آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اینورتر صبا الکتریک طرح قدیم

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
در بی باری ولتاژ ماکزیمم 310 ولته و در لامپ و مصرف کننده های اهمی ولتاژ موثر مهمه نه ماکزیمم
لذا اگر ظرفیت خازنهای ایندستگاه بیشتر از دستگاههای رایج نباشه لامپ 1000 با اتصال به خازن بزرگ نمیسوزه البته لامپ قبل از اتصال دستگاه به برق متصل باشه و اگه ظرفیت خازنها بیشتر از 2000 میکرو است باید دو لامپ سری استفاده کنید و اگه دراختیار نداری اشکالی نداره و دراینصورت ولتمتر را به خازن متصل کن و در حال پروتکت ببین چند ولت کاهش ولتاژ داری (فقط با عقربه ای قابل مشاهده است)

درخصوص ct درسته که عمده جریان از ct عبور میکنه ولی اشکالی نداره به شاکله ct دست نزن و فقط تستی که عرض کردم انجام بده ( با سیم مجزایی بیرون از ct ارتباط بده و کاری به ct نداشته باش)
اگر برات دشواره ببین خروجی ct به چه قطعاتی متصله تا راهکاری دیگری پیشنهاد کنم

ضمنا نفرمودی از شنت استفاده کرده یا نه ؟

سپاس
سلام
مدار دستگاه دقیقا مانند همین شماتیکی است که درج کردم.
روی سیم سر وسط ترانس ترانس جوش که منفی انبر وصل است یک ct دیگری قراردارد که عکسش را قرار میدهم 20141120623.jpg
چهار سیم از این ct به برد کنترل رفته که شامل gnd , IF ,-15 , +15 میباشند و فکر میکنم جریان خروجی را سنس میکنند.
در مورد قطعاتی که به ct اولیه وصل هستند هم الان دارم از روی برد کمترل برداشت میکنم.
همچنین عکس زیر هم مربوط به ct اولیه است.20141120625.jpg
درضمن یادآور میشوم که شماتیک درج شده کاملا مشابه دستگاه میباشد.
همچنین استاد گرامی ضمن تشکر از زحمات بی دریغ جنابعالی , برای من مهم تر از تعمیر این دستگاه , تشریح قسمت های مختلف دستگاه و افزایش اطلاعات در مورد این دستگاه پر مصرف میباشد تا ضمن افزایش تجربه این دستگاه را هم مثل مدل های ماسفت معمول بتوانیم به راحتی تعمیر کنیم.
به محض نقشه برداری قطعات متصل به ترانس جریان ,منتشر میکنم.
با تشکر فراوان از زحمات شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
مدار دستگاه دقیقا مانند همین شماتیکی است که درج کردم.
روی سیم سر وسط ترانس ترانس جوش که منفی انبر وصل است یک ct دیگری قراردارد که عکسش را قرار میدهممشاهده فایل‌پیوست 102886
چهار سیم از این ct به برد کنترل رفته که شامل gnd , IF ,-15 , +15 میباشند و فکر میکنم جریان خروجی را سنس میکنند.
در مورد قطعاتی که به ct اولیه وصل هستند هم الان دارم از روی برد کمترل برداشت میکنم.
همچنین عکس زیر هم مربوط به ct اولیه است.مشاهده فایل‌پیوست 102889
درضمن یادآور میشوم که شماتیک درج شده کاملا مشابه دستگاه میباشد.
همچنین استاد گرامی ضمن تشکر از زحمات بی دریغ جنابعالی , برای من مهم تر از تعمیر این دستگاه , تشریح قسمت های مختلف دستگاه و افزایش اطلاعات در مورد این دستگاه پر مصرف میباشد تا ضمن افزایش تجربه این دستگاه را هم مثل مدل های ماسفت معمول بتوانیم به راحتی تعمیر کنیم.
به محض نقشه برداری قطعات متصل به ترانس جریان ,منتشر میکنم.
با تشکر فراوان از زحمات شما

سلام

بلوگ دیاگرامی که اشاره فرمودید بد نیست اما برای تحلیل و بررسی مدار نیاز به جزئیات نقشه است
rقطعات متصل به اولیه ct مهم نیست باید ببینید if به چه قطعاتی متصل شده ؟
بازم نفرمودی شنت داره یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

بلوگ دیاگرامی که اشاره فرمودید بد نیست اما برای تحلیل و بررسی مدار نیاز به جزئیات نقشه است
بازم نفرمودی شنت داره یا نه ؟

سپاس
سلام ببخشید متوجه این شنت نمیشم.باید دنبال چی باشم.(نگرفتم منظور شما رو)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام ببخشید متوجه این شنت نمیشم.باید دنبال چی باشم.(نگرفتم منظور شما رو)

شنت ، صفحه فلزی کوچکی به اندازه یک بند انگشته که با یکی از سیم های خروجی دستگاه سری میشه و از دو سر این فلز برای تشخیص جریان خروجی استفاده میشه
البته با توجه به ct مجهزی که فرمودید بنظر میرسه شنت نداشته باشه و بجای شنت از همین ct برای جریان خروجی استفاده شده و از ct دیگری که قبل از فت هاست برای جریان ورودی استفاده شده

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
در بی باری ولتاژ ماکزیمم 310 ولته و در لامپ و مصرف کننده های اهمی ولتاژ موثر مهمه نه ماکزیمم
لذا اگر ظرفیت خازنهای ایندستگاه بیشتر از دستگاههای رایج نباشه لامپ 1000 با اتصال به خازن بزرگ نمیسوزه البته لامپ قبل از اتصال دستگاه به برق متصل باشه و اگه ظرفیت خازنها بیشتر از 2000 میکرو است باید دو لامپ سری استفاده کنید و اگه دراختیار نداری اشکالی نداره و دراینصورت ولتمتر را به خازن متصل کن و در حال پروتکت ببین چند ولت کاهش ولتاژ داری (فقط با عقربه ای قابل مشاهده است)

درخصوص ct درسته که عمده جریان از ct عبور میکنه ولی اشکالی نداره به شاکله ct دست نزن و فقط تستی که عرض کردم انجام بده ( با سیم مجزایی بیرون از ct ارتباط بده و کاری به ct نداشته باش)
اگر برات دشواره ببین خروجی ct به چه قطعاتی متصله تا راهکاری دیگری پیشنهاد کنم

ضمنا نفرمودی از شنت استفاده کرده یا نه ؟

سپاس
سلام وقت بخیر
در حد توانم سعی کردم نقشه قطعاتی که روی برد کنترل به oc1 و oc2 سوکت 8 پایه برد کنترل که مستقیما به خروجی های ct متصل میشوند را ترسیم کنم.عکس آی سی ای را که در نهایت به آن ختم شده را هم درج میکنم و روی عکس پایه ای که به مدار مورد نظر ما وصل شده را هم مشخص کرده ام.امیدوارم از روی این نقشه بتوان فهمید که میتوان خروجی های ct را اتصال کوتاه کرد؟
با تشکر فراوانDSC00058.jpg517435820_435.jpg

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
شنت ، صفحه فلزی کوچکی به اندازه یک بند انگشته که با یکی از سیم های خروجی دستگاه سری میشه و از دو سر این فلز برای تشخیص جریان خروجی استفاده میشه
البته با توجه به ct مجهزی که فرمودید بنظر میرسه شنت نداشته باشه و بجای شنت از همین ct برای جریان خروجی استفاده شده و از ct دیگری که قبل از فت هاست برای جریان ورودی استفاده شده

سپاس
سلام
خیر شنت ندارد وبرای اندازه گیری جریان خروجی از همان ct خزوجی که 4 سیمه است استفاده کرده است.البته روی ct دو عدد پتانسیومتر هم موجود است.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام وقت بخیر
در حد توانم سعی کردم نقشه قطعاتی که روی برد کنترل به oc1 و oc2 سوکت 8 پایه برد کنترل که مستقیما به خروجی های ct متصل میشوند را ترسیم کنم.عکس آی سی ای را که در نهایت به آن ختم شده را هم درج میکنم و روی عکس پایه ای که به مدار مورد نظر ما وصل شده را هم مشخص کرده ام.امیدوارم از روی این نقشه بتوان فهمید که میتوان خروجی های ct را اتصال کوتاه کرد؟
با تشکر فراوانمشاهده فایل‌پیوست 102890مشاهده فایل‌پیوست 102891

نقشه ارسالی نادرست و نامفهومه ولی سر بالایی مقاومت 512 را با مقاومت 10 اهم به گراند متصل و تست کن (البته ابتدا با لامپ سری1000)

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
نقشه ارسالی نادرست و نامفهومه ولی سر بالایی مقاومت 512 را با مقاومت 10 اهم به گراند متصل و تست کن (البته ابتدا با لامپ سری1000)

سپاس
سلام
لامپ 1000 را با ورودی سری کنم و جوشکاری کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
لامپ 1000 را با ورودی سری کنم و جوشکاری کنم؟

بله لامپ سری با برق شهر بشه و با جوشکاری تست کن
البته جوشکاری مقدور نمیشه ولی تست اولیه با لامپ ضروریه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

سپاس

سلام مهندس تقدیر و سپاس از شما
 برای چه چیزی از دو ترانس ct در خروجی و ورودی استفاده شده و ct خروجی و ورودی دقیقا چه نقشی را ایفا میکنند؟ایا مقاومت شنت در دستگاههای دیگر در تغییری که کاربر به ولوم به جریان میده نقش داره و از جریان خروجی نمونه گیری میکنه؟

بالا