آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
باسلام

آن قطعه فیوز حرارتی 250 ولت 2 آمپر 1130 درجه است که حتما موارد فوق در نظر گرفته شود
واز فروشندگان قطعات الکترونیکی میتوانی بخری و نصب کنی

پس با این اوصاف سیم پیچها سالمند و فقط فیوزش سوخته ،(دو سر فیوز به هم راه نمیدن.)

حالا که ترانس باز شده اگه استاد گرامی راهنمایی کنن ولتاژهای اضافی ویکی از 12 ولتی ها رو حذف کنم ترانس رو تبدیل به 12 ولتی سه سر کنم .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
استاد یه ترانس 12 ولتی دارم ( 2 تا 12 ولتی مستقل با جریان بالا داره به علاوه یه 5ولتی و یه 7 ولتی و یدونه 30 ولتی که جریانشون پایینه ) ترانس مربوط به یه ظبط صوت سه دیسکه .
ترانس رو واسه کارای متفرقه استفاده میکردم و سالم بود . حدود یه ماه پیش از ترانس تغریبا یک ساعت جران بالا گرفتم و خاموشش کردم امروز که مجدد خواستم استفاده کنم ترانس هیچ خروجی نداشت
قاب ترانس هم سریع گرم شد .

ترانس رو باز کردم . ولی هیچ سوختگی مشاهده نمیشه . طبق تصویر (توضیحات کامل رو تو تصویر دادم ) سیم پیچ اولیه ترانس به هم راه نمیدن ولی فلشهای سبز به هم دیگه راه میدن .

آیا ممکنه سیم پیچ سالم باشه و فقط اون قطعه (شماره رو رو تصویر تایپ کردم) سوخته باشه؟

5.jpg

تصویر قطعه رو هم جداگونه میزارم لطفعا راهنمایی کنید

6.jpg

http://uupload.ir/files/doy6_img_20150807_201047.jpg

http://uupload.ir/files/obgh_img_20150807_200318.jpg

درود

همانطورکه استاد رضا فرمودند قطعه مورد نظر فیوز حرارتی است
ولی با توجه به نتیجه تستی انجام دادی یعنی اگه دو سر این قطعه اتصال کوتاه است دراینصورت سالمه اما بعید می بینم اتصال کوتاه باشه و احتمالا اشتباه میکنی
درهرصورت اگه اتصال کوتاه نباشه یعنی سوخته باشه دراینصورت میتونی موقتا برای تست ترانس بجای این فیوز از سیم استفاده کنی و ببینی درست میشه یا نه

اگه فیوز سالم باشه و دو سر اولیه اهمی نداشته باشه دراینصورت اولیه سوخته
ضمنا فرمودی خروجی نداره و داغ میشه ولی اگر داغ میشه حتما خروجی داره هرچند کمتر از نرمال

حدس میزنم آمپر بالایی کشیدی و یا سیم ترانس در محلی اتصال کوتاه کرده و ترانس داغ شده و چون عجول هستی ترانس را قبل از خنک شدن فیوز و تست مجدد باز کردی

درهرصورت چون سیم اولیه ضخیمه پیچیدنش ساده است و جهت اولیه هم مهم نیست
قطع شدن سیم پیچ اولیه با توجه به ضخامت اولیه خیلی بعیده و در تصویر هم بنظر میرسه اولیه خیلی داغ شده و احتمالا چند سیم بهم متصل شده
دو پایه فیوز را اتصال کوتاه کن و ببین اگه دو سر اولیه اهمی داره تست زیر را انجام بده

اگه قرقره اولیه و ثانویه مجزا هستند دراینصورت قرقره ثانویه را حذف و هسته را فقط با قرقره اولیه ببند ( نیاز نیست تمام هسته ها را جا بزنی یعنی اگه 3 یا 4 تا E نداشته باشه اشکالی نداره چون میخوای تست کنی و جا زدن کل هسته ها سخته )

حالا دو سر اولیه را به برق متصل کن و انگشتت را روی سیم پیچ اولیه بگذار ببین اگه داغ میکنه دراینصورت اولیه شورتی داره
دراینصورت میتونی اولیه را باز کنی و محل شورتی را پیدا و ترمیم کنی و اگه خیلی خراب بود و قابل ترمیم نبود بسادگی اولیه را بدون رعایت جهت بپیچ (تعداد دور و قطر سیم مهمه )
اگه درست فهمیده باشم و دو قرقره اولیه و ثانویه داشته باشه دراینصورت ترانسش حرف نداره و مزایای زیادی داره ازجمله اینکه هر کسی بسادگی نمیتونه این ترانس را بسوزونه (بجز حضرتعالی )

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

همانطورکه استاد رضا فرمودند قطعه مورد نظر فیوز حرارتی است
ولی با توجه به نتیجه تستی انجام دادی یعنی اگه دو سر این قطعه اتصال کوتاه است دراینصورت سالمه اما بعید می بینم اتصال کوتاه باشه و احتمالا اشتباه میکنی
درهرصورت اگه اتصال کوتاه نباشه یعنی سوخته باشه دراینصورت میتونی موقتا برای تست ترانس بجای این فیوز از سیم استفاده کنی و ببینی درست میشه یا نه

اگه فیوز سالم باشه و دو سر اولیه اهمی نداشته باشه دراینصورت اولیه سوخته
ضمنا فرمودی خروجی نداره و داغ میشه ولی اگر داغ میشه حتما خروجی داره هرچند کمتر از نرمال

حدس میزنم آمپر بالایی کشیدی و یا سیم ترانس در محلی اتصال کوتاه کرده و ترانس داغ شده و چون عجول هستی ترانس را قبل از خنک شدن فیوز و تست مجدد باز کردی

درهرصورت چون سیم اولیه ضخیمه پیچیدنش ساده است و جهت اولیه هم مهم نیست
قطع شدن سیم پیچ اولیه با توجه به ضخامت اولیه خیلی بعیده و در تصویر هم بنظر میرسه اولیه خیلی داغ شده و احتمالا چند سیم بهم متصل شده
دو پایه فیوز را اتصال کوتاه کن و ببین اگه دو سر اولیه اهمی داره تست زیر را انجام بده

اگه قرقره اولیه و ثانویه مجزا هستند دراینصورت قرقره ثانویه را حذف و هسته را فقط با قرقره اولیه ببند ( نیاز نیست تمام هسته ها را جا بزنی یعنی اگه 3 یا 4 تا E نداشته باشه اشکالی نداره چون میخوای تست کنی و جا زدن کل هسته ها سخته )

حالا دو سر اولیه را به برق متصل کن و انگشتت را روی سیم پیچ اولیه بگذار ببین اگه داغ میکنه دراینصورت اولیه شورتی داره
دراینصورت میتونی اولیه را باز کنی و محل شورتی را پیدا و ترمیم کنی و اگه خیلی خراب بود و قابل ترمیم نبود بسادگی اولیه را بدون رعایت جهت بپیچ (تعداد دور و قطر سیم مهمه )
اگه درست فهمیده باشم و دو قرقره اولیه و ثانویه داشته باشه دراینصورت ترانسش حرف نداره و مزایای زیادی داره ازجمله اینکه هر کسی بسادگی نمیتونه این ترانس را بسوزونه (بجز حضرتعالی )

سپاس
درود بی پایان
همونطور که فرمودید قرقره اولیه و ثانویه مجزا هستند. ضمناً سیم پیچ اولیه بسیار تمیزه و هیچگونه علائم
سوختگی دیده نمیشه.

فیوز حرارتی هیچ اهمی نداره رو بازر هم بوق نمیزنه

فیوز رو که حذف میکنم و تکه سیمی بجاش نصب میکنم،دو سر ورودی اولیه کاملا به هم راه میدن روبازر هم بوق میزنه مقاومت دو سر ورودی اولیه هم 027 اهم میشه .
آخرین بار حدود یک ماه پیش از ترانس جریان کشیدم " بدون مشکل هم خاموشش کردم تا چند روز پیش مجدد روشنش کردم و دیدم هیچ خروجی نداره تا اینکه دستم به ترانس خورد و دیدم چقدر گرم شده ، خاموشش کردم و چند ساعت بعد مجدد روشن کردم ولی باز هم هیچ خروجی نداشت ترانس هم داغ میکرد .

بابت تستی که فرمودید: ثانویه رو حذف کنم و فقط اولیه رو ببندم .

تعداد هسته ها خیلی زیاده حدودا یه پاکت فریزر میشه بستنش خیلی سخته ( واسه تست چه مقدار از هسته ها E رو نیاز هست ببندم ؟ شما فرمودید اگه 3 ، 4 تا رو نبندم مشکلی نداره ؟ یا اینکه با بستن 3 ، 4 تا E هم میشه تست کرد؟ ) الاایهال با وجود این گزارشی که الان اعلام کردم اگر نیازه ، بفرمایید انجام بدم. الان میرم بازار فیوز رو هم تهیه میکنم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
متاسفانه نتونستم فیوز حرارتی با مشخصات فوق پیدا کنم ،فقط یکی از لوازم فروشا 10 آمپرش رو داشت که نگرفتم .
اگه به کارمون بیاد فیوز شیشه ای 2 و 3 آمپر موجود بود که تهیه کردم ( قرقره فضای خالی داره که بشه داخلش جاسازی کرد)

استاد:شاید تو تصویر خوب نمایان نباشه ولی سیم پیچ اولیه و ثانویه هر دو کاملا تمیزه اون لکه هایی هم که رو سیمپیچ اولیه دیده میشه رد نوار چسبه عایقه .
باز هم هر چه دستور بدید اجابت میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
متاسفانه نتونستم فیوز حرارتی با مشخصات فوق پیدا کنم ،فقط یکی از لوازم فروشا 10 آمپرش رو داشت که نگرفتم .
اگه به کارمون بیاد فیوز شیشه ای 2 و 3 آمپر موجود بود که تهیه کردم ( قرقره فضای خالی داره که بشه داخلش جاسازی کرد)

استاد:شاید تو تصویر خوب نمایان نباشه ولی سیم پیچ اولیه و ثانویه هر دو کاملا تمیزه اون لکه هایی هم که رو سیمپیچ اولیه دیده میشه رد نوار چسبه عایقه .
باز هم هر چه دستور بدید اجابت میشه
درود

فیوز نمیخواد
تاجایی که مقدوره باید هسته ها را جا بزنی ولی برای تست اهمیتی نداره که جهت هسته ها را رعایت کنی یعنی فقط فضای وسط قرقره با هسته ها ی E و I پر بشه

اگه آثار حرارت در قرقره ها نیست و داغ شدن ترانس معمولی بوده دراینصورت هر دو قرقره اولیه و ثانویه را ببند و تست کن با احتمال زیاد سالمه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد غزال ممکنه
صندوق پیام های خصوصی رو یکمی خالی کینید نمی تونم بهتون پیام بدم
سپاس

درود

عذرخواهی میکنم چون در شرایط فعلی وقت آزاد قابل توجه ندارم لذا صندوق را پر نگهداشتم که شرمندگی من کمتری بشه.
حقیقتا امور بسیار مهم یکی پس از دیگری امانم را بریده

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

فیوز نمیخواد
تاجایی که مقدوره باید هسته ها را جا بزنی ولی برای تست اهمیتی نداره که جهت هسته ها را رعایت کنی یعنی فقط فضای وسط قرقره با هسته ها ی E و I پر بشه

اگه آثار حرارت در قرقره ها نیست و داغ شدن ترانس معمولی بوده دراینصورت هر دو قرقره اولیه و ثانویه را ببند و تست کن با احتمال زیاد سالمه

سپاس

درود
باشه الان تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

فقط در صورت سالم بودن میخوام ولتاژهای اضافی رو حذف کنم ( دو تا 12 ولت داره، یکی جریان پایین ویکی هم با جریان بالا . بعلاوه برق 23 ولت و 5 ولت و یه ولتاژ دیگه که یادم نیست) میخوام فقط یک 12ولت منفی و مثبت داشته باشم با سر وسط
ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی کنید

البته با توجه به مشغله کاری که دارید بنده هیچ عجله ای واسه این کار ندارم . هر موقع که فرصت کافی داشتید و صلاح دونستید انجام بدیم .

ممنون و متشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
باشه الان تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم

فقط در صورت سالم بودن میخوام ولتاژهای اضافی رو حذف کنم ( دو تا 12 ولت داره، یکی جریان پایین ویکی هم با جریان بالا . بعلاوه برق 23 ولت و 5 ولت و یه ولتاژ دیگه که یادم نیست) میخوام فقط یک 12ولت منفی و مثبت داشته باشم با سر وسط
ممنون میشم در این مورد هم راهنمایی کنید

البته با توجه به مشغله کاری که دارید بنده هیچ عجله ای واسه این کار ندارم . هر موقع که فرصت کافی داشتید و صلاح دونستید انجام بدیم .

ممنون و متشکر

درود

باید ببینی سیم پیچ 12 ولت چند دور است مثلا فرض کنیم یکی از 12 ولت ها 40 دور باشه دراینصورت باید 40 دور بپیچی و کمی از انتهای 40 دور را خارج کنی (بعنوان سر وسط که اگه سیم را قطع نکنی بهتره) سپس دوباره 40 دور دیگه باید بپیچی
درواقع 80 دور که مقداری از محل وسط سیم ( روی 40 دور ) بیرون از قرقره باشه بعنوان سر وسط
بقیه سیم های ولتاژهای زائد را هم حذف کن
این ترانس خیلی ساده تر از سوئیچینگ پیچیده میشه
روش دوم
میتونی سیم دولا درست کنی و فقط 40 دور بپیچی که دراینصورت باید سر یکی از دو سیم به ته دیگری متصل بشه و بعنوان سر وسط استفاده کنی

هرچقدر از سیم ضخیم تری استفاده کنی بهتره بشرطی که جا بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

باید ببینی سیم پیچ 12 ولت چند دور است مثلا فرض کنیم یکی از 12 ولت ها 40 دور باشه دراینصورت باید 40 دور بپیچی و کمی از انتهای 40 دور را خارج کنی (بعنوان سر وسط که اگه سیم را قطع نکنی بهتره) سپس دوباره 40 دور دیگه باید بپیچی
درواقع 80 دور که مقداری از محل وسط سیم ( روی 40 دور ) بیرون از قرقره باشه بعنوان سر وسط
بقیه سیم ه را هم حذف کن
این ترانس خیلی ساده تر از سوئیچینگ پیچیده میشه
روش دوم
میتونی سیم دولا درست کنی و فقط 40 دور بپیچی که دراینصورت باید سر یکی از دو سیم به ته دیگری متصل بشه و بعنوان سر وسط استفاده کنی

هرچقدر از سیم ضخیم تری استفاده کنی بهتره بشرطی که جا بشه

سپاس

درود فراوان

کاملا متوجه شدم .
در انتها از ثانویه 3 سیم خارج میشه
بر فرض اینکه سیم 12 ولت 40 دور باشه ، 40 دور میپیچم و به بیرون هدایت میکنم (بدون قطع کردن سیم ) و مجدد 40 دور دیگه ، انتهای سیم هم مجدد به بیرون هدایت میشه

بیشتر از این مزاحم نمیشم ، بعد اینکه از سالم بودن ترانس مطمعن شدم سیم پیچی رو انجام میدم و اعلام نتیجه میکنم

آخرین ویرایش:
بالا