آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
ممنون از دوست عزیز اقای hasanak که با حوصله به سوالات دوستان پاسخ میدهند
و تشکر ویژه ای هم از اقای m-j دارم که واقعا سوالاتی میپرسنند که مشکلات خیلی از دوستان هست و به عنوان تشکر از این دوست خوبمون کاربریش را به گروه کاربران افتخاری منتقل میکنم
انشاالله موفق باشید
با سلام
جناب محمودی
ضمن سپاسگذاری از شما استاد گرامی امیدوارم که بتوانم در حد اطلاعات ناچیزم در خدمت کاربران سایت باشم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام
اقای hasanak ایا مدار فایاتل دم دستتون هست که شماره ترانزیستور های q7,q8,q9,q10,q6 را برام بنویسید
ممنون

سلام
استاد عزیز و ارجمندم

هرچه تلاش کردم با دست پر جواب بدهم امروز نشد
با تمام سعی و توانم سعی میکنم در اسرع وقت و طی چند روز آتی تقدیم کنم
زیرا در حال حاضر
برد قابل اطمینان و بکر و یا دستگاه سالم که بتونم شماره ای تقدیم کنم ندارم

و محفوظاتم مربوط به گذشته های دور است ولی با توجه به ترانزیستورهایی که بیس آنها وسط است و خطای تشخیص کلکتور و خطای لحیمکاری را افزایش میدهد و از آنها متنفرم لذا فقط یادم مانده پایه بیس عمده ترانزیستورهای برد آمپلیفایر آن وسط و اگر اشتباه نکنم با حروف BC شروع میشدند ولی برد پری مملو از c945 و مورد علاقه من بود (بیس کنار)

یک راه دیگه آقای m.reza9090 است که بنظر میرسه دستگاه بکر و دست نخورده ای داره که درست و حسابی داره از بکری درمیاد ولی فکر نمیکنم خال به برد آمپلیفایرش افتاده باشه

البته ایشان به این سادگی جواب نمیده من همیشه برای حل مشکل خودش نوبت میگیرم و یک ماه طول میکشه ولی شاید به شما خارج از نوبت جواب بده

مطمئنا خودم بزودی تقدیم میکنم اما اگر زودتر از من پیدا کردید لطفا مطلعم کنید چون اگه از طریق شرکت نشه (که قطعا میشه ) باید همکاران تعمیرگاهم از طریق مساجد پیدا کنند

سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
استاد عزیز و ارجمندم

هرچه تلاش کردم با دست پر جواب بدهم امروز نشد
با تمام سعی و توانم سعی میکنم در اسرع وقت و طی چند روز آتی تقدیم کنم
زیرا در حال حاضر
برد قابل اطمینان و بکر و یا دستگاه سالم که بتونم شماره ای تقدیم کنم ندارم

و محفوظاتم مربوط به گذشته های دور است ولی با توجه به ترانزیستورهایی که بیس آنها وسط است و خطای تشخیص کلکتور و خطای لحیمکاری را افزایش میدهد و از آنها متنفرم لذا فقط یادم مانده پایه بیس عمده ترانزیستورهای برد آمپلیفایر آن وسط و اگر اشتباه نکنم با حروف BC شروع میشدند ولی برد پری مملو از c945 و مورد علاقه من بود (بیس کنار)

یک راه دیگه آقای m.reza9090 است که بنظر میرسه دستگاه بکر و دست نخورده ای داره که درست و حسابی داره از بکری درمیاد ولی فکر نمیکنم خال به برد آمپلیفایرش افتاده باشه

البته ایشان به این سادگی جواب نمیده من همیشه برای حل مشکل خودش نوبت میگیرم و یک ماه طول میکشه ولی شاید به شما خارج از نوبت جواب بده

مطمئنا خودم بزودی تقدیم میکنم اما اگر زودتر از من پیدا کردید لطفا مطلعم کنید چون اگه از طریق شرکت نشه (که قطعا میشه ) باید همکاران تعمیرگاهم از طریق مساجد پیدا کنند

سپاس

با سلام خدمت آقای hasank
البته استاد شما در مورد من زود قضاوت کردید ، ولی خب سعی میکنم جبران کاستی ها کنم،

جمعه تست شما را با 2 ترانزیستور انجام دادم، دستگاه وقتی روشن میشه ال ائ دی over load آن روشن میشه، و در قسمت تغذیه طبقات صدای جرقه میاد و سیم تغذیه بر اثر جریان زیاد داغ میشه ، اولش ترسیدم که دوباره ترانزیستورها سوخته باشه، زود طبقه را از مدار خارج و تستش کردم خوشبختانه سالم بودش،
هنگام این تست، صدای ترانس چوک میاد که معلوم میشه زیر بار است و حتی صدا نویز هم از بلندگو میاد، اما اشکال کار همون جرقه ها و داغ شدن سیم تغذیه کلکتورهاست.
ممنون میشم راهنمایی کنید که چرا دستگاه over load میشه و جرقه میزنه؟

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام خدمت آقای hasank
البته استاد شما در مورد من زود قضاوت کردید ، ولی خب سعی میکنم جبران کاستی ها کنم،

جمعه تست شما را با 2 ترانزیستور انجام دادم، دستگاه وقتی روشن میشه ال ائ دی over load آن روشن میشه، و در قسمت تغذیه طبقات صدای جرقه میاد و سیم تغذیه بر اثر جریان زیاد داغ میشه ، اولش ترسیدم که دوباره ترانزیستورها سوخته باشه، زود طبقه را از مدار خارج و تستش کردم خوشبختانه سالم بودش،
هنگام این تست، صدای ترانس چوک میاد که معلوم میشه زیر بار است و حتی صدا نویز هم از بلندگو میاد، اما اشکال کار همون جرقه ها و داغ شدن سیم تغذیه کلکتورهاست.
ممنون میشم راهنمایی کنید که چرا دستگاه over load میشه و جرقه میزنه؟

با تشکر

سلام
احتمالا دستگاه کار زیادی نداره
ولی قبل از هر چیز بواسطه پست استاد محمودی عزیز ، بفرمایید آیا ترانزیستورهای برد آمپلیفایر ( که سیمهای خروجیش از طریق BD139 به بیس 2N3055 وصل میشه ) آیا قطعاتش فابریک است یا نه ؟

ضمنا شماره 5 تا ترانزیستور کوچک آنرا اعلام کنید (احتمالا 2 تاش مثل هم و 3 تای دیگر مثل هم و شماره دیگری است )

لطفا سریع اعلام فرمایید تا کار استاد محمودی انجام بشه و من تا ظهر کار دارم و کارم انجام شد اگر جایی نری پای کامپیوتر بشینی همین امروز آمپلیفایرت را درست میکنیم

فعلا کاری نکن چون بازم توجه نکردی و بازم جواب منو ندادی
الان جواب این پست را بده و شماره ها را اعلام کن تا ظهر برگردم و امروز تمومش کنیم
سپاس

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
احتمالا دستگاه کار زیادی نداره
ولی قبل از هر چیز بواسطه پست استاد محمودی عزیز ، بفرمایید آیا ترانزیستورهای برد آمپلیفایر ( که سیمهای خروجیش از طریق BD139 به بیس 2N3055 وصل میشه ) آیا قطعاتش فابریک است یا نه ؟

ضمنا شماره 5 تا ترانزیستور کوچک آنرا اعلام کنید (احتمالا 2 تاش مثل هم و 3 تای دیگر مثل هم و شماره دیگری است )

لطفا سریع اعلام فرمایید تا کار استاد محمودی انجام بشه و من تا ظهر کار دارم و کارم انجام شد اگر جایی نری پای کامپیوتر بشینی همین امروز آمپلیفایرت را درست میکنیم

فعلا کاری نکن چون بازم توجه نکردی و بازم جواب منو ندادی
الان جواب این پست را بده و شماره ها را اعلام کن تا ظهر برگردم و امروز تمومش کنیم
سپاس

با سلام

ترانزیستورهای طبقات فابریکه و ساخت مالزی هستش.
ترنزیستورهای کوچکش KSP 06 سه تا هستش، BD139 دو تا، A56 یکی هستش.
در ورودی میکها ، لاین و Aux ها از چندتا آی سی تقویت کننده NE5532 استفاده شده است.

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام

ترانزیستورهای طبقات فابریکه و ساخت مالزی هستش.
ترنزیستورهای کوچکش KSP 06 سه تا هستش، BD139 دو تا، A56 یکی هستش.
در ورودی میکها ، لاین و Aux ها از چندتا آی سی تقویت کننده NE5532 استفاده شده است.

با تشکر

دوست عزیز
سلام
از پاسخ فوری شما ممنونم پس از تعیین تکلیف شماره ترانزیستورها همین الان آمپلیفایرت را درست میکنیم
اما فرمودید یک A56 داره که باید اولا 2 تا باشه و ثانیا من چنین ترانزیستوری یادم نیست ولی شاید اشتباه کنم لذا بفرمایید

1- آیا روی خود ترانزیستورها نوشته A56 و KSP06
2- آیا A56 فلزی است و سه تا پایه اش در یک خطه یا بصورت مثلثه؟
اینجوریه O O یا اینجوری O O O
................ O
3- ظاهر KSP06 چگونه است

آخه Q8,Q10 باید هر دوشون مثبت باشند ولی شما یک مثبت اعلام کردید اونم ژرمانیم که خیلی خیلی بعیده و اصلا Q10 با Q9 پوش پوله که Q9 ژرمانیم نیست و نمیتونه قرینه بشه ؟

اگه عکس واضح هم بفرستید ممنون میشم

بعدش امروز دربست درخدمت شما هستم و پای کامپیوتر بشین تا صدای بیست از آمپلیفایرت دربیارم

واقعا ازت ممنونم

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
با سلام

1- بلخ روی خود ترانزیستورها نوشته A56 و KSP 06 که هردو شبیه هم هستند فقط A56 باید اسمشو کامل دوباره ببینم چون برد الان تو خونه هستش منم محل کارم هستم. تا فردا اسم دقیقشو میدم
2- A56 فلزی نیست بلکه شبیه ترانزیستورهای معمولی مثل KSP 06 میباشد.

ksp 06.jpg

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام

1- بلخ روی خود ترانزیستورها نوشته A56 و KSP 06 که هردو شبیه هم هستند فقط A56 باید اسمشو کامل دوباره ببینم چون برد الان تو خونه هستش منم محل کارم هستم. تا فردا اسم دقیقشو میدم
2- A56 فلزی نیست بلکه شبیه ترانزیستورهای معمولی مثل KSP 06 میباشد.

مشاهده فایل‌پیوست 61584

با تشکر

سلام
ازپاسخ فوری شما که برای اولین بار پاسخ همه سوالات اخیر را دادید ممنونم

سوالات قبلی و عکس های روشن و واصح از برد ارسال کنید و
آمپلیفایر و ابزارت را کنار کامپیوتر بگذار و هر موقع آماده شدی اعلام کن که شروع کنیم البته اگه مقدور نیست اشکالی نداره

معذالک هرچند پاسخ هیچکدام از 3 سوال نهایی مربوط به خودت که در پست 467 مطرح کردم ندادی و مثل همیشه در پست 474 هم بجای پاسخ سوالات من فقط گزارش کارهای خودت را دادی

و هر چی میگم پاسخ منو بده بنظر میاد فقط جمال پست های منو می بینی و کاری به محتواش نداری و هر چی التماس هم میکنم کدوم ترانزیستور را اولی حساب میکنی و غیره ، اصلا جواب نمیدی

بنابرین ازانجاکه نمیدونم کدوم ترانزیستور 2N3055 سالمه ، اجبارا حدس میزنم و مسئولیتش با خودت

احتمالا دو ترانزیستور درایور سالمه و در اینصورت جون هر کسی دوست داری فقط و فقط همین کاری که میگم انجام بده

1- فقط دو درایور 2N3055 که بیس هردوشون به امیتر BD139 وصله سر جاش بمونه و 8 تای بقیه را دربیار ( یعنی روی هر رادیاتور فقط یک 2N3055 بمونه )

2- یک سیم بلندگو را به بدنه دستگاه وصل کن و سیم دیگر بلندگو را با خارن 22 میکرو 50 ولت سری کن که سر مثبت خازن را به امیتر یکی از اون دو تا 2N3055 لحیم کنی ( به امیتر هر کدوم وصل کنی فرقی نمیکنه)

یعنی مثبت خازن را به امیتر یک 2n3055 درایور لحیم کن و منفی این خازن را به یک سیم بلندگو وصل کن و سیم دیگر بلندگو را به بدنه وصل کن

3- حالا روشن کن و اول مطمئن شو 2N3055 , BD139 داغ نمی کنه

4- سپس با میکرفن یا با روشهایی که قبلا گفتم ( فیش نو ) ببین صدا از بلندگو درمیاد یا نه ؟

5- ضمنا بگو ولتاژ کلکتور 2N3055 هم چقدره ؟

جان مولا ، این دفعه توجه کن و جوابمو بده تا ببینی اگه توجه کنی فوری درست میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام
جناب hasank عزیز
ببخشید وسط بحث پریدم.
اون ترانزیستور a56 فکر کنم پیشوند هم داشته باشه به اسمmps که مجموعا" mpsa56 روی بدنه ترانزیستور حک شده.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد نتیجه کار خودم به اطلاع برسونم که طبق اوامر شما که فرمودید با دو تغذیه جدا از هم و استفاده از مقاومت های گوناگون خروجی( قسمت بلندگو ) رو اتصال بدم نتیجه کارم رو می نویسم

نقل قول از شما :

1- از منبع تغذیه مستقل و قابل تنظیمی بجای آمپلیفایر استفاده کنید

2- ازآنجاکه جریان بلندگو همیشه ماکزیمم نیست لذا باید در جریانهای متفاوت آزمایش کنید ( اگر منبع تغذیه مجهز ندارید که جریان آمپلیفایر فرضی را تغییر دهید کافیست بجای اتصال کوتاه از مقاومتهای مختلف استفاده کنید)

من امروز از دو تغذیه جدا یعنی از دو تا آداپتور برای تست استفاده کردم
یک آداپتور 9 ولت 250میلی آمپر که خروجی مثبتش رو به قسمت to amp وصل کردم و یک آداپتور 12 ولت 500 میلی آمپر که برای تغذیه مدار محافظ استفاده کردم. و گراند هر دو آداپتور رو هم به گراند مدار وصل کردم .
خروجی رو با مقاومت های زیر 40 اهم بالاتر از 1 وات اتصال دادم و نتیجه به شرح زیر است:
1) با مقاومت 39 اهم رله عمل نکرد
2) با مقاومت 22 اهم رله عمل نکرد
3)با مقاومت 16 اهم رله عمل نکرد
4)با مقاومت 10 اهم رله عمل نکرد
5)با مقاومت 9 اهم رله عمل نکرد
6)با مقاومت 7.6 اهم رله عمل نکرد
7)با مقاومت 6 اهم رله عمل کرد
8)با مقاومت 5.6 اهم رله عمل کرد
9)با مقاومت 1.5 اهم رله عمل کرد

البته شما فرموده بودید از صفر تا 2 کیلو اهم ولی با توجه به مقادیر بالا در صورتی که اتصال خروجی با مقاومت بالاتر از 6 اهم انجام بشه رله عمل نمی کنه .
با تشکر

بالا