آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
جناب hasank عزیز
ببخشید وسط بحث پریدم.
اون ترانزیستور a56 فکر کنم پیشوند هم داشته باشه به اسمmps که مجموعا" mpsa56 روی بدنه ترانزیستور حک شده.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد نتیجه کار خودم به اطلاع برسونم که طبق اوامر شما که فرمودید با دو تغذیه جدا از هم و استفاده از مقاومت های گوناگون خروجی( قسمت بلندگو ) رو اتصال بدم نتیجه کارم رو می نویسم

نقل قول از شما :

1- از منبع تغذیه مستقل و قابل تنظیمی بجای آمپلیفایر استفاده کنید

2- ازآنجاکه جریان بلندگو همیشه ماکزیمم نیست لذا باید در جریانهای متفاوت آزمایش کنید ( اگر منبع تغذیه مجهز ندارید که جریان آمپلیفایر فرضی را تغییر دهید کافیست بجای اتصال کوتاه از مقاومتهای مختلف استفاده کنید)

من امروز از دو تغذیه جدا یعنی از دو تا آداپتور برای تست استفاده کردم
یک آداپتور 9 ولت 250میلی آمپر که خروجی مثبتش رو به قسمت to amp وصل کردم و یک آداپتور 12 ولت 500 میلی آمپر که برای تغذیه مدار محافظ استفاده کردم. و گراند هر دو آداپتور رو هم به گراند مدار وصل کردم .
خروجی رو با مقاومت های زیر 40 اهم بالاتر از 1 وات اتصال دادم و نتیجه به شرح زیر است:
1) با مقاومت 39 اهم رله عمل نکرد
2) با مقاومت 22 اهم رله عمل نکرد
3)با مقاومت 16 اهم رله عمل نکرد
4)با مقاومت 10 اهم رله عمل نکرد
5)با مقاومت 9 اهم رله عمل نکرد
6)با مقاومت 7.6 اهم رله عمل نکرد
7)با مقاومت 6 اهم رله عمل کرد
8)با مقاومت 5.6 اهم رله عمل کرد
9)با مقاومت 1.5 اهم رله عمل کرد

البته شما فرموده بودید از صفر تا 2 کیلو اهم ولی با توجه به مقادیر بالا در صورتی که اتصال خروجی با مقاومت بالاتر از 6 اهم انجام بشه رله عمل نمی کنه .
با تشکر

سلام
از پاسخ زیبا و مفهوم شما ممنونم
1- چطور از پیشوند A56 مطمئنید من اطمینانی روی KSP06 هم ندارم البته MPSA56 قرینه خوبی برای KSP06 هست ولی میخوام اصل ترانزیستورهای شرکت سازنده را پیدا کنیم

در مورد خودتون چون نمیدونستم منبع تغذیه شما چه ولتاژ و قدرتی داره مقاومت 0 تا 2 کیلو را توصیه کردم که با هر منبعی جواب بده

مثلا ولتاژ 9 ولت آداپتور 250 میلی آمپری شما با اتصال به 6 اهم (لبه مرز) بشدت افت میکنه و عمرا بتونه 1 آمپر هم بده ولی اگه 5 آمپری بود مرز بالاتر میرفت زیرا براحتی میتونست با همون 9 ولت حدود 1/5 آمپر به 6 اهمی بده و لذا قطعا مرز فوق بالای 10 اهم قرار میگرفت همینطور مقدار ولتاژ هم باعث تغییر مرز میشه

اساسا 250 میلی آمپری خیلی کمه و آزمایش را دشوار میکنه ولی انجام میدیم و اتفاقا چیزهای تازه ای هم یاد میگیری

لذا بدلیل ولتاژ پایین 9 و ناتوانی و جریان ناچیز آداپتور محدوده مرزی در مقاومتهای پایین واقع شده و آزمایش را برات سخت کرده

بنابرین جای آداپتورها را عوض کن یعنی کوچکتره برای محافظ و بزرگتر و قویتره بجای آمپلیفایر که احتمالا کمی بهتر میشه و مرز بالاتر میره و تغییر دادن مقاومت کمی ساده تر میشه که بتونی لرزش رله را ببینی

بدلیل تعویض هر دو تغذیه و با توجه به ضعف آداپتورها که تعداد متغیر ها را زیاد میکنه پبش بینی دقیق نیاز به محاسبات پیچیده نیاز داره ولی به احتمال زیاد با تعویض آداپتورها این محدوده کمی بالاتر میره و راحت تر میشی

بنظر میاد هنوز لرزش رله را ندیدی
قبلا پیشنهاد کردم موقتا اتصال پلاتین NO و کلکتور را قطع کنید تا زودتر لرزش را ببینید و رفع لرزش را تست کنید

لذا اگر تابحال اتصال فوق را قطع نکردی حتما قطع کن تا لرزش رله را زودتر ببینی

در وضعیت قبلی مرز شما بین 6 و 7/6 است و لذا لرزش رله با تغییر مقاومت بین 6 و 7/6 اهم اتفاق می افته و خیلی سخته که چنین مقاومتهایی درست کنی ولی با سری و موازی کردن میتونی

آزمایش کن و سعی کن در محدوده مقاومت قطع و مقاومت وصل آنقدر مقاومت را تغییر دهی که لرزش را ببینی و سپس 4/7 کیلو را برای رفع لرزش رله آزمایش کنی ( والا با اتصال به آمپلیفایر در ولوم خاصی به لرزش میافته ) منتظر نتیجه هستم

میبینی در عمل چه اطلاعاتی بدست میاری که هرگز در مطالعه و بصرف کاغذ و قلم و تئوری بسادگی و بسرعت بدست نمیاد

احسنت و منتظرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
اقای hasanak ایا مدار فایاتل دم دستتون هست که شماره ترانزیستور های q7,q8,q9,q10,q6 را برام بنویسید
ممنون

استاد بسیار عزیزم جناب آقای محمودی
سلام
کاملا مطمئن و موثق باطلاع میرسانم

بحث مفصلی با متخصصین تولیدکننده داشتم اما نتیجه قاطع و نهایی اینکه با تجربه سنگین و حساسیت زیادی که این تولید کننده خاص نسبت به ارتقاء و کیفیت محصولات خود دارد

پس از سالها تجربه از KN2907 برای Q8 , Q10 و از 2n2222 برای بقیه ترانزیستورهای مورد هدف شما استفاده میشود بطوریکه اساسا 2N2222 از نظر فیزیک و ظاهر تفاوت فاحشی با ترانزیستور بدو تولید دارد ولی با ایمان و اعتقاد کامل استفاده کنید

البته KN2222 کاملا قرینه و مشابه فیزیک بدو تولید و منطبق با PCB است ولی من حیث المجموع نظر کاملا موثق متخصصین مربوطه را بعرض رساندم

ضمنا با توجه به اینکه دقایقی بعد از من ، دوست خوبمون شماره هایی در پست بعد اعلام فرمودند با ویرایش حاضر اضافه میکنم شماره هایی که ایشان اعلام فرمودند شماره های زمان تولید اولیه است و کاملا درسته
همانطور که حدس میزدم دستگاه وی بکر است

سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
ازپاسخ فوری شما که برای اولین بار پاسخ همه سوالات اخیر را دادید ممنونم

سوالات قبلی و عکس های روشن و واصح از برد ارسال کنید و
آمپلیفایر و ابزارت را کنار کامپیوتر بگذار و هر موقع آماده شدی اعلام کن که شروع کنیم البته اگه مقدور نیست اشکالی نداره

معذالک هرچند پاسخ هیچکدام از 3 سوال نهایی مربوط به خودت که در پست 467 مطرح کردم ندادی و مثل همیشه در پست 474 هم بجای پاسخ سوالات من فقط گزارش کارهای خودت را دادی

و هر چی میگم پاسخ منو بده بنظر میاد فقط جمال پست های منو می بینی و کاری به محتواش نداری و هر چی التماس هم میکنم کدوم ترانزیستور را اولی حساب میکنی و غیره ، اصلا جواب نمیدی

بنابرین ازانجاکه نمیدونم کدوم ترانزیستور 2N3055 سالمه ، اجبارا حدس میزنم و مسئولیتش با خودت

احتمالا دو ترانزیستور درایور سالمه و در اینصورت جون هر کسی دوست داری فقط و فقط همین کاری که میگم انجام بده

1- فقط دو درایور 2N3055 که بیس هردوشون به امیتر BD139 وصله سر جاش بمونه و 8 تای بقیه را دربیار ( یعنی روی هر رادیاتور فقط یک 2N3055 بمونه )

2- یک سیم بلندگو را به بدنه دستگاه وصل کن و سیم دیگر بلندگو را با خارن 22 میکرو 50 ولت سری کن که سر مثبت خازن را به امیتر یکی از اون دو تا 2N3055 لحیم کنی ( به امیتر هر کدوم وصل کنی فرقی نمیکنه)

یعنی مثبت خازن را به امیتر یک 2n3055 درایور لحیم کن و منفی این خازن را به یک سیم بلندگو وصل کن و سیم دیگر بلندگو را به بدنه وصل کن

3- حالا روشن کن و اول مطمئن شو 2N3055 , BD139 داغ نمی کنه

4- سپس با میکرفن یا با روشهایی که قبلا گفتم ( فیش نو ) ببین صدا از بلندگو درمیاد یا نه ؟

5- ضمنا بگو ولتاژ کلکتور 2N3055 هم چقدره ؟

جان مولا ، این دفعه توجه کن و جوابمو بده تا ببینی اگه توجه کنی فوری درست میشه

سپاس
سلام به دوست خودم حسن آقا که معلومه از جوا بهای من آزرده خاطر شده اند:
از این به بعد قول میدم پسرخوبی بشم و دقیق پاسخ بدهم

1- ترنزیستوری که دیروز اسمشو دقیق نمیدونستم اینه: mps a56 که تو پست قبلی هم گفتم فلزی نیست بلکه شبیه ترانزیستور ksp 06 میباشد.
2- دقیقا همان 2n3055 سالمه که بیسش به امیتر bd139 وصله. البته هنگام تستبدجوری داغ کرد گفتم سوخت اما وقتی طبقه را از مدار خارج کردم جالب بود سالم بودش و ترانزیستور دومی در همین طبقه سوخته بودش.(طبق فرمایش شما که گفته بودی در هر طبقه 2 تا ترانزیستور استفاده کنم).
3- بعد از تعویض ترانزیستور 2n3055 دوباره تست شما را انجام دادم اینبار هر دو bd139 داغ شدند سریع دستگاهو خاموش کرده و bd139 را تست خوشبختانه سالم بودند.

الان محل کارم این تست جدیدو امشب انجام میدم و خبرشو فردا میدم.

یه سوالی که داشتم راجع به ترانس چوکه؟ این ترانس هنگام تست انگار توی مدار نیستش.
دیروز تو پست از شما راجع به جرقه هایی سوال کردم که رو رادیاتور طبقات ایجاد میشد که به راهنمایی یه همکار، گفتند بین ترانزیستورها و رادیاتور اتصالی شده و این جرقه ها علتش همین اتصالی هستش. که دوباره رادیاتورهارو از دستگاه خارج و بین بدنه ترازنزیستورها و پایه هاش و رادیاتور عایق ایجاد نمودم و جرقه ها برطرف شدش.
اما جالب بود هنگامی که رادیاتور جرقه میزد صدای ترانس چوک هم میومد که انگار داره صدا رو به بلندگوه میده،
و حتی یه لحظه کوتاه هم صدای نویز از بلندگو اومد.

بازهم ممنونم از صبر و حوصله شما

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

1- ترنزیستوری که دیروز اسمشو دقیق نمیدونستم اینه: mps a56 که تو پست قبلی هم گفتم فلزی نیست بلکه شبیه ترانزیستور ksp 06 میباشد.
2- دقیقا همان 2n3055 سالمه که بیسش به امیتر bd139 وصله. البته هنگام تستبدجوری داغ کرد گفتم سوخت اما وقتی طبقه را از مدار خارج کردم جالب بود سالم بودش و ترانزیستور دومی در همین طبقه سوخته بودش.(طبق فرمایش شما که گفته بودی در هر طبقه 2 تا ترانزیستور استفاده کنم).
3- بعد از تعویض ترانزیستور 2n3055 دوباره تست شما را انجام دادم اینبار هر دو bd139 داغ شدند سریع دستگاهو خاموش کرده و bd139 را تست خوشبختانه سالم بودند.

دیروز تو پست از شما راجع به جرقه هایی سوال کردم که رو رادیاتور طبقات ایجاد میشد که به راهنمایی یه همکار، گفتند بین ترانزیستورها و رادیاتور اتصالی شده و این جرقه ها علتش همین اتصالی هستش. که دوباره رادیاتورهارو از دستگاه خارج و بین بدنه ترازنزیستورها و پایه هاش و رادیاتور عایق ایجاد نمودم و جرقه ها برطرف شدش.
اما جالب بود هنگامی که رادیاتور جرقه میزد صدای ترانس چوک هم میومد که انگار داره صدا رو به بلندگوه میده،

با تشکر

سلام
این پاسخ شما خیلی بهتر شده ولی هیچوقت آزمایشات قبلی را انجام نده چون آزمایشات را با توجه به شرایط فعلی توصیه میکنم بنابرین فقط توصیه های آخر را انجام بده

اگر کسی را داری که خبره است فقط به توصیه اون عمل کن ولی دو تا آشپز درست نکن که کارو خراب میکنی

اگه میخوای به توصیه این تاپیک عمل کنی دیگه نباید به حرف احدی جز توصیه هایی که اینجا مطرح میشه عمل کنی

اینجا اگه من اشتباه کنم اساتید محترم آگاهت میکنن و در تبادل نظر هم معلوم میشه چیزی میدونم یا نه
ولی حرفهای خارج از این تاپیک برای تو دوست خوبم قابل ارزیابی نیست

تصمیمتو بگیر و اگه میخوای به توصیه این تاپیک عمل کنی دیگه به توصیه احدی نگاه نکن

کف کردم اینقدر نصیحتت کردم بیش از 30 پست مربوط به شما شده و نه تنها نتیجه ای نگرفتی بلکه چند تا ترانزیستور هم سوزوندی

شما که اینقدر راحت متحمل خسارت میشی بیا مردونه به حرفم گوش کن و با دقت عمل کن ببین درست میشه یا نه ؟

دوست عزیزم من مادر آمپلیفایر هستم ، توجه کن تا بهت ثابت بشه
پس از پست بعد بدون نصیحت شروع میکنیم
اگه دوباره توجه نکنی دیگه جوابتو نمیدم

من در پست قبل بهت گفتم فقط و فقط یک ترانزیستور درایور روی هر رادیاتور باشه بقیه را دربیار کنار بذار ( با جمله های مختلف گفتم که قشنگ متوجه بشی و حتی تاکید کردم باید 8 تا ترانزیستور از رادیاتور برداری و کنار بذاری )

حالا جوابتو خودت بخون که نوشتی به توصیه دوستم زیر همه ترانزیستورها عایق ایجاد کردم و زدم به برق جرقه رفع شد

دوست عزیزم من به سایت مدیونم و میخوام دیونم را ادا کنم والا همون پست دوم که دیدم گوش نمیکنی دیگه جوابتو نمیدادم

ولی فکر کنم الان دیگه حق دارم اگه یکبار دیگه توجه نکنی جوابتو ندم
پس پست 479 را دوباره بخون و تک تک موارد را انجام بده و گزارش کن و اگه جواب یکی از سوالات را ندی دیگه جوابی از من نمیگیری ؟

ببینم چکار میکنی
ضمنا بابت پاسخ دقیقی که در خصوص شماره ترانزیستورها دادی بینهایت ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با تشکر

سلام
با توجه به آخرین پاسخ شما و عدم اطلاع از تعویض اصولی 2n3055 بنظر میرسه اولین باره که آمپلیفایر تعمیر میکنی اگر اینطوره

دراینصورت باید بدونی که بعد از تعویض ترانزیستور قابلمه ای (2n3055 ) قبل از هر کاری باید با اهم متر ببینی کلکتورها با بدنه اتصال کوتاه نباشه یعنی مقاومت کمی نشان ندهد
یعنی یک سیم اهم متر را به کلکتور و دیگری را به بدنه وصل کنی که نباید حدود صفر اهم باشد
زیر این ترانزیستورها باید طلق عایق باشد تا از بدنه عایق شود

برای انجام موارد پست 479 اگر دیدی ترانزیستوری داغ میکنه سریع خاموش کن و اعلام کن و کار دیگری نکن تا اول داغ شدن را رفع کنیم
یعنی اگر داغ میکرد نیازی به انجام آزمایشات و نیازی به پاسخ بقیه سوالاتم نیست

فقط بگو چی داغ میکنه و ولتاژ کلکتور 2n3055 چند ولته تا بگم چکار کنی

دلیل سوختن ترانزیستورها اتصال بدنه نبوده زیرا اگر کلکتور تا ابد هم به بدنه اتصالی کنه نمیسوزه و فقط فیوز میسوزه
سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
با توجه به آخرین پاسخ شما و عدم اطلاع از تعویض اصولی 2n3055 بنظر میرسه اولین باره که آمپلیفایر تعمیر میکنی اگر اینطوره

دراینصورت باید بدونی که بعد از تعویض ترانزیستور قابلمه ای (2n3055 ) قبل از هر کاری باید با اهم متر ببینی کلکتورها با بدنه اتصال کوتاه نباشه یعنی مقاومت کمی نشان ندهد
یعنی یک سیم اهم متر را به کلکتور و دیگری را به بدنه وصل کنی که نباید حدود صفر اهم باشد
زیر این ترانزیستورها باید طلق عایق باشد تا از بدنه عایق شود

برای انجام موارد پست 479 اگر دیدی ترانزیستوری داغ میکنه سریع خاموش کن و اعلام کن و کار دیگری نکن تا اول داغ شدن را رفع کنیم
یعنی اگر داغ میکرد نیازی به انجام آزمایشات و نیازی به پاسخ بقیه سوالاتم نیست

فقط بگو چی داغ میکنه و ولتاژ کلکتور 2n3055 چند ولته تا بگم چکار کنی

دلیل سوختن ترانزیستورها اتصال بدنه نبوده زیرا اگر کلکتور تا ابد هم به بدنه اتصالی کنه نمیسوزه و فقط فیوز میسوزه
سپاس

با سلام
اوامر شما انجام شد،
هر دوترانزیستور BD139 داغ کرد زود دستگاهو خاموش کردم ،اما یکیش سوخت،
ولتاژ کلکتور هر دو طبقه 25 ولته
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
بنظر میاد هنوز لرزش رله را ندیدی
قبلا پیشنهاد کردم موقتا اتصال پلاتین NO و کلکتور را قطع کنید تا زودتر لرزش را ببینید و رفع لرزش را تست کنید

لذا اگر تابحال اتصال فوق را قطع نکردی حتما قطع کن تا لرزش رله را زودتر ببینی

در وضعیت قبلی مرز شما بین 6 و 7/6 است و لذا لرزش رله با تغییر مقاومت بین 6 و 7/6 اهم اتفاق می افته و خیلی سخته که چنین مقاومتهایی درست کنی ولی با سری و موازی کردن میتونی

آزمایش کن و سعی کن در محدوده مقاومت قطع و مقاومت وصل آنقدر مقاومت را تغییر دهی که لرزش را ببینی و سپس 4/7 کیلو را برای رفع لرزش رله آزمایش کنی ( والا با اتصال به آمپلیفایر در ولوم خاصی به لرزش میافته ) منتظر نتیجه هستم

میبینی در عمل چه اطلاعاتی بدست میاری که هرگز در مطالعه و بصرف کاغذ و قلم و تئوری بسادگی و بسرعت بدست نمیاد

احسنت و منتظرم
سلام به شما دوست عزیز جناب hasank
اگر تاخیر در پاسخ دارم به این دلیل هست که الان امتحانات پایان ترم دانشگاه شروع شده و من سعی می کنم بیشتر روی درسم تمرکز کنم البته در زمان استراحت اوامر شما رو هم اجرا می کنم.
خب در پست قبلی فرمودید اتصال کلکتور و پایه NO رو قطع کنم این کار رو انجام دادم.
با مقاومت 15.9 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 8.9 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 7.5 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 6 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت
با مقاومت 5.4 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت
با مقاومت 1.5 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت

سوال : متاسفانه نتونستم با مقاومت رنج 6 تا 7.5 اهم رو بسازم . اگر با مقاومت 1/4 وات این کار رو انجام بدم مشکلی نداره ؟؟؟

بعد اومدم یک مقاومت 4.7 کیلو بین امیتر اپتو کوپلر و سیم منفی بلندگو وصل کردم و دوباره اتصال بین کلکتور و پایه NO رله رو وصل کردم
باز با همون رنج از مقاومت هایی که در بالا ذکر کردم دوباره خروجی رو اتصال دادم نتیجه ای که بدست آوردم عینا" شبیه نتایج بالا بود. البته تو سه مورد آخر دیگه رله وصل بود ( لرزش نداشت )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
اوامر شما انجام شد،
هر دوترانزیستور BD139 داغ کرد زود دستگاهو خاموش کردم ،اما یکیش سوخت،
ولتاژ کلکتور هر دو طبقه 25 ولته
با تشکر

سلام
احسنت پاسخ کامل و خوبی دادی
همیشه همینطور به تک تک جمله ها توجه و پاسخ تک تک سوالات را بده
هر دو BD139 را تعویض کن و نو بگذار و سپس مراحل زیر را انجام و پاسخ بده

1- حالا پایه مقاومت اهم R51=100 و اهم R50 =100 که بین بیس BD139 و چوک کوچک وصله را آزاد کن یعنی یک پایه این دو مقاومت را قلع کش کن و یا این دو مقاومت را از مدار جدا کن و کنار بگذار
جور دیگه میگم یعنی دو پایه چوک کوچک که به این دو مقاومت وصل بوده حالا این دو پایه چوک به هیچ چیزی وصل نباشه

2- بلندگوی کوچکی با خازن 22 میکرو سری کن و به این دو پایه چوک کوچک که آزاد شده و به هیچ چیزی وصل نیست این بلندگو را وصل کن

جور دیگه میگم باید بلندگوی فوق را بگونه ای به این دو پایه آزاد چوک کوچک وصل کنی که یک پایه این چوک کوچک به مثبت خازن 22 میکرو لحیم بشه و پایه دیگر آزاد چوک کوچک به سیم دیگر بلندگو لحیم بشه

جور دیگه میگم سیگنال چوک کوچک باید از طریق خازن سری 22 میکرو به بلندگوی کوچک منتقل بشه

الف - حالا ببین با آزمایشات میکروفن ( و یا فیش نو که قبلا گفتم ) آیا صدای ضعیفی از بلندگو درمیاد ?

اگر صدایی نشنیدی یک سوزن با دستت بگیر و به پایه تک تک ترانزیستورها بزن هر چه بسمت میکرفن بروید باید صدای ویز ویز قوی تری از بلندگو شنیده بشه ( فقط مراقب باش با سوزن پایه های ترانزیستور را بهم اتصالی ندهید که میسوزه بلکه فقط باید به یکی از پایه های ترانزیستور سوزن بزنی یعنی اگر سوزن را به تک تک پایه های تمام ترانزیستورها هم بزنی اشکالی نداره )

ب - ولتاژ کلکتور و امیتر BD139 چند ولته؟

ج - در آزمایش قبل چقدر طول کشید تا BD139 داغ بشه ؟

اگر هر اتفاقی افتاد که موجب صدمه شد باید مو به مو بگویی تا گمراه نشم و سریعا حل بشه

همیشه همینطور کامل و مفهوم و مفصل توضیح بده احسنت حالا یک پاسخ خوب دادی یک نتیجه خوب میتونیم بگیریم
هیچ کار دیگری نکن و هر اتفاقی را بگو
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام به شما دوست عزیز جناب hasank
اگر تاخیر در پاسخ دارم به این دلیل هست که الان امتحانات پایان ترم دانشگاه شروع شده و من سعی می کنم بیشتر روی درسم تمرکز کنم البته در زمان استراحت اوامر شما رو هم اجرا می کنم.
خب در پست قبلی فرمودید اتصال کلکتور و پایه NO رو قطع کنم این کار رو انجام دادم.
با مقاومت 15.9 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 8.9 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 7.5 اهم رله عمل نکرد
با مقاومت 6 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت
با مقاومت 5.4 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت
با مقاومت 1.5 اهم رله لرزش ( قطع و وصل ) داشت

سوال : متاسفانه نتونستم با مقاومت رنج 6 تا 7.5 اهم رو بسازم . اگر با مقاومت 1/4 وات این کار رو انجام بدم مشکلی نداره ؟؟؟

بعد اومدم یک مقاومت 4.7 کیلو بین امیتر اپتو کوپلر و سیم منفی بلندگو وصل کردم و دوباره اتصال بین کلکتور و پایه NO رله رو وصل کردم
باز با همون رنج از مقاومت هایی که در بالا ذکر کردم دوباره خروجی رو اتصال دادم نتیجه ای که بدست آوردم عینا" شبیه نتایج بالا بود. البته تو سه مورد آخر دیگه رله وصل بود ( لرزش نداشت )

سلام دوست عزیزم

قطعا بواسطه امتحانات نتونستی به توصیه های من با دقت توجه کنی ( تعویض آداپتور و رفع لرزش با 4/7 کیلو و ... )

در هر صورت مهمتر از هر چیزی امتحانات دانشگاهی است عجله نکن ولی همین پاسخ که مثلا بواسطه امتحاناتم یک ماه بعد پاسخ را اعلام میکنم عالی است و مخاطب را با آزمایش بی نتیجه و مایوس کننده مواجه نمیکند

معذالک پاسخ شما​
کج بود اما ر ج بود
زیرا هر چند در این آزمایش فقط اتصال NO را قطع و وصل کردی و لذا اثر مقاومت 4/7 کیلو قابل مشاهده نشده و اگر دوباره پستهای قبل را مطالعه کنید می بینید که تا پایان آزمایش نباید اتصال NO را وصل میکردید

اما با این خطا میتونی نتیجه خوبی بگیری که طراحی فعلی و اتصال NO موجب رفع لرزش بوده و به هدفی که قبلا داشتی رسیدی اما من میدونم هنوز بطور کامل به هدفت نرسیدی زیرا درست است که همین طراحی هم در محیط آزمایشگاهی لرزش رله را رفع میکنه ولی در جریانهای خاصی ، بدون تردید لرزش خواهید داشت
چون تو مو می بینی و من پیچش مو

و لذا چون امکانات کافی نداری که با وجود خود نگهدارنده هم لرزش را در جریانهای خاصی ببینیم بنابرین اجبارا و با توجه به ضعف امکاناتت ، اتصال خود نگهدارنده را قطع میکنیم و بروش اشمیت تریگر لرزش را رفع میکنیم و در پایان کار و بعد از این آزمایش از هر دو کلک و تمهید استفاده میکنیم

در هر صورت میخواهیم لرزش رله را حاصل کنیم و همینجا در هر شرایط ممکن و در تمام حالتها چاره کنیم تا با وصل کردن به آمپلیفایر این ضعف وجود نداشته باشه

لذا با یکی از مقاومتها مثلا 5/4 اهم که رله لرزش دارد فقط و فقط مقاومت 4/7 کیلو ر ا درحال لرزش رله آزمایش کن ببین فقط مقاومت 4/7 کیلو میتونه بتنهایی لرزش رله را رفع کنه ( این آزمایش را باید بدون قطع کردن آداپتورها و در حال لرزش رله انجام بدهید )

البته همه این آزمایشات را روی آمپلیفایر هم آزمایش میکنی و می بینی

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام مجدد

هر چند در این آزمایش فقط اتصال NO را قطع و وصل کردی و لذا اثر مقاومت 4/7 کیلو قابل مشاهده نشده . اگر دوباره پستهای قبل را مطالعه کنید می بینید تا پایان آزمایش نباید اتصال NO وصل بشه

اگر اتصال NO و کلکتور ترانزیستور را قطع کنیم حتی با وجود اون مقاومت 4.7 کیلو رله اصلا" وصل نمیشه ( فقط یک تق میکنه و دوباره قطع میشه ) حالا تو این حالت اگر اون مقاومت 4.7 کیلو رو هم حذف کنم با اتصال خروجی رله مثل مسلسل قطع و وصل میشه.

لذا با یکی از مقاومتها مثلا 5/4 اهم که رله لرزش دارد فقط و فقط مقاومت 4/7 کیلو ر ا درحال لرزش رله آزمایش کن ببین فقط مقاومت 4/7 کیلو میتونه بتنهایی لرزش رله را رفع کنه ( این آزمایش را باید بدون قطع کردن آداپتورها و در حال لرزش رله انجام بدهید )
الان با دو همون دو تا آداپتور تست کردم همانطور که شما فرمودید اون 12 ولته رو به TO AMP وصل کردم و اون 9 ولت رو به تغذیه مدار.
الان اتصال کلکتور با NO رله قطع هست . و اون مقاومت 4.7 کیلو وصل هست .
با استفاده از مقاومت 5.4 کیلو خروجی رو اتصال دادم .
نتیجه: تا زمانی که اتصال برقرار هست رله هم وصل هست به محض اینکه اتصال رو رفع کنیم رله دوباره به حالت قطع میره
اما در آزمایشات قبلی زمانی که اتصال NO به کلکتور وصل بود با اتصال خروجی رله وصل میشد و تا زمانی که برق مدار رو قطع نمی کردی رله قطع نمی شد.

ببخشید من هنوز یک موردی برام مبهم هست. هدف من که ابتدا این مشکل رو مطرح کردم این بود که جلوی اون قطع وصل مسلسلی رله گرفته بشه و با راهکاری که مطرح فرمودید (یعنی وصل NO به کلکتور ترانزیستور ) مشکل حل شد . الان هدفی که شما دارید چه چیزی هست ؟؟ منظورم اینه که چه چیزی رو می خواهید با این آزمایشات متوجه بشوم ؟؟؟

سپاس[/QUOTE]

بالا