آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام وتشکر
استاد اگه منظور شما از وصل 12 ولت خارجی وصل کردن مثبت و منفی یک 12 ولت خارجی به پایه 12 و 7 ایسی است من اینکار را انجام دادم اما ولتاژ خروجی از 7ولت به 2.5 ولت کاهش یافت و تغذیه راه نیافتاد

استاد من اهم دو سر ولتاژ مثبت و منفی خروجی را درحالی که تغذیه خاموش است اندازه گرفتم از یک طرف در حدود 4 اهم و از طرف دیگر حدود 200 اهم بود

درود‌
باید ولتاژ خارجی را به کاتد یکسوساز vcc متصل کنی
خازن های خروجی و دیودهای یکسوساز اصلی خروجی را تست کن
آیا با اتصال ولتاژ خارجی ، ترانزیستورهای قدرت داغ میکنه ؟
سپاس

آخرین ویرایش:

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
سلام
استاد یعنی فقط مثبت 12 ولت خارجی را به کاتد دیودهای یکسو ساز vcc که در نقشه تایپیک با شماره D11 وD12 مشخص شده اند وصل کنم ، پس منفی تغذیه خارجی چه میشود ، اونو کجا باید وصل کنیم

ترانزیستورهای قدرت وقتی که منبع 7 یا 8 ولت دارد بدون وصل ولتاژ خارجی نیز داغ میکنند و نسبت به ترانزیستورهای یک تغذیه سالم خیلی گرمتر و داغ هستند
استاد درمورد تست دیود شاتکی یکسو ساز اصلی چگونه باید عمل کنم

با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
استاد یعنی فقط مثبت 12 ولت خارجی را به کاتد دیودهای یکسو ساز vcc که در نقشه تایپیک با شماره D11 وD12 مشخص شده اند وصل کنم ، پس منفی تغذیه خارجی چه میشود ، اونو کجا باید وصل کنیم

ترانزیستورهای قدرت وقتی که منبع 7 یا 8 ولت دارد بدون وصل ولتاژ خارجی نیز داغ میکنند و نسبت به ترانزیستورهای یک تغذیه سالم خیلی گرمتر و داغ هستند
استاد درمورد تست دیود شاتکی یکسو ساز اصلی چگونه باید عمل کنم

با تشکر

درود
هر بخشی گراند داره که عموما به منفی تغذیه متصل میشه و گراند بخش مورد نظر تغذیه آی سی همون پایه ۷ آی سی است که باید به منفی تغذیه خارجی متصل بشه
ولی با توجه به گزارش نهایی شما که ترانزیستورها داغ میکنه با احتمال زیاد خازن یا یکسوساز خروجی تغذیه ایراد داره
اما جهت کشف دقیق قطعه معیوبب ، مقاومت دوسر هر دیود یکسوساز خروجی db1 , db2 را اعلام کن از دو طرف ( بهتره R16 را آزاد و تست ها را انجام بدی)
توجه داشته باش ۴ دیوده که باید جدا جدا تتست بشه روی مدار ( اتصال موازی را قطع کن )

ضمنا ç14, c9 چه سالم چه خراب باشه عوض کن و ۱۰۰ ولتی جایگزین کن چون ۵۰ ولتی ضعیفه ( احتمالا 4.7 میکرو)
برای تست خازن ها میتونی همه خازنها ( ۲۱ ، ۲۲ ، ۱۲ ) را آزاد و فقط یک خازن حدود ۱۰۰۰ میکرو جایگزین کنی ببینی درست میشه یا نه
و برای تست ۴ دیود قدرت خروجی میتونی همه را آزاد و فقط ۲ دیود جایگزین کنی ( هر دیود یکسوسازی برای تست موقت اشکال نداره )

سپاس

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
IMAG7427.jpgبا سلام و تشکر
در این برد فقط یک دیود قدرت DB1 وجود دارد که با در اوردن مقاومت موازی با خازنهای خروجی به مقدار 270 اهم و تست اهمی پایه سمت چپ با پایه وسط از یک طرف مقدار 4 اهم و از طرف دیگر مقدار 5کیلو مشاهده شد . تست اهمی پایه سمت راست با پایه وسط نیز بدین صورت بود

در ضمن دو خازن 4.7 میکرو و 50 ولت نزدیک ترانزیستورهای قدرت با دو خازن سالم تعویض شد (فعلا 50 ولتی و اطر تغذیه درست شد با 100 ولتی جایگزین میکنم)

این تغذیه دارای 5 خازن 1000 میکرو و 25 ولت است که به توصیه شما همه را از روی برد دراوردم و فقط یک خازن 1000 میکرو 16 ولت سالم جایگزین کردم

ولی متاسفانه هنوز صدای ویز ویز ،بلند تر نیز شد را داریم وخروجی در حدود 9 ولت میباشد
این یک عکس از قسمت خروجی تغذیه

منتظر راهنمایی شما استاد عزیز هستم
آخرین ویرایش:

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام دوباره
استاد در این حالت با جا زدن مقاومت خروجی ، یک خروجی 12 ولت به VCC اعمال کردیم(پایه مثبت به کاتد دیودهای یکسوسازVCC ومنفی به پایه 7 ایسی ) ولی ولتاژ تغذیه از 9 ولت به صفر ولت کاهش پیدا میکرد وتغذیه خاموش شد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام دوباره
استاد در این حالت با جا زدن مقاومت خروجی ، یک خروجی 12 ولت به VCC اعمال کردیم(پایه مثبت به کاتد دیودهای یکسوسازVCC ومنفی به پایه 7 ایسی ) ولی ولتاژ تغذیه از 9 ولت به صفر ولت کاهش پیدا میکرد وتغذیه خاموش شد

درود
باید گزارش دقیق بدی وگرنه بسادگی نمیفهمم دردش چیه
گفتی دو ترانزیستور داغ میکنه ولی با گزارش نهایی شما بنظر میرسه یکیش داغ میکنه آیا همینطوره ؟
هرچند دیودها بنظر سالمه ولی گزارش شما اشکال داره و لذا دو دیود خروجی را موقتا با هر دیود یکسوسازی جایگزین کن تا مطمئن بشیم
اگه با تعویض دیود درست نشد که با احتمال زیاد نمیشه ، دراینصورت مقاومتهای بزرگتر از ۱۰۰ کیلو ( 2تا یا 4 تا ) مرتبط به بیس ترانزیستور قدرت را تست کن ( اگه داخل مدار نمیتونی تست کنی یک پایه را آزاد و تست کن

فعلا کلکتور امیتر Q5 را شورت کن و تازمانیکه نگفتم همینطور شورت باشه
و با تغذیه خارجی تست کن البته تغذیه خارجی نویز زیادی نداشته باشه و نسبتا خوب باشه تا ۲۰ ولت هم اشکال نداره

سپاس

hamid5042

کاربر
2014-06-06
29
54
با سلام دوباره
با اجازه از استاد غزال
یک مورد داشتم که یکی از پایه های ترانس کوچک به طور نا محسوسی از برد جدا شده بود و مشکلی شبیه به این مورد رو بوجود اورده بود مسیر پایه ها رو از نظر قطع بودن چک کن

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام و خسته نباشی
استاد غزال عزیز من سعی میکنم هر توصیه ای که شما میفرمایید مو به مو اجرا کنم و اگر قصوری است از مبتدی بودن بنده است شما به بزرگواری خویش حقیر را ببخشید

استاد دوباره این تغذیه را به برق زده و بعد از حدود دو دقیقه که این تغذیه با خروجی 9 ولت روشن بود و ترانس صدای ویز ویز تقریبا بلندی میداد هر دو ترانزیستور قدرت 13007 به شدت داغ شده بودند

در مورد 4 مقاومت 150 کیلو در مسیر بیس ترانزیستورهای قدرت هر 4 تا روی برد از دو سمت تست شدند که از یک طرف 70 کیلو و از طرف دیگر 100کیلو ،اهم متر نشان میدهد که به نظرم این مقاومتها سالم هستند
مسیر پایه ها را نیز تعقیب کردم به نظر قلع مردگی ندارند
در ضمن کلکتور امیترQ5 شورت هستند و دیود یکسو ساز نیز با یک نمونه سالم تعویض شده است و برای دادن ولتاژ خروجی از تغذیه 0 تا30 ولتی و 3امپر که خودتان اموزش ساخت داده بودید استفاده میکنم
با تشکر

آخرین ویرایش:

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
استاد یک موضوع که به نظرم مشکوک است اینکه دو سر پتانسیومتر تنظیم ولتاژ که باید حداگثر 1 کیلو باشد روی برد که تست میشود حدود 12 کیلو است در حالی که روی یک تغذیه سالم تست کردم دقیقا از 0 تا 1 کیلو با چرخاندن پتانسیومتر تغییر میکرد
ولی روی این تغذیه روی اهم در حدود 12 کیلو میباشد .خود پتانسیومتر خارج از مدار تست شد سالم است

بالا