آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت اول

Mr MeTaL

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2012-02-02
408
1,801
39
تهران-مشهد
به جای lf357 از lf356 استفاده کنید.
r6=1.5k/2w
4066 ها را مارک فیلیپس که چاپش هم سفید هست استفاده نکنید.
ماسفت را هم irfp460 بگذارید.
دقت کنید گاهی به بازار میرید مثلا 100 تا bc557 خرید می کنید که تا چند وقت داشته باشید. روی مداری1دونه میگذارید بعد مدار کار نمیکنه.همه چیز رو عوض میکنید باز هم کار نمیکنه.حتی همون bc557 رو عوض میکنید بازم کار نمیکنه.غافل از اینکه همه اون 100تا bc557 که خریدید خرابه!!!! واسه خودم پیش تومده که میگم!!! وقتی اینطور به مشکل بر میخورید به همه چیز شک کنید حتی به اینکه یک تکه سیم از وسط قطعی داشته بوده باشه!!اینم واسه خودم پیش اومده.
خازن مارک هیتانو اصلا استفاده نکنید.
برای ساخت هر فلزیابی همه مقاومت ها رو 1% استفاده کنید.
برای تغذیه و تست اولیه از باتری استفاده کنید بهتره تا منبع تغذیه.
برای 12ولت تغذیه حداقل 4700میکروفاراد خازن صافی داشته باشید.بهتره 2تا 4700 بگذارید.

مشخصات لوپ برای دلتا پالس1(آنالوگ):
19 دور سیم لاکی نمره 0.45 روی دایره ای به قطر 28سانتی متر- 2اهم-330 میکرو هانری
یا
30 دور سیم لاکی نمره 0.5 روی دایره ای به قطر 20 سانتی متر
یا
15دور سیم لاکی نمره 0.5 روی مربعی به ابعاد 110سانتی متر (برای اجسام بزرگ مناسب است)
یا
23 دور سیم لاکی نمره 0.5 روی دایره ای به قطر 40سانتی متر
یا
27دور سیم لاکی نمره 0.7 روی دایره ای به قطر 60 سانتی متر

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام دوستان .باید عرض کنم که ای سی tl081 خیلی بهتر از lf356هستش البته رو مداره من این طوریه tl 081نسبت به طلا حساس تره دوستان جاهایه دیگه هم این مطلب را گفتم علاوه بر پیشوند ای سی باید به پسوندشم نگاه کنید مثلا نمونش ای سی tl 081 با پسوندهایه زیادی موجود هست که بهترینشون tl081cp هستش کهslew rateاین ایسی حدود 16 هستش .دوستان نمیدونم چرا در مدار من وقتی سیمه نمره 35 به بالا استفاه میکنم باید اهمه سی پیچم 3 اهم به بالا باشه وگرنه چراغ قرمز روشن میشه واگر مقاومت r6 را از یه کیلو اهم بالتر میبرم چراغه قرمز روشن میشه من از مقاومته 500 اهم بهترین نتیجه را گرفتم ومقاومت متغیره pr1 راچه زیادش کنم چه کمش کنم تو برده مدار ناثیر نمیذاره منم در نتیجه مقاوت pr1را در کمترین حده خودش قرار دادم تا جریانه کمتری مدارم بکشه برا ایسی 4538 از مارک NECاستفاده کردم نظرتون در مورد این مارک چیه
یه قضیه دیگه که بیشتر باعثه تعجبم شده اینه که وقتی میخوام مدارم را با ولت متر ازمایش کنم پراب سیاه را وقتی به منفی وصل میکنم بدون اینکه پراب قرمز ولتمترم را به جایی وصل کنم ولتمتر ولتی در حده 3 ولت نشون میده و وقتی سیم پیچ فلزیابم را از مدار جدا میکنم ولمترم 0 ولت را نشون میده این نکته را در نظر داشته باشید پراب قرمزه ولتمتر به هیچ جا وصل نیست

آخرین ویرایش:

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
در مورد ولتاژ نقاط تست پوینت تو همون وبلاگ توضیح داده من خودم دیدم.(فکر کنم دوتا مقاله در مورد دلتا پالس نوشته)در مورد اسکوپ هم فقط به یه فیش استریو و چندتا مقاومت نیاز داری که تو یه وبلاگ به اسم فلزیاب //////ویرایش شد- تبلیغات یا ارائه ادرس غیر مجاز/////. توضیح ساخت اسکوپ هست

دوسته من من هر دو تا مقاله را خوندم تست هایه پوینتی که اقا بهنام گذاشته برا مشکل نداشتن صداست اما مداره من صدا داره در حده اژیر پلیس

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
در مورد اینکه با یه سر ولتمتر ولتاژ رو نشون میده وسه من هم دقیقا چنین اتفاقی افتاد(در مورد گلد اسکن)بابت ابن مساله خیلی کلافه شده بودم هرچی قطعه بود رو تو مدار تست کردم چندتایی که اضافه داشتم عوض کردم اما نشد که نشد.آخر فهمیدم که یه تیکه از سیم خیلی کوچیک بین دو قسمت از مدار اتصالی برقرار کرده

آخرین ویرایش:

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
برو بچ سلام . داداش من مدارم را با الکل شستم و همه جاشم بررسی کردم مورد مشکوکی نتونستم پیدا کنم.یه مسئله دیگه که بیشتر باعث گیج شدنم شده اینه که وقتی دست به سیم هایه بلند گو میزنم جریان کشی کاذبی که امپر مترم نشون میداد ازبین میره و جریان حقیقی را نشون میده.

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
شما به استفاده از یه ذره بین و تاباندین نور از پایین به مدار،مدار رو خوب چک کنید.نکته دیگه اینکه حتما مسیر کابل از مدار تا کویل رو خوب چک کنید اگه اتصالی قطع یا شل باشه این ولتاژ کاذب ایجاد میشه.ولی بازم بهترین گزینه استفاده از اسکوپ.که میتونید خیلی سریع مشکل رو پیدا کنید

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام دوستان.امروز ماس فت irfp460رااز بازار خریدم وانداختم رو مدار که بردش افتضاح شد مقاومتها وخازن اسیلاتور یا همون ای سی 556 را کم وزیاد کردم که به زور سکه 25 تومانی طرح قدیم را تو فاصله 22 سانت میزد و مصرف جریان هم بالا رفت که هم باعث تخلیه باطری وهم اسیب رسوندن به ای سی میشه در حالی که با ماس فت730 irf که از 740 و840 ضعیفتره همون سکه را تو فاصله 32 سانت میزد و مصرف باطری هم خیلی کمتر بود.
یه چیزه جالب هم که فهمیدم واون اینه که فلزات مغناطیس شونده در حالت عمودی بهتر اشکار مبشن و برعکس فلزات غیر مغنا طیسی در حالت افقی بهتر اشکار میشن نمونش یه میخ ده سانتی در حالت افقی 28سانت ولی در حالت عمودی 36سانت اشکار میشه .
دوستان کسی تا حالا از ای سی اپ امپ
op37استفاده کرده ؟دیتا شیت این ای سی را که نگاه کردم slew rate 17 بودونکته دیگش که یکم گیجم کرد gain bandwidthproducبود که 40مگا هرتز زده که یکم با slew rate این ای سی جور در در نمیاد اساتید محترم نظرتون را در مورد این ای سی میشه اعلام کنید.با تشکرررر

آخرین ویرایش:

starr

کاربر vip
vip
کاربر
2012-08-17
27
33
سلام
ایسیهای که میتونی جایگزین کنی
lf 357 lf 356 tl081 tl071 tl061 mab357
ایسیهای هم که تست کردم و جواب نداد
ne5534 op37 lm318 ca3130 ua709

آخرین ویرایش:

marmozghamgi

کاربر
2013-01-16
2
0
سلام خسته نباشی . من دنبال یک فلزیاب دستساز میگردم که کارایی و عمق خوبی داشته باشه تو این سایت از ماینر 4 زیاد مینویسند به نظرتون چطور دستگاهیه و قیمتش چند در میاد یا دستگاه بهتری هم سراغ دارین . با تشکر

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
سلام خسته نباشی . من دنبال یک فلزیاب دستساز میگردم که کارایی و عمق خوبی داشته باشه تو این سایت از ماینر 4 زیاد مینویسند به نظرتون چطور دستگاهیه و قیمتش چند در میاد یا دستگاه بهتری هم سراغ دارین . با تشکر
سلام.دوست من بذار اول یه سوال ازت بپرسم ماشین بنز بهتره یا پیکان؟خب معلومه هر ادمی میگه بنز اما اگه فقط 4 ملیون پول داشته باشی چطور ؟خب معلومه بازم بنز اما یه مشکلی هست که با چهار ملیون نمیشه یه بنز خرید و میشه فقط یه پیکان خرید در کل منظورم اینه هرچقدر پول بدی همون قدر آش میخوری نگاه بکن به جیبت وبرو دنبال فلزیاب خریدن یا درست کردن خودم ماینر را نساختم وباید از اهل فنش سوال کنی من دلتا پالس دو را ساختم بدک نیست .اولش بگرد دنبال یه نقشه خوب وبعدش ازهمه مهمتر قطعات مرغوب اگه قطعات مرغوب گیرت نیاد نسازیش بهتره چون پولتا هدر میدی.
اگه از الکترونیک سر در میاری کارت راحتره اما اگه از الکترونیک چیزی بلد نیستی حتما چندتا کتاب مثلا الکترونیک عمومی که تو بازار هست بگیر بخون بعدش بر دنبال ساختش اگر هم از میکرو کنتر لر ها سر در میاری دستگاه با میکرو کنترلر بساز چون کارایش بهتره وگرنه دستگاه های انا لوگ هم هست مه مونتاژش راحته وکارایشش نسبت به دیجیتال ها کمتر.
در ضمن سعی کن از تجربیات منطقی انسان ها استفاده کنی نه از تعریف هایه الکی وبی دلیل ومنطق.
مو فق باشی.

آخرین ویرایش:
بالا