آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
با سلام.

خواهش ميكنم .قابل شما رو نداشت.
در مورد سلف ينو يگم كه از سلفهايي با هسته تروئيد يا سلفهاي بشكه اي با همون ظرفيتي كه در نقشه گفته استفاده كن. اين سلفها در سايتهاي فروش انلاين قطعات الكترونيك يا در تهران به راحتي پيدا ميشه يا ميتوني از سلفهاي تروئيدي كه در خروجي پاور كامپيوتر موجوده استفاده كني و تعداد دور را طوري در نظر بگيري كه به ظرفيت مطلوب برسي.
اگر مدار رو مونتاژ كردي و احيانا احيانا نتونستي جريان 3 امپر رو بگيري مقدار سلف 330 ميكرو را به 100 ميكروهانري كاهش بده كه مطمئنا جواب ميگيري.
لطف كن منتظر جواب استاد غزال بمون تا تاييد كنن كه بدونه مشكله بعد اگه مدار رو بستي و جواب درست گرفتي حتما اطلاع بده تا pcb رو طراحي كنيم و بتونيم يك تغذيه عالي بسازيم چون الان كه قيمتها رو نگاه ميكردم ديدم منبع تغذيه ها (حتي چيني) بسيار گران هستند.

با تشكر.
هنوز که خبری نشدی منتظریم همچنان
خبر امد خبری در راه است.....

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام

بله مدار قابل اعتمادی است اما مزیت قابل توجهی جز مقاومت نمونه گیر 50 میلی اهم ندیدم
البته با نگاه اجمالی بررسی کردم شاید مزایای قابل توجهی داشته باشد ولی چون با این آی سی و این مدار تجربه ای ندارم قبل از تحلیل عمقی و مونتاژ و مشاهده ضعف و توانایی های آن اعلام نظر قطعی میسر نیست

اما با توجه به فقدان نقص ظاهری ، قطعا مدار خوبی است و منتهی به مقصود میگردد
ضمنا تهیه سلفی که موجب نگرانی شما شده خطای ظرفیت آن اهمیت چندانی ندارد

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام

بله مدار قابل اعتمادی است اما مزیت قابل توجهی جز مقاومت نمونه گیر 50 میلی اهم ندیدم
البته با نگاه اجمالی بررسی کردم شاید مزایای قابل توجهی داشته باشد ولی چون با این آی سی و این مدار تجربه ای ندارم قبل از تحلیل عمقی و مونتاژ و مشاهده ضعف و توانایی های آن اعلام نظر قطعی میسر نیست

اما با توجه به فقدان نقص ظاهری ، قطعا مدار خوبی است و منتهی به مقصود میگردد
ضمنا تهیه سلفی که موجب نگرانی شما شده خطای ظرفیت آن اهمیت چندانی ندارد

سپاس
سلام استاد
سپاس از اینکه وقت گذاشتید
من چون مشهدم و اینجا وضعیت قطعات آنچنان تعریفی نداره اکثرا قطعات رو یکجا از سایت ها از تهران سفارش میدم شما سایت یا فروشگاهی مناسب رو سراغ دارین که اینها رو داشته باشه ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
سلام استاد
سپاس از اینکه وقت گذاشتید
من چون مشهدم و اینجا وضعیت قطعات آنچنان تعریفی نداره اکثرا قطعات رو یکجا از سایت ها از تهران سفارش میدم شما سایت یا فروشگاهی مناسب رو سراغ دارین که اینها رو داشته باشه ممنون

سلام
من جز فروشگاههای سایت نمیشناسم
با چه دلیلی اشکال تغذیه خود را برطرف نمیکنید
وقتی تغذیه ای آماده کرده اید و تحلیل دقیق آنرا هم دراختیار دارید اساسا مقرون بصرفه نیست که تغذیه دیگری مونتاژ کنید که تحلیل قابل درک و دقیقی از آن ندارید و قطعا با عیوب مشابهی در جریان مونتاژ آن هم مواجه میشوید که با توجه به عدم وجود تحلیل با مشکل مضاعفی جهت رفع عیب روبرو خواهید شد

من ایراد تغذیه خودتان را رفع میکنم که تغذیه بسیار مطلوبی بشه
دیگه تصمیم با خودتان

سپاس

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام
من جز فروشگاههای سایت نمیشناسم
با چه دلیلی اشکال تغذیه خود را برطرف نمیکنید
وقتی تغذیه ای آماده کرده اید و تحلیل دقیق آنرا هم دراختیار دارید اساسا مقرون بصرفه نیست که تغذیه دیگری مونتاژ کنید که تحلیل قابل درک و دقیقی از آن ندارید و قطعا با عیوب مشابهی در جریان مونتاژ آن هم مواجه میشوید که با توجه به عدم وجود تحلیل با مشکل مضاعفی جهت رفع عیب روبرو خواهید شد

من ایراد تغذیه خودتان را رفع میکنم که تغذیه بسیار مطلوبی بشه
دیگه تصمیم با خودتان

سپاس
از اون نظر که خاطرتون جمع اون رو درست میکنم اتفاقا همین الان میخام برم بالا و تست کنم که ببینم چی میشه

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
الان پایه D9 رو آزاد کردم و تست کردم ولی بازم افت ولتاژ دارم مدار به خوبی کار میکنه حتی بدون D9 چراغ مربوط به محدود کننده روشن میشه ولی خوب مسلما محدود نمیکنه که نبایدم بکنه.
چند تا اشکال هست یکی اینکه خروجی مدارم نهابت 20 ولته و بیشتر نمیشه البته خروجی U2 نسبت به زمین خودش تا 30 ولت میره ولی خروجی نهایی 20 ولت هست نزدیک به چهار ولت افت ولتاژ در مسیر خروجی u2 تا امیتر 2N3055 وجود داره و 6 ولت هم اختلاف بین زمین u2 و زمین خروجی مدار هست
چون ارمیچر وصل میکنم اینو میگم اگر خروجی 20 باشه به محض وصل کردن ولتاژ میشه 16 ولت و از اون به بعد هر قدر که جریان خروجی بالا ولتاژ هم به طبع اون میاد پایین.... ولتاژ رو اوردم رو 12 و موتور رو وصل کردم و افت ولتاژ نداشت اما تو این ولتاژ از نزدیک به 250 میلی امپر به بعد افت ولتاژ داره... اینا همه رو با d9 و بدون d9 تست کردم یکی بود
برای محدود کننده هم اتصال کوتاه کردم و جریان رو تا 700 میلی رسوندم (برای فهمیدن درستی مدار در اتصال کوتاه) اما دیگه ادامه ندادم ولی تا اونجا درس کار میکرد

حالا بگین باید چیکار کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
الان پایه D9 رو آزاد کردم و تست کردم ولی بازم افت ولتاژ دارم مدار به خوبی کار میکنه حتی بدون D9 چراغ مربوط به محدود کننده روشن میشه ولی خوب مسلما محدود نمیکنه که نبایدم بکنه.
چند تا اشکال هست یکی اینکه خروجی مدارم نهابت 20 ولته و بیشتر نمیشه البته خروجی U2 نسبت به زمین خودش تا 30 ولت میره ولی خروجی نهایی 20 ولت هست نزدیک به چهار ولت افت ولتاژ در مسیر خروجی u2 تا امیتر 2N3055 وجود داره و 6 ولت هم اختلاف بین زمین u2 و زمین خروجی مدار هست
چون ارمیچر وصل میکنم اینو میگم اگر خروجی 20 باشه به محض وصل کردن ولتاژ میشه 16 ولت و از اون به بعد هر قدر که جریان خروجی بالا ولتاژ هم به طبع اون میاد پایین.... ولتاژ رو اوردم رو 12 و موتور رو وصل کردم و افت ولتاژ نداشت اما تو این ولتاژ از نزدیک به 250 میلی امپر به بعد افت ولتاژ داره... اینا همه رو با d9 و بدون d9 تست کردم یکی بود
برای محدود کننده هم اتصال کوتاه کردم و جریان رو تا 700 میلی رسوندم (برای فهمیدن درستی مدار در اتصال کوتاه) اما دیگه ادامه ندادم ولی تا اونجا درس کار میکرد

حالا بگین باید چیکار کنم

سلام

همیشه امیتر مقدار 7/ ولت کمتر از بیس است ( تیپ منفی )
یعنی باید امیتر q2 مقدار 7/ کمتر از بیس یا خروجی u2 باشد
و امیتر q4 باید 7/ ولت کمتر از بیس خودش یا امیتر 2 q باشد

مثلا اگر خروجی 20 باشد امیتر 2 q باید 20/7 و بیس 2 q باید 21/4 ولت باشد و خروجی 2 u هم باید 21/4 باشد

نقاط فوق را تست و اعلام فرمایید
ضمنا q1 را خارج و آزاد کنید فعلا نمیخواد

سپاس
ضمنا

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام

همیشه امیتر مقدار 7/ ولت کمتر از بیس است ( تیپ منفی )
یعنی باید امیتر q2 مقدار 7/ کمتر از بیس یا خروجی u2 باشد
و امیتر q4 باید 7/ ولت کمتر از بیس خودش یا امیتر 2 q باشد

مثلا اگر خروجی 20 باشد امیتر 2 q باید 20/7 و بیس 2 q باید 21/4 ولت باشد و خروجی 2 u هم باید 21/4 باشد

نقاط فوق را تست و اعلام فرمایید
ضمنا q1 را خارج و آزاد کنید فعلا نمیخواد

سپاس
ضمنا
ممنون از راهنمایی
ولی اون 0.7 ولتاژ بیس امیتر رو میدونم که باید باشه و من سرجمع از خروجی امپ تا خروجی کلی گفتم دوتا 0.7 رو دارم و 2.6 ولت هم روی R15 افت میکنه

Q1 رو هم الان برمیدارم نتیجه رو اعلام میکنم ولی بازم فک نمیکنم تغییری حاصل بشه کلا من دست به هر چی میزنم خاکستر میشه:)

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
ممنون از راهنمایی
ولی اون 0.7 ولتاژ بیس امیتر رو میدونم که باید باشه و من سرجمع از خروجی امپ تا خروجی کلی گفتم دوتا 0.7 رو دارم و 2.6 ولت هم روی R15 افت میکنه

Q1 رو هم الان برمیدارم نتیجه رو اعلام میکنم ولی بازم فک نمیکنم تغییری حاصل بشه کلا من دست به هر چی میزنم خاکستر میشه:)
Q1 رو هم برداشتم فرقی نکرد (البته فکر هم نمیکردم فرق کنه :)) باز هم خروجی تا 20 ولت نهایتا میره و افت ولتاژ هم که قربونش برم پا برجا وایستاده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,799
ممنون از راهنمایی

سلام

مطمئن باش درست میشه
باید اشکالی در Q4 و Q2 داشته باشید .

سپاس

بالا