آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تاپیک تحلیل و بررسی منبع تغذیه تابلوهای روان به همت استاد غزال

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
با اجازه استاد حبیب دوست عزیز فقط کلکتور . امیتر Q5 را شورت کن . به بغیه قسمت ها دست نزن .اولیه شود . بد خروجی رو بدون بار ولتاز گیری کن . ببین ولتاژ چنده؟ در ضمن در تحلیل منبع تغذیه استاد غزال 5 ولت مراحل عیب یابی رو گفته .

طبق فرمایش شما فقط کلکتور امیتر کیو 5 رو شرت کردم ولتاز 3.3هست
فقط یه چیزی اولش که به برق میزنم پاور روشن نمیشه یه ضربه کوچیک که به هرجای پاور بزنی ولتاز میاد رو3.3ولت؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
طبق فرمایش شما فقط کلکتور امیتر کیو 5 رو شرت کردم ولتاز 3.3هست
فقط یه چیزی اولش که به برق میزنم پاور روشن نمیشه یه ضربه کوچیک که به هرجای پاور بزنی ولتاز میاد رو3.3ولت؟

مراحل عیب یابی
1- داخل مدار اهم کلکتور نسبت به بیس دو ترانزیستور قدرت را تست کن که از یکطرف شبیه دیود و از طرف دیگه بزرگتر از 100 کیلو باشن در غیراینصورت هر کدام که این دو شرط را نداشت ، سوخته

2- تغذیه را به برق بزن و ولتاژ دو خازن بزرگ تغذیه ( 680 میکرو 250 ولتی ) را تست کن و اگه هر کدام حدود 155 ولت نبودن هر دو را عوض کن و از 400 ولتی استفاده کن.

3- کلکتور امیتر Q5 را شورت کن

4- باری به خروجی متصل نباشه فقط ولتمتر را به خروجی متصل کن و تغذیه را به برق بزن

A ) اگه ولتاژ خروجی صفر ولته دراینصورت مسیر VCC را بگونه ای قطع کن که فقط دو دیود یکسوساز به خازن صافی متصل باشه و تغذیه را به برق بزن
دراینصورت vcc آی سی قطع میشه و اگه راه انداز سالم باشه ولتاژ خروجی بمقدار ضعیفی بالا میره و ثابت میکنه عیب در متعلقات آی سی و یا آی سی است.

الف ) اگه ولتاژ خروجی بالا اومد دراینصورت آی سی یا متعلقاتش صدمه دیده ( ولی بخاطر داشته باش احتمال صدمه آی سی بعیده و لذا به اقدامات قبلی خودت شک کن و اگه مطمئن شدی آی سی را عوض کن)
ب ) اگه کماکان ولتاژ خروجی صفر ولتهدراینصورت خازن C9, C14 ( در تغذیه 5 ولتی C10 , C11 ) را عوض کن اگه درست نشد اهم R8 , R14 که 390 کیلو است ( در تغذیه 5 ولتی R8 , R9 , R14 , R15 که 150 کیلو است) را داخل مدار تست کن هر کدام بزرگتر از مقدار خودش بود سوخته .

B ) اگه ولتاژ خروجی وجود داره اما نرمال نیست دراینصورت
ولتاژ خارجی 15 الی 20 ولت را برای اتصال به VCC آماده کن
حالا یک لحظه تغذیه را به برق متصل و سپس قطع کن و فورا (قبل از دشارژ دو خازن بزرگ) ، ولتاژ خارجی را به VCC متصل کن
الف ) اگه یکلحظه ولتاژ خروجی نرمال شد خازن VCC بنام C18 , C27 ( در تغذیه 5 ولتی C9 ) خرابه
ب) اگه ولتاژ خروجی کماکان نرمال نبود خازن های صافی خروجی خرابه

پس از پایان تعمیر شورتی کلکتور امیتر Q5 را آزاد کن.

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
بله طبق این اموزش نتیجه گیری میشود خازنهای صافی خروجی خرابه که با خازن سالم حایگزین کردم
ولی فرقی نکرد
داستان شده

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
آقا رسول یک روزی برام یک محافظ یخجال واسم اوردن جهت تعمیرات پوست سرمو کند. اما بعد از چند روزی تعمیرش کردم ایرادش از رله بود وقتی به برق میزدم بدون بار کار میکرد .در خانه مشتری با بار کار نمیکرد بلاخره ولتاز بوبین رله 12 ولت باید باشه اما 3.5 ولت بود .رله رو از جاش در اوردم در بیرون تست کردم به خوبی رله با منبع تغذیه به خوبی کار میکرد . اما تو مدار کار نمیکرد . بعد از تعویض رله بخوبی محافظ عمل کرد. الانم هنوز ایراد رله رو ندونستم .اما از این داستانها زیاد واسم اتفاق افتاده .همش واسم تجربه . تجربه .تجربه شده واسم. اقا رسول تحلیل تغذیه 5 ولت استاد غزال رو از اول تا اخر بخون تا مشکلت حل بشه.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ولتاژ پایه 14 ایسی 4.97 ولت هست

کلکتور امیتر Q5 رو شرت کردم
دو سر دیود فست زیر ترانس بزرگ که واسه تغذیه ایسی رو اومده بود رو جدا کردم
و در اینحالت پاور رو روشن کردم و هیچ صدایی نمیاد از پاور ولی 1.5 ولت خروجی دارم

منفی تغذیه ایسی رو هم از منفی برد جداسازی کردم
پاور به برق وصل وقطع کردم سریعا ولتناژ 18 ولت دادم مثبت ومنفی به تغذیه ایسی ولی هیچ عکس العملی نداد و ولتاز خروجی همون 1.5 ولته
درود بر شما

پاور به برق وصل وقطع کردم سریعا ولتناژ 18 ولت دادم مثبت ومنفی به تغذیه ایسی ولی هیچ عکس العملی نداد و ولتاز خروجی همون 1.5 ولته
دوست گرامی نیاز نیست یک لحظه بزنی و وصل کنی
وقتی vcc خود مدار رو کلا قطع کردیم چطور انتظار داری ولتاژی تولید شه؟ باید ولتاژ خارجی ۱۸ الی ۲۰ ولت به جای vcc مدار متصل باشه وگرنه مدار ناقصه و ولتاژی تولید نمیشه

ولتاژ خارجی رو متصل کن و همه چی سر جای خودش باشه
لامپ سری هم متصل باشه
بعد تغذیه رو روشن کن تا ببینیم مرگش چیه

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
409
ولتاز خارجی فقط مثبت باید وصل بشه؟
منفیش چی؟ منفی تغذیه پاور رو از روی برد قطع کنم و به منفی تغذیه خارجی وصل کنم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
رسول جان اصلا پستهارو میخونی؟
از پست اول روی همین ولتاژ خارجی گیرکردیم

برای اینکه اشتباه نکنی و یا اشتباه متوجه نشی چند بار دارم میگم باز هم میگم
کلا vcc مدار رو قطع کن یعنی هیچ ولتاژی دیگه به سمت آی سی نمیره
حالا ولتاژ خارجی رو متصل کن و برای اینکه باز هم خطایی رخ نده با خازن vcc بصورت موازی متصل کن
منفی ولتاژخارجی روی منفی خازن و مثبت ولتاژ خارجی رو هم روی مثبت خازن vcc لحیم کن که یه موقع نتونی لحظه ای بهش ولتاژ بدی و مجدد سوال کنی
ببینم چیکار میکنی

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
استادغزال به قدری واضح توضیح دادند که این تغذیه باید دربدترین حالت کمتر از نیم ساعته جمع شود فقط باید دقت کنید و پستها رو سرسری مطالعه نکنید
لذا با مطالعه بی دقت و نادرست مسلما نتیجه آزمایشات هم نادرست میشه وچه بسا ایرادات دیگه ای هم به مدار متحمل میکنید و دیگه به سختی قابل تعمیر میشه
پس تستها رو بادقت انجام بده

بالا