آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
با سلام
شماتیک کلی یک آمپلی فایر 330 وات فاراتل گذاشته و چند سوال داشتم ممنون میشم دوستان پاسخگو باشند:
1- در قسمت C بعد از ترانس تغذیه A ، خروجی این برد 27 ولت DC بوده ، در صورتی که در برد C هیچ دیود و پل دیودی نداریم، چطوری تبدیل DC انجام گرفته است؟
2- همان طور که در پستهای قبلی خاطر نشان کردم این آمپلی را وقتی برا بار اول به برق زدم دودی از آن بلند شد ، سوختن خط مسی نزدیک ولومها، چرا چنین شد؟ ممکن است مشکل از طبقات ترانزیستوری باشد؟
ضمنا در طبقه 2 اولین ترانزیستور 2N3055 سوخته بود.
در کل اگر توضیحات مفصلی راجع به این نوع آمپلی فایرهای ترانسی دارید ممنون میشم کمکی نمائید
با تشکر
faratel 330 w.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام
شماتیک کلی یک آمپلی فایر 330 وات فاراتل گذاشته و چند سوال داشتم ممنون میشم دوستان پاسخگو باشند:
1- در قسمت C بعد از ترانس تغذیه A ، خروجی این برد 27 ولت DC بوده ، در صورتی که در برد C هیچ دیود و پل دیودی نداریم، چطوری تبدیل DC انجام گرفته است؟
2- همان طور که در پستهای قبلی خاطر نشان کردم این آمپلی را وقتی برا بار اول به برق زدم دودی از آن بلند شد ، سوختن خط مسی نزدیک ولومها، چرا چنین شد؟ ممکن است مشکل از طبقات ترانزیستوری باشد؟
ضمنا در طبقه 2 اولین ترانزیستور 2N3055 سوخته بود.
در کل اگر توضیحات مفصلی راجع به این نوع آمپلی فایرهای ترانسی دارید ممنون میشم کمکی نمائید
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 60879

سلام

من به اندازه موی سرم آمپلیفایر خصوصا فاراتل تعمیر کردم ( البته مو ندارم ) ولی تابحال یک مورد هم ندیدم این بخش از پری آمپلیفایر اینجوری بسوزه

شما بفرمایید چکار کردید که اینجوری سوخته تا من بتونم راهنمایی کنم
سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
با سلام جناب آقای حسنک
من کار خاصی نکردم ، این دستگاه را برام آوردن گفتند خرابه
منم بازش کردم خوب گردو خاکشو گرفتم و چند جایی قلع مردگی داشت و چندتا از سیمای طبقات ترانزیستوری جدا شده بود دوباره لحیم کردم و بعدش زدمش به برق این اتفاق افتاد.
faratel 330 w.jpg
شکم رفت به طبقات ترانزیستوریش و گمان کردم جریان زیادی کشیدند و این اتفاق افتاده
ممنون میشم کمک کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
پاسخ : تاپيك پرسش و پاسخ

سلام
حالا شد پس چند تا سیم جدا شده بود و لحیم کردید
بنابرین سیمها را جای درستی لحیم نکردید
1- باید سیمها را با استفاده از نقشه در محل صحیح لحیم کنید و یا موقعیت و قطعاتی که به ابتدا و انتهای سیمها متصل است مشخص و اعلام فرمایید تا محل صحیح را پیدا کنیم

2- مدار مسی که در مدار چاپی سوخته ترمیم کنید

3- پس از اصلاحیه فوق دو ترانزیستور درایور بدوی و دو درایور نهایی و کلیه اوت پوت ها را تست کنید

4- در بخش اوت پوت تا زمان رفع عیب ، در هر قسمت از پوش پول فقط یک ترانزیستور را به حالت فابریک باقی بگذارید و بقیه را قطع کنید تا در صورت خطای احتمالی خسارت کمتری حادث شود

بعبارتی در اوت پوت فقط 2 ترانزیستور فعلا کافی است ( البته دو تا 2n3055 که درایور است باید متصل باشند و بعنوان اوت پوت محسوب نکنید و در مجموع روی هر رادیاتور فقط 2 ترانزیستور متصل (یک درایور و یک اوت پوت روی هر رادیاتور ) ) و بقیه قطع باشد

ضمنا بابت اسم مستعار حسنک که اطلاق و برازنده ساختید ممنونم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

دوست عزیزم جناب آقای m-j
سلام
من به خاطر درخواست و اشتیاق شما ، کلی مطلب نوشتم و راهکار مطرح کردم

پس چی شد؟​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

سلام

دوست عزیزم :

عمده ارزش تاپیک ها در نتیجه نهایی است
بطوریکه :

کلیه پاسخ ها نسبت به درخواست شما ، موجب بهره مندی شخصی و

اعلام نتیجه نهایی از سوی شما (چه منفی و چه مثبت) موجب بهره گیری عمومی و موثر بسیاری از دوستان میگردد

اما شایان توجه است که اگرچه کم لطفی و عدم اعلام نتیجه ، بهره گیری عمومی را مخدوش میسازد اما بدون تردید موجب زیان قابل توجه شخص متقاضی نیز میگردد

زیرا سوابق مربوطه ، کم لطفی های آتی را قابل پیش بینی و لذا انگیزه ای برای پاسخگویی به مشکلات آتی وی باقی نخواهد گذاشت.

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

دوست عزیزم جناب آقای m-j
سلام
من به خاطر درخواست و اشتیاق شما ، کلی مطلب نوشتم و راهکار مطرح کردم

پس چی شد؟​
با سلام
استاد عزیز ضمن عذر خواهی بابت تاخیر در نتیجه بازسازی مدار محافظ :
راستش من چند روزی هست کسالت دارم و نتونستم دستوراتی رو که برای تصحیح مدار فرمودید اجرا کنم به محض رفع کسالت مدار رو تست کرده و نتیجه را همین جا اعلام می کنم
باز هم عذر خواهی می کنم
با تشکر

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,872
مشهد
با سلام خدمت دوستان تعمیرکار
جناب آفای hasank مدار مورد بحث را دویاره تحلیل دقیق تری کرده و شماتیک آن اپ میگردد
آرایش ترانزیستورها با توجه به اتصالشان ترسیم شده اند.
همانطور که ملاحضه میشود در سیم بندی مدار سوالاتی دارم ممنون میشم پاسخ دهید:
1- ترانس A دارای 2 خروجی بوده که یکی به مدار خازنی رفته جهت تغذیه برد الکترونیکی و دیگری به کلکتور های طبقات ترانزیستوری رفته در صورتی اگر منظور تغذیه و بایسینگ طبقات چرا تبدیل DC صورت نگرفته؟؟؟
2- همانطور که ملاحضه میشود خروجی امیتر هر دو صبقه داخل ترانس B شده و خروجی 7 سیمه آن به سمت اسپیکرها می رود؟؟
3- از برد الکترونیکی سیم آبی و زرد به طبقات رفته؟ کدام سیگنال هست ؟ کدام ولتاژ بایاس؟
هردو سیم روی برد الکترونیکی به چندتا مقاومت و نهایتا به امیتر 2 ترانزیستور BD139 جداگانه وصل میشوند،
T1.jpg

پیوست‌ها

• 85.1 کیلوبایت بازدیدها: 119

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با
سلام خدمت دوستان تعمیرکار
جناب آفای hasank مدار مورد بحث را دویاره تحلیل دقیق تری کرده و شماتیک آن اپ میگردد
آرایش ترانزیستورها با توجه به اتصالشان ترسیم شده اند.
همانطور که ملاحضه میشود در سیم بندی مدار سوالاتی دارم ممنون میشم پاسخ دهید:
1- ترانس A دارای 2 خروجی بوده که یکی به مدار خازنی رفته جهت تغذیه برد الکترونیکی و دیگری به کلکتور های طبقات ترانزیستوری رفته در صورتی اگر منظور تغذیه و بایسینگ طبقات چرا تبدیل DC صورت نگرفته؟؟؟
2- همانطور که ملاحضه میشود خروجی امیتر هر دو صبقه داخل ترانس B شده و خروجی 7 سیمه آن به سمت اسپیکرها می رود؟؟
3- از برد الکترونیکی سیم آبی و زرد به طبقات رفته؟ کدام سیگنال هست ؟ کدام ولتاژ بایاس؟
هردو سیم روی برد الکترونیکی به چندتا مقاومت و نهایتا به امیتر 2 ترانزیستور BD139 جداگانه وصل میشوند
،

سلام دوست گرامی

دوباره زدی به جاده خاکی​

اگر پاسخ حقیر را بدهید مشکل شما حل میشه پاسخ سوالات قبلی را نمی بینم که بتوانم پاسخ موثر بدهم

اما در پاسخ به سوالات تازه ، جهت مزید اطلاع عرض میکنم

ترانس B چوک خروجی آمپلیفایر است و ارتباطی به یکسو سازی ندارد
و A ترانس تغذیه است که در اغلب فاراتل ها 2 سیم همرنگ خروجی این ترانس ، هر کدام به یک دیود متصل میشود

و سر وسط ترانس مستقیما بعنوان منفی یا بدنه به پایه منفی خازن بزرگ تغذیه متصل میشود و محل آن در شماتیک شما اشتباه است و قطعا یکی از سیمهایی است که قطع بوده و اشتباها لحیم کردید

سوالات زیر را درخصوص سیمهایی که قطع بوده و لحیم کردید پاسخ دهید

1- طرف مشکوک سیم ها که قطع بوده و لحیم کردید به چه قطعاتی متصل است

2- طرف مطمئن سیم ها که قطع نبوده و مطمئنا در محل صحیحی قرار دارد به چه قطعاتی متصل است

3- عکسی ارسال کنید که موقعیت سیمهای مشکوک بویژه سیمی که با خط قرمز (متصل به کلکتور ترانزیستورها ) و دو سیمی که با خط زرد (متصل به چوک ) است دیده شود

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804

با سلام
استاد عزیز ضمن عذر خواهی بابت تاخیر در نتیجه بازسازی مدار محافظ :
راستش من چند روزی هست کسالت دارم و نتونستم دستوراتی رو که برای تصحیح مدار فرمودید اجرا کنم به محض رفع کسالت مدار رو تست کرده و نتیجه را همین جا اعلام می کنم
باز هم عذر خواهی می کنم
با تشکر

سلام
دوست عزیزم

من با توجه به دیونی که نسبت به بزرگواریهای مسئولین سایت احساس میکنم همواره مترصد جبران مراتب هستم ولی
کم لطفی های موصوف بضاعت ناچیزم را ناچیزتر میسازد

و لذا با تلقی کم لطفی و موضوع جالبی که مطرح فرمودید و مزید بر علت شد عجله کردم که باستناد پاسخ حضرتعالی ، سوء تفاهم بوده و عذر خواهی میکنم و امیدوارم هر چه زودتر سلامتی و نشاط و رفع کسالت حاصل گردد

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا