیری نیست. استاد مهربانم ولتاژ بیس دی سی است که به وسیله پاور ای سی قطع ووصل میشه باعث حرکت عقربه باید بشه .

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
استاد فکر میکنم مشکلی پیشمیاد اگر ترانس جدا بشه پاور فیت نباید کار کنه خروجی ولتاژ صفر میشه مدار کنترل ولتاژ عمل میکنه پاور ای سی ولتاژی رو تولید نمیکنه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
استاد اگر ترانس رو از مدار جدا کنم فقط جهت تشخیص کدام قسمت ایراد دارد (اولیه یا ثانویه). در ضمن حرکت عقربه مولتی متر فقط تشخیص قسمت اولیه درست کارمیکند یا نه هدف ولتاژ گیری نیست. استاد مهربانم ولتاژ بیس دی سی است که به وسیله پاور ای سی قطع ووصل میشه باعث حرکت عقربه باید بشه .

درود

اگه منظور شما قطع و وصل ولتاژی که موجب تولید برق باشه تعداد اون قطع و وصل بسیار زیاده و با هیچ مولتی متری قابل تشخیص نیست
اگه منظور پروتکته که پروتکت نشانه خرابی است.

مولتی متر توجهی به اولیه و ثانویه نداره هر جایی dc باشه با ولتمتر dc نشون میده
و واتمتر ac هر جایی فرکانس ۵۰ داشته باشه بدرستی نشون میده چه اولیه چه ثانویه
ضمنا اگه ثانویه قطع باشه اولیه هم مختل میشه چون بهم وابسته اند.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
استاد فکر میکنم مشکلی پیشمیاد اگر ترانس جدا بشه پاور فیت نباید کار کنه خروجی ولتاژ صفر میشه مدار کنترل ولتاژ عمل میکنه پاور ای سی ولتاژی رو تولید نمیکنه.

درود
بله اگه بدون ترانس هم ولتاژ تولید میشد دیگه نیازی به ترانس نداشتیم.
پست قبل هم عرض کردم اختلال اولیه موجب اختلال ثانویه میشه و بالعگس.

سپاس

بالا