آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود
بله حق با شماست من با سر وسط ولتاژ را جستجو می کردم،جسارتا یک سوال دیگه داشتم من در یکی از سایتها خواندم این کار باعث کم شدن آمپر خروجی به نصف میشه آیا چنین موضوعی صحت داره؟

درود

فرمودید
آیا این کار باعث کم شدن آمپر خروجی به نصف میشه

کدوم کار ؟
اگر ولتاژ ثانویه هر ترانسی را کم کنید دراینصورت جریاندهی آن بیشتر میشه که البته برای استفاده از حداکثر جریان بهتره از سیم ضخیم تر استفاده بشه
ولی با این روش قراره با حداقل دخل و تصرف و حداقل دستکاری به ولتاژ مطلوب برسیم لذا سیم را تعویض نمیکنیم و با وجودیکه با کاهش ولتاژ قابلیت جریاندهی هم زیاد میشه اما از حداکثر جریان استفاده نمی کنیم

اما اگه از ولتاژ بالاتر از ولتاژ قبلی ترانس استفاده کنیم دراینصورت جریاندهی کمتر از قبل میشه یعنی در هر ترانس همیشه ولتاژ ضربدر جریان در دو یا چند حالت مختلف مساوی است لذا اگه ولتاژ کم بشه جریاندهی زیاد میشه و اگه ولتاژ زیاد بشه جریاندهی کم میشه

مثلا اگه قبلا از دو ثانویه ترانس با سر وسط آن ولتاژ 12 ولت میگرفتیم و حالا بخواهیم از سیم ابتدا و اتنهایی یعنی 24 ولت بدون سر وسط استفاده کنیم دراینصورت چون ولتاژ دو برابر شده بنابرین جریاندهی نصف میشه ولی توان در هر دو حالت مساوی است

یعنی اگه این ترانس قبلا با 12 ولت میتونسته لامپ 100 وات را روشن کنه الان هم با 24 ولت میتونه لامپ 100 وات را روشن کنه با این تفاوت که قبلا باید لامپ 12 ولت 100 وات استفاده میکردی ولی الان باید از لامپ 24 ولت 100 وات استفاده کنی

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
مشاهده فایل‌پیوست 122221

درود

چند ماه پیش یک ترانس سوخته 15 ولتی رو با کمک شما ترمیم کردیم و با کمی تغییرات اونو به 12 ولتی دوبل تبدیل کردیم.

حالا در صورت مقدور بودن میخوام همون ترانس رو به 24 ولت دوبل تغییر بدم

از اونجاییکه باید تعداد دور سیم ثانویه رو به دو برابر دور ، افزایش بدم فضای قرقره باهمون نمره سیم قبلی اجازه نمیده

حالا سوالم از شما استاد گرامی اینه :

در صورتی که از سیم نازکتری بابت پیچیدن ثانویه استفاده کنم (صرف نظر از جریاندهی پایینتر ) اصلا این کار مقدور هست ؟ یا اینکه سیم اولیه رو هم باید تغییر بدم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
مشاهده فایل‌پیوست 122221

درود

چند ماه پیش یک ترانس سوخته 15 ولتی رو با کمک شما ترمیم کردیم و با کمی تغییرات اونو به 12 ولتی دوبل تبدیل کردیم.

حالا در صورت مقدور بودن میخوام همون ترانس رو به 24 ولت دوبل تغییر بدم

از اونجاییکه باید تعداد دور سیم ثانویه رو به دو برابر دور ، افزایش بدم فضای قرقره باهمون نمره سیم قبلی اجازه نمیده

حالا سوالم از شما استاد گرامی اینه :

در صورتی که از سیم نازکتری بابت پیچیدن ثانویه استفاده کنم (صرف نظر از جریاندهی پایینتر ) اصلا این کار مقدور هست ؟ یا اینکه سیم اولیه رو هم باید تغییر بدم؟

درود

بروش زیر با همین ترانس بدون دستکاری هم میتونی 24 ولت دوبل بگیری

از سر وسط استفاده نکن
فقط به سیم شماره 1 دو تا دیود متصل کن که کاتد یک دیود و آند دیود دیگه به این سیم متصل بشه
دراینصورت سیم شماره 3 که دیودی نداره سر مشترکه
حالا خروجی یکی از دیودها 24- و خروجی دیگری 24+ است

البته بین خروجی هر دیود و سیم 3 باید خازن حدود 4700 میکرو ( 35 ولت یا 50 ولت ) نصب کنی و هر چقدر بزرگتر از 4700 میکرو باشه بهتره و بهتر جریان میده ( مثلا میتونی از چند خازن 4700 میکرو موازی استفاده کنی )

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
سلام

اگر ترانسی دارید که ولتاژ خروجی آن برای مقصود شما مناسب نیست
اگر دارای سر وسط نیست و میخواهید سر وسط هم داشته باشد
اگر به چند ولتاژ مختلف نیاز دارید

با روش زیر بدون باز کردن هسته ، ولتاژ ترانسی که دارید ظرف نیم ساعت مطابق میل خود بسازید

مشاهده فایل‌پیوست 83600

1- ابتدا قسمتی از لاک نگهدارنده یکی از چهار طرف ترانس را خم کنید که بتوانید سیم پیچ خروجی را ببینید اگر موقع خم کردن لاک مربوطه شکست مانعی نداره . حتما اضافی بوده و خدا خواسته بشکنه

می بینید منم موقع تهیه تصویر شکستم چون ترانس عهد بوقه و لاکش خشک شده

حتی اگر ناگزیر به شکستن کل لاک یکطرف هم بشوید اشکالی نداره ولی سعی کنید قسمتی که کمترین خسارت به شاکله ترانس وارد میکنه خم کنید یا بشکنید
مشاهده فایل‌پیوست 83601

2- حالا یک پروب ولتمتر AC را به یکی از سیمهای خروجی متصل کنید
پروب دیگر ولتمتر AC را به سوزن تیزی متصل کنید ( استفاده ار گیره آزمایش مانند تصویر راحت تره )

3- ترانس را روشن کنید و سوزن را روی یکی از سیمهای مختلف ثانویه ترانس فشار دهید که از شارلاک (رنگ سیم ) عبور کنه تا اتصال با سیم برقرار شود و ببینید ولتمتر چه مقداری نشون میده
اگر مناسب نیست روی سیم ردیف بالاتر یا ردیف پایین تر آزمایش کنید تا ولتاژ مناسب را ببینید
سوزن را فقط روی یک سیم فشار دهید والا ممکنه موجب اتصال دوسیم مجاور شوید که هرچند خطری نداره و با مشاهده جرقه متوجه میشوید ولی دقت کنید بهتره
مشاهده فایل‌پیوست 83602

4- سپس با جسم غیر فلزی تقریبا تیز ، مانند لاک و یا با تکه ای از فیبر مدار چاپی ، همان سیم را کمی از بقیه سیمها دور کنید و وقتی فاصله کمی با بقیه سیمها پیدا کرد با هر وسیله ای دوست دارید آنرا بیشتر فاصله دهید تا فاصله آن با بقیه سیمها برای لحیمکاری مناسب بشه و این عملیات را بگونه ای انجام دهید که بقیه سیمها زخمی نشه
مشاهده فایل‌پیوست 83603

حالا شارلاک این سیم را حدود 3 میلیمتر بتراشید و سیمی به آن لحیم و استفاده کنید
اگر محل لحیم را با هر چسب نواری یا هر چسب خمیری بپوشانید بهتره ولی اگر با چسب عایق نکردید روی بقیه سیمها نخوابانید زیرا احتمال اتصال به بقیه سیمها وجود داره
مشاهده فایل‌پیوست 83622
نکته : اگر مثلا ترانس شما 40 ولتی است و به 30 ولت نیاز دارید چه سر 10 ولتی و چه 30 ولتی را پیدا کنید کار تمام است
زیرا وقتی یک سر خروجی نسبت به سیمی که با سوزن گرفته اید 10 ولت باشد قطعا سر دیگر خروجی نسبت به آن 30 ولت است

موفق و موید باشید
درود...
استاد اخیرا ترانسی دستم اومد که مربوط به پرس نایلون و بسته بندی بود
ترانس کاهنده فوق خروجی ۱۸ ولت داره وبا ثانویه کفتی پیچیده شده ، جریان خوبی داره
ولی نمیدونم چرا در حالت بی باری ترانس خیلی گرم میشه یعنی اگه دو یا سه ساعت بدون بار به برق متصل باشه میترسی بهش دست بزنی (دست رو نمیسوزونه ولی خیلی گرم میشه)
احتمال اتصالی تو ثانویه رو دادم و ترانس رو باز کردم ۵۴ دور پیچیده شده بود و هیچ مشکلی هم نداشت

مجدد ثانویه رو پیچیدم ولی با سیمی نازکتر و تعداد دور بیشتر یعنی ۲۴ ولت با سر وسط

به لطف معلوماتی که در همین تاپیک از شما کسب کرده بودم ولتاژ دلخواهم رو به خوبی ازترانس گرفتم ولی مشکل داغ شدن ترانس همچنان پابرجاست

آیا به نظر شما امکان داره اتصالی در اولیه ترانس وجود داشته باشه که باعث داغ شدن ترانس میشه
و یا اینکه بابت نوع کارایی ترانس (پرس پلاستیک و نایلون )ساختارش به همین منواله ؟

سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود...
استاد اخیرا ترانسی دستم اومد که مربوط به پرس نایلون و بسته بندی بود
ترانس کاهنده فوق خروجی ۱۸ ولت داره وبا ثانویه کفتی پیچیده شده ، جریان خوبی داره
ولی نمیدونم چرا در حالت بی باری ترانس خیلی گرم میشه یعنی اگه دو یا سه ساعت بدون بار به برق متصل باشه میترسی بهش دست بزنی (دست رو نمیسوزونه ولی خیلی گرم میشه)
احتمال اتصالی تو ثانویه رو دادم و ترانس رو باز کردم ۵۴ دور پیچیده شده بود و هیچ مشکلی هم نداشت

مجدد ثانویه رو پیچیدم ولی با سیمی نازکتر و تعداد دور بیشتر یعنی ۲۴ ولت با سر وسط

به لطف معلوماتی که در همین تاپیک از شما کسب کرده بودم ولتاژ دلخواهم رو به خوبی ازترانس گرفتم ولی مشکل داغ شدن ترانس همچنان پابرجاست

آیا به نظر شما امکان داره اتصالی در اولیه ترانس وجود داشته باشه که باعث داغ شدن ترانس میشه
و یا اینکه بابت نوع کارایی ترانس (پرس پلاستیک و نایلون )ساختارش به همین منواله ؟

سپاس.

درود

اساسا ثانویه کاهنده بسیار بسیار بندرت میسوزه

تعداد دور اولیه را کمتر از مقدار. لازم پیچیدن
اگه ایرانی هست بدلیل ضعف فنی

و اگه ایرانی نیست حتما زمان کوتاهی روشن میشده و با این کلک توان بیشتری میگرفتن

هر چقدر جا داره سیمی با ضخامت سیم اولیه بپیچ و با اولیه سری کن اگه اشتباه سری کنی بدتر میشه و باید دو سیمی که پیچیدی جابجا کنی

برای تست بی خطر

یکبار فقط همون اولیه قبلی را بصورت سابق با یک لامپی سری کن و به برق متصل کن که لامپ نیمه روشن بشه ( لامپ قدیمی ۴۰ یا ۶۰ یا ۱۰۰ وات)
بعد تعدادی که پیچیدی را با اولیه قبلی سری کردی با همون لامپ سری کن و به برق متصل کن اگه بدرستی سری کرده باشی باید نور لامپ کمتر بشه ولی اگه نورش بیشتر شد باید سیمی که پیچیدی جابجا کنی یعنی سیمی که به برق شهر متصل میکنی برای سری کردن با اولیه اصلی استفاده کن و سیم دیگر را آزاد کن که به برق شهر متصل بشه

بعبارتی فرض کن دو سیم اولیه قبلی a و b. است و سیم اولیه که اضافه میکنی یک سیمش c و سیم دیگرش d. باشه
یکبار b وc را بهم متصل کن و a و d را با لامپ سری به برق متصل کن اگه نورش بیشتر شد حالا b و d را بهم متصل کن و a و c را با لامپ سری به برق متصل کن نورش کمتر میشه و کمتر داغ میکنه
البته اگه گرمای قابل تحمل داره اشکالی نداره

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

اساسا ثانویه کاهنده بسیار بسیار بندرت میسوزه

تعداد دور اولیه را کمتر از مقدار. لازم پیچیدن
اگه ایرانی هست بدلیل ضعف فنی

و اگه ایرانی نیست حتما زمان کوتاهی روشن میشده و با این کلک توان بیشتری میگرفتن

هر چقدر جا داره سیمی با ضخامت سیم اولیه بپیچ و با اولیه سری کن اگه اشتباه سری کنی بدتر میشه و باید دو سیمی که پیچیدی جابجا کنی

برای تست بی خطر

یکبار فقط همون اولیه قبلی را بصورت سابق با یک لامپی سری کن و به برق متصل کن که لامپ نیمه روشن بشه ( لامپ قدیمی ۴۰ یا ۶۰ یا ۱۰۰ وات)
بعد تعدادی که پیچیدی را با اولیه قبلی سری کردی با همون لامپ سری کن و به برق متصل کن اگه بدرستی سری کرده باشی باید نور لامپ کمتر بشه ولی اگه نورش بیشتر شد باید سیمی که پیچیدی جابجا کنی یعنی سیمی که به برق شهر متصل میکنی برای سری کردن با اولیه اصلی استفاده کن و سیم دیگر را آزاد کن که به برق شهر متصل بشه

بعبارتی فرض کن دو سیم اولیه قبلی a و b. است و سیم اولیه که اضافه میکنی یک سیمش c و سیم دیگرش d. باشه
یکبار b وc را بهم متصل کن و a و d را با لامپ سری به برق متصل کن اگه نورش بیشتر شد حالا b و d را بهم متصل کن و a و c را با لامپ سری به برق متصل کن نورش کمتر میشه و کمتر داغ میکنه
البته اگه گرمای قابل تحمل داره اشکالی نداره

سپاس
درود...
جهت اینکه خطایی مرتکب نشم چند سوال دارم
۱- آیا در ابتدا ثانویه را باز کنم یا روی همین ثانویه بپیچم ؟

۲- فرمودید هر چقدر جا داره سیمی با ضخامت سیمپیچ اولیه به سیمپیچ اولیه اضافه کنم
از چه جهتی میفرمایید اگر خطایی کنم بدتر میشود ؟
یعنی درصورتی که مثلا اگر اشتباها برعکس بپیچم بدتر میشود؟

اگر ثانویه را باز کنم و به راحتی تو دسترسم باشه حداقل ۳۰ الی ۵۰ دور شاید هم بیشتر میتونم اضافه کنم
اگر کافی میباشد ثانویه را باز کنم و اضافه کنم

الان که بیشتر دقت کردم متوجه منظور شما شدم و مثالهایی رو که زدین درک کردم
اگر اجازه دهید ثانویه را باز میکنم وتا حدی که جا داشت به اولیه در امتداد همون دور اضافه میکنم احتمال خطا کمتر خواهد شد
نمره سیم اولیه رو باید از بازار تهیه کنم بعد اضافه و اطلاع رسانی خواهم کرد

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود...
جهت اینکه خطایی مرتکب نشم چند سوال دارم
۱- آیا در ابتدا ثانویه را باز کنم یا روی همین ثانویه بپیچم ؟

۲- فرمودید هر چقدر جا داره سیمی با ضخامت سیمپیچ اولیه به سیمپیچ اولیه اضافه کنم
از چه جهتی میفرمایید اگر خطایی کنم بدتر میشود ؟
یعنی درصورتی که مثلا اگر اشتباها برعکس بپیچم بدتر میشود؟

اگر ثانویه را باز کنم و به راحتی تو دسترسم باشه حداقل ۳۰ الی ۵۰ دور شاید هم بیشتر میتونم اضافه کنم
اگر کافی میباشد ثانویه را باز کنم و اضافه کنم

الان که بیشتر دقت کردم متوجه منظور شما شدم و مثالهایی رو که زدین درک کردم
اگر اجازه دهید ثانویه را باز میکنم وتا حدی که جا داشت به اولیه در امتداد همون دور اضافه میکنم احتمال خطا کمتر خواهد شد
نمره سیم اولیه رو باید از بازار تهیه کنم بعد اضافه و اطلاع رسانی خواهم کرد

سپاس

درود

نیاز به باز کردن ثانویه نیست

روی ثانویه چسب نازک بذار که از سیمی که میخوای بپیچی ایزوله بشه
از هر جهتی بپیچی اشکال نداره فقط اگر برای سری کردن اشتباه کنی باید با مثال abcd که مفصل و واضح توضیح دادم جابجا کنی

فرض کن دو سیم اولیه اصلی سیم ۱ و سیم ۲ هست
حالا مثلا ۳۰۰ دور پیچیدی که دو سیم داره بنام ۳ و ۴
حالا ۲ و ۳ را بهم متصل کن و ۱ و ۴ را با یک لامپ سری به برق بزن اگه نورش بیشتر از حالت اصلی و قدیمی بود باید ایندفعه ۲ و ۴ را بهم متصل کنی و ۱ و ۳ را با لامپ سری به برق بزنی می بینی نورش کم شد که درسته
حالا بدون لامپ هم ، دیگه کمتر داغ میکنه یا داغ نمیکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

نیاز به باز کردن ثانویه نیست

روی ثانویه چسب نازک بذار که از سیمی که میخوای بپیچی ایزوله بشه
از هر جهتی بپیچی اشکال نداره فقط اگر برای سری کردن اشتباه کنی باید با مثال abcd که مفصل و واضح توضیح دادم جابجا کنی

فرض کن دو سیم اولیه اصلی سیم ۱ و سیم ۲ هست
حالا مثلا ۳۰۰ دور پیچیدی که دو سیم داره بنام ۳ و ۴
حالا ۲ و ۳ را بهم متصل کن و ۱ و ۴ را با یک لامپ سری به برق بزن اگه نورش بیشتر از حالت اصلی و قدیمی بود باید ایندفعه ۲ و ۴ را بهم متصل کنی و ۱ و ۳ را با لامپ سری به برق بزنی می بینی نورش کم شد که درسته
حالا بدون لامپ هم ، دیگه کمتر داغ میکنه یا داغ نمیکنه

سپاس

درود بی کران
از اونجا که این روزها سخت درگیر طراحی و ساخت مداری فوق العاده هستید گفتم مزاحمت بیشتری فراهم نکنم

از جهت ناتمام نماندن این تاپیک و امید اینکه مزاحمت بیشتری فراهم نکنم و نتیجه نیز اعلام گردد عرض میکنم

دستورات رو به انجام رسانیدم و موفق شدم حدود ۸۵ دور به اولیه ترانس اضافه نمایم (بر طبق دستور و توصیه)
نتیجه:
داغی بیش از اندازه ترانس هنگام روشن نمودن و در زمان بی باری کاهش چشمگیری پیدا کرد

ولی ترانس هنوز هم در زمان بی باری گرم میشه
ضمن اینکه ولتاژ خروجی از ۲۴ ولت به حدود ۲۲ولت کاهش پیدا کرده

اگر بخوام مقدار بیشتری سیم به اولیه اضافه کنم بدون باز کردن هسته دیگه ممکن نیست و فضایی ندارد
البته اگرهسته باز شود حداقل ۵۰ دور دیگه جا داره اضافه کنم

البته ولتاژ هم مسلما پایینتر خواهد آمد ( احتمالا ولتاژ این ترانس داره خودشو واسه تاپیک فوق آماده میکنه و میخواد به حدود ۱۸ ولت تنزل پیدا کنه تا خوراک و آماده برای تطبیق با مدار فوق که زحمتشو کشیدید شود )
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود بی کراناز اونجا که این روزها سخت درگیر طراحی و ساخت مداری فوق العاده هستید گفتم مزاحمت بیشتری فراهم نکنم از جهت ناتمام نماندن این تاپیک و امید اینکه مزاحمت بیشتری فراهم نکنم و نتیجه نیز اعلام گردد عرض میکنم دستورات رو به انجام رسانیدم و موفق شدم حدود ۸۵ دور به اولیه ترانس اضافه نمایم (بر طبق دستور و توصیه)نتیجه:داغی بیش از اندازه ترانس هنگام روشن نمودن و در زمان بی باری کاهش چشمگیری پیدا کرد ولی ترانس هنوز هم در زمان بی باری گرم میشه ضمن اینکه ولتاژ خروجی از ۲۴ ولت به حدود ۲۲ولت کاهش پیدا کرده اگر بخوام مقدار بیشتری سیم به اولیه اضافه کنم بدون باز کردن هسته دیگه ممکن نیست و فضایی ندارد البته اگرهسته باز شود حداقل ۵۰ دور دیگه جا داره اضافه کنم البته ولتاژ هم مسلما پایینتر خواهد آمد ( احتمالا ولتاژ این ترانس داره خودشو واسه تاپیک فوق آماده میکنه و میخواد به حدود ۱۸ ولت تنزل پیدا کنه تا خوراک و آماده برای تطبیق با مدار فوق که زحمتشو کشیدید شود )https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642

درود

همه ترانس ها گرم میکنن ولی گرمای ترانس مرغوب قابل تحمله و دست براحتی قادر به تحمل گرمای آن هست و اذیت نمیشه.اگه کمی اذیت کنه هم اشکالی نداره

همیشه ولتاژ متناوب که یکسو بشه 1/41 برابر میشه یعنی ۲۲ ولت متناوب حدود ۳۱ ولت dc میده .

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
بالا