آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

نکته در Minediver-1

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
مدتی پیش نکاتی در رابطه با مایندایور اراءه کردم ولی بخاطر فعالیت کم تاپیک ان موضوع به جمع تاپیک های معمولی پیوست لذا بهتر دیدم که ان نکات را به این تاپیک انتقال دهم .

نکته دیگری که در طراحی minediver-1 باید در نظر داشت بخش منبع تغذیه هست که به سهم خودش تاثیر فراوان در کارایی دستگاه دارد.
tel2-1221 ماکزییم جریانی را که می تواند ارائه دهد 200ma+- هست تازه اگر قطعه تهیه شده شما اورجینال باشد.
این جریان دهی برای قسمت دیجیتال سیستم vcc1 کاملا مناسب می باشد ولی این جریان دهی برای قسمت انالوگ سیستم vcc2 اصلا مناسب نیست چون دستگاه در حدود همین 200ma را می کشد بخصوص محدود کننده های جریان r8 و r6 که دیگر کار را بدتر کرده است بطوری که اگر سیستم در پیک بار خود جریان بیشتری بکشد باعث افت ولتاژ در vcc2 می شود و در نتیجه راندمان دستگاه پایین می اید و یا حتی خطا می زند و شاید هم سیستم ری استارت شود .
راه حل :
استفاده از یک کنورتور مناسب با جریان دهی بالاتر حدود 700 یا 800 میلی امپر (( می توانید از نقشه من که در همین بخش ارسال کردم استفاده کنید ))
در مرحله بعدی برای جلوگیری از افت ولتاژ مقاومت های r8 وr6 رااز 150اهم به 100 کاهش دهید با اینکار می بینید که خروجی 4.8 ولت در vcc2 به 4.95 و 5 ولت می رسد و حتی در پیک بار دستگاه این ولتاژ از 4.95 ولت پایینتر نمی اید .

با ارزوی موفقیت برای همه شما

پیوست‌ها

• 44.8 کیلوبایت بازدیدها: 238
  • 48.7 کیلوبایت بازدیدها: 249

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
مدتی پیش نکاتی در رابطه با مایندایور اراءه کردم ولی بخاطر فعالیت کم تاپیک ان موضوع به جمع تاپیک های معمولی پیوست لذا بهتر دیدم که ان نکات را به این تاپیک انتقال دهم .

نکته سوم در Minediver (( مهم ))
مدتهای پیش قرار بود که نکات مایندایور را بگم . ولی این یکی رو یادم رفته بود ( کسی هم یاداوری نکرد این نشون دهنده اینکه مطالب بدقت خوانده نمی شه )
نکته سوم : اشتباه در فیبر مدارچاپی مایندایور توسط طراح .
در عکس های زیر اشتباه و روش اصلاح ان بطور واضح نشان داده شده است .
با سپاس

پیوست‌ها

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
سلام آقا محمد.من یه دستگاه ساختم.ترکیبی از مینی پالس و ماینر و مایندرایور(از نظر سخت افزاری)قسمت تقویت کننده رو از ماینر استفاده کردم.البته تو برد تغییراتی دادم.به خاطر مثبت بودن زمین.نرم افزار رو هم خودم نوشتم.دستگاه عالی نشد ولی خوب شد.البته استفاده از تقویت کننده ماینر و پیش تقویت کننده مینی پالس با هم جور در نمیاد واسه همین میخوام پیش تقویت کننده رو از مایندرایور استفاده کنم.سوال اصلی من در مورد انتگرال گیره که مایندرایور زیاد با مینی پالس اختلاف از نظر مقادیر مقاومت نداره.حالا به نظر شما من تو این قسمت از مدار از مایندرایور استفاده کنم یا همهن می پالس باشه

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
یه جورایی می تونم حدس بزنم چکار کردی . ولی به اطلاعات بیشتر و دقیقتری نیاز دارم .مثلا اصلا نمی دانم بیس دستگاه شما چیست . قدرت تغذیه . مشخصات طبقه راه انداز و کویل و انتگرالگیر و..... و چه تغییراتی اعمال شده .
با سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: imanfc

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
سلام گفتم که قسمت راه انداز رو از ماینر با ولتاژ 18 ولت.پیش تقویت کننده رو از مینی پالس.انتگرالگیر رو هم از مینی پالس.ولی اومدم از 4053 استفاده کردم.خروجی ورودی 4053 رو هم از مایندرایور گرفتم و البته خروجی انتگرال گیر رو هم از مینی استفاده کردم.برنامه رو هم خودم نوشتم.یعنی اومدم پهنای پالس رو بیشتر کردم.دامنه تغییرات دیلی رو هم زیاد کردم.اینو هم بگم که تو پیش تقویت کننده هم یه سری تغییرات جزیی دادم.راستی چون آخر نتونستم اشکال اون دیسی کانورتر رو پیدا کنم.مجبور شدم با استفاده از دوتا 7660 دوتا خروجی بگیرم یه قسمت رو به ایسی های انالوگ دادم و یه قسمت دیگه رو به دیجیتال مدار.چون باطری 18 ولت بود ورودی دی سی کانورتر رو -12 گذاشتم.

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
با سلام دوستان
در مورد مین درایو یه مشکل برای من پیش اومد اون هم این که من موس فت 12nk80 رو پیدا نکردم جاش 11nk90 زدم نمیدونم دستگاه روشن میشه اما تا ادرس سایت پالس دتکتور ! میمونه تا اون حد ! con 4 هم اگه کسی میدونه برای چیه ممنون میشم راهنماییم کنه
با تشکر

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیز این قضیه ربطی به ماسفت نداره شما باید اتصالات رو خوب چک کنید.مخصوصا ترانزیستور( bc547 (q3که زمان نمونه گیری رو واسه میکرو ارسال میکنه.اما در مورد con4:تا اونجایی که من تو مدارا مشابه مایندارایور تست کردم و با توجه به شماتیک این قسمت رو میتونید هدفون نصب کنید

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
میخواستم نظرتون رو بپرسم . وقتی کویل رو وصل میکنم از منبع تغذیه نزدیک 4 آمپر جریان کشیده میشه در واقع اتصال کوتاه میشه وقتی آیسی 34151 رو از سوکت درمیارم جریان میشه 500 میلی آمپر و کویل هم رو مداره در واقع موس فت ما وقتی راه میفته اتصال کوتاه میکنه ! ماس فت ها هم سالم هستند و در ضمن اصولا اگر از دوستان این مدار رو ساختند اگر لطف کنند ممنون میشم مرحله نهایی و راه اندازیشون رو برای ما هم بگن و از تجربیاتشون استفاده کنیم ؟ با تقدیم احترام

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
با سلام خدمت دوستان عزیز و همچنین آقای parse gade که صمیمانه جهت رفع ایراد و مشکل در ساخت دستگاه یاری فرمودند . متاسفانه به واقعیتی تلخ در مورد بعضی فروشندگان قطعه پی بردم که خواستم حد اقل شما همکاران و دوستان نیز در جریان باشید که موجب اتلاف وقت وسردرگمی و هزینه های اظافی نشود خواهشا به هنگام خرید قطعات .دقت فرمایید مارک شناخته شده و اصل رو خریداری کنید تا به مشکلاتی همچون من گرفتار نشوید . واما جریان کشیدن موس فت در این دستگاه از درایور 34151 بود که پس از مطالعه تمامی نوشته های دوستان از جمله آقای محمد (mee) با جایگزین کردن 34151 با tc1426 این مشکل حل شد هر چند تجربه ای که در مورد خرید قطعات به دست آوردم هر چند زمان و هزینه تلف شد ولی ارزشش رو داشت . در خاتمه از یاری دوستان نهایت تشکر و قدر دانی را دارم

با تقدیم احترام مهرداد

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ : رد: نکته در Minediver-1

میخواستم نظرتون رو بپرسم . وقتی کویل رو وصل میکنم از منبع تغذیه نزدیک 4 آمپر جریان کشیده میشه در واقع اتصال کوتاه میشه وقتی آیسی 34151 رو از سوکت درمیارم جریان میشه 500 میلی آمپر و کویل هم رو مداره در واقع موس فت ما وقتی راه میفته اتصال کوتاه میکنه ! ماس فت ها هم سالم هستند و در ضمن اصولا اگر از دوستان این مدار رو ساختند اگر لطف کنند ممنون میشم مرحله نهایی و راه اندازیشون رو برای ما هم بگن و از تجربیاتشون استفاده کنیم ؟ با تقدیم احترام

سلام دوست من
کویل در شرایط معمولی هیچ وقت اتصال کوتاه نیسات به هر حال یه اهمی داره .این ایراد در دستگاه شما چند حالت بیشتر نداره :
1= اهم کویل کمتر از نیم اهم هست .
2= ماسفت خرابه .
3= مقاومت موازی با کویل ادارای اهم پایین شده .
4= ممکن درایورتون را درست نبستید .

بالا