آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
سلام
استاد ولتاژ ۱۲ ولت رو با قیچی کردن ۷ دور از سیم پیچها درست کردم ،الان ولتاژ ترانس دقیقا ۱۲ ولته . ولی زمانی دیودپل رو بهش متصل میکنم حدود ۱ ولت کم میشه (بدون متصل کردن خازن )
قرقره هنوز فضای خالی داشت با پیچیدن سیم جداگونه ولتاژ ۵ولت هم به ترانس اضافه کردم

13.jpg

فقط بابت یکسوسازی گیر کردم
طبق فرمایش شما ورودی و خروجی ثانویه رو به ac پل دیود ( دو پایه وسط) متصل کنم ٫ پایه منفی دیود پل و سر وسط برق منفی میده پایه مثبت دیود و سر وسط هم برق مثبت میده

تا اینجا مشکلی نیست ؟

واینکه فرمودید :
میتونی برای هر کدوم از ولتاژها یک خازن 4700 میکرو 35 ولت موازی کنی ( پایه خازن متناسب با جهت ولتاژ )
پس با این شرایط باید ۲ تا خازن متصل کنم یکی واسه ولتاژ منفی و یکی هم واسه مثبت

یعنی باید برای ولتاژ مثبت ٬...... +دیودپل رو به +خازن متصل کنم و منفی خازن رو به سر وسط ؟

وبرای ولتاژ منفی٬.... ــ دیودپل رو به ــ خازن متصل کنم و + خازن رو به سر وسط ؟

ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
استاد ولتاژ ۱۲ ولت رو با قیچی کردن ۷ دور از سیم پیچها درست کردم ،الان ولتاژ ترانس دقیقا ۱۲ ولته . ولی زمانی دیودپل رو بهش متصل میکنم حدود ۱ ولت کم میشه (بدون متصل کردن خازن )
قرقره هنوز فضای خالی داشت با پیچیدن سیم جداگونه ولتاژ ۵ولت هم به ترانس اضافه کردم

13.jpg

فقط بابت یکسوسازی گیر کردم
طبق فرمایش شما ورودی و خروجی ثانویه رو به ac پل دیود ( دو پایه وسط) متصل کنم ٫ پایه منفی دیود پل و سر وسط برق منفی میده پایه مثبت دیود و سر وسط هم برق مثبت میده

تا اینجا مشکلی نیست ؟

واینکه فرمودید :
پس با این شرایط باید ۲ تا خازن متصل کنم یکی واسه ولتاژ منفی و یکی هم واسه مثبت

یعنی باید برای ولتاژ مثبت ٬...... +دیودپل رو به +خازن متصل کنم و منفی خازن رو به سر وسط ؟

وبرای ولتاژ منفی٬.... ــ دیودپل رو به ــ خازن متصل کنم و + خازن رو به سر وسط ؟

ممنون

درود

بله همه موارد دقیقا همانطوره که فرمودید.
خروجی دیود پل dc ناصاف است و ولتمتر dc بدون خازن صافی گیج میشه که با نصب خازن حدود 17 ولت میشه البته دیود موجب کاهش ولتاژ حدود 7/ ولت میشه

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

بله همه موارد دقیقا همانطوره که فرمودید.
خروجی دیود پل dc ناصاف است و ولتمتر dc بدون خازن صافی گیج میشه که با نصب خازن حدود 17 ولت میشه البته دیود موجب کاهش ولتاژ حدود 7/ ولت میشه

سپاس
استاد ٬ من خوب متوجه نمیشم

وبرای ولتاژ منفی٬.... ــ دیودپل رو به ــ خازن متصل کنم و + خازن
رو به سر وسط ؟
واقعا اینا رو درست متصل میکنم؟
سر وسط اصلا به دیود متصل نمیشه؟

با این شرایط ۳ تا سیم حاوی ولتاژ ۱۲+ ۰ ۱۲ ــ ٬ رو از کدوم قسمت بگیرم ؟

واسم گنگه......٬
لطفعا بیشتر راهنمایی کنید که من دست به خرابکاریم حرف نداره
:drunk:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
استاد ٬ من خوب متوجه نمیشم

واقعا اینا رو درست متصل میکنم؟
سر وسط اصلا به دیود متصل نمیشه؟

با این شرایط ۳ تا سیم حاوی ولتاژ ۱۲+ ۰ ۱۲ ــ ٬ رو از کدوم قسمت بگیرم ؟

واسم گنگه......٬
لطفعا بیشتر راهنمایی کنید که من دست به خرابکاریم حرف نداره
:drunk:

درود
بله درسته
سر وسط به دیودی متصل نمیشه و گراند محسوب میشه
یعنی پایه مثبت بریج بعنوان 12+ و سر وسط ترانس گراندش محسوب میشه ( یعنی سر وسط ترانس و پایه مثبت بریج 12+ ولت و بدون بار حدود 17 ولت میده )
و پایه منفی بریج بعنوان 12- و سر وسط ترانس گراندش محسوب میشه ( یعنی سر وسط ترانس و پایه منفی بریج 12- ولت و بدون بار حدود 17 ولت میده )
یعنی سروسط بین هر دو ولتاژ مشترکه

ضمنا پایه مثبت و پایه منفی بریج (بدون سر وسط ترانس) ولتاژ 24+ ولت ( درواقع بدون بار حدود 34 ولت dc ) میده و بعنوان ورودی مدار منبع تغذیه 0 الی 30 ولت هم قابل استفاده است .

اگه این ولتاژها را اتصال کوتاه کنی دیود پل یا بریج بسرعت میسوزه و بهتره یک مقاومت 47/ اهم با سر وسط ترانس سری کنی که بریج دیرتر بسوزه و فرصت بیشتری برای رفع اتصال داشته باشی.

سپاس

آخرین ویرایش:

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
سلام خدمت استاد عزیز

من یک ترانس دوبل ۱۶ ولت ۴ آمپر دارم

میتونم از این ترانس خروجی ۲۰ ولت ۴ آمپر بگیرم؟ چون از دو سیم کناری خروجی میگیرم ۳۲ ولت میده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام خدمت استاد عزیز

من یک ترانس دوبل ۱۶ ولت ۴ آمپر دارم

میتونم از این ترانس خروجی ۲۰ ولت ۴ آمپر بگیرم؟ چون از دو سیم کناری خروجی میگیرم ۳۲ ولت میده

درود

بله ابتدای تاپیک توضیح دادم چگونه ولتاژ دلخواه را بدست آورید.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود
بله درسته
سر وسط به دیودی متصل نمیشه و گراند محسوب میشه
یعنی پایه مثبت بریج بعنوان 12+ و سر وسط ترانس گراندش محسوب میشه ( یعنی سر وسط ترانس و پایه مثبت بریج 12+ ولت و بدون بار حدود 17 ولت میده )
و پایه منفی بریج بعنوان 12- و سر وسط ترانس گراندش محسوب میشه ( یعنی سر وسط ترانس و پایه منفی بریج 12- ولت و بدون بار حدود 17 ولت میده )
یعنی سروسط بین هر دو ولتاژ مشترکه

ضمنا پایه مثبت و پایه منفی بریج (بدون سر وسط ترانس) ولتاژ 24+ ولت ( درواقع بدون بار حدود 34 ولت dc ) میده و بعنوان ورودی مدار منبع تغذیه 0 الی 30 ولت هم قابل استفاده است .

اگه این ولتاژها را اتصال کوتاه کنی دیود پل یا بریج بسرعت میسوزه و بهتره یک مقاومت 47/ اهم با سر وسط ترانس سری کنی که بریج دیرتر بسوزه و فرصت بیشتری برای رفع اتصال داشته باشی.

سپاس
درود فراوان
استاد از شما کمال تشکر رو دارم
اینم کامل شده تصویر ترانس ۱۲+ ۰ ۱۲ــ

14.jpg

پایدار باشید....:66000000:
بدرود

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
درود

بله ابتدای تاپیک توضیح دادم چگونه ولتاژ دلخواه را بدست آورید.

سپاس

ممنون من طبق توضیحات شما عمل کردم ولی در سیم پیچ تمام ولتاژهایی که پیدا کردم کوچکتر از ۱۶ ولت بود
این نکته را هم اضافه کنم خروجی ترانس ۳ سیم هست

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
ممنون من طبق توضیحات شما عمل کردم ولی در سیم پیچ تمام ولتاژهایی که پیدا کردم کوچکتر از ۱۶ ولت بود
این نکته را هم اضافه کنم خروجی ترانس ۳ سیم هست

درود

قطعا یک پروب ولتمتر را اشتباها به سر وسط متصل کرده بودی
باید یک پروب ولتمتر را به سیم ابتدا و یا انتهای ثانویه متصل کنی (نه سر وسط ) و سپس با سوزن متصل به پروب دیگر جستجو کنی

سپاس

V.K

کاربر
2009-09-02
95
176
درود

قطعا یک پروب ولتمتر را اشتباها به سر وسط متصل کرده بودی
باید یک پروب ولتمتر را به سیم ابتدا و یا انتهای ثانویه متصل کنی (نه سر وسط ) و سپس با سوزن متصل به پروب دیگر جستجو کنی

سپاس

درود
بله حق با شماست من با سر وسط ولتاژ را جستجو می کردم،جسارتا یک سوال دیگه داشتم من در یکی از سایتها خواندم این کار باعث کم شدن آمپر خروجی به نصف میشه آیا چنین موضوعی صحت داره؟

بالا