آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

کاهش دلخواه ولتاژ ترانس بدون باز کردن هسته

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
درود

عذرخواهی میکنم چون در شرایط فعلی وقت آزاد قابل توجه ندارم لذا صندوق را پر نگهداشتم که شرمندگی من کمتری بشه.
حقیقتا امور بسیار مهم یکی پس از دیگری امانم را بریده

سپاس

با سپاس بی کران از شما
جسارت بنده رو ببخشید

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود
استاد هسته ها رو جاگذاری کردم و تست رو انجام دادم
سیم پیچ اولیه داغ نمیکنه . سیم پیچ ثانویه باعث داغی ترانس میشده

همونطور که عرض کردم این ترانس دو تا 12 ولت داره ، یکی با جریان کم ودیگری با جریان بالا . الان 12ولتی جریان بالا درست شده ولی 12 ولتی جریان پایین ولتاژی نداره ضاهرا همین باعث داغ شدن ترانس و سوختن فیوز شده

تست رو سریعا انجام دادم و ترانس رو از برق کشیدم
فردا یا پس فردا مابقی کار ( پست 480 و 479 ) رو انجام میدم و اعلام نتیجه میکنم

بدرود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
استاد هسته ها رو جاگذاری کردم و تست رو انجام دادم
سیم پیچ اولیه داغ نمیکنه . سیم پیچ ثانویه باعث داغی ترانس میشده

همونطور که عرض کردم این ترانس دو تا 12 ولت داره ، یکی با جریان کم ودیگری با جریان بالا . الان 12ولتی جریان بالا درست شده ولی 12 ولتی جریان پایین ولتاژی نداره ضاهرا همین باعث داغ شدن ترانس و سوختن فیوز شده

تست رو سریعا انجام دادم و ترانس رو از برق کشیدم
فردا یا پس فردا مابقی کار ( پست 480 و 479 ) رو انجام میدم و اعلام نتیجه میکنم

بدرود

درود

اشتباه میکنی
ببین دو سر سیم پیچی که میگی ولتاژ نمیده چند اهمه ( احتمالا بینهایت یا قطع است و لذا اشتباها ولتاژگیری میکنی و یا دوسر 12 ولتی که ولتاژ نداره اتصال کوتاه کردی )

درهرصورت قراره ثانویه ها را عوض کنی و مشکل خودبخود حل میشه و در جریان باز کردن ثانویه متوجه میشی اشکال چیه

سیم پیچی ترانس خیلی ساده است
اگر مثلا 12 ولت 24 دور باشه یعنی هر یک دور 5/ ولت میده
حالا با پیدا کردن دور بر ولت که مثلا اینجا 2 دور بر ولت (یا هر دور 5/ ولته) میتونی هر ولتاژی بخوای درست کنی
مثلا اگه 15 ولت بخوای باید 30 دور بپیچی
اگه 5 ولت بخوای باید 10 دور بپیچی
و ضمنا میتونی چندین ثانویه هم بپیچی ولی هیچکدوم از ثانویه ها نباید با هم موازی بشن چو داغ میکنه و ولتاژ معقول هم نمیده

تا جایی که فضای قرقره اجازه میده باید قطر سیم هم حتی المقدور ضخیم باشه البته قطر سیم ارتباطی با ولتاژ نداره یعنی اگه 10 دور با سیم ضخیم و 10 دور یا سیم نازک بپیچی هر دو 5 ولت میدن ولی سیم نازک نمیتونه جریان زیاد بده و زود تر میسوزه

با رعایت موارد فوق خیلی بهتر از سیم پیچ ها می پیچی .
و خلاصه سیم پیچ میشی

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سپاس بی کران از شما
جسارت بنده رو ببخشید

درود

استدعا دارم
صندوق را برای شما خالی کردم
امیدوارم کاری ازم بیاد و مشکل شما وقت زیادی هم نخواد و با چند پست حل بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

اشتباه میکنی
ببین دو سر سیم پیچی که میگی ولتاژ نمیده چند اهمه ( احتمالا بینهایت یا قطع است و لذا اشتباها ولتاژگیری میکنی و یا دوسر 12 ولتی که ولتاژ نداره اتصال کوتاه کردی )

درهرصورت قراره ثانویه ها را عوض کنی و مشکل خودبخود حل میشه و در جریان باز کردن ثانویه متوجه میشی اشکال چیه

سیم پیچی ترانس خیلی ساده است
اگر مثلا 12 ولت 24 دور باشه یعنی هر یک دور 5/ ولت میده
حالا با پیدا کردن دور بر ولت که مثلا اینجا 2 دور بر ولت (یا هر دور 5/ ولته) میتونی هر ولتاژی بخوای درست کنی
مثلا اگه 15 ولت بخوای باید 30 دور بپیچی
اگه 5 ولت بخوای باید 10 دور بپیچی
و ضمنا میتونی چندین ثانویه هم بپیچی ولی هیچکدوم از ثانویه ها نباید با هم موازی بشن چو داغ میکنه و ولتاژ معقول هم نمیده

تا جایی که فضای قرقره اجازه میده باید قطر سیم هم حتی المقدور ضخیم باشه البته قطر سیم ارتباطی با ولتاژ نداره یعنی اگه 10 دور با سیم ضخیم و 10 دور یا سیم نازک بپیچی هر دو 5 ولت میدن ولی سیم نازک نمیتونه جریان زیاد بده و زود تر میسوزه

با رعایت موارد فوق خیلی بهتر از سیم پیچ ها می پیچی .
و خلاصه سیم پیچ میشی

سپاس

سلام و درود

استاد یه موضوع رو باید اصلاح کنم اینکه: دو ولتاژ 12 ولت ، 15 ولتی هستن

سیم پیچ ها رو باز کردم ولتاژهای متفرقه (5 ولت و 23 ولت و 7 ولتی ) خیلی داغون بودن موقع باز کردن تیکه تیکه شدن . سوختگی تو یکی از همین ولتاژها بوده سیم پیچهاشون هم نازک بود

سیم پیچهای هر دو 15 ولت سالم بودن هر دوشون هم 55 دور هستن .
15 ولتی آمپر بالا سیم پیچ خیلی کلفتی داره تو تصویر هم مشخصه ( سیمهای سیاه رنگ بهش متصله)

5.jpg

سیمی که واسه پیچیدن انتخاب کردم کمی نازکتر از سیم خودشه و به این صورت کار شده:

10.jpg

سیم 1و 2 (ورودی و سروسط) با هم 14.11 ولت میده

سیم 2 و 3 ( سر وسط و خروجی(100 دور) ) 14.66 ولت میده

سیم 1 و 3 ( ورودی و خروجی ) با هم 28.87 ولت میده

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
به جای 55 دور ، سیمپیچ رو 50 دور پیچیدم ( میخواستم کمی ولتاژ رو پایینتر بیارم و به 12 ولت نزدیکترش کنم )

حالا اگه تا اینجای کار مشکل خاصی نداره ادامه کار رو بفرمایید انجام بدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
به جای 55 دور ، سیمپیچ رو 50 دور پیچیدم ( میخواستم کمی ولتاژ رو پایینتر بیارم و به 12 ولت نزدیکترش کنم )

حالا اگه تا اینجای کار مشکل خاصی نداره ادامه کار رو بفرمایید انجام بدم

درود

بسیار عالی
تعداد دور دو سیم پیچ مساوی نیست زیرا ولتاژها متفاوتند
اگه میخوای دقیقا 12 ولت بشه تعداد دور سیم پیچ رویی را بدون باز کردن هسته بصورت سوزنی کم کن (تقریبا باید 7 دور کم کنی تا 12 ولت بشه )

اما در مورد سیم پیچ زیرین اگه بدون باز کردن هسته نمیتونی تعداد دورش را کم کنی دراینصورت حدود 7 دور معگوس با ابتدای سیم پیچ زیری سری کن که 12 ولت بشه و نیاز به باز کردن هسته نباشه
تقریبا هر 3/5 دور 1 ولت میده

روش ساده تر = یک پروب ولتمتر را به سیم انتهایی متصل کن و پروب دیگر را به سوزن متصل کن و روی طبقه های مختلف سیم پیچ تست کن
هر نقطه ای از سیم پیچ 2 ولت بود باید همون نقطه از سیم را قطع کنی و بعنوان 12 ولت رویی استفاده کنی
حالا تقریبا 7 دور سیم داری که آزاده و میتونی این 7 دور که خودش در ترانس قرار داره را با سیم پیچ زیرین سری کنی که اونم 12 ولت بشه و اگه دیدی حدود 17 ولت شد باید سر و ته 7 دور را جابجا کنی که سیم پیچ زیری 12 ولت بشه

سر وسط را دست نزن و بهمین صورت باشه
اگه با مشکلی مواجه شدی اعلام کن

سپاس
ت.jpg

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

بسیار عالی
تعداد دور دو سیم پیچ مساوی نیست زیرا ولتاژها متفاوتند
اگه میخوای دقیقا 12 ولت بشه تعداد دور سیم پیچ رویی را بدون باز کردن هسته بصورت سوزنی کم کن (تقریبا باید 7 دور کم کنی تا 12 ولت بشه )

اما در مورد سیم پیچ زیرین اگه بدون باز کردن هسته نمیتونی تعداد دورش را کم کنی دراینصورت حدود 7 دور معگوس با ابتدای سیم پیچ زیری سری کن که 12 ولت بشه و نیاز به باز کردن هسته نباشه
تقریبا هر 3/5 دور 1 ولت میده

اگه با مشکلی مواجه شدی اعلام کن

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 122221

درود
خوشبختانه قرقره بزرگه و فضای کافی واسه کم و زیاد کردن داره .
سوزنی میتونم درستش کنم

فقط اگه مقدوره مابقی کار رو هم بفرمایید ( خازن و دیود پل رو چطور متصل کنم ) واسه فردا هر دو رو با هم انجام بدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
خوشبختانه قرقره بزرگه و فضای کافی واسه کم و زیاد کردن داره .
سوزنی میتونم درستش کنم

فقط اگه مقدوره مابقی کار رو هم بفرمایید ( خازن و دیود پل رو چطور متصل کنم ) واسه فردا هر دو رو با هم انجام بدم

درود

اگه ولتاژ مثبت و منفی میخوای باید یک بریج ( دارای 4 دیود پل ) تهیه کنی و ابتدا و انتهای سیم پیچ را به پایه های بریج که با علامت متناوب مشخص شده متصل کنی
حالا پایه منفی بریج و سر وسط ترانس ولتاژ منفی میده
و پایه مثبت بریج و سر وسط ترانس ولتاژ مثبت میده
سر وسط درواقع گراند یا زمین محسوب میشه

و میتونی برای هر کدوم از ولتاژها یک خازن 4700 میکرو 35 ولت موازی کنی ( پایه خازن متناسب با جهت ولتاژ )

البته اگه ترانس 12 ولت متناوب بده ولتاژ DC در بی باری ولتاژ حدود 17 ولت میده که با بار های مختلف مقادیر مختلفی میشه و با توجه به بار کم میشه .

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
درود

اگه ولتاژ مثبت و منفی میخوای باید یک بریج ( دارای 4 دیود پل ) تهیه کنی و ابتدا و انتهای سیم پیچ را به پایه های بریج که با علامت متناوب مشخص شده متصل کنی
حالا پایه منفی بریج و سر وسط ترانس ولتاژ منفی میده
و پایه مثبت بریج و سر وسط ترانس ولتاژ مثبت میده
سر وسط درواقع گراند یا زمین محسوب میشه

و میتونی برای هر کدوم از ولتاژها یک خازن 4700 میکرو 35 ولت موازی کنی ( پایه خازن متناسب با جهت ولتاژ )

البته اگه ترانس 12 ولت متناوب بده ولتاژ DC در بی باری ولتاژ حدود 17 ولت میده که با بار های مختلف مقادیر مختلفی میشه و با توجه به بار کم میشه .

سپاس

ممنون .....

بله میخوام 12+ 0 12- ولت داشته باشم

فردا شب اطلاع رسانی میکنم
آخرین ویرایش:
بالا