آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نکته در Minediver-1

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
پاسخ : رد: نکته در Minediver-1

سلام دوست من
کویل در شرایط معمولی هیچ وقت اتصال کوتاه نیسات به هر حال یه اهمی داره .این ایراد در دستگاه شما چند حالت بیشتر نداره :
1= اهم کویل کمتر از نیم اهم هست .
2= ماسفت خرابه .
3= مقاومت موازی با کویل ادارای اهم پایین شده .
4= ممکن درایورتون را درست نبستید .

با درود . با تشکر از زحمات و پست های مفید شما آقا محمد دوست گرامی در صورت امکان راهنمایی بفرمایید در مورد کویل این دستگاه که به نظرتون برای رسیدن به برد مفید این دستگاه با قطر 28 سانتی و 50 سانتی قطر سیم مورد استفاده و تعداد دور آن و اندوکتانس آن چه باید باشد و در ضمن در کویل ساخته شده توسط خودم که مقاومتی حدود 2.7 اهم در قطر 28 و با سیم نیم لاکی متاسفانه حریان کشی حدود 1.2 آمپر در حد اکثر و 890 میلی آمپر در حد اقل قدرت و با توجه به این که در یکی از پست های شما خواندم که اهم کویل شما 1.9 اهم شده متعجب شدم چون همانطور که میدونید با کم شدن اهم کویل جریان قابل توجه افزایش می یابد همچنین تنظیم مولتی ترن ها به چه صورت هستش . با سپاس

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
با عرض سلام به همه دوستان
در رابطه با برد دستگاه فقط جریان کویل و پهنای پالس موثر نیست هرچند حدود 70% برد دستگاه برعهده کویل و میدان ان است یکی دیگر از عوامل موثر که نقش مهمی در برد کاوش دستگاه دارد تنظیم دقیق اولین سمپل تایم است خلاصه بگم که در زمانی که شکل موج میرایی بوجود نی اید فقط یه جاهایی از ان نصبت به وجود فلز دچار تغییر سطح ولتاژ می شود که اینجها نیز خود دارای قسمت حداکثر تغییر و حداقل تغییر می باشد اگه سمپل تایم در حداقل باشد مطمءنا هرچی شما جریان کویل و اندوکتانس ان را زیاد کنید تاثیر زیادی در افزایش برد ندارد . همچنیین ضریب تقویت اپ امپ نیز مهم است . که من درباره هردوی انها مفصل در تاپیکهای خود توضیح دادم .
در مورد جریان کشی باید بگم بالای یک امپر خیلی زیاده اخه انوت برای دو سه ساعت کاوش باید یه باطری بزرگ و سنگین حمل کنیم . فکر نمی کنم این درست باشه به شما توصیه می کنم یه نگاهی به مدار دلتا پالس بیاندازید ان هم درقسمت کویل و راه انداز و پهنای پالس ان مطمئنا چیزهای مفیدی بدست خواهید آورد.
بله من اهم کویل را کم کردم و از ان طرف نیز سط ولتاژ را نیز پاین اوردم و همچنین قسط دارم این اهم را تا حدود 1.1 تا 1.5 پاینتر بیاورم .حتما دلایل و دیگر تغیرات را در اسرع وقت اراءه خواهم کرد .
با سپاس M.e.e

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
کاملا درسته.زمان نمونه برداری و پهنای سمپل تایم تو برد مدار موثره.اما عامل اصلی تو برد مدار طراحی سخت افراری مداره و نرم افزاری درصد کمتری تو برد تاثیر د اره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mahdi8866

david65

کاربر
کاملا درسته.زمان نمونه برداری و پهنای سمپل تایم تو برد مدار موثره.اما عامل اصلی تو برد مدار طراحی سخت افراری مداره و نرم افزاری درصد کمتری تو برد تاثیر د اره

دوست من نرم افزار هم تو فلزیاب یکی از مهمترین عامل هاست.
من اومدم مایندایور رو از اول نوشتم با همون سخت افزار با همون پالس پاور و همون پالس دیلی و همون سمپل تایم ولی نصف نرم افزار اصلی هم برد نداره
پس نتیجه میگیریم نرم افزار تاثیر زیادی تو مدار داره

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
سلام
هم نرم افزار و سخت افزار مهمه ولی سخت افزار یخورده مهمتره
شما فرکانس رو خوب تنظیم کنی و یه لوپ خوب هم بسازی افزایش برد خواهی داشت
اما درباب نرم افزار هم باید پردازش رو سیگنال ورودی adc رو بخوبی اعمال کنی افزایش برد تا حدودی و بنسبتش ثبات هم خواهی داشت
البته تولید پالس هم در نرم افزار مهمه
در شکل زیر(عکس اول) در ماندایور 4 سمپل گرفته میشه بلافاصله بعد هر سمپل ADC شروع بخوندن میکنه که اشتباهی که میشه اینه که بعضی ها میان در زیربرنامه وقفه بعد سمپل چهارم شروع بخوندن ADC میکنن که باعث تضعیف برد میشه و همینطور حساسیت به بعضی فلزات رو هم از دستمیدن و مشکل بعدی اینه که هر 4 سمپل رو میگیرن ولی خوندن AD رو در حلقه انجام میدن مثلا در بیسیک در DO LOOP یا در C در WHILE که باعث تضعیف برد میشه چرا؟
برای اینکه زمانبندی ها بهم میخوره در صورتی که زمان بندی در فلزیاب بسیار مهمه
حالا چرا در مایندایور 4 سمپل گرفته شده ؟ چون قرار بوده تفکیک کنه و به اسم مایندایور 3 یا مایندایور 4 رو سایت گذاشته بشه که نذاشتن متاسفانه
پس با این حساب 3سمپل اخری دیگه کاربردی نداره مگر این که کسی بخواد برنامه تفکیک هم بنویسه
حالا اگه 3 سمپل اخری رو حذف کنی و فقط سمپل اول رو بگیری دیگه فرقی نمیکنه خوندن ADC در حلقه باشه یا زیر برنامه انتراپت ولی بهتر و اصولیتر و حرفه ای تر و با دقت تر اینه که در همون زیر برنامه اینتراپت بلافاصله بعد سمپل اول ADC خونده بشه مثل (عکس دوم)

1ed866d3f7dc0553b5b46530ce8c0efe6ddaad68.png
e6627e8d6df48b4d1e5864e8f18fe7c8922bf378.png

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
البته در 4 سمپل گراند(GRAUND) هم قضیه بالا عکس دوم هم باید به تک سمپل تغییر کنه پین D6 برای سمپل اصلی هست و پین D7 میکرو هم برای سمپل گراند هست مثل عکس زیر

577d3a1f36a996f0a7d1d1da4fbd435f44f8957c.png

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
بنظرمن ماین دایور یه اشکال داره اونم اینه که بخش درایور ماسفت خوب طراحی نشده

تصاویر بالا رو هم گذاشتم تا دوستان راهنمایی بشن که بحث تایمینگ مایندایور به چه صورت هست
البته در بحث 4 سپمل گیری هم میشه 4 بار ADC رو خوند که مشکلی پیش نیاد ولی راه خودشو داره

آخرین ویرایش:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
درسته.البته کسی که میخواد واسه فلزیاب برنامه بنویسه دیگه باید اینها رو بلد باشه .درستش هم همینه که بلافاصله بعد از اینکه سمپل نمونه گیر صفر شد مقدار adc خونده بشه.حالا اگه قرار باشه هر سمپل جدا خونده بشه باید بعد از هر نمونه مقدار adc خونده بشه.در غیر ابنصورت خود ای سی انتگرال تفاضلی این کار رو میکنه و کافیه که بعد از نمونه دوم ما مقدار adc رو بخونیم.و همانطور که گفتید باید این عملیات در زیر برنامه خونده بشه و داخل حلقه خونده نشه.در مورد پالس ماسفت به نظر من pwm خود میکرو خیلی دقیق تر از اینکه ما بخواییم رو یه پایه رو با ایجاد وقفه پالس تولید کنیم.من درایور ماینر رو روی مایندرایور قرار دادم.انصافا بهتر شده بود.اینو هم بگم که من از ماسفت apt10050LVR استفاده کردم.ضمن اینکه من سمپل گراند رو متغیر کرده بودم

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
درسته.البته کسی که میخواد واسه فلزیاب برنامه بنویسه دیگه باید اینها رو بلد باشه .درستش هم همینه که بلافاصله بعد از اینکه سمپل نمونه گیر صفر شد مقدار adc خونده بشه.حالا اگه قرار باشه هر سمپل جدا خونده بشه باید بعد از هر نمونه مقدار adc خونده بشه.در غیر ابنصورت خود ای سی انتگرال تفاضلی این کار رو میکنه و کافیه که بعد از نمونه دوم ما مقدار adc رو بخونیم.و همانطور که گفتید باید این عملیات در زیر برنامه خونده بشه و داخل حلقه خونده نشه.در مورد پالس ماسفت به نظر من pwm خود میکرو خیلی دقیق تر از اینکه ما بخواییم رو یه پایه رو با ایجاد وقفه پالس تولید کنیم.من درایور ماینر رو روی مایندرایور قرار دادم.انصافا بهتر شده بود.اینو هم بگم که من از ماسفت apt10050LVR استفاده کردم.ضمن اینکه من سمپل گراند رو متغیر کرده بودم

سلام بله درسته
حالا اگه سرعت تبدیل ADC بالا باشه فاصله بین سمپل ها کمتر میشه و تعداد سمپل ها رو میشه زیاد کرد خب بمراتب در این حالت میشه تفکیک بهتری داشت
البته با خود تایمر در مد تایمر هم میشه دقت پالس رو از PWM بهتر در اورد ولی کد نویسی حرفه ای میخواد البته PWM در AVR ها دقتش پایینه ولی در ARM و DSPIC عالیه
بحث درایور رو هم درست میگید درایور مایندایور خوب نیست بهتره که از درایور ماینر استفاده بشه
راستی ماسفت رو از ایران تهیه کردید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: david65
بالا