آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام
دوست عزیز جناب hasank طبق اوامر شما ادامه مطالب رو از همین جا دنبال خواهم کرد
خب با توجه به توضیحات قبلی مدار به شکل زیر تغییر یافت.
RedHue | Free Photo Upload Center » مشاهده تصویر
من برای تست مدار از یک آداپتور 12 ولت استفاده کردم
ورودی مدار و قسمت vcc رو به ولتاژ مثبت آداپتور و گراند مدار رو هم به ولتاژ منفی آداپتور وصل کردم . با اتصال لحظه ای خروجی مدار رله فعال می شود. با قطع کردن منبع تغذیه رله به حال اولیه باز می گردد.
سوال:
تا ایجا مدار تست اولیه را با موفقیت گذرانده . اما این تست بدون آمپلی فایر انجام شده .
حال اگر درصدی احتمال بدهیم که مدار با آمپلی فایر عمل نکند سوختن ترانزیستورهای خروجی حتمی خواهد بود.لذا برای جلوگیری از این خسارت چه راهی پیشنهاد میدهید؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
522.jpg
با سلام
دوست عزیز جناب hasank طبق اوامر شما ادامه مطالب رو از همین جا دنبال خواهم کرد
خب با توجه به توضیحات قبلی مدار به شکل زیر تغییر یافت.
RedHue | Free Photo Upload Center » مشاهده تصویر
من برای تست مدار از یک آداپتور 12 ولت استفاده کردم
ورودی مدار و قسمت vcc رو به ولتاژ مثبت آداپتور و گراند مدار رو هم به ولتاژ منفی آداپتور وصل کردم . با اتصال لحظه ای خروجی مدار رله فعال می شود. با قطع کردن منبع تغذیه رله به حال اولیه باز می گردد.
سوال:
تا ایجا مدار تست اولیه را با موفقیت گذرانده . اما این تست بدون آمپلی فایر انجام شده .
حال اگر درصدی احتمال بدهیم که مدار با آمپلی فایر عمل نکند سوختن ترانزیستورهای خروجی حتمی خواهد بود.لذا برای جلوگیری از این خسارت چه راهی پیشنهاد میدهید؟؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم
حقیقتا اغلب دانشجویان الکترونیک هم قادر به کسب این توفیق شما نیستند و لذا ضمن تحسین و تقدیر هوشمندی و پشتکار شما که با اطلاعات سایت علاوه بر آنکه به توفیق اولیه رسیده اید ، ضمنا بروش تحقیق نیز مسلط میشوید که بسیار بسیار مهمتر و ارزنده تر است . اصولا در یک طراحی ناموفق هم اطلاعات و تجربیاتی بدست می آورید که با هزار مونتاژ و مطالعه بدست نمی آید

فلذا باید خوشحال باشید که مقصود نهایی و ایده آل شما فعلا کار داره زیرا عمدتا شرایط واقعی با شرایط آزمایشگاهی ، متفاوت است
حالا پس از کسب توفیق بدوی باید شرایط را به واقعیت نزدیکتر کنید بطوریکه

1- از منبع تغذیه مستقل و قابل تنظیمی بجای آمپلیفایر استفاده کنید

2- ازآنجاکه جریان بلندگو همیشه ماکزیمم نیست لذا باید در جریانهای متفاوت آزمایش کنید ( اگر منبع تغذیه مجهز ندارید که جریان آمپلیفایر فرضی را تغییر دهید کافیست بجای اتصال کوتاه از مقاومتهای مختلف استفاده کنید)

با این آزمایش ، اولین اشکال بروز میکند و قطعا ( در محدوده ای از جریان متوسط ) با لرزش و قطع و وصل رله مواجه میشوید که راه حل آنرا قبلا تقدیم و تشریح کرده ام ( البته برای اتصال به آمپلیفایر که بجای تغذیه DC ، سیگنال داریم باید قطعه دیگری نیز اضافه کنید که به خودت میسپارم ببینم میتونی )

3- پس از رفع مشکل فوق و برای اتصال به آمپلیفایر واقعی باید ابتدا سیستم محافظ را بگونه ای قابل تنظیم کنید که در جریان پایین هم عمل کند بطوریکه با ولوم پایین غیرفعال و با زیاد کردن ولوم ، فعال شود و بلندگو را قطع کند

نهایتا پس از مرحله فوق باید آنرا برای اندکی بالاتر از مرز حداقل جریان غیر مجاز ( یا حداکثر جریان مجاز ) تعریف و تنظیم کنید و توفیق نهایی را در بخش تجربیات ارائه کنید و تمام.

پاسخ سوال آخر= لامپ سری ثمری ندارد و جهت عیب یابی مفید است
اساسا همین مدار را بعنوان محافظ طراحی میکنید و اگر منظور شما محافظ محافظ است که باید تا ابد محافظ تسلسلی بسازید و بصرفه نیست

ولی محافظت قطعی و ابدی از بلندگو با همان روشی که قبلا تقدیم کردم میسر است.

موفق و موید باشید

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
دوست عزیزم جناب آقای m.reza9090
برای تست اولیه

1- مقاومت آجری 10 وات حدود 10 اهم به خروجی دستگاه بجای بلندگو وصل کنید

2- مقاومت حدود 20 اهم را با هر بلندگویی ( حدود 8 اهم ) که دارید سری کنید و بجای بلندگو وصل کنید ( موازی با همان مقاومت آجری که وصل کرده اید )

3- ولوم صدا حدود 20 درصد باشد ( یعنی ولوم صدا کم باشد ولی نه خیلی کم )

4- فیش نو بدون میکرفن را که قاب آنرا باز کرده اید در سوکت میکرفن قرار دهید

5- دستگاه را روشن کنید و ابتدا بررسی کنید و مطمئن شوید که 2N3055 ها و BD139 ها داغ نمیکنند

6- حالا فلزات فیش میکرفن ( محل سیم میکرفن یا ورودی ) را با انگشت لمس کنید اگر صدای غرغر و نویز را از بلندگو بشنوید کار تمام است و دستگاه سالم است و اگر نشنیدید صدا را کمی بیشتر کنید تا صدا را بشنوید.

7- اگر باز هم صدایی نشنیدید فلز پیچ گوشتی را در دست بگیرید و به خروجی برد پری آمپلیفایر ( یا ورودی برد آمپلیفایر ) متصل کنید اگر صدای نویز یا غرغر را بشنوید بعد از پری آمپلیفایر سالم است

قطعاتی که سوخته بود و تعویض کردید و نتیجه آزمایشات را اعلام کنید

سپاس

با سلام
مطالب بالا را مو به مو انجام دادم اما متاسفانه هیچ صدای غرغر و نویزی از بلندگوها نشنیدم ، با پیچ گوشتی هم به خروجی و ورودی آمپلی زدم بازهم صدایی نیامد
رفتم سراغ طبقات خروجی متاسفانه 2 تا از 3 تا ترانزیستورهای هر دو طبقه دوباره سوخته بودش
؟؟؟؟؟؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام
مطالب بالا را مو به مو انجام دادم اما متاسفانه هیچ صدای غرغر و نویزی از بلندگوها نشنیدم ، با پیچ گوشتی هم به خروجی و ورودی آمپلی زدم بازهم صدایی نیامد
رفتم سراغ طبقات خروجی متاسفانه 2 تا از 3 تا ترانزیستورهای هر دو طبقه دوباره سوخته بودش
؟؟؟؟؟؟
با تشکر

سلام
دوست عزیزم معلومه که چقدر مو به مو انجام میدی
وقتیکه من توصیه میکنم از دو ترانزیستور استفاده کن ولی توجه نکردی و خودت 3 تا تجویز کردی حالا دیدی اگه توجه میکردی بهتر بود

من کجا توصیه کردم پیچ گوشتی را به خروجی آمپلیفایر بزنی

مگه در بند 5 تاکید نکردم - دستگاه را روشن کنید و ابتدا بررسی کنید و مطمئن شوید که 2N3055 ها و BD139 ها داغ نمیکنند

پس چرا شما بعد از آزمایشات پایانی سراغ اساسی ترین نکته ای که باید اول بررسی میکردید رفته اید که کار از کارخانه هم گذشته بوده

باوجودیکه تاکید کردم قطعاتی که تعویض کردید و نتیجه آزمایشات را اعلام کنید ولی شما گویا درحال دویدن جمله کوتاهی نوشته اید

باوجودیکه در پست 441 فرموده اید ضمنا در طبقه 2 اولین ترانزیستور 2N3055 سوخته بود.(یعنی فقط یکی سوخته بود)

اکنون در پست 463 فرمودید متاسفانه 2 تا از 3 تا ترانزیستورهای هر دو طبقه دوباره سوخته بودش (یعنی دوباره مثل دفعه قبل 4 تا سوخت )

دوست عزیزم توضیح ندادن و اطلاعات کوتاه و ناصحیح و بی توجهی که نتیجه نمیده

، بازم بگم یا بسه
عزیزم شما مو به مو توصیه ها را کنار میگذارید و کارهای خودتان را انجام میدهید

بنابرین حالا که دیدی اگه توجه کنی نتیجه نمیگیری
پس این دفعه مو به مو توجه کن والا بازم همینه

همین الان با ویرایش پستت بگو کدام 2n3055 سالمه تا بگویم چکار کنی
ضمنا ازآنجاکه اولین باره که 4 تا سوزوندی لذا بی تردید حادثه ای باعث سوختن اونها شده
چه حادثه ای باعث سوختن ترانزیستورها شد و آیا داغ شده بود یا نه؟

بلندگو را به کجا متصل کردید ؟
این نکته ها خیلی مهمه که باید بگویی تا اشکال سریعتر کشف بشه

اگر بزرگواری کنید و توضیح کامل و دقیق بدهید مدیون و ممنون میشم

سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
دوست عزیزم معلومه که چقدر مو به مو انجام میدی
وقتیکه من توصیه میکنم از دو ترانزیستور استفاده کن ولی توجه نکردی و خودت 3 تا تجویز کردی حالا دیدی اگه توجه میکردی بهتر بود

من کجا توصیه کردم پیچ گوشتی را به خروجی آمپلیفایر بزنی

مگه در بند 5 تاکید نکردم - دستگاه را روشن کنید و ابتدا بررسی کنید و مطمئن شوید که 2N3055 ها و BD139 ها داغ نمیکنند

پس چرا شما بعد از آزمایشات پایانی سراغ اساسی ترین نکته ای که باید اول بررسی میکردید رفته اید که کار از کارخانه هم گذشته بوده

باوجودیکه تاکید کردم قطعاتی که تعویض کردید و نتیجه آزمایشات را اعلام کنید ولی شما گویا درحال دویدن جمله کوتاهی نوشته اید

باوجودیکه در پست 441 فرموده اید ضمنا در طبقه 2 اولین ترانزیستور 2N3055 سوخته بود.(یعنی فقط یکی سوخته بود)

اکنون در پست 463 فرمودید متاسفانه 2 تا از 3 تا ترانزیستورهای هر دو طبقه دوباره سوخته بودش (یعنی دوباره مثل دفعه قبل 4 تا سوخت )

دوست عزیزم توضیح ندادن و اطلاعات کوتاه و ناصحیح و بی توجهی که نتیجه نمیده

، بازم بگم یا بسه
عزیزم شما مو به مو توصیه ها را کنار میگذارید و کارهای خودتان را انجام میدهید

بنابرین حالا که دیدی اگه توجه کنی نتیجه نمیگیری
پس این دفعه مو به مو توجه کن والا بازم همینه

همین الان با ویرایش پستت بگو کدام 2n3055 سالمه تا بگویم چکار کنی
ضمنا ازآنجاکه اولین باره که 4 تا سوزوندی لذا بی تردید حادثه ای باعث سوختن اونها شده
چه حادثه ای باعث سوختن ترانزیستورها شد و آیا داغ شده بود یا نه؟

بلندگو را به کجا متصل کردید ؟
این نکته ها خیلی مهمه که باید بگویی تا اشکال سریعتر کشف بشه

اگر بزرگواری کنید و توضیح کامل و دقیق بدهید مدیون و ممنون میشم

سپاس

با سلام

اولین 2n3055 از هرطبقه سالمه(الان هر طبقه 3 تا ترانزیستور داره)

ضمنا یک نکته ای را بایداعتراف کنم ، بار اول بعد از فرمایشهای شما مبنی بر برقراری تغذیه ،وقتی دستگاه را به برق زدم ترانس اصلی یه جرقه کوچکی زد، اولش گفتم لابد ترانس با اون عظمت سوخته حالم بدجوری گرفته شد وقتی ترانسو جداگانه تست کردم دیدم هر دو سرش خروجیهای حدود 22 ولت میده و سالمه . ، اما الان فکر میکنم شایدهمین جرقه باعث سوختن نرانزیستورها شده باشد. تست شما رو بعد این جرقه انجام دادم که انگار نه انگار طبقه ای هم وجود داره، وقتی دستگاه را به برق زدم هیچکدام از 2n3055 ها یا BD139 ها اثری از داغ شدن نداشتند انگار اصلا تو مدار نیستند طبقات.

بلندگو را به پشت دستگاه جایی که دوتا خروجی 0 و 5 وات 8 اهم وجود داشت وصل نمودم.
و پیچ گوشتی را بعد برد پری آمپلی و ورودی طبقات زدم همانطور که شما فرمودید حالا اگر با عجله بد نوشم شرمنده،

یک چیزی که برام عجیبه وقتی دستگاه رو روشن میکنم یک بویی خیلی خفیفی ازش بلند میشه که ادم فک میکنه المانی سوخته یا داره میسوزه
اما هر چی برد و المانهارو بررسی میکنم هیچ المانی نه داغ میشه و نه سوخته به نظر میرسه؟
تا الان با کمکهای شما از این موارد مطمئنم :
1- تغذیه دستگاه
2- برد پری آمپلی فایر و المانهای آن که شامل ترانزیستورهای درایور bd139 و آی سی های تقویت کننده مثل LM324 ... تست شد

اما چیزی که هنوز برام سواله و بهش اشراف کامل ندارم همین 2 تا برد آمپلی فایر قدرت 2N3055 قدرت میباشد، یعنی این دو تا برد را الان درست وصل میکنم و سیمهایی که از برد پری آمپلی فایر به این دو تا طبقات وصل میشه درسته؟؟

در ضمن اون 8 تا ترانزیستور که از قبل سوخته بودش کار من نبودش، بلکه وقتی دستگاه پیش من اومدش از قبل سوخته بودش.
و دست آخر اینکه این دستگاه مسجد روستا یمان هستش تا قبل چهلو هشتم باید بدم بهشون بر مراسم. شما هم به طور حتم در ثوابش شریک خواهید بود.
امیدوارم با کمکهای شما زودتر راه بیفته و شرمنده نشم.
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
دوست عزیزم
حقیقتا اغلب دانشجویان الکترونیک هم قادر به کسب این توفیق شما نیستند و لذا ضمن تحسین و تقدیر هوشمندی و پشتکار شما که با اطلاعات سایت علاوه بر آنکه به توفیق اولیه رسیده اید ، ضمنا بروش تحقیق نیز مسلط میشوید که بسیار بسیار مهمتر و ارزنده تر است . اصولا در یک طراحی ناموفق هم اطلاعات و تجربیاتی بدست می آورید که با هزار مونتاژ و مطالعه بدست نمی آید
سلام
جناب hasank عزیز راستش باید اعتراف کنم که اگر شما کمک نمی کردید اصلا" نمی تونستم اون مدار رو راه بندازم. در ضمن اطلاعات من تا حدودی تجربی هست و تئوری زیاد بلد نیستم .

از منبع تغذیه مستقل و قابل تنظیمی بجای آمپلیفایر استفاده کنید
منبع تغذیه مستقل منظورتون اینه که با یک منبع ولتاژ مدار رو تامین کنم و با یک منبع دیگر به قسمت to amp ولتاژ بدم ؟؟

ازآنجاکه جریان بلندگو همیشه ماکزیمم نیست لذا باید در جریانهای متفاوت آزمایش کنید ( اگر منبع تغذیه مجهز ندارید که جریان آمپلیفایر فرضی را تغییر دهید کافیست بجای اتصال کوتاه از مقاومتهای مختلف استفاده کنید)
این مورد رو با چند تا مقاومت وات بالا که در وسایلم هست تست می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم

با این آزمایش ، اولین اشکال بروز میکند و قطعا ( در محدوده ای از جریان متوسط ) با لرزش و قطع و وصل رله مواجه میشوید که راه حل آنرا قبلا تقدیم و تشریح کرده ام
منظورتون این هست ؟؟؟؟
نقل قول از شما :
یک مقاومت حدود 4/7 کیلو اهم نیز اضافه کنید که تقریبا نقش اشمیت تریگر را ایفا کند بطوریکه یک پایه مقاومت مذکور را به سیم منفی بلندگو و پایه دیگر آنرا به امیتر اپتو کوپلر متصل کنید
با تمهید فوق مشکل ضروری بودن قدرت اولیه رله رفع میشود ، یعنی حتی اگر فعالیت رله بسیار ضعیف هم باشه ، دیگه قطع و وصل نمیکنه و بمحض کوچکترین حرکتی عمل میکنه

البته برای اتصال به آمپلیفایر که بجای تغذیه DC ، سیگنال داریم باید قطعه دیگری نیز اضافه کنید که به خودت میسپارم ببینم میتونی
عمرا" اگر بتونم حدس بزنم ولی فکر کنم به یک سیم پیچ با هسته هوا احتیاج هست البته بازم نمی دونم درست گفتم یا نه ؟؟؟:32000000:

پس از رفع مشکل فوق و برای اتصال به آمپلیفایر واقعی باید ابتدا سیستم محافظ را بگونه ای قابل تنظیم کنید که در جریان پایین هم عمل کند بطوریکه با ولوم پایین غیرفعال و با زیاد کردن ولوم ، فعال شود و بلندگو را قطع کند

یک سوال؟
تو ولوم پایین اگر خروجی رو اتصال بدیم مشکلی پیش نمیاد یعنی باعث سوختن ترانزیستورهای خروجی نمیشه ؟؟؟
البته به نظرم یک محافظ خوب اینه که در ولوم پایین هم اتصالی رو تشخیص بده. درسته؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام

اولین 2n3055 از هرطبقه سالمه(الان هر طبقه 3 تا ترانزیستور داره)

ضمنا یک نکته ای را بایداعتراف کنم ، بار اول بعد از فرمایشهای شما مبنی بر برقراری تغذیه ،وقتی دستگاه را به برق زدم ترانس اصلی یه جرقه کوچکی زد، اولش گفتم لابد ترانس با اون عظمت سوخته حالم بدجوری گرفته شد وقتی ترانسو جداگانه تست کردم دیدم هر دو سرش خروجیهای حدود 22 ولت میده و سالمه . ، اما الان فکر میکنم شایدهمین جرقه باعث سوختن نرانزیستورها شده باشد. تست شما رو بعد این جرقه انجام دادم که انگار نه انگار طبقه ای هم وجود داره، وقتی دستگاه را به برق زدم هیچکدام از 2n3055 ها یا BD139 ها اثری از داغ شدن نداشتند انگار اصلا تو مدار نیستند طبقات.

بلندگو را به پشت دستگاه جایی که دوتا خروجی 0 و 5 وات 8 اهم وجود داشت وصل نمودم.
و پیچ گوشتی را بعد برد پری آمپلی و ورودی طبقات زدم همانطور که شما فرمودید حالا اگر با عجله بد نوشم شرمنده،

یک چیزی که برام عجیبه وقتی دستگاه رو روشن میکنم یک بویی خیلی خفیفی ازش بلند میشه که ادم فک میکنه المانی سوخته یا داره میسوزه
اما هر چی برد و المانهارو بررسی میکنم هیچ المانی نه داغ میشه و نه سوخته به نظر میرسه؟
تا الان با کمکهای شما از این موارد مطمئنم :
1- تغذیه دستگاه
2- برد پری آمپلی فایر و المانهای آن که شامل ترانزیستورهای درایور bd139 و آی سی های تقویت کننده مثل LM324 ... تست شد

اما چیزی که هنوز برام سواله و بهش اشراف کامل ندارم همین 2 تا برد آمپلی فایر قدرت 2N3055 قدرت میباشد، یعنی این دو تا برد را الان درست وصل میکنم و سیمهایی که از برد پری آمپلی فایر به این دو تا طبقات وصل میشه درسته؟؟

در ضمن اون 8 تا ترانزیستور که از قبل سوخته بودش کار من نبودش، بلکه وقتی دستگاه پیش من اومدش از قبل سوخته بودش.
و دست آخر اینکه این دستگاه مسجد روستا یمان هستش تا قبل چهلو هشتم باید بدم بهشون بر مراسم. شما هم به طور حتم در ثوابش شریک خواهید بود.
امیدوارم با کمکهای شما زودتر راه بیفته و شرمنده نشم.
با تشکر

دوست عزیزم
من توی این کارها پیر شدم و لذا این جمله شما که مو به مو توصیه ها رو اجرا کردم ولی دوباره 4 تا سوخت نه تنها هیچ تعهدی برای من ایجاد نمیکنه بلکه منو پشیمون هم میکنه

شما اصلا توجه نمیکنید و میگید عجله دارید ولی یک هفته درمیان جملات ناقص و کوتاه میپرونید و تا مدتها به پاسخ من نگاه هم نمیکنید

هنوز هم جواب دقیق نمی دهید ، پرسیدم کدام ترانزیستور سالمه جواب دادید

اولین 2n3055 از هرطبقه سالم

آخه دوست عزیزم من که انگشت شما رو نمیبینم و نمیدونم کدوم طرف را اول حساب میکنید ( چپ- راست - بالا - پایین - وسط و... )
باید قطعه را جوری مشخص کنید که من هم بفهمم

بجای اینکه شما توضیح فوری و مفصل بدهید و من پاسخ کوتاه بدهم برعکس من فورا بارها توضیحات دقیق و مفصل میدهم و با التماس و درخواست پاسخ چندین سوال را میخواهم و شما با اکراه و پس از مدتها یک جواب ناقص و کوتاه و نادرست و گنگ میدهید

لذا دوباره میپرسم
1- کدام ترانزیستورهای 2N3055 سالمه لااقل بگو بیس شون به کجا وصله که بفهمم کدومه بعبارت دیگر آیا دو تا درایور 2N3055 سالمه ؟

2- آیا واقعا جمله فوق الذکر شما درسته و در هر رادیاتور یکی سالمه (یعنی در مجموع 2 تا سالمه )

3- آیا دو BD139 هم سالمه ؟

به امید خدا دیگه رفت تا دو هفته دیگه که مو به مو ، جواب 10 تا سوال را با یک جمله گنگ بدهید و منم سه صفحه دیگه نصیحت کنم
سپاس

آخرین ویرایش:

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,707
40,630
هرمزگان
www.irantk.ir
ممنون از دوست عزیز اقای hasanak که با حوصله به سوالات دوستان پاسخ میدهند
و تشکر ویژه ای هم از اقای m-j دارم که واقعا سوالاتی میپرسنند که مشکلات خیلی از دوستان هست و به عنوان تشکر از این دوست خوبمون کاربریش را به گروه کاربران افتخاری منتقل میکنم
انشاالله موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام
ضمن تشکر و تقدیر از استاد عزیزم جناب آقای محمودی که پاداش شایسته ای برای جناب m-j منظور فرمودند و با تشکر از سوالات دقیق و زیبا و کلاسه شده ایشان پاسخ ها بشرح زیر است

1- منبع مستقل یعنی منبع تغذیه جداگانه که فقط گراند آنها بهم متصل شوند یعنی برای آزمایش دقیق دو تغذیه جدا احتیاج دارید که جریان شدید با بار 5/ اهمی روی سیستم موازی تاثیر نگذارد

زیرا اگر منبع شما پرقدرت نباشد که نیست ، با اتصال کوتاه شدن بلندگو ، مقاومت 5/ اهم به منبع ولتاژ متصل میشود و ولتاژ منبع بشدت افت میکند و روی سیستم دوم اثر میگذارد
و اگر منبع شما پرقدرت باشد و افت نکند بلافاصله 5/ اهمی را دود میکند ( مگر توان مقاومت خیلی زیاد باشد )

2- شما چون منبع قابل تنظیم ندارید که بصورت پیوسته جریان را کاهش دهید باید آنقدر مقاومتهای مختلف استفاده کنید تا لرزش رله را ببینید که بتوانید در همان جریان و در حال لرزش رله ، چاره رفع آنرا تست کنید ( مقاومت را از صفر تا حدود 2 کیلو تغییر دهید و میتوانید موقتا اتصال پلاتین NO و کلکتور را قطع کنید تا زودتر لرزش را ببینید و رفع لرزش را تست کنید )

و تازمانیکه لرزش رله را ندیده اید بقیه موارد معنایی ندارد
البته بله با 4/7 کیلو ( در آزمایش و با منبع ولتاژ ) رفع میشود ولی برای اتصال به آمپلیفایر یک قطعه دیگر هم نیاز است و بقیه پاسخها نیز بعد از تعیین تکلیف لرزش رله .

اگر علاقمندان میدانند مطرح و مشارکت کنند که در نقشه پست 462 اگر مقاومت 4/7 کیلو بین منفی بلندگو و امیتر کوپلر قرار دهیم چرا از لرزش احتمالی رله با قاطعیت جلوگیری میکند؟

ضمنا منظورم از اینکه با ولوم پایین غیرفعال و با زیاد کردن ولوم ، فعال شود و بلندگو را قطع کند
این نیست که درحالت اتصال کوتاه شدن بلندگو اینگونه عمل کند
بلکه باید بدون اتصال کوتاه شدن بلندگو و فقط با زیاد کردن ولوم عمل کند ( البته برای تست صحت نه همیشه ) تا مطمئن شویم که بدرستی کار میکند و سپس برای مقدار مطلوب ( بالای مرز حداکثر جریان مجاز ) تنظیم میکنیم
سپاس شایسته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام

جناب m -j
پست قبلی طولانی شده بود بقیه را اینجا مطرح میکنم
با توجه به علاقه و پشتکارت
بهت قول میدم به بیش از انتظارت برسی که خودت هم باورت نشه

ولی اینکه با ولوم کم هم تشخیص بده بلندگو اتصال کوتاه است یا نه

اساسا در هر شرایطی چه سالم چه سوخته چه اتصال کوتاه و در هر شرایط دیگری عبور جریان مجاز که صدمه و خسارتی نداره

مهم اینه که سیستم محافظ از عبور جریان غیرمجاز جلوگیری کنه که خسارتی وارد نکنه و هدف دیگه مورد نظر و معقول نیست و الا هر کاری بخوای میشه انجام داد و طراحی کرد

سپاس

بالا