آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اینورتر صبا الکتریک طرح قدیم

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
نقشه مشابهی که فرمودید جناب bstar ارسال فرموده کجاست ؟
ثانویه ترانس ct را تعقیب و قطعات مربوطه را گزارش فرمایید.

سپاس
سلام
خروجی های ct مستقیما توسط پایه های 7 و 8 سوکت 8 سیمه ای که برد کنترل را به برد اصلی وصل میکند ,به برد اصلی وصل شده اند.
در شماتیک هم مشخص است.
باید در برد کنترل هم مسیر را دنبال کنم و قطعات را مشخص کنم؟
سپاس 1.jpg

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
این دستگاه مشابه گام الکتریک هم داره مدل Mini -EL 201 که واسه تعمیر اوردن امروز همین مشکل داره .
سلام دقیقا. اتفاقا سمت ما دستگاه های بسیار پرفروشی هستند و جای بسیاری برای کارکردن دارند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
امروز صبح از همین لینک pdf را دانلود کردم ولی الان لینک باز نمیشود.نمی دانم چطور باید در اینجا آپلودش کنم .اما در کل به درد بخورش همین شماتیم بود که درج کردم.

سلام

احتمالا مسیر و مدار شنت مشکل داره البته اگه داشته باشه همونه که در تصویر زیر مشخص کردم ببین داره یا نه ؟
دو سیم نازک که به دو طرف تکه فلز کوچکی است که با خروجی سری شده

ضمنا با سیم نسبتا ضخیمی ورودی CT را شورت و تست کنید یعنی این سیم خارج از ترانس باشه و از وسط ترانس عبور نکنه

سپس لامپ 1000 وات را به خازن بزرگ متصل کنید و ولتاژ خازن را با لامپ و بدون لامپ اعلام کنید
1.jpg

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

احتمالا مسیر و مدار شنت مشکل داره البته اگه داشته باشه همونه که در تصویر زیر مشخص کردم ببین داره یا نه ؟
دو سیم نازک که به دو طرف تکه فلز کوچکی است که با خروجی سری شده

ضمنا با سیم نسبتا ضخیمی ورودی CT را شورت و تست کنید یعنی این سیم خارج از ترانس باشه و از وسط ترانس عبور نکنه

سپس لامپ 1000 وات را به خازن بزرگ متصل کنید و ولتاژ خازن را با لامپ و بدون لامپ اعلام کنید
مشاهده فایل‌پیوست 102868
سلام وقت بخیر
نمیدونم من درست متوجه شدم یا نه
با یک سیم دو سر خروجی ctرو اتصال کوتاه میکنم و همچنین لامپ ۱۰۰۰ را با خازن های بزرگ موازی کرده و دستگاه را روشن میکنم و در حالت غیر جوشکاری ولتاژ خازن ها را که باید ۳۱۰ ولت باشد را با حضور لامپ و بدون آن اندازه گیری کرده و گزارش دهم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام وقت بخیر
نمیدونم من درست متوجه شدم یا نه
با یک سیم دو سر خروجی ctرو اتصال کوتاه میکنم و همچنین لامپ ۱۰۰۰ را با خازن های بزرگ موازی کرده و دستگاه را روشن میکنم و در حالت غیر جوشکاری ولتاژ خازن ها را که باید ۳۱۰ ولت باشد را با حضور لامپ و بدون آن اندازه گیری کرده و گزارش دهم.
با تشکر

خیر
هر کدام از تست ها مجزا انجام بشه
ضمنا ورودی ct را شورت کنید نه خروجی آنرا
البته با شورت خروجی هم نباید مشکلی پیش بیاد ولی چون نقشه مدار خروجی مشخص نیست و صدمات احتمالی قابل پیش بینی نیست لذا بهتره ورودی را شورت کنید یعنی اون تک سیمی که از داخل سیم پیچ عبور کرده سر جاش باشه و شما با سیم دیگری بیرون از این ترانس ولتاژ مربوطه را به انتهای اولیه ترانس منتقل کنید و درواقع ورودی آنرا شورت کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
خیر
هر کدام از تست ها مجزا انجام بشه
ضمنا ورودی ct را شورت کنید نه خروجی آنرا
البته با شورت خروجی هم نباید مشکلی پیش بیاد ولی چون نقشه مدار خروجی مشخص نیست و صدمات احتمالی قابل پیش بینی نیست لذا بهتره ورودی را شورت کنید یعنی اون تک سیمی که از داخل سیم پیچ عبور کرده سر جاش باشه و شما با سیم دیگری بیرون از این ترانس ولتاژ مربوطه را به انتهای اولیه ترانس منتقل کنید و درواقع ورودی آنرا شورت کنید

سپاس
سلام وقت بخیر
استاد گرامی من لامپ 1000 را با خازن موازی کردم اما فکر کردم شاید لامپ با اتصال به 310 ولت بسوزد.به نظر شما نمیسوزد؟
آیا باید لامپ را با مثبت و منفی خازن موازی کنم یا با خروجی پل دیودی ها لامپ را سری کنم.
آن اتصال کوتاه کردن اولیه ct هم ,هر چقدر فکر میکنم راه ندارد که انجامش بدهم (آخه هر سیمی که من بگذارم مقاومتش بیشتر از خود اون سیم ترانس است و باز هم بیشتر جریان از خود سیم ترانس عبور میکند)مگر اینکه سیم ورودی ترانس را از روی برد باز کنم و ct را در بیاورم و دوباره سیم ورودی ترانس را روی برد لحیم کنم و سپس ct ای که الان دیگر آزاد است را با دو رشته سیم به جایی که ثانویه آن وصل بود اتصال دهم.به نظر شما این کار را انجام دهم؟مقاومت خروجی ct 27 اهم است.نمیشود ا ct را باز کنیم و به جای آن روی برد مقاومت 27 اهم بگذاریم؟فکر میکنم این راحت ترین راه باشد.
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام وقت بخیر
استاد گرامی من لامپ 1000 را با خازن موازی کردم اما فکر کردم شاید لامپ با اتصال به 310 ولت بسوزد.به نظر شما نمیسوزد؟
آیا باید لامپ را با مثبت و منفی خازن موازی کنم یا با خروجی پل دیودی ها لامپ را سری کنم.
آن اتصال کوتاه کردن اولیه ct هم ,هر چقدر فکر میکنم راه ندارد که انجامش بدهم (آخه هر سیمی که من بگذارم مقاومتش بیشتر از خود اون سیم ترانس است و باز هم بیشتر جریان از خود سیم ترانس عبور میکند)مگر اینکه سیم ورودی ترانس را از روی برد باز کنم و ct را در بیاورم و دوباره سیم ورودی ترانس را روی برد لحیم کنم و سپس ct ای که الان دیگر آزاد است را با دو رشته سیم به جایی که ثانویه آن وصل بود اتصال دهم.به نظر شما این کار را انجام دهم؟مقاومت خروجی ct 27 اهم است.نمیشود ا ct را باز کنیم و به جای آن روی برد مقاومت 27 اهم بگذاریم؟فکر میکنم این راحت ترین راه باشد.
با تشکر فراوان

سلام
در بی باری ولتاژ ماکزیمم 310 ولته و در لامپ و مصرف کننده های اهمی ولتاژ موثر مهمه نه ماکزیمم
لذا اگر ظرفیت خازنهای ایندستگاه بیشتر از دستگاههای رایج باشه که موجب افزایش قابل توجه ولتاژ موثر بشه دراینصورت لامپ 1000 با اتصال به خازن بزرگ میسوزه البته لامپ قبل از اتصال دستگاه به برق متصل باشه و اگه ظرفیت خازنها خیلی بالاست باید دو لامپ سری استفاده کنید و اگه دراختیار نداری اشکالی نداره ، ولتمتر را به خازن متصل کن و در حال پروتکت ببین چند ولت کاهش ولتاژ داری (فقط با عقربه ای قابل مشاهده است)

درخصوص ct درسته که عمده جریان از ct عبور میکنه ولی اشکالی نداره به شاکله ct دست نزن و فقط تستی که عرض کردم انجام بده ( با سیم مجزایی بیرون از ct ارتباط بده و کاری به ct نداشته باش)
اگر برات دشواره ببین خروجی ct به چه قطعاتی متصله تا راهکار دیگری پیشنهاد کنم

ضمنا نفرمودی از شنت استفاده کرده یا نه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام

مهمترین و اساسی ترین تجربه ای که پس از یک عمر طراحی و تعمیرات (و با توجه به شدت تلاش و علاقه ، شاید پس از چند عمر) و با تقبل و تحمل خسارت و وقت قابل توجه بدست آوردم و کمترین تردیدی بر صحت آن ندارم اینه که:

حفظ شاکله دستگاهها و وسواس زیاد نسبت به دخل و تصرف و خارج کردن قطعات
ضامن اعتبار و سود و سرعت و دقت تعمیرات است و مزایای بیشماری داره

لذا اگر قطعه ای بویژه آی سی را بدون اطمینان به خرابی آن تعویض کنید و حتی سیمی را از دستگاه جدا کرده و تصور کنید با لحیمکاری مجدد آن ، متحمل خسارتی نشده اید سخت در اشتباهید

لذا روش و راهکاری باارزش تره که قطعه معیوب را با کمترین دخل و تصرف و لحیمکاری کشف کنه
و لذا اگرچه در موارد نادر ، چاره ای جز تعویض شانسی قطعه باقی نمیمونه اما این عمل باید بعنوان تابو محسوب بشه و پس از استیصال و ناامیدی محض در مرحله پایانی باید اقدام به تعویض تصادفی و شانسی کرد نه در ابتدای مراحل تعمیر

فلذا حتی المقدور باید از لحیمکاری بیمورد هم احتراز کرد چه رسد به تعویض بیمورد قطعات

بنابمراتب این شیوه که فلان آی سی را تعویض کن و اگه نشد بترتیب بقیه را تعویض کن تا درست بشه تعمیر محسوب نمیشه و با این شیوه ننجون منم تعمیر کاره که نیاز به وقت زیاد و صرف هزینه کلان و ضرر هنگفت داره و شاید 10 درصد از دستگاهها را تعمیر کنه ولی مطمئنا آبرو و اعتباری برای خودش و ارزشی برای دستگاه تحت تعمیر باقی نمیذاره و جز پسرفت هم عایدش نمیشه

اگه توی خواب پیشرفت کنه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا