آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت اول

xl150

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-10-01
1,393
13,755
USD
با سلام ممنون میشم بگید برای ساختن کویل 45 سانتی برای لامینوس 14000بگید چطور باید ساخت البته احتیاج به دایره به قطر 45 است اما مقدار سیم واهمش نمره سیم رو بگید ممنون میشم

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
باسلام خدمت همه دوستان .من خودم سال 83 دیپلم الکترونیک گرفتم وبعدش ترک تحصیل کردم چه اینکه اونموقع هم کسی چیزه زیادی یادمون نداد وبعضی وقتها به عشق ترکوندن خازن اکترولیتی سره کلاس میرفتیم والان هیچی یادم نمونده این مقدمه را گفتم تا اگه سوال پیشه پا افتاده ای پرسیدم کسی بهم نخنده.بگذریم دوستان من خودم به این نتیجه رسیدم که درست کردن فلزیاب به سه تاعامل بستگی داره اولش پیدا کردن قطعات خوب واستاندارد دومین عامل مونتاژ کردن برد چون دستگاهایی که با فرکانس سرو کار دارن طریقه درست لحیم کردن ومونتاژ خیلی موثره وسومین عامل سیم پیچ فلزیاب.
ما یه معلمی داشتیم میگفت وقتی با فرکانس سرو کار دارید هیچوقت سعی نکنید که اتصلاتونا بهم گره بزنید چون مثله اینه که شما یه طنابه یک تکه را دارید از دو طرف سرش محکم میکشیدش وبهش موج سینوسی میندازین راحت وقشنگ میره اما اگه به طنابتون چندتا گره بندازید گره ها باعث برگشته موج به طناب میشه وکلا شکله مجتون بهم میخوره.
بگذریم من خودم فلزیاب دلتا پالس 2را ساختم منظورم همون ترکیه ای 7 ولومست اولش با سیم پیچ به شکل دایره باقطرحدود 25سانت رو هم پبچیده شده را ساختم که گوشواره طلا را حدود 12 سانتی میزد ویه روزی سیم پیچا ازهم بازش کردم ویکم پخشش کردم که دیدم بردش بیشتر شد وچون سیم پیچما بیبار به شکل مربع درستش کردم ودیدم فرقی با دایره نداشت در نتیجه یه لوپ به شکل مربع 35*35سانتی تخت ساختم منظورم به صورت حلزونی شکل ولی مریع وبا این لوپ گوشواره را حدود 22 سانت تو هوا میزد .مشکل اصلی من تو بی ثباتی دستگاهه یعنی وقی نزدیک زمینش میکنم بیخودی بوق میزنه در نتیجه باید ولوم تونا بشتر بچرخونم که حساسیتش کم میشه که نمونش باهمون لوپ مربع گوشواره را توخاک درحدود 12 سانت اشکار میکنه وحتی وقتی یه کوزه سفالی بهش نزدیک میکنم بیمورد بوق میزنه من این مشکلا در موضوع گراند بالانس هم مطرح کردم کسی تاحالا نتونسته بهم جواب بده بنظره اساتید اشکال من از دستگاهمه یا سیم پیچ.در ضمن من تا جایی که یادمه اگه سیم پیچ را به دور میله ای از جنس فریت میپیچیدیم اندوکتانسمون میرفت بالا بنظره شما همین این قضیه تو سلف فلزیاب هم صدق میکنه یه جایی خوندم که هسته با جنس فریت باعث ازبین رفتن حالت گردابی در سلف میشه بنظرتون حالت گردابی را تو سلف را باید از بین ببریم یا بهتره تقویتش کنیم وبا چه عواملی میشه حالت خازنی را تو سلف از بین برد .
اهم سیم پیچمم حدود 3.8 اهم نمره 40 طول کل سیم حدود 32 متره
.
جا داره از همه دوستان که بخیل نیستن واطلا عاته خوبشونا در اختیار دیگران هم قرار میدن تشکر کنم.
اگر دنباله گنج میگردی پس بهتر است اول به صندوقی بنامه جمجمه ات مراجعه کنی چون گنجی درون ان است که میتوانی با ان تمام ثروت دنیا را بدست اوری

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیز شمارو ارجاع میدم به یه وبلاگ.چند تا مقاله در مورد دلتاپالس هست.فکر کنم جوابتون هم اونجا باشه.تو گوگل این عبارت رو بنویس ( وبلاگ کاردستی+فلزیاب)

آخرین ویرایش:

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
رفیق ممنون از جوابتون اما این مقاله ها هم نتونست مشکلما حل کنه چون بیشتر نحوه مونتاژه دستگاه را نشون میده اما مشکله من تو بی ثباتی دستگاس .وقتی سیم پیچما میزارم روزمین امپرمترم جریان چند امپرا نشون میده در حالی که چراغه قرمزه دستگاه روشن نمیشه یعنی یه جوری جریان کشی کاذب بوجود میادوقتی سیم پیچما حدود ده سانت از زمین فاصله میدم جریان واقعی را که حدود 150میلی امپر هستش را نشون میده هم ای سی 556 را عوض کردم هم ماسفت را اما مشکلم حل نشد وقتی که سیم پیچیما سطح زمین میگردونم شروع میکنه الکی بوق کشیدن.اعصابما ریخته بهم.بدبختی کلا مثله اینکه انجمن فلزیاب راکت مونده وکسی هم بهش سر نمیزنه که لااقل بتونه مشکلمونا حل کنه.

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست خوبم متاسفانه من این دستگاه رو نساختم که دقیقا بگم مشکل از کجاست.مثلا اگه یه تیکه از سیم لحیم رو برد مونده باشه و بین دو قسمت اتصالی ایجاد کنه کل کارکرد سیستم بهم میخوره که این مورد واسه من تو مدار گلد اسکن به وجود اومده بود.بهترین راه استفاده از اسکوپ و ولتمتره.یعنی با ولتمتر ولتاژ نقاط تست پوینت رو اندازه بگیری و با اسکوپ شکل موج خروجی و ورودی رو کنترل کنی.و اگه اسکوپ نداری میتونی از نرم افزارهای تبدیل کامپیوتر به اسکوپ استفاده کنی.هرچند دقتشون تا 20 کیلو هرتزه اما خیلی مفیدن.در مورد عمق هم باید بگم که معمولا تو فرکانس پایین عمق تو هوا با زیر زمین زیاد اختلاف ندارن

Mr MeTaL

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2012-02-02
408
1,801
39
تهران-مشهد
راستی دوستان میشه لطف کنید وبگید که عمق زنی فلزیاب تو زمین نسبت به هوا چقدر کمتر میشه

تفاوت بسیر کمی داره در قدرت.در زمین های سنگی کمی کمتر میشه

mohsen beni

کاربر
2012-12-31
107
219
دوستان دستگاهه من نسبت به سنگ حساس نیست حتی وقتی که یه بار دو تا سنگه به کلفتی ده سانت رو هم گذاشتم فلزی را تو هوا 15 سانت میزد را به خوبی زیره سنگ هم تو 15 سانت زد اما به خاک حساسه .تمام اتصلاتمم بررسی کردم مشکلی نتونستم پیدا کنم بد بختی اینه که کسی ولتاژهایه نقاط پوینت را کسی تا حالا تو سایت نذاشته .راستی برا تبدیل کردن کامپیوتر به اسکوپ به غیر از نرم افزارش چه وسایله دیگه ای لازمه

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
معمولا خاک مرطوب موج را خفه میکنه یعنی دامنه موج را ( تمام نقاط موج ) را به یک درصد تغییر و کاهش میدهد و بالعکس برای حفره و خاک با رطوبت کمتر.لذا دستگاهها را طوری تنظیم می کنند که این تغییرات خیلی کم و نامحسوس تر باشد( DELAY را زیاد می کنند یعنی زمان آغاز سمپل گیری را تاخیر بیشتری میدهند ) که در این حالت قدرت دستگاه هم کم میشود.خصوصا دستگاههای تک سمپل مثل لامینوس و غیره

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوستان دستگاهه من نسبت به سنگ حساس نیست حتی وقتی که یه بار دو تا سنگه به کلفتی ده سانت رو هم گذاشتم فلزی را تو هوا 15 سانت میزد را به خوبی زیره سنگ هم تو 15 سانت زد اما به خاک حساسه .تمام اتصلاتمم بررسی کردم مشکلی نتونستم پیدا کنم بد بختی اینه که کسی ولتاژهایه نقاط پوینت را کسی تا حالا تو سایت نذاشته .راستی برا تبدیل کردن کامپیوتر به اسکوپ به غیر از نرم افزارش چه وسایله دیگه ای لازمه

در مورد ولتاژ نقاط تست پوینت تو همون وبلاگ توضیح داده من خودم دیدم.(فکر کنم دوتا مقاله در مورد دلتا پالس نوشته)در مورد اسکوپ هم فقط به یه فیش استریو و چندتا مقاومت نیاز داری که تو یه وبلاگ به اسم فلزیاب //////ویرایش شد- تبلیغات یا ارائه ادرس غیر مجاز/////. توضیح ساخت اسکوپ هست

بالا