آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
با،

سلام دوست گرامی

دوباره زدی به جاده خاکی​

اگر پاسخ حقیر را بدهید مشکل شما حل میشه پاسخ سوالات قبلی را نمی بینم که بتوانم پاسخ موثر بدهم

اما در پاسخ به سوالات تازه ، جهت مزید اطلاع عرض میکنم

ترانس B چوک خروجی آمپلیفایر است و ارتباطی به یکسو سازی ندارد
و A ترانس تغذیه است که در اغلب فاراتل ها 2 سیم همرنگ خروجی این ترانس ، هر کدام به یک دیود متصل میشود

و سر وسط ترانس مستقیما بعنوان منفی یا بدنه به پایه منفی خازن بزرگ تغذیه متصل میشود و محل آن در شماتیک شما اشتباه است و قطعا یکی از سیمهایی است که قطع بوده و اشتباها لحیم کردید

سوالات زیر را درخصوص سیمهایی که قطع بوده و لحیم کردید پاسخ دهید

1- طرف مشکوک سیم ها که قطع بوده و لحیم کردید به چه قطعاتی متصل است

2- طرف مطمئن سیم ها که قطع نبوده و مطمئنا در محل صحیحی قرار دارد به چه قطعاتی متصل است

3- عکسی ارسال کنید که موقعیت سیمهای مشکوک بویژه سیمی که با خط قرمز (متصل به کلکتور ترانزیستورها ) و دو سیمی که با خط زرد (متصل به چوک ) است دیده شود

سپاس
با سلام
موقعیت سیمها با توجه به برد اصلی خدمت شما:
چون سر متصل سیمها به طبقات واقعا الکی و بیخود وصل شده بودش من سر سیمهای متصل به برد اصلی را خدمت شما مینویسم

سیم آبی 1 وصل به سوکت NTC1 و این سوکت به کلکتور طبقه وصل میگردد. ضمنا سیم آبی 2 هم متصل به آبی1 است.

سیم زرد 1 ابتدا وصل شده به مقاومت بعدش وصل شده به امیتر ترانزیستور BD139 و از طریق بیس وصل شده به پایه کناری سیم پیچ که ابتدای برد مشخص است.
این ترانزیستو با یه همنام خودش آرایش شده و امیتر آن یک وصل شده به مقاومتی و بعدش وصل شده به سیم زرد 2 که آنهم به طبقه بعدی ترانزیستورها میرود.
سیم آبی 3 وصل شده به مقامت و بعدش رفته به پایه آی سی 14 پایه W990n9944

سیم ابی 4 وصل به مقاومت وخازن و نهایتش به زمین رگولاتور 7812 وصل میگردد.قطب مثبت همبن خازن به ورودی رگولاتور مصل است.
سیم ابی 6 وصل به ابی 1 و2
سیم زرد 5 وصل به چند مقاومت و سوکت مثبت منفی 12 ولت.
سیم قرمز4 وصل به مقاومت سری با دو خازن شیمیایی و نهایتا وصل به ورودی رگولاتور 7812 که انهم توسط یک مقاومت و دیود سری وصل به ورودی تغذیه 22 ولت برد اصلی.
سوکت NTC2 هم به دو سیم ابی 1 و 2 راه داره و این سوکت وصل میشه به کلکتور طبقه بعدی .
سیم قرمز 7 هم وصل میشه به ای سی LM555 و سر دیگرش به ولتاز22

در ضمن در شماتیک قبلی ان خطهای قرمز کارشان زمین کردن کلکتور هر دو طبقه بوده است. ampli 330w (16).jpg
عکس پنل جلو و برد اصلی
Amirali Abdi0527.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
دوست عزیزم اولا من نمیدانم سیم 4 و 5 و 6 و ... که در ذهن خود شماره گذاری کردید چه سیمی است

ثانیا اینکه فلان سیم به ترانزیستورها و مقاومتها و خازنهایی متصل است خودم میدانم ، چیزی که نمیدانم باید دقیقا بگویید که به چه مقاومت و خازن و غیره متصل است و مقدارش چقدر است و به کدام پایه اش متصله ( منفی یا مثبت - c-e-b ) و این قطعه چه موقعیتی دارد

مشابه این مثال : یک طرف یک سیم فلان رنگ متصل به سر وسط ترانس تغذیه است و سر دیگر سیم متصل به مقاومت 22/ اهمی است که این مقاومت با امیتر 2n3055 سری شده ( ولی اینکه سیم آبی 1 وصل به سوکت NTC1 چیزی مشخص نمیکند )

اگر مقدورتان است مشخصات و موقعیت قطعاتی که به ابتدا و انتهای سیم ها متصل سده اند طی نقشه واضحی ارسال کنید که نیاز به توضیح مفصل نباشد

اولین اشکال مکشوفه = همانگونه که در پاسخ قبلی حدس زدم اگر ولتاژ منفی(خط قرمز) به کلکتور 2n3055 ها متصل شده فورا قطع و بترتیب زیر اصلاح کنید

1- پری آمپلیفایر و 6 تا از 2N3055 ها که گفته بودم قطع کنید

2- ولتاژ خازن بزرگ تغذیه را برقرار کنید

3- سپس ولتاژ مثبت را از پایه مثبت خازن تغذیه به کلکتورهای 2n3055 ( باقیمانده ) متصل کنید (البته با فیوز و مقاومت محافظ )

4- سر وسط چوک بزرگ خروجی (ترانس B ) را به منفی خازن بزرگ تغذیه متصل کنید

ضمنا سعی کنید از سیم جدیدی استفاده نکنید و با فکر و جابجایی همین سیمهای خودش به اصلاحات فوق دست یابید زیرا طول و ضخامت و رنگ سیمها هم کمک میکند که خطای قبلی را با قاطعیت کشف کنیم

بهترین راه آنست که نقشه واضح بکشی و با هماهنگی قبلی پای کامپیوتر بنشینی و با سوالات من همان پست و همان نقشه را ویرایش کنی و پست جدید هم نمیخواهد

ضمنا مدل آمپلیفایر را اعلام کن شاید بتونم نقشه اش را بگیرم
سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
سلام خدمت آقای hasank
پیرو فرمایش حضرت عالی شماتیک نوشته های قبلی رسم شد و مسیری که سیمها به کجای برد اصلی رفته اند تا حد امکان ترسیم شده اند،
فقط شرمنده اگر مقادیر بعضی المانها دقیق مشخص نشده اند.
IMG.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام خدمت آقای hasank
پیرو فرمایش حضرت عالی شماتیک نوشته های قبلی رسم شد و مسیری که سیمها به کجای برد اصلی رفته اند تا حد امکان ترسیم شده اند،
فقط شرمنده اگر مقادیر بعضی المانها دقیق مشخص نشده اند.
مشاهده فایل‌پیوست 61048

سلام

ابتدا پاسخ سوالات شما

1- بله امیتر هر BD139 (بقول شما زرد B1 , B2) نیمی از سیگنال صدا را به بیس یکی از دو درایور نهایی (2N3055 ) منتقل میکند یعنی باید امیتر BD139 به بیس یک 2N3055 متصل شود و امیتر BD139 دیگر به بیس 2N3055 دیگر )

2- خیر علت سوختن مدار چاپی پری آمپلیفایر ، قطع بودن بلندگوها نبوده
البته در آمپلیفایرهای پر قدرت ، قطع بلندگو موجب صدمه میشود ولی مدار چاپی پری را نمی سوزاند و بدلایلی ارتباطی به عیب شما ندارد

3- پاسخ بایاسینگ نیاز به اطلاعات مدل و غیره دارد و کمکی به رفع عیب نمیکند

4- مدلی که نوشتید درست نیست و هرگز فاراتل چنین مدلی تولید نکرده ( مدل شما احتمالا باید با پیشوند SCH یا MSCH شروع شود )

نقشه اخیر شما کمی بهتر شده ولی نه آنقدر که بتوانم توصیه جدیدی کنم

باید قطعات دوطرف سیم های مشکوک را مشخص کنید و از همه مهمتر سیمهای تغذیه است که بارها تکرار کردم ولی شما یکبار هم پاسخ ندادید اساسا اگر یکطرف هر سیمی را به هر قطعه ای متصل کنید هیچ اشکالی ایجاد نمیکند که اشکال شما کشف شود بنابرین

1- سوالات پست قبلی را پاسخ دهید و موارد مطروحه را انجام دهید بویژه سیمهای ترانس تغذیه

2- " ورک بنچ " را بپیوست تقدیم کردم که را حت تر نقشه بکشید ولی اگر باروش خودتان راحت تر هستید اشکالی ندارد

3- لااقل کلکتور 2N3055 ها را قطع کن و ولتاژ خازن بزرگ تغذیه را برقرار کن که باید 22 ولت باشد و بفرمایید مثبت خازن تغذیه را به کدام قسمت 2N3055 وصل کرده بودی ( و نیز منفی خازن به کجا)

4- قبلا تاکید کردم سر وسط ترانس تغذیه که در نقشه قبلی با اشتباه بزرگی به کلکتور 2N3055 ها وصل کرده بودی قطع کن و به شاسی یا بدنه یا قاب فلزی آمپلیفایر وصل کن که هرگز پاسخ ندادی لذا حالا بگو که انجام دادی یا نه ؟

5- اگر من 2 سال حال حسین را بپرسم و تو حال عباس را تشریح کنی به اندازه نوک سوزن هم نمیفهمم حال حسین چطوره ، آیا از چیزی میترسی جواب نمیدی

سوالات نامرتبط و جاده خاکی را رها کن و بیا توی جاده اصلی و جواب سوالاتم را بده مطمئن باش درست میشه

سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
پاسخ : تاپيك پرسش و پاسخ

سلام
با توجه به اینکه همواره قطعات متصل به یکطرف سیمها را مشخص و سر دیگر سیمها را به سوکت منتهی میکنید
بنظر میرسد سوکت را بعنوان قطعه تلقی فرموده اید و یا تصور میکنید که من اطلاع دارم چه قطعاتی به سوکت ها متصل است !

لذا جهت اطلاع عرض میکنم که قادر به حفظ کردن قطعات متصل به سوکتها نبوده ام و لازم است قطعات هر دو طرف سیمهای مشکوک و مهم را مشخص کنید

خصوصا خصوصا خصوصا سیمهای تغذیه که نمیدانم چرا هر سوالی را پاسخ دهید در مورد سیمهای تغذیه نمیخواهید توضیح و پاسخی بدهید ؟ ! ! !

سپاس

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
با سلام خدمت جناب آقای hasank
ضمن پوزش از جناب عالی به خاطر تاخیر و نقص در پاسخ به سوالات شما

در فایل پیوست زیر از عکسهای واقعی با توضیحات انشالا کامل استفاده کرده ام
ممنونم از توجه شما و پاسخهای دقیقتان

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام خدمت جناب آقای
hasank
ضمن پوزش از جناب عالی به خاطر تاخیر و نقص در پاسخ به سوالات شما

در فایل پیوست زیر از عکسهای واقعی با توضیحات انشالا کامل استفاده کرده ام
ممنونم از توجه شما و پاسخهای دقیقتان
[/QUOTE]

سلام همکار عزیزم
لطف دارید
در خصوص پاسخ سوال دائمی شما که در عکسها نیز مطرح و مفهوم ساختید که :

چرا
این آمپلیفایر دیود یکسوساز ندارد و چرا دو سیم قرمز خروجی ترانس تغذیه به بدنه متصل شده ؟

تا حدودی حق با شماست زیرا ظاهر دیود های موصوف متفاوت با دیود معمولی است

عکس موجود در فایل زیر بخشی از عکس سوم خودتان است که دارای سه قطعه شبیه گوشت کوب است که به رادیاتور پیچ شده که هر سه دیودند و دو تا از آنها همان دیود یکسوساز تغذیه است که همیشه دنبالش میگشتید (با توجه به ویروسهای من ، ارسال مستقیم عکس مقدورم نشد اما در فایل زیر ملاحظه فرمایید)

لذا دو سیم قرمز ترانس تغذیه به بدنه متصل نیست بلکه به آند این دو دیود فلزی متصل و با واشر عایقی از بدنه ایزوله شده و کاتد آنها به مثبت خازن تغذیه متصلند

لذا حالا که دیودهای یکسوساز و ابهام شما رفع شده ولتاژ 22 ولت خازن تغذیه را برقرار کن و بقیه موارد ( قطع کردن برخی از 2n3055 و ... ) را انجام بده و بگو وضعیتش چطوره؟

ضمنا نور تصویر ارسالی بسیار کم و تاریک است و در موارد احتمالی آتی نور بیشتری محبت فرمایید

این هم نقشه دقیق تغذیه این آمپلیفایر
88.png
سپاس

پیوست‌ها

• 66.6 کیلوبایت بازدیدها: 47
آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
سلام همکار عزیزم
لطف دارید
در خصوص پاسخ سوال دائمی شما که در عکسها نیز مطرح و مفهوم ساختید که :

چرا
این آمپلیفایر دیود یکسوساز ندارد و چرا دو سیم قرمز خروجی ترانس تغذیه به بدنه متصل شده ؟

تا حدودی حق با شماست زیرا ظاهر دیود های موصوف متفاوت با دیود معمولی است

عکس موجود در فایل زیر بخشی از عکس سوم خودتان است که دارای سه قطعه شبیه گوشت کوب است که به رادیاتور پیچ شده که هر سه دیودند و دو تا از آنها همان دیود یکسوساز تغذیه است که همیشه دنبالش میگشتید (با توجه به ویروسهای من ، ارسال مستقیم عکس مقدورم نشد اما در فایل زیر ملاحظه فرمایید)

لذا دو سیم قرمز ترانس تغذیه به بدنه متصل نیست بلکه به آند این دو دیود فلزی متصل و با واشر عایقی از بدنه ایزوله شده و کاتد آنها به مثبت خازن تغذیه متصلند

لذا حالا که دیودهای یکسوساز و ابهام شما رفع شده ولتاژ 22 ولت خازن تغذیه را برقرار کن و بقیه موارد ( قطع کردن برخی از 2n3055 و ... ) را انجام بده و بگو وضعیتش چطوره؟

ضمنا نور تصویر ارسالی بسیار کم و تاریک است و در موارد احتمالی آتی نور بیشتری محبت فرمایید

این هم نقشه دقیق تغذیه این آمپلیفایر
مشاهده فایل‌پیوست 61247
سپاس[/QUOTE]

با سلام
طبق راهنماییهای مفید شما تغذیه دستگاه را برقرار و در هر طبقه از 3 تا ترانزیستور استفاده کردم.(البته شما گفتید 2 تا اما میخواستم در کل با 3 تا ترانزیستور در هر طبقه دستگاه رو جمعش کنم)
به هر طبقه یک سیم وصل شده به بیس، یکی وصل شده به امیتر، یک سیم تغذیه وصل شده به کلکتورها، از امیتر ها سیم ضخیم رفته به ترانس چوک البته این موارد در تایپیکهای قبلی بررسی شده بود.
الان دستگاه روشن میشه ، چراغ VU متر روشن و ولتاژ در قسمتهای برد الکترونیکی اندازهگیری شد مثلا ولتاژ تغذیع آی سی LM324 ؛ 12ولت .
اما ماندم چطوری از صحت و کارکرد دستگاه مطمئن شوم، اومدم برا تست دستگاه ،بهش صدای از گیرنده دیجیتال به ورودی LINE آمپلی
دادم یا اصلا بهش میکروفون به ورودی MICوصل نمودم اما عقربه VU متر هیچ تکانی نمیخورد در صورتی که باید لول صدا را نشان دهد.( هیچ باندی به دستگاه وصل نبودش.)
لطفا راهنمایی بفرمایید که چطوری این آمپلی را تست کنم در تایپیک قبلی خروجیها را با توان مربوطه ارسال نموده ام.
در ضمن مدل دستگاه : AMP 2000 بوده و تاریخ عرضه محصول به بازار تیرماه 79 میباشد.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام
دوست عزیزم جناب آقای m.reza9090
برای تست اولیه

1- مقاومت آجری 10 وات حدود 10 اهم به خروجی دستگاه بجای بلندگو وصل کنید

2- مقاومت حدود 20 اهم را با هر بلندگویی ( حدود 8 اهم ) که دارید سری کنید و بجای بلندگو وصل کنید ( موازی با همان مقاومت آجری که وصل کرده اید )

3- ولوم صدا حدود 20 درصد باشد ( یعنی ولوم صدا کم باشد ولی نه خیلی کم )

4- فیش نو بدون میکرفن را که قاب آنرا باز کرده اید در سوکت میکرفن قرار دهید

5- دستگاه را روشن کنید و ابتدا بررسی کنید و مطمئن شوید که 2N3055 ها و BD139 ها داغ نمیکنند

6- حالا فلزات فیش میکرفن ( محل سیم میکرفن یا ورودی ) را با انگشت لمس کنید اگر صدای غرغر و نویز را از بلندگو بشنوید کار تمام است و دستگاه سالم است و اگر نشنیدید صدا را کمی بیشتر کنید تا صدا را بشنوید.

7- اگر باز هم صدایی نشنیدید فلز پیچ گوشتی را در دست بگیرید و به خروجی برد پری آمپلیفایر ( یا ورودی برد آمپلیفایر ) متصل کنید اگر صدای نویز یا غرغر را بشنوید بعد از پری آمپلیفایر سالم است

قطعاتی که سوخته بود و تعویض کردید و نتیجه آزمایشات را اعلام کنید

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا